Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Dutilox

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Dutilox

Dutilox jest lekiem wpływającym na stężenie serotoniny i noradrenaliny w układzie nerwowym, co pomaga w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Na teleporadę umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Dutilox.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Dutilox:

  • nazwa: Dutilox

  • dawka: 30 mg, 60 mg

  • postać: kapsułki dojelitowe

  • substancja czynna: duloksetyna (duloxetinum)

  • dostępne wielkości opakowań: 7 kaps., 10 kaps., 14 kaps., 20 kaps., 28 kaps., 30 kaps., 50 kaps., 56 kaps.

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leczenie depresji, Leczenie zaburzeń lękowych, Leczenie bólu w neuropatii cukrzycowej

Dutilox – lek na depresję, zaburzenia lękowe i ból w neuropatii cukrzycowej

Duloksetyna zawarta w leku powoduje podniesienie stężenia serotoniny i noradrenaliny w mózgu. Długotrwałe stosowanie leku łagodzi objawy depresji i zaburzeń lękowych. Lek może być stosowany u dorosłych osób także w przypadku leczenia bólu w neuropatii cukrzycowej. Lek dostępny jest w dwóch dawkach: 30 mg i 60 mg. Wydawany jest wyłącznie na receptę.

Jak działa Dutilox na depresję i zaburzenia lękowe?

Substancją czynną leku jest duloksetyna, której mechanizm działania opiera się na zwiększeniu stężenia niektórych neuroprzekaźników (serotoniny i noradrenaliny) w układzie nerwowym. Nie jest znany dokładny mechanizm rozwoju depresji i zaburzeń lękowych, jednak uważa się, że ma na to wpływ obniżenie poziomu neuromediatorów w mózgu. Podniesienie ich stężenia oraz wyrównanie zaburzonej równowagi chemicznej w mózgu prowadzi do złagodzenia, a z czasem ustąpienia objawów choroby.

Inne leki przepisywane przez lekarzy to m.in. Seronil, Asentra.

Na co stosuje się Dutilox? Dla kogo? Wskazania

Lek na trzy podstawowe wskazania, jest zalecany do stosowania u dorosłych osób w przypadku:

  • leczenia depresji

  • terapii zaburzeń lękowych o charakterze uogólnionym, związanych z przewlekłym uczuciem lęku lub nerwowością

  • leczenia bólu w neuropatii cukrzycowej.

Lekarz na podstawie objawów i historii choroby pacjenta określa indywidualnie dawkowanie i schemat stosowania leku.

Dutilox jako lek przeciwbólowy w neuropatii cukrzycowej

Przy neuropatii cukrzycowej może pojawić się ból, opisywany przez pacjentów zwykle jako kłujący, przeszywający, rwący i palący, podobny do porażenia prądem. W części ciała objętej chorobą może wystąpić utrata czucia lub pojawić się odczucie ciepła, dotyku, nacisku lub chłodu, które dodatkowo wywołują ból. Jednym ze wskazań do stosowania leku Dutilox są właśnie dolegliwości bólowe w przebiegu neuropatii cukrzycowej.

Kiedy przyjmować tabletki Dutilox? Z jedzeniem czy bez?

Lek zazwyczaj przyjmuje się raz na dobę. To ważne, aby pacjent wyznaczył swoją stałą porę zażywania leku. Pozwala to pamiętać o jego codziennym stosowaniu. Lek Dutilox można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od pokarmów. Tabletkę należy popić wodą, połykać w całości, nie gryźć, nie rozgryzać, nie kruszyć i nie rozpuszczać.

Jak stosować lek Dutilox? Jak brać, dawkowanie

Leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe są dobierane indywidualnie do stanu i historii choroby każdego pacjenta. To lekarz decyduje o dawkowaniu, schemacie leczenia i długości trwania terapii. Należy przede wszystkim zwrócić się do specjalisty o pomoc w określeniu dawkowania Dutilox.

Zalecane dawkowanie w przypadku leczenia depresji u dorosłych osób to 60 mg leku stosowane raz na dobę. Takie samo dawkowanie zaleca się w przypadku łagodzenia bólu w neuropatii cukrzycowej.

W przypadku leczenia zaburzeń lękowych o charakterze uogólnionym zalecana dawka początkowa to 30 mg raz na dobę. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, dawka ta może zostać zwiększona na polecenie lekarza do 60 mg stosowanych raz na dobę. To lekarz zadecyduje, jaka dawka jest odpowiednia dla konkretnego chorego. Jeśli jest taka konieczność, specjalista może zalecić zażywanie maksymalnej dawki dobowej na poziomie 120 mg leku Dutilox.

Zakończenie leczenia depresji Dutilox

Ważne, aby samodzielnie nie przerywać leczenia, nawet w przypadku utrzymującej się poprawy samopoczucia. To lekarz decyduje o zakończeniu leczenia, a samo wychodzenie z terapii musi odbywać się stopniowo. Specjalista zaleci schemat zmniejszania dawek leku w okresie przynajmniej 2 tygodni.

Gwałtowne przerwanie leczenia może wiązać się z pojawieniem się objawów niepożądanych, m.in. takich jak: zawroty głowy, zaburzenia snu, uczucie mrowienia przypominające uczucie porażenia prądem, zmęczenie i senność, pobudzenie, lęk, drżenie, nudności i wymioty, nadmierna potliwość i biegunka.

Efekty stosowania Dutilox – kiedy będą widoczne?

Leki modulujące przekaźnictwo nerwowe są przeznaczone do długofalowego stosowania. Pierwsze odczuwalne efekty w leczeniu depresji są zazwyczaj widoczne po 2-4 tygodniach od regularnego rozpoczęcia zażywania tabletek Dutilox. Jeśli po tym czasie pacjent nie widzi poprawy, powinien zwrócić się do swojego lekarza prowadzącego.

W przypadku leczenia neuropatii cukrzycowej złagodzenie objawów bólowych jest zazwyczaj widoczne po kilku tygodniach regularnego zażywania leku. W sytuacji, gdy dolegliwości nie ustępują po 2 miesiącach stosowania, należy poinformować o tym lekarza.

Tabletki Dutilox – stosowanie u dzieci i młodzieży

Czy lek może być stosowany u dzieci i młodzieży na depresję? W ulotce Dutilox producent jednoznacznie wskazuje, że ten lek nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18. roku życia. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych, takich jak myśli i próby samobójcze. Podczas stosowania leku w grupie pediatrycznej zaobserwowano też zwiększone ryzyko zachowań buntowniczych, gniewu, agresji i buntu.

W przypadku zdiagnozowania depresji u dzieci i młodzieży należy dobrać do terapii leki, które będą skuteczne i bezpieczne w grupie pediatrycznej.

Tabletki Dutilox na depresję – bez recepty czy na receptę?

Leki antydepresyjne i przeciwlękowe mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. To ważne, aby były stosowane na wyraźne polecenie i pod kontrolą lekarza. Leki modulujące przekaźnictwo nerwowe mają wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta, mogą także wywoływać szereg działań niepożądanych. Na każdym etapie terapii pacjent powinien pozostawać pod opieką specjalisty. Lek Dutilox w obu wariantach dawkowania jest dostępny wyłącznie na receptę.

Opis produktu – ulotka leku Dutilox 30 mg, 60 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: