e-Konsultacja po Receptę Online

Texibax

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Texibax to lek doustny stosowany w celu zmniejszenia wydzielania kwasu w żołądku, co jest ważne w leczeniu takich schorzeń jak refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa żołądka czy zespół Zollingera-Ellisona. Substancją czynną leku jest ezomeprazol – inhibitor pompy protonowej. Lekarz może zalecić stosowanie preparatu osobom dorosłym i młodzieży powyżej 12. roku życia.

Texibax – co to za lek?

Texibax to lek znajdujący zastosowanie w niektórych chorobach przewodu pokarmowego, takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy oraz zespół Zollingera-Ellisona. Refluks polega na zarzucaniu kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co wiąże się z występowaniem zgagi, odbijania lub bólu za mostkiem i może prowadzić do rozwoju nadżerek lub stanu przedrakowego (przełyku Barretta). Z kolei choroba wrzodowa wiąże się z tworzeniem ubytków w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Może wynikać m.in. z zakażenia bakterią Helicobacter pylori oraz częstego stosowania popularnych leków z grupy NLPZ. Objawia się przede wszystkim bólem w nadbrzuszu ustępującym po spożyciu pokarmu. Szacuje się, że choroba wrzodowa występuje u 5-10% populacji, a choroba refluksowa u nawet 20-40%. Inhibitory pompy protonowej, takie jak ezomeprazol, to podstawowa grupa leków stosowanych w tych wskazaniach.

Na co stosuje się Texibax?

Wskazania do stosowania Texibax obejmują chorobę refluksową przełyku oraz wrzody żołądka lub dwunastnicy z zakażeniem Helicobacter pylori, a u dorosłych ponadto chorobę wrzodową żołądka spowodowaną stosowaniem NLPZ, zespół Zollingera-Ellisona oraz profilaktykę nawrotu krwawień z wrzodów trawiennych.

Jak działa Texibax?

Substancją czynną Texibax jest ezomeprazol. Należy on do grupy inhibitorów pompy protonowej, które charakteryzują się zdolnością do zmniejszania wydzielania kwasu żołądkowego. Mechanizm działania ezomeprazolu opiera się na hamowaniu działania systemu enzymatycznego odpowiedzialnego za sekrecję kwasu solnego w komórkach okładzinowych żołądka.

Dla kogo jest przeznaczony lek Texibax?

Lek Texibax może być stosowany przez osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia.

Co wchodzi w skład leku Texibax?

Preparat zawiera substancję czynną ezomeprazol (w postaci ezomeprazolu magnezowego amorficznego). W jednej tabletce dojelitowej Texibax 20 mg lub Texibax 40 mg znajduje się odpowiednio 20 mg lub 40 mg tej substancji.

Pozostałe substancje pomocnicze to:

  • zawarte w rdzeniu tabletki: sacharoza, ziarenka (sacharoza, skrobia kukurydziana), hydroksypropyloceluloza, krospowidon (Typ B), powidon (K30), makrogol 400, talk, hypromelozy ftalan (HP-55S), hypromelozy ftalan (HP-50), ftalan dietylu, makrogol 6000, celuloza mikrokrystaliczna PH 101, celuloza mikrokrystaliczna PH 112, krospowidon (Typ A), sodu stearylofumaran,
  • zawarte w otoczce tabletki: Opadry 03B86651 Brown (HPMC 2910/Hypromeloza 6cP, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol / PEG 400, talk, żelaza tlenek czerwony (E 172)), makrogol 4000.

Lek Texibax zawiera sacharozę i sód.

Texibax – zamienniki

Texibax ma następujące zamienniki: Emanera, Helides, Mesopral, Stomezul.

Texibax – dawkowanie

Lek Texibax można przyjmować o dowolnej porze dnia, z posiłkiem lub na czczo. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą, aby nie uszkodzić powlekanych peletek, które chronią substancję czynną przed działaniem kwasu żołądkowego. W przypadku trudności z połykaniem, tabletkę należy rozpuścić w wodzie niegazowanej i natychmiast wypić powstałą mieszaninę, a następnie dokładnie przepłukać szklankę wodą, aby upewnić się, że cała dawka leku została spożyta.

W przypadku długotrwałego stosowania Texibax lekarz może zalecić wizyty kontrolne. Jeśli preparat jest stosowany doraźnie, należy poinformować lekarza o wystąpieniu jakichkolwiek nowych objawów.

Zalecane dawkowanie Texibax jest zależne od wskazania:

  • Zgaga wywołana chorobą refluksową przełyku: zalecana dawka to 40 mg raz na dobę przez 4 tygodnie, z możliwością przedłużenia leczenia o kolejne 4 tygodnie. Po wyleczeniu przełyku dawka może zostać zmniejszona do 20 mg raz na dobę.
  • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy spowodowana przez H. pylori: dawka wynosi 20 mg dwa razy na dobę przez 7 dni, w połączeniu z antybiotykami.
  • Wrzody żołądka związane z NLPZ: zalecana dawka to 20 mg raz na dobę przez 4 do 8 tygodni, a w profilaktyce 20 mg raz na dobę.
  • Zespół Zollingera-Ellisona: początkowa dawka to 40 mg dwa razy na dobę, z możliwością dostosowania przez lekarza (maksymalnie do 80 mg).
  • Stan po krwawieniu z wrzodów trawiennych: dawka to 40 mg raz dziennie przez 4 tygodnie.

