Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Dulsevia

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Dulsevia

Dulsevia to lek na depresję, uogólnione zaburzenia lękowe i na ból w neuropatii cukrzycowej. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie dodatkowych pytań umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na lek Dulsevia. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Dulsevia:

  • nazwa: Dulsevia

  • dawka: 30 mg, 60 mg, 90 mg

  • postać: kapsułki dojelitowe

  • substancja czynna: duloksetyna (duloxetinum)

  • dostępne wielkości opakowań: 7 kaps., 10 kaps., 14 kaps., 28 kaps., 30 kaps., 56 kaps., 60 kaps., 90 kaps., 100 kaps.,

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki antydepresyjne, Leki przeciwlękowe

Kapsułki Dulsevia – pomaga w leczeniu depresji, lęku i działa na ból w neuropatii cukrzycowej

Duloksetyna działa poprzez zwiększenie poziomu neuroprzekaźników (serotoniny i noradrenaliny) w układzie nerwowym. Lek jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Pierwsze efekty terapii tym preparatem są widoczne po kilku tygodniach regularnego przyjmowania kapsułek. Lek dostępny jest w dawce 30 mg, 60 mg i 90 mg, wydawany jest wyłącznie z przepisu lekarza.

Jak działa lek Dulsevia na depresję?

Kapsułki Dulsevia zawierają duloksetynę, substancję czynną, która jest inhibitorem zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny w synapsach nerwowych. Te dwa związki chemiczne uczestniczą w przekazywaniu impulsów nerwowych z jednej komórki do drugiej. Są to tzw. neuroprzekaźniki, ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zahamowanie przekaźnictwa jest jedną z przyczyn depresji i innych zaburzeń psychicznych.

Duloksetyna sprawia, że większa ilość neuroprzekaźników dociera do komórek nerwowych, co stymuluje przekazywanie impulsów. A tym samym „odblokowuje” utrudnione przesyłanie impulsów. Regularne stosowanie leku pozwala na stałą poprawę samopoczucia i złagodzenie objawów depresji.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych to m.in. SeronilZoloft.

Kiedy stosuje się kapsułki Dulsevia? Wskazania

Ten lek z duloksetyną stosuje się u osób dorosłych. Jest zalecany do długotrwałego stosowania w:

  • leczeniu depresji

  • terapii zaburzeń lękowych uogólnionych (związanych z przewlekłą nerwowością lub uczuciem lęku)

  • leczeniem bólu w neuropatii cukrzycowej.

Jak długo należy stosować lek antydepresyjny Dulsevia? Efekty kiedy będą widoczne?

Lek przeznaczony jest do długotrwałego stosowania. Specjalista na podstawie stanu pacjenta i historii choroby ustali, jaka dawka i w jakim schemacie leczenia będzie bezpieczna i odpowiednia dla konkretnego pacjenta.

Pierwsze efekty leczenia depresji u dorosłych są zauważalne po około 2-4 tygodniach regularnego przyjmowania kapsułek. To ważne, aby mimo odczuwalnej poprawy samopoczucia, pacjent dalej przyjmował lek. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia, a jedynie stopniowo wychodzić z terapii w ścisłym porozumieniu z lekarzem.

Dulsevia na ból w neuropatii cukrzycowej

Kłujący i przeszywający ból, porównywany z uczuciem porażenia prądem, rwący i palący – to najczęstszy opis bólu towarzyszącego neuropatii u osób chorych na cukrzycę. Objawia się on utratą czucia w określonej części ciała, alternatywnie – mogą wystąpić odczucia ciepła, chłodu lub dotyku, a nacisk powoduje dojmujący ból.

Lek Dulsevia jest przeznaczony do długoterminowego leczenia bólu w neuropatii u cukrzyków. Regularne stosowanie leku przynosi odczuwalne złagodzenie dolegliwości po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Jeśli poprawa nie nastąpiła po 2 miesiącach przyjmowania leku, należy zwrócić się z tą informacją do lekarza.

Jak stosować lek Dulsevia? Dawkowanie u dorosłych

Schemat leczenia dla każdego pacjenta jest określany indywidualnie, dlatego należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Kapsułki stosuje się doustnie, należy je połykać w całości, popijając wodą. Warto wyznaczyć sobie stałą porę przyjmowania leku. Jest to pomocne w kontroli nad regularnością stosowania oraz aby utrzymać stałe stężenie leku w organizmie.

Czy można stosować lek Dulsevia u dzieci i młodzieży? Jakie dawki?

W ulotce Dulsevia producent jednoznacznie wskazuje, że lek nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Jest to związane ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych w postaci myśli i prób samobójczych, może nasilać się także wrogość, agresja, gniew i zachowania buntownicze.

Kapsułki Dulsevia – bez recepty czy na receptę?

Leki antydepresyjne i leki na ból pojawiający się w neuropatii cukrzycowej należą do grupy leków dostępnych wyłącznie z przepisu lekarza. Na podstawie stanu zdrowia pacjenta i jego kondycji, a także zapoznania się z historią leczenia oraz chorobami towarzyszącymi, specjalista wybiera bezpieczny lek, który będzie najlepiej dopasowany do konkretnego pacjenta.

Lek Dulsevia z posiłkami, piciem i alkoholem

Składniki pokarmów nie wpływają na wchłanianie i skuteczność działania leku, dlatego kapsułki można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich. Jeśli pacjent zażywa lek Dulsevia, alkohol może stosować wyłącznie z dużą ostrożnością.

Czy kapsułki Dulsevia można stosować na depresję w ciąży i po porodzie?

Jeśli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, powinna najpierw porozmawiać ze specjalistą przed przyjęciem tego leku. Podobnie w sytuacji, kiedy planuje zajść w ciążę w najbliższym czasie. Wszelkie preparaty przyjmowane w tym okresie mogą mieć wpływ na płodność, bezpieczeństwo ciąży i prawidłowy rozwój płodu.

Lek Dulsevia należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, które stosowane podczas ciąży, mogą mieć wpływ na prawidłowy rozwój płodu oraz wystąpienie powikłań po porodzie, które mogą zagrażać zdrowiu dziecka (np. przyspieszony oddech, sinica).

Nie zaleca się także przyjmowania leku Dulsevia w okresie karmienia piersią. Składniki preparatu mogą przenikać do mleka kobiecego i mogą mieć wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Opis produktu – ulotka leku Dulsevia 30 mg, 60 mg, 90 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: