Macmiror
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Szukasz preparatu na infekcje intymne? Zmagasz się z grzybicą lub zakażeniem bakteryjnym pochwy? Dowiedz się, jak działa lek Macmiror, kiedy zaczyna działać i jak go stosować. W poniższym opisie i ulotce producenta znajdziesz informacje i zalecenia dotyczące tabletek Macmiror. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie tego leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | Infekcje intymne |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 200 mg |
substancja czynna | Nifuratel (Nifuratelum) |
podmiot odpowiedzialny | POLICHEM S.A., 50, Val Fleuri L-1526 Luksemburg |
Informacje o leku - do pobrania:
Macmiror – informacje o leku
Macmiror to syntetyczny preparat przeciwgrzybiczy i przeciwbakteryjny, wykazujący skuteczność również przy zwalczaniu rzęsistka pochwowego, lambliozy i pełzakowicy jelitowej. Macmiror 200 jest dostępny wyłącznie na receptę.
- dawka: Macmiror 200 mg
- postać: tabletki powlekane
- substancja czynna: nifuratel (nifuratelum)
- kategoria: Infekcje intymne
- producent / podmiot odpowiedzialny: POLICHEM S.A., 50, Val Fleuri L-1526 Luksemburg
Macmiror – ulotka dla pacjenta
Macmiror – charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)
Ile kosztuje lek Macmiror? Cena, refundacja
Lek dostępny jest w dawce 200 mg, w opakowaniach po 20 tabletek.
Macmiror tabletki 200 mg – cena za opakowanie wynosi od ok. 37 zł do ok. 62 zł.
Cena zależy od apteki i w przyszłości może ulec zmianie. Lek nie jest objęty refundacją.
Macmiror – opis i właściwości, jak działa
Substancją czynną preparatu jest nifuratel o szerokim spectrum działania przeciwbakteryjnego w stosunku do patogenów wywołujących infekcje układu moczowo – płciowego (np. Klebsiella pneumoniae, Gardnerella vaginalis, Escherichia coli). Nifuratel wykazuje również silne działanie przeciwpierwotniakowe (np. wobec rzęsistka pochwowego) i przeciwgrzybicze (np. wobec Candida spp.).
Lek Macmiror (tabletki) wykorzystywany jest również przy zwalczaniu niektórych zakażeń i pasożytów układu pokarmowego, np. lambliozy i pełzakowicy jelitowej, czy salmonellozy.
Nifuratel zawarty w tabletkach doustnych Macmiror jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego, metabolizowany w tkankach, a następnie wydalany z moczem.
Preparat nie zaburza równowagi w fizjologicznej florze bakteryjnej.
Inne leki stosowane w leczeniu grzybiczego zapalenia pochwy to m.in. Gynalgin, Fluomizin.
Macmiror – skład leku
Substancją czynną zawartą w leku Macmiror jest 200 mg nifuratelu.
Pozostałe składniki: skrobia kukurydziana, polietylenoglikol 6000, talk, stearynian magnezu, sacharoza, węglan magnezu, skrobia ryżowa, żelatyna, guma arabska, dwutlenek tytanu, wosk E.
Stosowanie leku Macmiror – na co i dla kogo?
Tabletki doustne Macmiror wykorzystywane są przy zwalczaniu patogenów wrażliwych na działanie nifuratelu. Najczęściej stosowany jest przy zakażeniach intymnych wywołanych przez grzyby (np. Candida spp.), bakterie (np. Gardnerella vaginalis) i pierwotniaki (np. Trichomonas vaginalis – rzęsistek pochwowy). Lek wykorzystywany jest również w leczeniu pacjentów z lambliozą i pełzakowicą jelitową (amebiozą).
Macmiror 200 jest dostępny wyłącznie z przepisu lekarza. Nie należy stosować preparatu u dzieci poniżej 6 r.ż.
Macmiror – dawkowanie, jak stosować?
Lek Macmiror 200 należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ dawkowanie zależy od leczonego schorzenia, nasilenia objawów, oraz wagi i wieku pacjenta.
Zazwyczaj w leczeniu dorosłych pacjentów stosuje się dawkę 600 – 1200 mg (3 – 6 tabletek) na dobę. Lekarz dopasuje dawkowanie i schemat leczenia w zależności od przyczyny dolegliwości, stanu pacjenta i nasilenia objawów.
U dzieci powyżej 6 r.ż. dawkę dostosowuje się do wagi i zazwyczaj wynosi ona 10 – 30 mg leku/ kg mc. na dobę.
Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych dzienną dawkę należy rozłożyć na 2 – 3 porcje podawane w równych odstępach czasu w ciągu doby.
W przypadku pacjentek aktywnych seksualnie zalecane jest zastosowanie leku Macmiror u mężczyzny będącego jej partnerem w trakcie zakażenia.
Macmiror (tabletki powlekane) należy przyjmować po posiłku.
Macmiror – jak długo stosować lek?
Leczenie preparatem trwa zazwyczaj 7 – 14 dni.
W przypadku leczenia zakażeń układu moczowego zalecane jest przeprowadzenie kontrolnego badania moczu.
Po zakończeniu terapii przeciwpasożytniczej wskazane jest przeprowadzenie badań mikroskopowych kału.
Macmiror – przeciwwskazania, środki ostrożności
Preparatu nie należy stosować u osób, u których występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze zawarte w tabletkach Macmiror 200 mg.
Leku nie należy podawać dzieciom poniżej 6 r.ż.
Interakcje z innymi lekami
Nie stwierdzono występowania interakcji Macmiroru z innymi lekami.
Nie należy spożywać alkoholu w czasie stosowania preparatu, ponieważ może wystąpić pogorszenie samopoczucia.
Stosowanie leku Macmiror w ciąży
Preparat może być stosowany w ciąży tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały szkodliwości dla płodu. Jednak nie przeprowadzono badań u kobiet w ciąży, które mogłyby potwierdzić bezpieczeństwo stosowania leku u ludzi.
Stosowanie leku Macmiror a karmienia piersią
Nie zaleca się stosowania leku Macmiror w czasie karmienia piersią, ponieważ nie stwierdzono, czy nifuratel lub jego metabolity nie przenikają do mleka kobiecego.
Macmiror – skutki uboczne
Preparat jest na ogół dobrze tolerowany i rzadko powoduje skutki uboczne. Zazwyczaj mają łagodny charakter i ustępują samoistnie po zakończeniu kuracji.
W przypadku doustnego leku Macmiror działania niepożądane dotyczą najczęściej dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak nudności, niestrawność i wymioty. Niektórzy pacjenci zgłaszali również skórne reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka, wysypka, zaczerwienienie i obrzęk. Te skutki uboczne tabletek Macmiror występują rzadko lub bardzo rzadko.
Przechowywanie leku
Tabletki Macmiror należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 st. C.
Lek należy trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Inne leki na grzybicze zapalenie pochwy:
Tabletki Macmiror to syntetyczny chemioterapeutyk wykazujący skuteczność w zwalczaniu zakażeń układu moczowo – płciowego. Zawarty w nim nifuratel ma szerokie działanie przeciwbakteryjne, nie jest jednak antybiotykiem.
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj tabletki stosuje się 3 razy dziennie.
Macmiror należy przyjmować po posiłku.
Pacjentom w czasie kuracji lekiem Macmiror odradza się spożywanie alkoholu, ponieważ może dojść do interakcji objawiającej się złym samopoczuciem, zaczerwienieniem twarzy i nudnościami.
Substancją czynną w preparacie jest nifuratel wykazujący działanie przeciw grzybom z rodzaju Candida spp. Oprócz tego działa również przeciwbakteryjnie i przeciwpierwotniaczo, jednak można powiedzieć, że Macmiror 200 mg to tabletki przeciwgrzybicze.
Pacjentki po stosowaniu Macmiror doustnie nie zgłaszały objawów niepożądanych, takich jak upławy czy plamienie. Skutki uboczne dotyczą zazwyczaj dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub skórnych reakcji alergicznych. Obecność upławów może świadczyć o zakażeniu patogenami, dlatego wskazana jest konsultacja z lekarzem.
Leczenie Macmirorem w ciąży zalecane jest tylko wtedy, gdy korzyści dla ciężarnej przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Występowanie plamienia w ciąży zawsze wymaga specjalistycznej konsultacji.
Czas trwania kuracji zależy od rodzaju patogenu wywołującego zakażenie. Lek Macmiror należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Leczenie zazwyczaj trwa 7 – 14 dni.
Macmiror jest lekiem wykazującym skuteczne działanie wobec bakterii, pierwotniaków i grzybów. Może być również wykorzystany przy zwalczaniu pełzaka okrężnicy. Preparat wydaje się wyłącznie z przepisu lekarza. Na rynku nie ma leku bez recepty, który wykazywałby podobne działanie.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.