W przypadku pacjentów z ciężkimi chorobami wątroby lekarz może zalecić zmniejszenie dawki.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Texibax, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Texibax

W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć lek jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. Nie należy przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Texibax, przedawkowanie

W sytuacji przyjęcia większej dawki niż zalecana, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem lub farmaceutą.

Texibax – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Texibax – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na ezomeprazol lub jakikolwiek składnik leku,
  • uczulenie na inne leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, omeprazol),
  • stosowanie leku zawierającego nelfinawir (lek na zakażenie HIV).

Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Texibax konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest konieczna w przypadku:

  • ciężkiej choroby wątroby,
  • ciężkich zaburzeń czynności nerek,
  • wcześniejszych reakcji skórnych na leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego,
  • przed wykonaniem specyficznego badania krwi (stężenie chromograniny A).

Lek może maskować objawy innych chorób. Należy zgłosić lekarzowi wystąpienie objawów takich jak:

  • niezamierzona utrata masy ciała,
  • trudności z połykaniem,
  • ból brzucha,
  • niestrawność,
  • wymioty z krwią,
  • czarne stolce.

Długotrwałe stosowanie leku Texibax może zwiększyć ryzyko złamań kości. W przypadku wystąpienia wysypki skórnej, zwłaszcza po ekspozycji na słońce, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Ciężkie wysypki skórne, owrzodzenia i zapalenie spojówek wymagają przerwania leczenia i kontaktu z lekarzem.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Texibax z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Texibax w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Decyzję o możliwości stosowania leku przez pacjentkę w ciąży powinien podjąć lekarz. Nie zaleca się stosowania Texibax podczas karmienia piersią, ponieważ nie ustalono, czy ezomeprazol przenika do mleka matki. 

Texibax a prowadzenie pojazdów 

Wpływ ezomeprazolu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn jest mało prawdopodobny. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych takich jak zawroty głowy lub niewyraźne widzenie, należy powstrzymać się od wykonywania tych czynności.

Texibax – skutki uboczne 

Stosując lek Texibax należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Ciężkie skutki uboczne Texibax występują rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób), jednak wymagają natychmiastowego odstawienia leku i kontaktu z lekarzem. Należą do nich:

  • ciężka reakcja alergiczna (nagły świszczący oddech, obrzęk warg, języka, gardła lub ciała, wysypka, omdlenie, problemy z połykaniem),
  • zespół Stevensa-Johnsona/toksyczna nekroliza naskórka (zaczerwienienie skóry, pęcherze, złuszczanie, pęcherze i krwawienie z okolicy warg, oczu, ust, nosa, narządów płciowych),
  • choroba wątroby (żółty kolor skóry, ciemny mocz, zmęczenie).

W przypadku leku Texibax działania niepożądane występujące często (tj. rzadziej niż u 1 na 10 osób) to:

  • bóle głowy,
  • biegunki, bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia,
  • nudności, wymioty,
  • łagodne polipy żołądka.

Niezbyt częste skutki uboczne Texibax dotyczą mniej niż 1 na 100 osób i obejmują:

  • obrzęki stóp i kostek,
  • bezsenność,
  • zawroty głowy, mrowienie, senność,
  • zawroty głowy o charakterze wirowania,
  • suchość w ustach,
  • zmiany parametrów czynności wątroby,
  • wysypkę, pokrzywkę, świąd skóry,
  • złamania w obrębie stawu biodrowego, nadgarstka lub kręgosłupa (w przypadku długotrwałego stosowania leku w wysokich dawkach).

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Texibax?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Texibax? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Texibax znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Texibax nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Texibax zawiera inhibitor pompy protonowej – ezomeprazol. Jest stosowany głównie w leczeniu choroby refluksowej przełyku oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy związanej z zakażeniem Helicobacter pylori lub zażywaniem NLPZ. Lek zmniejsza wytwarzanie kwasu żołądkowego, dzięki czemu może łagodzić objawy oraz zapobiegać dalszemu uszkadzaniu śluzówki przewodu pokarmowego. Nie ma konieczności stosowania Texibax na czczo – preparat może być przyjmowany o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. Pacjent powinien pozostawać pod stałą kontrolą lekarza, który określi, jak długo można brać Texibax, jak stosować ten preparat w bezpieczny sposób i jaką dawkę należy zażywać.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Texibax (4)

Nie, tabletki Texibax są dostępne wyłącznie na receptę.

W przypadku leku Texibax, ulotka ani ChPL nie zawierają informacji o bezpieczeństwie spożywania alkoholu. Należy jednak mieć na uwadze, że picie alkoholu może mieć negatywny wpływ na przebieg choroby wrzodowej oraz refluksu. Alkohol zwiększa wytwarzanie kwasu żołądkowego, podrażnia błonę śluzową i zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku.

Nie, lek Texibax zawiera ezomeprazol, który nie jest antybiotykiem. Należy do inhibitorów pompy protonowej i zmniejsza wytwarzanie kwasu żołądkowego przez komórki okładzinowe żołądka.

Texibax jest pomocny w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz choroby refluksowej przełyku. Są to częste choroby odznaczające się występowaniem dokuczliwych objawów, takich jak zgaga i ból nadbrzusza. Ezomeprazol zawarty w leku Texibax ogranicza produkcję kwasu żołądkowego, co może pomóc zmniejszyć te objawy i chronić śluzówkę przewodu pokarmowego.

e-Konsultacja po Receptę Online
Texibax

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem