Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Doxycyclinum TZF

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Doxycyclinum TZF

Doxycyclinum TZF to antybiotyk o szerokim spektrum działania na bakterie i pierwotniaki. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na telekonsultację na receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Doxycyclinum TZF.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Doxycyclinum TZF:

 • nazwa: Doxycyclinum TZF
 • dawka: 100 mg
 • postać: kapsułki twarde
 • substancja czynna: doksycyklina (Doxycyclinum)

 • dostępne wielkości opakowań: 10 kapsułek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki przeciwbakteryjne, Leczenie chlamydii, Antybiotyki

Jak działa doksycyklina?

Substancją czynną leku Doxycyclinum TZF jest antybiotyk należący do grupy tetracyklin o nazwie doksycyklina. Jej mechanizm działania opiera się na hamowaniu rozwoju wielu różnych drobnoustrojów (w tym bakterii i pierwotniaków). Doksycyklina hamuje syntezę białek bakteryjnych, co uniemożliwia wzrost i namnażanie komórek drobnoustrojów wrażliwych na tę substancję.

Doksycyklina działa bakteriostatycznie, ma szerokie spektrum działania na bakterie i pierwotniaki z różnych rodzajów. Szeroko stosowana jest w pulmonologii, gastroenterologii, dermatologii, ginekologii i okulistyce. Lek w postaci kapsułek wydawany jest na receptę.

Antybiotyk Doxycyclinum TZF – na co się stosuje? Wskazania

Lek stosowany jest w zakażeniach bakteryjnych, dotykających różnych obszarów ciała. Ma szerokie spektrum działania na różne bakterie i pierwotniaki. Lek Doxycyclinum TZF jest skuteczny na drobnoustroje wrażliwe na doksycyklinę, nie działa w stosunku do bakterii opornych.

W jakich chorobach stosuje się Doxycyclinum TZF? Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu:

 • zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, przy zapaleniu gardła, przy zapaleniu ucha środkowego, przy stanach zapalnych zatok, przy zapaleniu migdałków podniebiennych, przy zapaleniu oskrzeli i płuc

 • w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową, w tym w leczeniu chlamydii, kiły, ziarniniaka pachwinowego, rzeżączki i wrzodów miękkich

 • przy terapiach antybiotykowych zakażeń dróg moczowych, w tym przy zapaleniu pęcherza moczowego, w stanach zapalnych cewki moczowej i w przebiegu odmiedniczkowego zapalenia nerek

 • w niektórych dolegliwościach związanych z zakażeniem przewodu pokarmowego

 • w niektórych infekcjach bakteryjnych tkanek miękkich

 • w leczeniu zakażeń okulistycznych wywołanych przez dwoinki rzeżączki i gronkowce, a także w przypadku przewlekłego zapalenia spojówek (określanego także jako jaglica)

 • podczas leczenia boreliozy, papuzicy, brucelozy, dżumy i tularemii.

Lek zapobiegawczo stosuje się także w malarii.

Kapsułki Doxycyclinum TZF – bez recepty czy na receptę?

Antybiotyki o szerokim spektrum działania mogą być stosowane na wyraźne zalecenie lekarza i pod jego ścisłą kontrolą. Specjalista na podstawie objawów, stanu zdrowia, badań i historii choroby oceni bezpieczeństwo stosowania preparatu i określi schemat leczenia.

Antybiotyki działające ogólnoustrojowo, choć czasami przyjmowane na konkretną dolegliwość (np. leczenie chlamydii, zakażenie dróg oddechowych itd.), mogą wywoływać szereg działań niepożądanych. Dlatego mogą być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.

Doxycyclinum TZF – jak stosować? Dawkowanie

Lekarz indywidualnie ustala dawkowanie, schemat leczenia i długość terapii. Jeśli z jakiegoś powodu stosowanie kapsułek jest niemożliwe, specjalista może zalecić sporządzenie zawiesiny doustnej lub podanie dożylne doksycykliny.

Zalecane dawkowanie w większości przypadków u dzieci w wieku od 12 do 18 lat i u dorosłych o masie ciała nieprzekraczającej 70 kg obejmuje:

 • w pierwszej dobie leczenia 2 kapsułki (200 mg doksycykliny) w pojedynczej dawce lub w dwóch podzielonych dawkach (po 100 mg w każdej dawce zażywanej w odstępie 12 godzin)

 • w kolejnych dobach terapii stosuje się dawkę podtrzymującą, czyli 1 kapsułkę na dobę

 • w przypadku ciężkich dolegliwości lekarz może zalecić przyjmowanie 2 kapsułek Doxycyclinum TZF (200 mg) przez cały okres leczenia.

U dorosłych o masie ciała przekraczającej 70 kg zalecana dobowa dawka leku to 2 kapsułki (200 mg doksycykliny) na dobę przez cały okres leczenia.

Doxycyklinum TZF na chlamydię – jak wygląda leczenie?

Jednym ze wskazań do stosowania preparatu jest leczenie chorób przenoszonych drogą płciową, w tym tych wywołanych przez Chlamydia trachomatis. Lekarz na podstawie objawów i ciężkości infekcji bakteryjnej określa schemat leczenia, jednak najczęściej zalecana dawka to 1 kapsułka (100 mg doksycykliny) stosowana 2 razy na dobę w odstępach co 12 godzin. Leczenie chlamydii trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni.

Jak długo trwa leczenie Doxycyclinum TZF?

Dawkowanie i długość terapii zależy od ciężkości zakażenia. Dlatego każdorazowo lekarz ustala indywidualny plan leczenia. Zazwyczaj lek stosuje się jeszcze przez 24 do 48 godzin od ustąpienia objawów.

O czym pamiętać przed zastosowaniem leku?

Lek może powodować podrażnienia gardła lub jelit. Z tego względu lek należy przyjmować w pozycji siedzącej lub stojącej, na co najmniej 30 minut przed snem. Należy zwracać uwagę, by bezpośrednio po przyjęciu leku chory nie pozostawał w pozycji leżącej.

Czy można stosować antybiotyk Doxycyclinum TZF w ciąży i podczas karmienia piersią?

Nie, nie zaleca się stosowania tego leku ani w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią. Z badań wynika, że doksycyklina przenika przez barierę łożyska i do mleka ludzkiego, a to oznacza, że może mieć wpływ na bezpieczeństwo przebiegu ciąży i rozwój dziecka.

Od jakiego wieku można stosować Doxycyclinum TZF u dzieci?

W uzasadnionych przypadkach lek może być stosowany u dzieci powyżej 12. roku życia. Dawkowanie i schemat leczenia ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby nie stosować tego leku w okresie wzrostu zębów, ponieważ preparat może powodować ich trwałe przebarwienia.

Antybiotyk Doxycyclinum TZF a alkohol

Pacjenci zastanawiają się, czy podczas stosowania leku można pić alkohol i czy wpływa on na działanie leku. Zaleca się, aby na czas terapii lekiem ograniczyć lub wyeliminować picie alkoholu, ponieważ może on osłabiać działanie substancji czynnej (doksycykliny).

Kiedy brać kapsułki leku? Doxycyclinum TZF z jedzeniem i piciem

Niektóre składniki pokarmów mogą wpływać na wchłanianie i działanie leku. Dlatego jeśli posiłki zawierają wapń (który występuje np. w mleku i jego przetworach) należy spożywać je na co najmniej 2 godziny przed przyjęciem kolejnej dawki leku. Alternatywnie, można to zrobić w czasie około 2 godzin po posiłku.

Opis produktu – ulotka leku Doxycyclinum TZF 100 mg

Podobne leki: