Polprazol PPH
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Polprazol PPH to lek stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, owrzodzeń układu pokarmowego i nadprodukcji kwasu żołądkowego w zespole Zollingera-Ellisona.
- Lek zawiera omeprazol, zmniejszający ilość kwasu wydzielanego w żołądku.
- Lek Polprazol PPH ma postać kapsułek dojelitowych twardych i przeznaczony jest do stosowania u dzieci powyżej 1. roku życia, młodzieży i dorosłych.
- Lek Polprazol PPH jest dostępny na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | refluks, owrzodzenia układu pokarmowego, nadprodukcja kwasu żołądkowego |
postać | kapsułki dojelitowe twarde |
dawka | 40 mg |
substancja czynna | Omeprazol (Omeprazolum) |
podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Polprazol PPH? Cena, refundacja
Polprazol PPH to lek refundowany. Polprazol PPH 40 mg cena 100% za opakowanie 28 kapsułek wynosi 32,52 zł. Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub po cenie ryczałtowej. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.
Polprazol PPH – jak działa, na co i dla kogo
Polprazol PPH zawiera omeprazol, należący do inhibitorów pompy protonowej, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego.
Wskazania do stosowania u dorosłych:
- leczenie choroby refluksowej przełyku (GERD), która powoduje ból, stan zapalny i zgagę,
- leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, w tym wrzodów zakażonych bakterią Helicobacter pylori,
- leczenie i zapobieganie wrzodom wywołanym przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
- leczenie nadmiernej produkcji kwasu w żołądku spowodowanej zespołem Zollingera-Ellisona.
Wskazania do stosowania u dzieci:
- u dzieci powyżej 1. roku życia i ważących ≥10 kg: leczenie choroby refluksowej przełyku (GERD), która objawia się m.in. cofaniem treści żołądkowej, wymiotami i słabym przyrostem masy ciała.
- u dzieci powyżej 4. roku życia: leczenie wrzodów wywołanych przez Helicobacter pylori, z możliwością podania antybiotyków.
Polprazol PPH – skład leku
Substancją czynną leku Polprazol PPH jest omeprazol. Każda tabletka zawiera 40 mg substancji czynnej oraz substancje pomocnicze: sacharoza, ziarenka (zawierające skrobię kukurydzianą i sacharozę), laurylosiarczan sodu, fosforan disodu, mannitol, hypromeloza, makrogol 6000, talk, polisorbat 80, dwutlenek tytanu (E 171), kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1), dyspersja 30%, żelatyna, indygokarmin (E 132).
Polprazol PPH – dawkowanie
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Biorąc pod uwagę stan zdrowia i wiek pacjenta lekarz określi, ile kapsułek leku Polprazol PPH i jak długo należy stosować.
Dawkowanie u dorosłych:
- GERD (zgaga, refluks):
- jeśli przełyk jest uszkodzony: 20 mg raz dziennie przez 4-8 tygodni. W razie potrzeby dawka może zostać zwiększona do 40 mg przez kolejne 8 tygodni,
- po wygojeniu przełyku: 10 mg raz dziennie,
- bez uszkodzeń przełyku: 10 mg raz dziennie.
- wrzody dwunastnicy:
- 20 mg raz dziennie przez 2 tygodnie. Możliwe jest przedłużenie leczenia o kolejne 2 tygodnie. W trudnych przypadkach dawka może zostać zwiększona do 40 mg przez 4 tygodnie.
- wrzody żołądka:
- 20 mg raz dziennie przez 4 tygodnie; w razie potrzeby przedłużenie o kolejne 4 tygodnie. Przy braku poprawy dawka może być zwiększona do 40 mg przez 8 tygodni.
- zapobieganie nawrotom wrzodów:
- 10-20 mg raz dziennie; w razie potrzeby zwiększenie do 40 mg.
- wrzody spowodowane przez NLPZ:
- 20 mg raz dziennie przez 4-8 tygodni.
- Helicobacter pylori:
- 20 mg dwa razy dziennie przez tydzień, wraz z dwoma antybiotykami (amoksycylina, klarytromycyna, metronidazol).
- zespół Zollingera-Ellisona:
- 60 mg na dobę, dawka dostosowana indywidualnie przez lekarza.
Dawkowanie u dzieci
- GERD (zgaga, refluks):
Dawka zależy od wagi dziecka i zostanie ustalona przez lekarza. Polprazol PPH może być stosowany u dzieci powyżej 1. roku życia i ważących więcej niż 10 kg.
- Helicobacter pylori:
Polprazol PPH może być stosowany u dzieci powyżej 4 lat. Odpowiednia dawka zależy od wagi dziecka i zostanie określona przez lekarza.W leczeniu owrzodzeń lekarz przepisze również dwa antybiotyki: amoksycylinę i klarytromycynę.
Kapsułki należy przyjmować rano, niezależnie od posiłku. Ważne jest, aby połknąć je w całości, popijając połową szklanki wody. Należy unikać żucia lub kruszenia kapsułek, ponieważ zawierają one mikrogranulki chroniące lek przed rozkładem przez kwas żołądkowy. Uszkodzenie mikrogranulek może wpłynąć na skuteczność leku.
Informacje odnośnie tego co należy robić w przypadku trudności w połykaniu kapsułek (u pacjenta dorosłego lub u dziecka) znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania leku Polprazol PPH.
Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku przedawkowania leku.
Jeśli pacjent pominie zaplanowaną dawkę, powinien przyjąć ją jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji nie należy stosować dawki podwójnej, aby uzupełnić pominiętą porcję leku.
Nie wolno odstawiać samodzielnie leku Polprazol PPH. Zalecana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Polprazol PPH – przeciwwskazania, środki ostrożności
Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.
Przeciwwskazania do stosowania leku Polprazol PPH:
- uczulenie na omeprazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lansoprazol, rabeprazol, esomeprazol),
- przyjmowanie leku zawierającego nelfinawir (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV).
Środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Polprazol PPH konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
W trakcie leczenia omeprazolem odnotowano przypadki poważnych reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka, reakcja polekowa z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (DRESS) oraz ostra uogólniona wysypka krostkowa (AGEP). W razie pojawienia się któregokolwiek z tych objawów, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Polprazol PPH i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Polprazol PPH może maskować objawy innych schorzeń, w związku z czym jeśli przed rozpoczęciem lub w trakcie stosowania leku pojawią się którekolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem:
- niewyjaśniona utrata wagi i trudności z przełykaniem,
- bóle żołądka lub niestrawność,
- wymioty zawierające pokarm lub krew,
- oddawanie czarnego, krwistego stolca,
- nasilona lub długotrwała biegunka, ponieważ omeprazol może nieznacznie zwiększyć ryzyko biegunki zakaźnej,
- poważne problemy z wątrobą.
Stosowanie inhibitorów pompy protonowej, takich jak Polprazol PPH, przez okres dłuższy niż rok może nieznacznie podnosić ryzyko złamań biodra, nadgarstka lub kręgosłupa. Jeśli pacjent ma osteoporozę lub przyjmuje kortykosteroidy, które mogą zwiększać ryzyko osteoporozy, powinien o tym poinformować lekarza.
Jeśli pacjent kiedykolwiek doświadczył reakcji skórnych po zażyciu leku podobnego do Polprazolu PPH, który obniża wydzielanie kwasu żołądkowego lub planowane jest specyficzne badanie krwi (stężenie chromograniny A) należy skonsultować się z lekarzem.
Podczas stosowania omeprazolu może dojść do zapalenia nerek, co może objawiać się zmniejszoną ilością wydalanego moczu, obecnością krwi w moczu oraz reakcjami alergicznymi, takimi jak gorączka, wysypka czy sztywność stawów. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy skontaktować się z lekarzem.
Jeśli lek Polprazol PPH jest stosowany ponad rok, pacjent najprawdopodobniej będzie pod regularną obserwacją lekarską. Podczas wizyt należy zgłaszać lekarzowi wszelkie nowe lub nietypowe dolegliwości.
Jeśli na skórze, zwłaszcza na obszarach wystawionych na słońce, pojawi się wysypka, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być konieczne do przerwania leczenia Polprazolem PPH.
Należy zgłaszać lekarzowi wszelkie inne objawy pojawiające się podczas terapii Polprazol PPH takie jak np. bóle stawów.
Niektóre dzieci z przewlekłymi schorzeniami mogą potrzebować długotrwałego leczenia, choć nie jest to zalecane. Lek jest przeciwwskazany u dzieci poniżej 1. roku życia oraz ważących mniej niż 10 kg.
Jeśli pacjent podczas terapii Polprazol PPH doświadcza odczucia zawrotu głowy oraz zaburzenia widzenia, powinien powstrzymać się od obsługiwania maszyn i prowadzenia pojazdów.
Interakcja z innymi lekami
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Polprazol PPH istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty.
