2374$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Clotrimazolum GSK

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Clotrimazolum GSK? Cena, refundacja

Lek Clotrimazolum GSK nie podlega refundacji. Występuje w postaci tabletek dopochwowych, w dawce 100 mg i w opakowaniach po 6 sztuk.

  • Clotrimazolum GSK – cena za 6 tabletek waha się od ok. 21,70 do 23 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Clotrimazolum globulki GSK – jak działają, na co i dla kogo

Clotrumazolum GSK to lek o działaniu przeciwgrzybiczym na zakażenia pochwy, błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (warg sromowych, napletka i żołędzi).

Klotrimazol – działanie leku

Klotrymazol jest substancją czynną leku należącą do grupy pochodnych imidazolu. To lek przeciwgrzybiczy, który działa na większość grzybów wywołujących choroby u człowieka. Klotrymazol działa poprzez zaburzenie przepuszczalności błony komórkowej grzyba, co w konsekwencji prowadzi do obumarcia komórek.

Grzybica na wargach sromowych – kiedy stosować lek na kandydozę pochwy Clotrimazolum GSK?

Lek stosuje się na drożdżakowe zakażenia pochwy i sromu, w tym także infekcje drobnoustrojami, które są oporne na nystatynę. Clotrimazolum GSK można stosować na grzybicze zapalenie pochwy, trzeba jednak pamiętać, że będzie nieskuteczny w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy. Lekarz jest w stanie stwierdzić na podstawie objawów i badań diagnostycznych, z jakiego rodzaju infekcją intymną ma do czynienia.

W jakim wieku można stosować Clotrimazolum GSK – lek na infekcje intymne o podłożu grzybiczym?

Leku nie należy stosować u dziewczynek poniżej 12. roku życia. U młodych kobiet lek należy stosować z ostrożnością, pod kontrolą lekarza. Także kobiety po 60. roku życia powinny poinformować specjalistę o swoim wieku, aby dobrał dla nich bezpieczne leczenie grzybiczego zapalenia pochwy.

Clotrimazolum GSK – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Canesten.

Clotrimazolum GSK tabletki dopochwowe – skład leku

Lek zawiera substancję czynną – klotrymazol. Jedna tabletka dopochwowa zawiera 100 mg substancji czynnej.

Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, kwas adypinowy, sodu wodorowęglan, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna 6, sodu laurylosiarczan.

Clotrimazolum GSK – dawkowanie

Tabletki stosuje się dopochwowo, nie należy leku stosować doustnie. Tabletkę najlepiej jest aplikować codziennie o tej samej porze, najlepiej na noc, wprowadzając ją głęboko do pochwy. Lek należy stosować do końca terapii, nawet jeśli objawy choroby ustąpią.

Clotrimazolum do pochwy – jak stosować lek?

Zalecana dawka Clotrimazolum GSK w przypadku osób dorosłych to (możliwe dwa różne schematy leczenia):

  • 2 razy po 1 tabletce 100 mg przez 3 kolejne dni
  • 1 tabletka 100 mg na dobę przez 6 do 7 dni.

W przypadku, gdy zakażenie grzybicze daje objawy także na wargach sromowych oraz sąsiadujących okolicach, specjalista może zalecić dodatkowo stosowanie leku przeciwgrzybiczego w postaci kremu, aby kompleksowo wyleczyć infekcję intymną.

Jak aplikować dopochwowo lek Clotrimazolum GSK? Sposób podania

Produkt leczniczy stosuje się miejscowo dopochwowo, najlepiej na noc. Lek należy umieścić głęboko w pochwie, w pozycji z jedną nogą uniesioną wyżej lub w przysiadzie. Należy upewnić się, że tabletka nie wysunie się w pochwy.

Ważne, aby w czasie leczenia grzybicy tabletkami dopochwowymi nie stosować tamponów, środków plemnikobójczych, irygacji ani innych produktów dopochwowych.

Jak długo trwa leczenie grzybicy pochwy lekiem Clotrimazolum GSK?

Jeśli po zalecanej terapii objawy nie ustępują po 7 dniach lub wręcz nasilają się, pacjentka powinna ponownie skonsultować się z lekarzem. Jeśli specjalista uzna za zasadne, leczenie można powtórzyć, jeśli zakażenie drożdżakowe pochwy wróci po 7 dniach. W przypadku, jeśli w kolejnych miesiącach infekcje intymne nawracają, należy zwrócić się do lekarza i spróbować ustalić ich przyczynę.

Objawy grzybiczego zapalenie pochwy ustąpiły – czy można przerwać leczenie?

