e-Konsultacja po Receptę Online

Polprazol

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Polprazol to lek przeznaczony dla dzieci powyżej 1. roku życia, młodzieży i dorosłych. Jego mechanizm działania polega na ograniczeniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Polprazol jest skuteczny w łagodzeniu objawów, takich jak m.in. zgaga i nudności, a także w zapobieganiu dalszym uszkodzeniom błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy.  

Polprazol – co to za lek?

Polprazol to lek stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, owrzodzeniach błony śluzowej układu pokarmowego, profilaktycznie przy długotrwałym stosowaniu leków z grupy NLPZ, a także przy nadprodukcji kwasu w żołądku z powodu guza na trzustce. Choroby przewodu pokarmowego takie jak choroba refluksowa przełyku i owrzodzenia mają wiele czynników predysponujących, wśród których możemy wymienić zaburzenia czynności układu pokarmowego, otyłość, ciążę czy stres. Ważnym czynnikiem determinującym powstawanie wrzodów żołądka jest też bakteria Helicobacter pylori. Chociaż w ostatnich latach częstotliwość zakażeń Helicobacter pylori spadła, nadal szacuje się, że zakażenie to występuje u około 44% ludzi na świecie, a w Polsce u 66%. 

Na co stosuje się Polprazol?

Wskazaniami do stosowania leku Polprazol są: 

  • choroba refluksowa przełyku (ang. gastro-esophageal reflux disease, GERD),
  • owrzodzenia górnego odcinka jelita cienkiego (wrzody dwunastnicy) lub żołądka (wrzody żołądka),
  • owrzodzenia zakażone bakteriami Helicobacter pylori,
  • owrzodzenia spowodowane przez leki zaliczane do grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne),
  • zbyt duża ilość kwasu w żołądku związana z obecnością zmiany rozrostowej w trzustce (zespół Zollingera-Ellisona).

Jak działa Polprazol?

Substancją czynną leku jest omeprazol. Lek działa poprzez blokowanie aktywności pompy protonowej w komórkach żołądka, co hamuje transport jonów wodorowych i zmniejsza wydzielanie kwasu solnego. Dzięki temu niweluje nieprzyjemne objawy, takie jak zgaga czy ból w klatce piersiowej, a także pozwala na szybszą regenerację uszkodzonej błony śluzowej przewodu pokarmowego. 

Dla kogo jest przeznaczony lek Polprazol?

Lek znajduje zastosowanie u dzieci powyżej 1. roku życia, młodzieży i dorosłych. Lek nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 1. roku życia.

Co wchodzi w skład leku Polprazol?

Preparat zawiera jako substancję czynną omeprazol w ilości 20 mg.

Pozostałe substancje pomocnicze to:

  • wypełnienie kapsułki: skrobia kukurydziana i sacharoza, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), laurylosiarczan sodu, Powidon K30, fosforan trisodu dwunastowodny, hypromeloza (6 cP), kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1), dyspersja 30%, cytrynian trietylu, sodu wodorotlenek, dwutlenek tytanu, talk
  • wieczko kapsułki: erytrozyna (E 127), indygotyna (E 132), dwutlenek tytanu (E 171). woda oczyszczona, żelatyna,
  • korpus kapsułki: żółcień chinolinowa (E 104), erytrozyna (E 127), dwutlenek tytanu (E 171), woda oczyszczona, żelatyna,
  • tusz: szelak, alkohol etylowy bezwodny, alkohol izopropylowy, glikol propylenowy, alkohol N-butylowy, Powidon, wodorotlenek sodu, dwutlenek tytanu (E 171).

Polprazol – zamienniki

Jest dostępnych wiele leków na receptę, które mogą być traktowane jako zamiennik leku Polprazol, to m.in.: Agastin 20 mg, Bioprazol, Goprazol 20 mg, Helicid 20 i Heligen Neo.

Polprazol – dawkowanie

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Polprazol należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zaleca się przyjmowanie kapsułek (najlepiej rano) na 30-60 minut przed pierwszym posiłkiem. Kapsułki należy połykać w całości, popijając połową szklanki wody. Nie wolno ich żuć ani kruszyć, ponieważ zawierają mikrogranulki, które chronią lek przed rozkładem spowodowanym przez kwas żołądkowy. Ważne jest, aby mikrogranulki pozostały nienaruszone.

Lekarz określi liczbę kapsułek, które należy przyjąć, oraz czas trwania leczenia, w zależności od stanu zdrowia i wieku pacjenta.

DOROŚLI

Dawkowanie u dorosłych z objawami GERD (takimi jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej)

Zwykle zalecana dawka w leczeniu choroby refluksowe to 20 mg omeprazolu raz na dobę przez 4-8 tygodni, jeśli przełyk pacjenta jest nieco uszkodzony. W przypadku, gdy uszkodzenie nie wygoi się całkowicie, lekarz może zwiększyć dawkę do 40 mg dziennie przez kolejne 8 tygodni. Po wygojeniu przełyku zazwyczaj stosuje się 10 mg raz na dobę. Jeśli przełyk nie uległ uszkodzeniu, zwykle zalecana dawka to 10 mg raz na dobę.

Dawkowanie Polprazol w leczeniu wrzodów górnego odcinka jelita cienkiego (dwunastnicy)

Zwykle zalecana dawka wynosi 20 mg raz na dobę przez 2 tygodnie. Jeśli wrzody nie ulegną wygojeniu w tym czasie, lekarz może zdecydować o przedłużeniu leczenia o kolejne 2 tygodnie. Jeśli wrzód nie wygoi się całkowicie, dawka może zostać zwiększona do 40 mg raz na dobę przez 4 tygodnie.

Dawkowanie w leczeniu wrzodów żołądka

Zwykle zalecana dawka wynosi 20 mg raz na dobę przez 4 tygodnie. Jeśli wrzody nie ulegną wygojeniu w tym czasie, leczenie może być przedłużone o kolejne 4 tygodnie. Jeśli wrzód nie wygoi się całkowicie, dawka może zostać zwiększona do 40 mg raz na dobę przez 8 tygodni.

Dawkowanie w zapobieganiu nawrotom owrzodzeń dwunastnicy i żołądka

Zwykle zalecana dawka wynosi 10 mg lub 20 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 40 mg raz na dobę.

Dawkowanie w leczeniu owrzodzeń dwunastnicy i żołądka spowodowanych przez NLPZ

Zwykle zalecana dawka wynosi 20 mg raz na dobę przez 4-8 tygodni.

Dawkowanie w zapobieganiu nawrotom owrzodzeń dwunastnicy i żołądka podczas stosowania NLPZ

Zwykle zalecana dawka wynosi 20 mg raz na dobę.

Dawkowanie w leczeniu owrzodzeń spowodowanych zakażeniem bakteryjnym Helicobacter pylori oraz zapobieganie ich nawrotom

Zwykle zalecana dawka wynosi 20 mg raz na dobę przez tydzień. Lekarz zaordynuje także przyjmowanie dwóch antybiotyków spośród: amoksycyliny, klarytromycyny oraz metronidazolu.

Dawkowanie w leczeniu nadmiernego wydzielania kwasu w żołądku spowodowanego zmianą rozrostową w trzustce (zespół Zollingera-Ellisona)

Zwykle zalecana dawka wynosi 60 mg na dobę. Lekarz dostosuje dawkę leku do indywidualnych potrzeb pacjenta i zdecyduje, jak długo będzie trwało leczenie.

DZIECI I MŁODZIEŻ

Dawkowanie w leczeniu objawów GERD (takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej)

Polprazol mogą stosować dzieci powyżej 1. roku życia i o masie ciała większej niż 10 kg. Odpowiednia dawka zależy od masy ciała dziecka i zostanie ustalona przez lekarza.

Dawkowanie w leczeniu owrzodzeń spowodowanych zakażeniem Helicobacter pylori oraz zapobieganie ich nawrotom

Dzieci powyżej 4. roku życia mogą również stosować Polprazol. Dawka leku będzie zależna od masy ciała dziecka, a lekarz ustali ją indywidualnie. W tym przypadku lekarz przepisze również dwa antybiotyki: amoksycylinę oraz klarytromycynę.

Instrukcja co robić w przypadku trudności w połykaniu kapsułek znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania leku Polprazol.

Pominięcie zastosowania leku Polprazol

Jeśli pacjent zapomni o przyjęciu dawki, powinien ją zażyć jak najszybciej po przypomnieniu sobie o niej. Jeśli jednak zbliża się pora na kolejną dawkę, należy pominąć zapomnianą dawkę i nie przyjmować podwójnej dawki, aby ją uzupełnić.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Polprazol, przedawkowanie

Jeśli zostanie przyjęta większa dawka leku Polprazol niż ta, którą przepisał lekarz, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Polprazol – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Polprazol – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na omeprazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, esomeprazol),
  • przyjmowanie leku zawierającego nelfinawir (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV).

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed zastosowaniem leku Polprazol konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Przed przyjęciem leku pacjent powinien poinformować lekarza o planowanym badaniu krwi, mającym na celu określenie poziomu chromograniny A.

Polprazol może maskować objawy innych chorób. Dlatego w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych symptomów przed rozpoczęciem leczenia lub w trakcie jego trwania, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem:

  • nieuzasadniona utrata masy ciała oraz trudności w połykaniu,
  • ból żołądka lub problemy z trawieniem,
  • wymioty zawierające pokarm lub krew
  • czarne stolce (kał podbarwiony krwią),
  • ciężka lub uporczywa biegunka, ponieważ stosowanie omeprazolu może zwiększyć ryzyko zakaźnej biegunki,
  • poważne problemy z wątrobą,
  • wcześniejsze reakcje skórne na leki podobne do Polprazolu, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Jeśli pacjent zauważy wysypkę skórną, szczególnie w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, powinien niezwłocznie poinformować o tym lekarza, ponieważ konieczne może być zaprzestanie stosowania leku Polprazol. Należy również zgłaszać wszelkie inne działania niepożądane, takie jak ból stawów.

Przy długotrwałym stosowaniu leku Polprazol (ponad rok) pacjent powinien być regularnie monitorowany przez lekarza. Podczas wizyty należy zgłaszać wszelkie nowe lub nietypowe objawy. Stosowanie inhibitorów pompy protonowej, takich jak Polprazol, zwłaszcza długoterminowo, może nieznacznie zwiększyć ryzyko złamań kości biodrowej, nadgarstka lub kręgosłupa. Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli cierpi na osteoporozę lub stosuje kortykosteroidy, które mogą podwyższać ryzyko tej choroby.

Długoterminowe stosowanie omeprazolu może również prowadzić do zapalenia nerek, objawiającego się zmniejszeniem objętości moczu, krwią w moczu lub reakcjami nadwrażliwości, takimi jak gorączka, wysypka i sztywność stawów. Takie objawy wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Polprazol z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Polprazol w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem. Lekarz podejmie decyzję, czy pacjentka w ciąży czy karmiąca piersią może przyjmować Polprazol w tych okresach.

Polprazol a prowadzenie pojazdów

Polprazol nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania maszyn. Niemniej jednak, w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy czy zaburzenia widzenia zaleca się unikanie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Polprazol – skutki uboczne 

Stosując Polprazol, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Polprazol może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych rzadkich, ale poważnych działań niepożądanych, należy natychmiast zaprzestać stosowania leku Polprazol i skontaktować się z lekarzem:

  • nagłe wystąpienie świstów, obrzęk warg, języka, gardła lub ciała, wysypka, omdlenie lub trudności w połykaniu (ciężka reakcja alergiczna),
  • zaczerwienienie skóry z pęcherzami lub złuszczaniem. Może również dojść do powstawania dużych pęcherzy i krwawienia w okolicach warg, oczu, ust, nosa i narządów płciowych, co może świadczyć o zespole Stevensa-Johnsona lub toksycznej martwicy naskórka,
  • zażółcenie skóry, ciemny mocz oraz zmęczenie, które mogą wskazywać na problemy z wątrobą.

Możliwe częste działania niepożądane Polprazol (mogą wystąpić rzadziej niż 1 na 10 pacjentów):

  • ból głowy,
  • wpływ na żołądek lub jelita: ból brzucha, biegunka, zaparcia, gazy (wzdęcia),
  • nudności lub wymioty, 
  • łagodne polipy żołądka.

Możliwe niezbyt częste działania niepożądane Polprazol (mogą wystąpić rzadziej niż 1 na 100 pacjentów):

  • obrzmienie stóp i kostek,
  • zaburzenie snu (bezsenność),
  • uczucie zawrotu głowy, uczucie mrowienia i kłucie, senność,
  • odczucie wirowania (zawroty głowy),
  • zmiany w wynikach badań czynnościowych wątroby, 
  • wysypka skórna, wysypka grudkowata (pokrzywka) oraz świąd skóry,
  • złe samopoczucie ogólne oraz brak energii.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Polprazol?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.

Ile kosztuje lek Polprazol? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Polprazol znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Polprazol nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Polprazol to lek stosowany u dzieci, młodzieży i dorosłych w chorobach związanych z układem pokarmowym, m.in. w chorobie refluksowej przełyku. Jego działanie polega na zmniejszeniu wydzielania kwasu w żołądku. Lek Polprazol dostępny jest wyłącznie na receptę. O rozpoczęciu i zakończeniu terapii każdorazowo decyduje lekarz na podstawie objawów i historii choroby pacjenta. Indywidualnie dobiera też dawki i czas trwania leczenia. 


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Polprazol (11)

Nie, lek Polprazol jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Producent nie podaje w ulotce możliwych interakcji leku z alkoholem. Trzeba jednak pamiętać, że picie alkoholu podczas stosowania jakichkolwiek leków może wpływać na ich wchłanianie i skuteczność terapeutyczną.

Polprazol jest lekiem stosowanym w leczeniu m.in. choroby refluksowej przełyku i owrzodzeń błony śluzowej przewodu pokarmowego. Zmniejsza on produkcję kwasu w żołądku i ułatwia gojenie się ubytków błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Lek należy stosować na czczo, 30-60 minut przed posiłkiem. Dokładne dawkowanie i czas terapii zależne są od wieku pacjenta i jego schorzenia.

Polprazol należy przyjmować na czczo, 30-60 minut przed posiłkiem.

Polprazol pomaga w łagodzeniu zgagi, która jest jednym z objawów choroby refluksowej przełyku.

Tak, lek ten działa na chorobę refluksową przełyku niwelując jej nieprzyjemne objawy, takie jak zgaga, nudności czy piekący ból w klatce piersiowej.

Lek Polprazol należy stosować tak długo jak zaleci to lekarz. Terapia może trwać np. tydzień, ale też 8 tygodni.

Tak, Polprazol jest też przeznaczony dla dzieci powyżej 1. roku życia.

Tak, jednym z wskazań do stosowania tego leku są wrzody żołądka i dwunastnicy.

Nie, Polprazol to lek należący do inhibitorów pompy protonowej (IPP). Nie jest on probiotykiem.

e-Konsultacja po Receptę Online
Polprazol

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem