Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Clotrimazolum GSK

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz skutecznego leku na grzybicze zapalenie pochwy? Dowiedz się więcej o leku Clotrimazolum GSK w postaci tabletek dopochwowych – więcej informacji znajdziesz w opisie poniżej i w ulotce producenta. Umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Clotrimazolum GSK.

Podstawowe informacje o leku Clotrimazolum GSK:

 • nazwa: Clotrimazolum GSK

 • dawka: 100 mg, 500 mg

 • postać: tabletki dopochwowe

 • substancja czynna: klotrymazol (clotrimazolum)

 • dostępne wielkości opakowań: 100 mg (6 tabletek dopochwowych), 500 mg (1 tabletka dopochwowa)

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki przeciwgrzybicze, Grzybicze zapalenie pochwy

Clotrimazolum GSK – skuteczne leczenie grzybicy pochwy

Klotrymazol to miejscowo działający lek przeciwgrzybiczy, który działa na większość grzybów chorobotwórczych. Należy do grupy leków na infekcje intymne wywołanych przez drożdżaki, w tym te odporne na nystatynę. Preparat dostępny jest w formie tabletek dopochwowych, wydawany wyłącznie na receptę.

Jak działa klotrymazol na infekcje intymne?

Klotrymazol jest substancją czynną leku należącą do grupy pochodnych imidazolu. To lek przeciwgrzybiczy, który działa na większość grzybów wywołujących choroby u człowieka. Klotrymazol działa poprzez zaburzenie przepuszczalności błony komórkowej grzyba, co w konsekwencji prowadzi do obumarcia komórek. Lek jest skuteczny w stosunku niemal wszystkich dermatofitów.

Kiedy stosować lek na kandydozę pochwy Clotrimazolum GSK? Wskazania

Lek stosuje się na drożdżakowe zakażenia pochwy i sromu, w tym także infekcje drobnoustrojami, które są oporne na nystatynę. Clotrimazolum GSK można stosować na grzybicze zapalenie pochwy, trzeba jednak pamiętać, że będzie nieskuteczny w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy. Lekarz jest w stanie stwierdzić na podstawie objawów i badań diagnostycznych, z jakiego rodzaju infekcją intymną ma do czynienia.

Stosowanie Clotrimazolum GSK na grzybicze zapalenie pochwy – o czym trzeba poinformować lekarza przed rozpoczęciem leczenia?

Aby leczenie infekcji intymnej było skuteczne i bezpieczne, pacjentka powinna poinformować lekarza, jeżeli:

 • chorowała w przeszłości na choroby przenoszone drogą płciową lub miała kontakt z partnerem, który taką chorobę przechodził

 • w ciągu ostatnich 6 miesięcy chorowała częściej niż dwa razy na stany zapalne pochwy o podłożu grzybiczym

 • jest w ciąży lub przypuszcza, że może być,

 • w najbliższych dniach spodziewa się wystąpienia miesiączki.

W jakim wieku można stosować Clotrimazolum GSK – lek na infekcje intymne o podłożu grzybiczym?

Leku nie należy stosować u dziewczynek poniżej 12. roku życia. U młodych kobiet lek należy stosować z ostrożnością, pod kontrolą lekarza. Także kobiety po 60. roku życia powinny poinformować specjalistę o swoim wieku, aby dobrał dla nich skuteczne i bezpieczne leczenie grzybiczego zapalenia pochwy.

Jak stosować Clotrimazolum GSK? Dawkowanie

Tabletki stosuje się dopochwowo, nie należy leku stosować doustnie. Tabletkę najlepiej jest aplikować codziennie o tej samej porze, najlepiej na noc, wprowadzając ją głęboko do pochwy.

Zalecana dawka Clotrimazolum GSK w przypadku osób dorosłych to (możliwe dwa różne schematy leczenia):

 • 2 razy po 1 tabletce 100 mg przez 3 kolejne dni

 • 1 tabletka 100 mg na dobę przez 6 do 7 dni.

W przypadku, gdy zakażenie grzybicze daje objawy także na wargach sromowych oraz sąsiadujących okolicach, specjalista może zalecić dodatkowo stosowanie leku przeciwgrzybiczego w postaci kremu, aby kompleksowo wyleczyć infekcję intymną.

Jak aplikować dopochwowo lek Clotrimazolum GSK? Sposób podania

Lek stosuje się miejscowo dopochwowo, najlepiej na noc. Lek należy umieścić głęboko w pochwie, w pozycji z jedną nogą uniesioną wyżej lub w przysiadzie. Należy upewnić się, że tabletka nie wysunie się w pochwy.

Ważne, aby w czasie leczenia grzybicy tabletkami dopochwowymi nie stosować tamponów, środków plemnikobójczych, irygacji ani innych produktów dopochwowych. Mogą one wypłukiwać lek lub wpływać na jego skuteczność.

Czy można współżyć podczas leczenia Clotrimazolum GSK?

Nie, podczas leczenia grzybiczego zapalenia pochwy należy powstrzymać się od stosunków seksualnych. To ważne nie tylko pod kątem skuteczności leczenia, ale także aby nie zarazić partnera.

Jak długo trwa leczenie grzybicy pochwy lekiem Clotrimazolum GSK?

Jeśli po zalecanej terapii objawy nie ustępują po 7 dniach lub wręcz nasilają się, pacjentka powinna ponownie skonsultować się z lekarzem. Jeśli specjalista uzna za zasadne, leczenie można powtórzyć, jeśli zakażenie drożdżakowe pochwy wróci po 7 dniach. W przypadku, jeśli w kolejnych miesiącach infekcje intymne nawracają, należy zwrócić się do lekarza i spróbować ustalić ich przyczynę.

Objawy grzybiczego zapalenie pochwy ustąpiły – czy można przerwać leczenie?

Ważne, aby przejść cały zalecany cykl leczenia i nie przerywać go, nawet jeśli objawy szybko ustąpiły. Utrzymanie się leku w organizmie przez określony czas jest ważne pod kątem skutecznego wyleczenia. Wcześniejsze zakończenie leczenia tabletkami dopochwowymi Clotrimazolum GSK (niż zalecił lekarz) może spowodować nawrót choroby.

Czy lek na grzybicę pochwy Clotrimazolum GSK można stosować w czasie miesiączki?

Nie, preparatu nie należy stosować podczas krwawienia miesiączkowego. Leczenie grzybiczego zapalenia pochwy powinno zakończyć się przed rozpoczęciem miesiączki, aby uniknąć wypłukania tabletki. Podczas wizyty u specjalisty należy zaznaczyć, kiedy ma pojawić się krwawienie, aby lekarz mógł odpowiednio dobrać schemat leczenia.

Czy tabletki Clotrimazolum GSK można stosować na infekcje intymne w ciąży?

Stosowanie jakichkolwiek leków i innych farmaceutyków w ciąży każdorazowo powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym. To ważne, bo ich składniki mogą wpływać na bezpieczeństwo ciąży i prawidłowy rozwój płodu. W przypadku leku Clotrimazolum GSK to specjalista rozważa wszystkie za i przeciw stosowania leku w ciąży i podejmie decyzję, czy rozpocząć leczenie tym preparatem.

Jak przechowywać lek Clotrimazolum GSK?

Lek nie wymaga przechowywania w lodówce. Tabletki dopochwowe należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.

Czy po leczeniu lekiem Clotrimazolum GSK należy stosować probiotyki ginekologiczne?

Probiotyki stosowane dopochwowo zawierają drobnoustroje i inne składniki, które wpływają korzystnie na florę bakteryjną pochwy. Dzięki temu może skuteczniej walczyć z bakteriami i grzybami chorobotwórczymi. Po każdej infekcji warto zastosować terapię probiotykami.

Opis produktu – ulotka leku Clotrimazolum GSK 100 mg, 500 mg