Ważne, aby przejść cały zalecany cykl leczenia i nie przerywać go, nawet jeśli objawy szybko ustąpiły. Utrzymanie się leku w organizmie przez określony czas jest ważne pod kątem wyleczenia. Wcześniejsze zakończenie leczenia tabletkami dopochwowymi Clotrimazolum GSK (niż zalecił lekarz) może spowodować nawrót choroby.

Clotrimazolum – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku, jeśli pacjentka ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Stosowanie Clotrimazolum GSK na grzybicze zapalenie pochwy – o czym trzeba poinformować lekarza przed rozpoczęciem leczenia?

Aby leczenie infekcji intymnej było bezpieczne, pacjentka powinna poinformować lekarza, jeżeli:

  • chorowała w przeszłości na choroby przenoszone drogą płciową lub miała kontakt z partnerem, który taką chorobę przechodził
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy chorowała częściej niż dwa razy na stany zapalne pochwy o podłożu grzybiczym
  • jest w ciąży lub przypuszcza, że może być,
  • w najbliższych dniach spodziewa się wystąpienia miesiączki.

Szczególną ostrożność podczas stosowania miejscowego leku należy zachować, jeśli:

  • występują nieregularne krwawienia z pochwy lub plamienie międzymiesiączkowe,
  • pojawia się wydzielina z pochwy o przykrym zapachu,
  • jest owrzodzenie pochwy lub sromu, pęcherzyki lub rany,
  • są bóle w podbrzuszu lub trudności w oddawaniu moczu,
  • zaobserwowano zaczerwienienie, podrażnienie lub obrzęk,
  • pojawi się gorączka lub dreszcze,
  • wystąpią nudności lub wymioty,
  • pacjent boryka się z biegunką, bólem pleców i barków.

Czy lek na grzybicę pochwy Clotrimazolum GSK można stosować w czasie miesiączki?

Nie, preparatu nie należy stosować podczas krwawienia miesiączkowego. Leczenie grzybiczego zapalenia pochwy powinno zakończyć się przed rozpoczęciem miesiączki, aby uniknąć wypłukania tabletki. Podczas wizyty u specjalisty należy zaznaczyć, kiedy ma pojawić się krwawienie, aby lekarz mógł odpowiednio dobrać schemat leczenia.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.

Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków i produktów:

  • leki podawane po przeszczepieniu narządu (np. takrolimus, syrolimus),
  • mechaniczne środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (np. prezerwatywy i krążki domaciczne).

Clotrimazolum GSK w ciąży i w okresie karmienia piersią. Czy tabletki Clotrimazolum GSK można stosować na infekcje intymne w ciąży?

Stosowanie jakichkolwiek leków i innych farmaceutyków w ciąży każdorazowo powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym. To ważne, bo ich składniki mogą wpływać na bezpieczeństwo ciąży i prawidłowy rozwój płodu. W przypadku leku Clotrimazolum GSK to specjalista rozważa wszystkie za i przeciw stosowania leku w ciąży i podejmie decyzję, czy rozpocząć leczenie tym preparatem.

W pierwszym trymestrze ciąży nie zaleca się stosowania leku.

Klotrymazol przenika do mleka, dlatego należy zaprzestać karmienia piersią podczas leczenia preparatem Clotrimazolum GSK.

Clotrimazolum GSK globulki – skutki uboczne

Clotrimazolum GSK, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że nie występuje one u każdego pacjenta.

Z nieznaną częstością występowania mogą pojawić się działania niepożądane Clotrimazolum GSK: 

  • reakcje uczuleniowe (np. pokrzywka, wysypka, duszności),
  • omdlenie,
  • zbyt niskie ciśnienie krwi,
  • ból brzucha,
  • uczucie dyskomfortu,
  • obrzęk,
  • pieczenie,
  • złuszczanie się naskórka narządów płciowych,
  • podrażnienie,
  • świąd,
  • bóle w okolicy miednicy,
  • krwawienie z pochwy,
  • rumień.

Jak przechowywać lek Clotrimazolum GSK?

Lek nie wymaga przechowywania w lodówce. Tabletki dopochwowe należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.


Inne leki na grzybicze zapalenie pochwy:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Clotrimazolum GSK (3)

Nie, podczas leczenia grzybiczego zapalenia pochwy należy powstrzymać się od stosunków seksualnych. To ważne nie tylko pod kątem skuteczności leczenia, ale także aby nie zarazić partnera.

Probiotyki stosowane dopochwowo zawierają drobnoustroje i inne składniki, które wpływają korzystnie na florę bakteryjną pochwy. Dzięki temu może walczyć z bakteriami i grzybami chorobotwórczymi. Po każdej infekcji warto zastosować terapię probiotykami.

Nie. Lek wydawany jest tylko i wyłącznie z przepisu lekarza.

e-Konsultacja z Receptą Online
Clotrimazolum GSK

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.