Lek Polprazol PPH może wchodzić w interakcje z:
- ketokonazolem, itrakonazolem, pozakonazolem lub worykonazolem (stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych),
- digoksyną (stosowana w leczeniu zaburzeń czynności serca),
- diazepamem (stosowany w leczeniu lęku, w celu zmniejszenia napięcia mięśni lub w leczeniu padaczki),
- fenytoiną (stosowana w leczeniu padaczki). Zalecana kontrola lekarska stanu pacjenta na początku i pod koniec terapii Polprazol PPH,
- lekami stosowanymi w celu zmniejszenia krzepliwości krwi, takimi jak warfaryna lub inne preparaty antagonistów witaminy K. Zalecana kontrola lekarska stanu pacjenta na początku i pod koniec terapii Polprazol PPH,
- ryfampicyną (stosowana w leczeniu gruźlicy),
- atazanawirem (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV),
- takrolimusem (stosowany w przypadkach przeszczepu narządów),
- dziurawcem (Hypericum perforatum) (stosowany w leczeniu łagodnej depresji),
- cylostazolem (stosowany w leczeniu chromania przestankowego),
- sakwinawirem (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV),
- klopidogrelem (stosowany w celu zapobiegania powstawania zakrzepów krwi),
- erlotynibem (stosowany w leczeniu nowotworów),
- metotreksatem (chemioterapeutyk stosowany w dużych dawkach w leczeniu nowotworów) –lekarz może zalecić tymczasowe odstawienie leku Polprazol PPH w przypadku stosowania u pacjenta wysokich dawek metotreksatu.
Podczas terapii lekiem zawierającym nelfinawir (używany w leczeniu zakażenia wirusem HIV) nie należy przyjmować leku Polprazol PPH.
W przypadku, gdy lekarz zalecił pacjentowi przyjmowanie amoksycyliny, klarytromycyny oraz Polprazolu PPH w celu leczenia wrzodów wywołanych zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, pacjent powinien koniecznie poinformować lekarza o wszystkich innych stosowanych lekach.
Stosowanie Polprazol PPH w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka.
Polprazol PPH a karmienie piersią
Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż lek przenika do mleka. Wpływ Polprazol PPH na karmione piersią dziecko jest jednak mało prawdopodobny.
Polprazol PPH – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Jeśli u pacjenta wystąpią którekolwiek z poniższych rzadkich (mogą występować nie częściej niż u 1 na 1 000 osób) lub bardzo rzadkich (mogą występować nie częściej niż u 1 na 10 000 osób), ale poważnych działań niepożądanych, należy zaprzestać przyjmowania leku Polprazol PPH i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
- nagłe świsty, obrzmienie warg, języka, gardła lub ciała, wysypka, omdlenie lub trudności w przełykaniu (ciężka reakcja alergiczna) (rzadko),
- zaczerwienienie skóry z pęcherzami lub złuszczaniem, a także duże pęcherze i krwawienie w okolicy warg, oczu, ust, nosa i narządów płciowych, co może wskazywać na zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczną martwicę naskórka (bardzo rzadko),
- rozległa wysypka, wysoka gorączka i powiększone węzły chłonne, które mogą być objawami zespołu DRESS lub nadwrażliwości na lek (rzadko),
- czerwona, łuszcząca się wysypka z zgrubieniami pod skórą i pęcherzami, którym towarzyszy gorączka, zwykle pojawiająca się na początku leczenia (ostra uogólniona wysypka krostkowa) (rzadko),
- zażółcenie skóry, ciemny mocz i zmęczenie, które mogą wskazywać na zaburzenia wątroby (rzadko).
Po zastosowaniu leku Polprazol PPH działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością.
Często (nie częściej niż u 1 na 10 osób):
- ból głowy,
- wpływ na żołądek lub jelita: biegunki, ból żołądka, zaparcia, gazy (wzdęcia),
- nudności lub wymioty,
- łagodne polipy żołądka.
Niezbyt często (nie częściej niż u 1 na 100 osób):
- obrzmienie stóp i kostek,
- zaburzenie snu (bezsenność),
- uczucie zawrotu głowy,
- uczucie mrowienia i kłucie,
- uczucie senności,
- odczucie wirowania (zawroty głowy),
- zmiany w wynikach badań czynnościowych wątroby,
- wysypka skórna, wysypka grudkowata (pokrzywka) oraz świąd skóry,
- złe samopoczucie ogólne oraz brak energii.
Lista rzadziej występujących skutków ubocznych Polprazol PPH znajduje się w ulotce leku.
Przechowywanie leku
Lek Polprazol PPH należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed wilgocią i temperaturą powyżej 25°C.
Inne leki w bazie:
Nie, lek Polprazol PPH dostępny jest wyłącznie na receptę.
Na rynku dostępnych jest kilka zamienników Polprazol PPH, m.in. Bioprazol, Helicid Forte i Heligen Neo.
Producent leku nie informuje o ryzyku wynikającym ze spożywania alkoholu w trakcie terapii, dlatego uznaje się, że nie ma przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że alkohol osłabia odporność i zdolności regeneracyjne organizmu, a także działa drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.