Receptomat » Nolpaza 20 mg
Nolpaza 20 mg
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na
- Zapytaj o zastosowanie Nolpaza 20 mg
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Nolpaza 20 mg – lek na refluks i chorobę wrzodową
- Lek Nolpaza 20 mg zawiera pantoprazol, który zmniejsza produkcję kwasu solnego w żołądku.
- Wskazania do stosowania leku Nolpaza 20 mg to choroba refluksowa przełyku i refluksowe zapalenie przełyku u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia, a także owrzodzenia żołądka i dwunastnicy wywołane stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u dorosłych.
- Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na lek Nolpaza 20 mg.
- dostępność na receptę
- wskazania choroba refluksowa przełyku, refluksowe zapalenie przełyku, owrzodzenia żołądka i dwunastnicy
- postać tabletki dojelitowe
- dawka 20 mg
- substancja czynna pantoprazol (Pantoprazolum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 14 kwietnia, 2025-
Data publikacji14 kwietnia, 2025
-
AutorMilena Grodna
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta Dariusz Mariusz
- zawarte w rdzeniu tabletki: mannitol, krospowidon (typ A, typ B), sodu węglan, sorbitol (E 420), wapnia stearynian,
- zawarte w otoczce tabletki: hypromeloza, powidon (K 25), tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), glikol propylenowy, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), sodu laurylosiarczan, polisorbat 80, makrogol 6000, talk.
- leczenie objawów związanych z chorobą refluksową przełyku: jedna tabletka na dobę, zazwyczaj przez 2-4 tygodnie, ewentualnie przez kolejne 4 tygodnie (zgodnie z zaleceniami lekarza),
- leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku: jedna tabletka na dobę, w przypadku nawrotu objawów lekarz może podwoić dawkę, a następnie ponownie ją zmniejszyć,
- zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy u osób wymagających stałego stosowania NLPZ: jedna tabletka na dobę.
- uczulenie na pantoprazol, sorbitol lub jakikolwiek składnik leku,
- uczulenie na inne leki z grupy inhibitorów pompy protonowej.
- zaburzenia czynności wątroby w wywiadzie medycznym,
- konieczność stałego przyjmowania leków z grupy NLPZ,
- niedobór witaminy B12 lub czynniki ryzyka zmniejszonego stężenia witaminy B12 (przy długotrwałym stosowaniu pantoprazolu),
- stosowanie inhibitorów proteazy HIV (tj. atazanawir),
- stosowanie inhibitorów pompy protonowej przez okres dłuższy niż rok (ze względu na zwiększone ryzyko złamań kości nadgarstka, kości biodrowej i kręgosłupa),
- osteoporoza lub ryzyko osteoporozy,
- wcześniejsze reakcje skórne na leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego,
- planowane oznaczenie stężenia chromograniny A.
- wzrost aktywności enzymów wątrobowych,
- objawy niedoboru witaminy B12: silne zmęczenie, brak energii, drętwienie, mrowienie, ból lub zaczerwienienie języka, owrzodzenia jamy ustnej, osłabienie mięśni, zaburzenia widzenia, problemy z pamięcią, depresja, dezorientacja,
- objawy niedoboru magnezu: tężyczka, drgawki, zawroty głowy, komorowe zaburzenia rytmu serca,
- wysypka skórna (szczególnie w miejscach eksponowanych na promieniowanie słoneczne),
- bóle stawowe,
- poważne reakcje skórne,
- niezamierzona utrata masy ciała,
- wymioty (zwłaszcza nawracające),
- wymioty krwawe (mogą przypominać ciemne fusy po kawie),
- krew w kale, czarny stolec, smolisty stolec,
- problemy z połykaniem, ból podczas połykania,
- bladość, osłabienie,
- ból żołądka,
- ciężka lub uporczywa biegunka.
- ciężka reakcja alergiczna (obrzęk języka lub gardła, problemy z połykaniem, pokrzywka, problemy z oddychaniem, alergiczny obrzęk twarzy, silne zawroty głowy, szybkie bicie serca, obfite pocenie się),
- poważne reakcje skórne (pęcherze skórne z gwałtownym pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia, nadżerki oczu, nosa, jamy ustnej lub genitaliów, bóle stawów, objawy grypopodobne, zespół Stevensa-Johnsona/toksyczna nekroliza naskórka z powstawaniem czerwonych, płaskich punktów lub okrągłych plam na tułowiu, łuszczeniem skóry i powstawaniem owrzodzeń, zespół DRESS przebiegający z rozległą wysypką, wysoką temperaturą i powiększeniem węzłów chłonnych),
- żółtaczka,
- gorączka,
- wysypka,
- powiększenie nerek, ból przy oddawaniu moczu, ból w dolnej części pleców.
- łagodne polipy żołądka.
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- biegunka,
- nudności, wymioty,
- wzdęcia,
- zaparcia,
- suchość w ustach,
- ból i dyskomfort w jamie brzusznej,
- wysypka, osutka, wykwity skórne,
- świąd,
- złamania kości biodrowej, nadgarstka, kręgosłupa,
- osłabienie, wyczerpanie, złe samopoczucie ogólne,
- zaburzenia snu.
- leczenie objawów choroby refluksowej przełyku u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia,
- długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia,
- zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy u dorosłych pacjentów wysokiego ryzyka wymagających stałego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
O leku
Nolpaza 20 mg to preparat zawierający pantoprazol (inhibitor pompy protonowej). Znajduje zastosowanie w leczeniu choroby refluksowej przełyku oraz refluksowego zapalenia przełyku, a także w profilaktyce owrzodzeń żołądka i dwunastnicy wywołanych stosowaniem NLPZ. Zapoznaj się z ulotką preparatu i informacjami poniżej. Umów się na teleporadę na Receptomat.pl, tam też możesz zamówić e-receptę na Nolpaza 20 mg.
Nolpaza 20 mg – co to za lek?
Nolpaza 20 mg to lek przeznaczony dla pacjentów, u których występuje problem z nadmierną produkcją kwasu solnego w żołądku lub zarzucaniem kwaśnej treści pokarmowej do przełyku. Z taką sytuacją mamy do czynienia przede wszystkim w chorobie refluksowej przełyku. Objawia się ona zgagą, kwaśnym odbijaniem, bólem oraz pieczeniem i stanowi częsty problem – występuje u nawet co piątej osoby. Na podłożu refluksu może rozwinąć się stan zapalny przełyku (refluksowe zapalenie przełyku). Powszechną dolegliwością są także wrzody żołądka i dwunastnicy, które często wynikają z przewlekłego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Leki z tej grupy mogą bezpośrednio uszkadzać śluzówkę żołądka, a także zmniejszać produkcję ochronnych prostaglandyn. Inhibitory pompy protonowej, takie jak Nolpaza, stosuje się zapobiegawczo u osób przyjmujących NLPZ na stałe.
Na co stosuje się Nolpaza 20 mg?
U osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia lek Nolpaza 20 mg stosuje się w leczeniu objawowym choroby refluksowej przełyku oraz w długotrwałym leczeniu i profilaktyce refluksowego zapalenia przełyku. Dodatkowym wskazaniem u osób dorosłych jest zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy związanym ze stałym stosowaniem NLPZ.
Jak działa Nolpaza 20 mg?
Substancją czynną Nolpaza 20 mg jest pantoprazol – inhibitor pompy protonowej. Jego działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu żołądkowego przez hamowanie enzymów w komórkach okładzinowych żołądka. Pantoprazol stwarza warunki sprzyjające gojeniu się uszkodzeń błony śluzowej żołądka, dwunastnicy i przełyku.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Nolpaza 20 mg?
Lek Nolpaza 20 mg może być stosowany przez osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia. Wskazania rejestracyjne różnią się w poszczególnych grupach wiekowych.
Co wchodzi w skład leku Nolpaza 20 mg?
Tabletka dojelitowa Nolpaza 20 mg zawiera substancję czynną pantoprazol (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego) w ilości 20 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
Lek zawiera sorbitol.
Nolpaza 20 mg – zamienniki
W przypadku leku Nolpaza zamiennik to m.in. Anesteloc, Contix, Controloc 20, Gastrostad, Gerdin 20 mg, IPP 20, Noacid, Ozzion, Pamyl 20 mg, Panprazox, Panrazol, Pantoprazole Genoptim, Ranloc.
Nolpaza 20 mg – dawkowanie
Tabletki Nolpaza 20 mg przyjmuje się godzinę przed posiłkiem. Należy połykać je w całości, bez kruszenia i rozgryzania, popijając odpowiednią ilością wody. Standardowe dawkowanie zależy od wskazania i jest następujące:
U pacjentów z poważnymi problemami z wątrobą nie należy stosować więcej niż jednej tabletki Nolpaza 20 mg na dobę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, jak stosować Nolpaza 20 mg, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Nolpaza 20 mg
Nie wolno przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej. Należy przyjąć kolejną pojedynczą dawkę o zwykłej porze i kontynuować leczenie zgodnie ze schematem.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Nolpaza 20 mg, przedawkowanie
Zaleca się kontakt z lekarzem lub farmaceutą. Nie są znane objawy przedawkowania leku Nolpaza 20 mg.
Przerwanie stosowania leku Nolpaza 20 mg
Nie należy przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Nolpaza 20 mg – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Nolpaza 20 mg – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Nolpaza 20 mg należy omówić z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką następujące problemy zdrowotne:
Jeśli podczas stosowania leku Nolpaza 20 mg wystąpi któryś z poniższych objawów, należy niezwłocznie zgłosić to lekarzowi:
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Nolpaza 20 mg z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Nolpaza 20 mg w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie ma wystarczających danych na temat stosowania pantoprazolu w ciąży. Wiadomo, że lek przenika do pokarmu. Nolpaza 20 mg może być stosowana w ciąży, przy podejrzeniu ciąży oraz podczas karmienia piersią wyłącznie wtedy, gdy lekarz uzna, że korzyści ze stosowania leku przewyższają ryzyko dla dziecka.
Nolpaza 20 mg a prowadzenie pojazdów
Pantoprazol nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn lub wpływ ten jest niewielki. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych takich jak zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, należy powstrzymać się od wykonywania tych czynności.
Nolpaza 20 mg – skutki uboczne
Stosując lek Nolpaza 20 mg należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Nolpaza 20 mg może powodować poważne działania niepożądane, które wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem lub zgłoszenia się do szpitala. Należą do nich:
W przypadku leku Nolpaza 20 mg działania niepożądane występujące często (tj. u nie więcej niż 1 na 10 osób) to:
Niezbyt częste skutki uboczne Nolpaza 20 mg nie więcej niż 1 na 100 osób. Należą do nich:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych, które może wywoływać Nolpaza. Ulotka zawiera pełną listę skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Nolpaza 20 mg?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Nolpaza 20 mg? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Nolpaza 20 mg znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji umieszczonych na recepcie.
Jeśli w wykazie leków refundowanych nie ma leku Nolpaza, cena może różnić się w zależności od apteki.
Nolpaza 20 mg to lek doustny oparty na działaniu pantoprazolu, który zmniejsza produkcję kwasu solnego w żołądku. Preparat jest wskazany w przypadku choroby refluksowej przełyku, refluksowego zapalenia przełyku i w profilaktyce owrzodzeń związanych z przewlekłym stosowaniem leków z grupy NLPZ. W zależności od wskazania, może być stosowany u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia. Standardowe dawkowanie to jedna tabletka dziennie, na godzinę przed posiłkiem. Długość leczenia jest ustalana indywidualnie przez lekarza. E-receptę na Nolpaza 20 mg można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Lek Nolpaza 20 mg - na co pomaga? Co to za lek?

Nolpaza 20 mg to lek zawierający substancję czynną pantoprazol, która należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek Nolpaza 20 mg jest stosowany w następujących wskazaniach:
Czy można kupić lek na refluks Nolpaza 20 mg bez recepty?

Nie, tabletki Nolpaza 20 mg są dostępne wyłącznie na receptę.
Nolpaza 20 mg a alkohol - czy można pić alkohol podczas stosowania tego leku?

W ulotce nie ma informacji na temat interakcji między lekiem Nolpaza 20 mg a alkoholem. Zazwyczaj nie zaleca się jednak łączenia leku Nolpaza 20 mg z alkoholem. Alkohol może nasilać objawy chorób żołądkowo-przełykowych oraz podrażniać błonę śluzową żołądka, co może negatywnie wpływać na skuteczność leczenia.
Jakie są możliwe skutki uboczne leku Nolpaza?

Najczęstsze skutki uboczne leku Nolpaza 20 mg dotyczą przewodu pokarmowego. Należą do nich m.in.: łagodne polipy żołądka, biegunka, nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia oraz ból i dyskomfort w jamie brzusznej. Lek może wywoływać również między innymi zmiany skórne. W większości są one łagodne i mają postać wysypki lub osutki, jednak czasami mogą przyjmować ciężką postać wymagającą pilnego kontaktu z lekarzem. Aby poznać wszystkie skutki uboczne leku, należy przeczytać ulotkę.
Nolpaza - jak długo można stosować ten lek na refluks?

Długość leczenia jest ustalana przez lekarza i może być inna u każdego pacjenta, w zależności od stanu zdrowia i odpowiedzi na pantoprazol. W leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku tabletki Nolpaza 20 mg zazwyczaj przynoszą ulgę po 2-4 tygodniach. U niektórych pacjentów konieczne jest wydłużenie leczenia o kolejne 4 tygodnie. Nawracające objawy można kontrolować, przyjmując doraźnie jedną tabletkę.
Czy Nolpaza jest na ból żołądka?

Nolpaza 20 mg nie jest typowym lekiem na ból żołądka. Jest skuteczna tylko w przypadku dolegliwości bólowych wynikających z nadmiernej produkcji kwasu solnego lub istniejących owrzodzeń. Wskazania do stosowania leku Nolpaza 20 mg obejmują leczenie objawów choroby refluksowej przełyku (zgaga, kwaśne odbijanie, ból przy przełykaniu), długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku, a także zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy spowodowanym przez niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Kiedy stosować Nolpaza - rano czy wieczorem?

Tabletki Nolpaza 20 mg zazwyczaj stosuje się rano. Ważne, aby zażyć lek godzinę przed posiłkiem. Często zaleca się przyjęcie leku tuż po wstaniu z łóżka, co pozwala na zachowanie odpowiedniego odstępu przed śniadaniem.
Kiedy brać tabletki Nolpaza - przed czy po jedzeniu?

Lek Nolpaza 20 mg stosuje się godzinę przed posiłkiem. Zwiększa to skuteczność pantoprazolu, który hamuje aktywność pomp protonowych odpowiedzialnych za produkcję kwasu solnego w żołądku. Silnym naturalnym bodźcem do produkcji soku żołądkowego jest spożywany pokarm. Jeśli lek zostanie zażyty po posiłku, pewna ilość kwasu solnego zdąży się już uwolnić.
Czy Nolpaza 20 mg jest na receptę? Jak uzyskać e-receptę na lek Nolpaza?

Lek Nolpaza 20 mg jest dostępny wyłącznie na receptę. Aby uzyskać e-receptę na Nolpaza 20 mg, należy umówić się na wizytę u lekarza, który oceni objawy oraz stan zdrowia pacjenta. Wizyta może odbyć się stacjonarnie w gabinecie lub zdalnie (w formie wideo- lub teleporady). Jeśli lekarz zdecyduje, że lek Nolpaza 20 mg jest odpowiedni dla pacjenta, wystawi e-receptę. Można ją zrealizować w każdej aptece.
Czy Nolpaza to lek osłonowy?

Nolpaza 20 mg nie jest typowym lekiem osłonowym. Pod tym pojęciem rozumie się głównie probiotyki stosowane podczas antybiotykoterapii w celu ochrony flory bakteryjnej jelit. Tymczasem pantoprazol zawarty w leku Nolpaza 20 mg wykazuje ochronne działanie na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy polegające na zmniejszonej produkcji kwasu solnego.
Czy lek Nolpaza można brać na noc?

Tabletki Nolpaza 20 mg zazwyczaj przyjmuje się rano, na około 60 minut przed śniadaniem. Pozwala to skutecznie zmniejszyć produkcję kwasu żołądkowego. Nie ma jednak przeciwwskazań do stosowania leku Nolpaza na noc. Jeśli objawy refluksu nasilają się w nocy, lekarz równie dobrze może zalecić przyjmowanie Nolpazy wieczorem, jednak również przy zachowaniu godzinnego odstępu od posiłku.