Najważniejsze informacje:
Doxycyclinum TZF to antybiotyk o szerokim spektrum działania na bakterie i pierwotniaki. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na telekonsultację na receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę online na Doxycyclinum TZF.
postać / dawka | kapsułki twarde, 100 mg |
substancja czynna | doksycyklina (Doxycyclinum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia dróg moczowych, choroby przenoszone drogą płciową, niektóre zakażenia tkanek miękkich, zakażenia przewodu pokarmowego, zakażenia okulistyczne, borelioza |
podmiot odpowiedzialny | Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” Spółka Akcyjna ul. A. Fleminga 2 03-176 Warszawa |
Lek Doxycyclinum TZF obecnie podlega refundacji. Występuje pod postacią kapsułek twardych, w dawce 100 mg i w opakowaniach po 10 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Doxycyclinum TZF to antybiotyk z grupy tetracyklin, który hamuje rozwój wielu drobnoustrojów.
Sprawdź opinie pacjentów o Doxycyclinum TZF.
Substancją czynną leku Doxycyclinum TZF jest antybiotyk należący do grupy tetracyklin o nazwie doksycyklina. Jej mechanizm działania opiera się na hamowaniu rozwoju wielu różnych drobnoustrojów (w tym bakterii i pierwotniaków). Doksycyklina hamuje syntezę białek bakteryjnych, co uniemożliwia wzrost i namnażanie komórek drobnoustrojów wrażliwych na tę substancję.
Doksycyklina działa bakteriostatycznie, ma szerokie spektrum działania na bakterie i pierwotniaki z różnych rodzajów. Szeroko stosowana jest w pulmonologii, gastroenterologii, dermatologii, ginekologii i okulistyce. Lek w postaci kapsułek wydawany jest na receptę.
Lek stosowany jest w zakażeniach bakteryjnych, dotykających różnych obszarów ciała. Ma szerokie spektrum działania na różne bakterie i pierwotniaki. Lek Doxycyclinum TZF jest skuteczny na drobnoustroje wrażliwe na doksycyklinę, nie działa w stosunku do bakterii opornych.
W jakich chorobach stosuje się Doxycyclinum TZF? Wskazaniami do stosowania doksycykliny są:
Lek zapobiegawczo stosuje się także w malarii.
W uzasadnionych przypadkach lek może być stosowany u dzieci powyżej 12. roku życia. Dawkowanie i schemat leczenia ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby nie stosować tego leku w okresie wzrostu zębów, ponieważ preparat może powodować ich trwałe przebarwienia.
Lek zawiera substancję czynną - doksycyklinę. Jedna kapsułka twarda zawiera 100 mg doksycykliny w postaci hyklanu.
Pozostałe składniki leku to: kwas alginowy, magnezu stearynian, sodu laurylosiarczan, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna.
Lekarz indywidualnie ustala dawkowanie, schemat leczenia i długość terapii. Jeśli z jakiegoś powodu stosowanie kapsułek jest niemożliwe, specjalista może zalecić sporządzenie zawiesiny doustnej lub podanie dożylne doksycykliny.
Zalecane dawkowanie w większości przypadków u dzieci w wieku od 12 do 18 lat i u dorosłych o masie ciała nieprzekraczającej 70 kg obejmuje:
U dorosłych o masie ciała przekraczającej 70 kg zalecana dobowa dawka leku to 2 kapsułki (200 mg doksycykliny) na dobę przez cały okres leczenia.
Jednym ze wskazań do stosowania preparatu jest leczenie chorób przenoszonych drogą płciową, w tym tych wywołanych przez Chlamydia trachomatis. Lekarz na podstawie objawów i ciężkości infekcji bakteryjnej określa schemat leczenia, jednak najczęściej zalecana dawka to 1 kapsułka (100 mg doksycykliny) stosowana 2 razy na dobę w odstępach co 12 godzin. Leczenie chlamydii trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni.
Dawkowanie i długość terapii zależy od ciężkości zakażenia. Dlatego każdorazowo lekarz ustala indywidualny plan leczenia. Zazwyczaj lek stosuje się jeszcze przez 24 do 48 godzin od ustąpienia objawów.
Nie należy stosować leku, jeśli pacjent:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli pacjent:
Lek może powodować podrażnienia gardła lub jelit. Z tego względu lek należy przyjmować w pozycji siedzącej lub stojącej, na co najmniej 30 minut przed snem. Należy zwracać uwagę, by bezpośrednio po przyjęciu leku chory nie pozostawał w pozycji leżącej.
Niektóre składniki pokarmów mogą wpływać na wchłanianie i działanie leku. Dlatego jeśli posiłki zawierają wapń (który występuje np. w mleku i jego przetworach) należy spożywać je na co najmniej 2 godziny przed przyjęciem kolejnej dawki leku. Alternatywnie, można to zrobić w czasie około 2 godzin po posiłku.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Nie, nie zaleca się stosowania tego leku ani w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią. Z badań wynika, że doksycyklina przenika przez barierę łożyska i do mleka ludzkiego, a to oznacza, że może mieć wpływ na bezpieczeństwo przebiegu ciąży i rozwój dziecka.
Doxycyclinum TZF, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Bardzo rzadkie działania niepożądane Doxycyclinum TZF (mogą wystąpić u 1 do 10 osób) to: łagodne nadciśnienie śródczaszkowe (ból głowy, zaburzenia widzenia).
Objawy niepożądane o nieznanej częstości występowania to:
Pacjentom, u których występują uporczywe działania niepożądane wymienione poniżej, zaleca się jak najszybszy kontakt z lekarzem prowadzącym:
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Doxycyclinum TZF.
Antybiotyki o szerokim spektrum działania mogą być stosowane na wyraźne zalecenie lekarza i pod jego ścisłą kontrolą. Specjalista na podstawie objawów, stanu zdrowia, badań i historii choroby oceni bezpieczeństwo stosowania preparatu i określi schemat leczenia.
Antybiotyki działające ogólnoustrojowo, choć czasami przyjmowane na konkretną dolegliwość (np. leczenie chlamydii, zakażenie dróg oddechowych itd.), mogą wywoływać szereg działań niepożądanych. Dlatego mogą być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.
Pacjenci zastanawiają się, czy podczas stosowania leku można pić alkohol i czy wpływa on na działanie leku. Zaleca się, aby na czas terapii lekiem ograniczyć lub wyeliminować picie alkoholu, ponieważ może on osłabiać działanie substancji czynnej (doksycykliny).
Tak. Wskazaniem do przyjmowania leku jest m.in. borelioza. Substancja czynna leku - doksycyklina działa poprzez hamowanie rozwoju wielu różnych drobnoustrojów (w tym bakterii i pierwotniaków).