Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Fluomizin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Fluomizin

Fluomizin to tabletki dopochwowe, które stosuje się w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy. Preparat wspomaga leczenie stanów zapalnych pochwy i działa antyseptycznie. Przeczytaj poniższy opis i ulotkę producenta, aby dowiedzieć się, kiedy stosować i jak dawkować ten lek. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na lek Fluomizin. 

Spis treści

Fluomizin – informacje o leku

Chlorek dekwaliniowy, substancja czynna leku Fluomizin 10 mg, należy do grupy leków przeciwzakaźnych i odkażających. Chlorek dekwaliniowy działa na bakterie, mogące powodować bakteryjne zapalenie pochwy. Lek wydawany jest w aptekach wyłącznie na podstawie recepty.

  • dawki: Fluomizin 10 mg

  • postać: tabletki dopochwowe

  • substancja czynna: dekwaliniowy chlorek (łac. Dequalinii chloridum)

  • kategoria: Lek przeciwbakteryjny, Bakteryjne zapalenie pochwy

  • podmiot odpowiedzialny: GEDEON RICHTER POLSKA Sp. z o.o., ul. Ks. J. Poniatowskiego 5, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Polska

  • wytwórca: Haupt Pharma Amareg GmbH, Donaustaufer Strasse 378, 93055 Regensburg, Niemcy

Fluomizin - ulotka dla pacjenta

Ile kosztuje lek Fluomizin? Cena, refundacja

Cena leku Fluomizin 10 mg (6 tabletek dopochwowych) waha się w przedziale od 29,00 zł do 48,00 zł.

Lek na bakteryjne zakażenie pochwy nie jest objęty refundacją. Jego cena może zmienić się w przyszłości.

Fluomizin - opis i właściwości, jak działa

Na czym polega działanie Fluomizinu? Substancją czynną preparatu jest dekwaliniowy chlorek. Lek ten oddziałuje na komórki bakteryjne zwiększając ich przepuszczalność, co prowadzi do eliminacji aktywności enzymu i śmierci komórki. Chlorek dekwaliniowy działa zarówno na bakterie Gram-dodatnie, Gram-ujemne i bakterie beztlenowe. Jego działanie bakteriobójcze rozpoczyna się już po 30-60 minutach od podania i w przypadku tabletek dopochwowych obserwowane jest wyłącznie w miejscu podania.

Fluomizin - na jakie bakterie działa? Fluomizin 10 mg działa bakteriobójczo na bakterie beztlenowe (Atopobium spp., Bacteroides spp., Fusobacterium, Gardnerella vaginalis, Prevotella spp., Peptostreptococci, Poryphyromonas spp.); bakterie Gram-ujemne (Enterobacter spp., Escherichia coli, Klebsiella spp., Pseudomonas spp., Serratia spp.); bakterie Gram-dodatnie (Enterococcus faecalis, Lactobacillus spp., Staphylococcus aureus, Streptococcus agalactiae, Streptococcus pyogenes). Szczepy z wrodzoną opornością: Proteus spp., Chlamydia trachomatis i Trichomonas vaginalis.

Sprawdź opinie pacjentów o Fluomizin.

Fluomizin - zamienniki

Fluomizin - zamiennik leku nie istnieje, nie można zastosować innego preparatu o tym samym składzie. Inne leki na receptę stosowane na bakteryjne zapalenie pochwy to: Gynalgin, Metronidazol Polpharma, Flucofast, Pimafucin i Gyno-Pevaryl.

Fluomizin – skład leku

Substancją czynną jest dekwaliniowy chlorek.Każda tabletka dopochwowa zawiera 10 mg dekwaliniowego chlorku.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna i magnezu stearynian.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Fluomizin jest stosowany w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy. Lek jest wprowadzany do pochwy w celu miejscowego leczenia zakażenia.

Lek ten przeznaczony jest dla dorosłych kobiet (powyżej 18 r.ż.).

Fluomizin – dawkowanie

Fluomizin - jak stosować lek na bakteryjne zapalenie pochwy? Zalecana dawka to 1 tabletka dopochwowa w ciągu doby przez 6 dni.

Instrukcja użycia

Należy stosować codziennie wieczorem przed snem. Należy umyć ręce przed wyjęciem tabletki z blistra. Należy ułożyć się w pozycji półleżącej, z lekko ugiętymi nogami. Jedną tabletkę leku należy wprowadzić głęboko do pochwy.

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Fluomizin a okres

Podczas miesiączki, w okresie obfitego krwawienia miesiączkowego, należy przerwać podawanie leku i wznowić po jego ustąpieniu. Tabletki dopochwowe powinny być stosowane w czasie, gdy nie występuje miesiączka. 

Fluomizin a suchość pochwy

W rzadkich przypadkach znacznej suchości pochwy istnieje możliwość, że tabletka nie ulegnie rozpuszczeniu i zostanie wydalona z pochwy w postaci nienaruszonej. W konsekwencji leczenie nie jest optymalne. W celu uniknięcia takiej sytuacji zaleca się zwilżenie tabletki kroplą wody przed wprowadzeniem jej do bardzo suchej pochwy.

Jeśli pacjentce wydaje się, że lek działa zbyt mocno lub za słabo, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dzieci i młodzież

Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania leku Fluomizin 10 mg u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kobiety w wieku powyżej 55 lat i w wieku podeszłym

Nie ma wystarczających danych o tym, jak przyjmowanie leku Fluomizin 10 mg tabletki dopochwowe wpływa na kobiety w wieku powyżej 55 lat.

Fluomizin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Leku Fluomizin nie należy stosować:

  • jeśli pacjentka ma uczulenie na chlorek dekwaliniowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,

  • jeśli u pacjentki doszło do owrzodzenia pochwy lub szyjki macicy,

  • jeśli pacjentka nie miała jeszcze pierwszej miesiączki.

Podczas stosowania leku Fluomizin 10 mg tabletki dopochwowe nie jest zalecane dopochwowe stosowanie mydeł, środków plemnikobójczych ani wykonywanie irygacji pochwy.

Aby zminimalizować narażenie noworodka na kontakt z chlorkiem dekwaliniowym, tabletek dopochwowych nie należy stosować na 12 godzin przed porodem. W przeciwnym razie należy poinformować lekarza.

Należy poinformować lekarza, jeżeli objawy utrzymują się pod koniec leczenia lub w przypadku nawrotu objawów po zakończeniu leczenia.

Interakcja z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, również tych, które wydawane są bez recepty.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Fluomizin w ciąży

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Fluomizin i karmienie piersią

Na podstawie wcześniejszych doświadczeń i z uwagi na to, że lek Fluomizin 10 mg tabletki dopochwowe, działa miejscowo, nie jest spodziewany szkodliwy wpływ na noworodka.

Fluomizin powinien być stosowany w okresie ciąży i podczas karmienia piersią, tylko jeśli istnieją wskazania medyczne. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Fluomizin - skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Większość z nich jest łagodna i krótkotrwała.

Czasami objawy zapalenia pochwy (takie jak świąd, pieczenie i upławy) mogą nasilić się na początku leczenia, zanim nastąpi poprawa. Należy kontynuować leczenie, ale jeśli dolegliwości nie będą ustępowały, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej.

Częste skutki uboczne Fluomizin (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentek)

  • upławy, świąd pochwy lub uczucie pieczenia okolic pochwy,

  • drożdżyca pochwy.

Niezbyt częste skutki uboczne Fluomizin (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentek)

  • krwawienie z pochwy,

  • ból pochwy,

  • zapalenie pochwy i sromu,

  • bakteryjne zapalenie pochwy,

  • grzybicze zakażenie skóry,

  • bóle głowy,

  • nudności.

Skutki uboczne o nieznanej częstości (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

  • owrzodzenia błony śluzowej pochwy, jeśli śluzówka pochwy była już uszkodzona przed leczeniem,

  • krwawienie z dróg rodnych,

  • zaczerwienienie pochwy, suchość pochwy,

  • zapalenie pęcherza,

  • reakcje alergiczne z objawami takimi jak wysypka, obrzęk i swędzenie,

  • gorączka.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Fluomizin.

Fluomizin – jak długo stosować?

Nie należy wcześniej kończyć podawania leku, nawet jeśli dolegliwości ustąpiły (np. świąd, upławy, zapach). Leczenie przez okres krótszy niż 6 dni może spowodować nawrót objawów.

Fluomizin - po jakim czasie działa?

Pierwsze efekty leczenia, czyli złagodzenie stanu zapalnego i zmniejszenie upławów pojawiają się od 24 do 72 godzin po pierwszej aplikacji tabletek Fluomizin. 

Fluomizin a stosunek - czy można współżyć podczas stosowania leku?

Podobnie jak w przypadku wszystkich zakażeń pochwy, w okresie stosowania leku Fluomizin nie jest zalecane odbywanie stosunków płciowych bez zabezpieczenia. Fluomizin nie zmniejsza skuteczności prezerwatyw z lateksu. Ten lek może zmniejszać skuteczność prezerwatyw nielateksowych lub krążków dopochwowych. W związku z tym, należy stosować inne metody zabezpieczające przez co najmniej 12 godzin po zastosowaniu leku.

Dlaczego Fluomizin nie rozpuszcza się?

Fluomizin zawiera substancje pomocnicze nieulegające całkowitemu rozpuszczeniu, więc pozostałości tabletki mogą czasami pozostawać na bieliźnie. Nie ma to wpływu na skuteczność działania leku Fluomizin. Tabletki nie powodują przebarwień bielizny, niemniej jednak pacjentki dla własnej wygody mogą stosować podpaski lub wkładki higieniczne.

Inne popularne leki na bakteryjne zapalenie pochwy: