e-Konsultacja z Receptą Online

Macmiror Complex

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Macmiror Complex? Cena, refundacja

Maść Macmiror Complex nie jest objęta refundacją w tym momencie. Koszt zakupu leku może różnić się nieznacznie w zależności od apteki, może też ulec zmianie w przyszłości.

  • Macmiror Complex maść 30 g – cena wynosi ok. 35-42 zł.

Macmiror Complex – jak działa, na co i dla kogo

Maść Macmiror Complex to połączenie dwóch substancji czynnych: nifuratelu i nystatyny. Substancje te zastosowane jednocześnie w jednym preparacie działają skuteczniej u pacjentek z grzybicą pochwy i innymi zakażeniami pochwy niż w przypadku stosowania każdej z tych substancji oddzielnie. 

Nifuratel to syntetyczna substancja, która skutecznie działa na pierwotniaki, bakterie i grzyby wywołujące zakażenia pochwy i sromu.

Nystatyna to antybiotyk o właściwościach przeciwgrzybiczych, który działa przede wszystkim na patogeny z rodzaju Candida spp.

Wskazania do stosowania leku to leczenie zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez grzyby z rodzaju Candida spp., rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis) oraz bakterie.

Lek jest przeznaczony do stosowania dla dorosłych kobiet i dziewczynek w wieku szkolnym.

Macmiror Complex – zamienniki

Inne leki na receptę na leczenie zakażeń pochwy zawierające nifuratel i nystatynę to globulki dopochwowe Macmiror Complex 500.

Macmiror Complex – skład leku

Nifuratel i nystatyna są substancjami czynnymi leku. 1 g maści zawiera 100 mg nifuratelu i 40 000 j.m. nystatyny.

Pozostałe substancje pomocnicze to: xalifin 15 (ester poliglikolowy kwasów tłuszczowych), metylu p-hydroksybenzoesan sodowy, propylu p-hydroksybenzoesan sodowy, glicerol, sorbitol 70%, glikol propylenowy, karbomer, trietanoloamina, woda oczyszczona.

Macmiror Complex – dawkowanie

W zależności od wskazania, rodzaju zakażenia pochwy i objawów występujących u pacjentki, lekarz wyda konkretne zalecenia co do stosowania leku.

Zazwyczaj zalecana dawka to 2,5 g maści podawana dopochwowo za pomocą aplikatora, stosowana raz na dobę wieczorem lub dwa razy na dobę (rano i wieczorem) według zaleceń lekarza.

Lek można stosować także u dziewczynek w wieku szkolnym. Zalecana dawka w tym przypadku to 1,25 g maści podawanej za pomocą aplikatora (najlepiej mikroaplikatora).

Macmiror Complex – maść jak aplikować?

Używając wielorazowego aplikatora z podziałką, należy zaaplikować maść głęboko w pochwie. W przypadku pacjentek, które nie rozpoczęły współżycia seksualnego, należy stosować mikroaplikator. 

Ważne, aby leczenie zakończyć przed rozpoczęciem miesiączki.

Macmiror Complex – przeciwwskazania, środki ostrożności

Maści na grzybicze i bakteryjne zapalenie pochwy i sromu nie należy stosować jeżeli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub inny składnik leku.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania dopochwowego leku i pamiętać, aby:

  • w przypadku długotrwałego stosowania leku obserwować ryzyko pojawienia się objawów niepożądanych, bowiem może pojawić się uczulenie na lek;
  • w czasie leczenia nie prowadzić współżycia seksualnego – zaleca się, aby partner seksualny równolegle stosował doustne leczenie nifuratelem;
  • lek stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Interakcja z innymi lekami

Jak dotychczas nie stwierdzono interakcji maści Macmiror Complex z innymi lekami. Jednak w przypadku stosowania jakichkolwiek innych leków dopochwowo (także tych dostępnych bez recepty) należy skonsultować to najpierw z lekarzem.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie jakichkolwiek preparatów w ciąży (zwłaszcza miejscowo dopochwowo) należy każdorazowo skonsultować z lekarzem. Specjalista może dopuścić stosowanie Macmiror Complex w ciąży, ale wyłącznie w sytuacji absolutnej konieczności, jeżeli potencjalne korzyści dla kobiety przewyższają ryzyko zdrowotne dla rozwijającego się płodu.

Jeśli nie ma absolutnej konieczności, nie zaleca się stosowania maści Macmiror Complex w ciąży i w okresie karmienia piersią. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego.

Macmiror Complex – skutki uboczne

Jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Ważne jednak, że nie u każdego pacjenta stosującego tę maść skutki uboczne pojawią się. 

Macmiror Complex – działania niepożądane występujące rzadko (mogą pojawić się z częstością mniejszą niż u 1 na 10 000 pacjentów):

  • pokrzywka,
  • pieczenie pochwy,
  • świąd pochwy,
  • kontaktowe zapalenie skóry.

Zazwyczaj objawy takie jak pieczenie i świąd pochwy są łagodne i ustępują samoistnie po pewnym czasie stosowania leku.

Przechowywanie leku

Maść na grzybicę pochwy Macmiror Complex należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze nie wyższej niż 25°C.


Inne leki na grzybicze zapalenie pochwy:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Macmiror Complex (3)

Ta maść na bakteryjne i grzybicze zapalenia pochwy i sromu jest dostępna wyłącznie na podstawie ważnej recepty lekarskiej.

Leki te zawierają te same substancje czynne: nifuratel i nystatynę, a co za tym idzie – mają podobne wskazania. Różnią się zawartością substancji czynnych oraz postacią leku. Macmiror Complex to maść zawierająca 100 mg nifuratelu i 40 000 j.m. nystatyny, zaś Macmiror Complex 500 to globulki dopochwowe przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne zawierające 500 mg nifuratelu i 200 000 j.m. nystatyny.

Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego (dopochwowo) dla kobiet. Równolegle z terapią pacjentki, także partner seksualny powinien przechodzić leczenie infekcji, jednak zazwyczaj wystarczające jest doustne stosowanie leków z nifuratelem.

e-Konsultacja z Receptą Online
Macmiror Complex

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.