2445$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Milukante

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Milukante? Cena, refundacja

Milukante to lek dostępny wyłącznie na receptę, refundacja wynosi 30%. 

Lek jest bezpłatny dla kobiet w ciąży (tzw. leki „C”). Cena w różnych aptekach może nieznacznie różnić się, może też ulec zmianie w przyszłości. Nie wszystkie opakowania muszą być dostępne w obrocie.

 • Milukante 10 mg – cena za opakowanie 28 tabletek waha się od ok. 13-14 zł (bez refundacji 27-29 zł).
 • Milukante 5 mg – cena opakowanie 28 tabletek wynosi 11-12 zł (bez refundacji 18-20 zł).

Milukante – jak działa, na co i dla kogo?

Za przeciwzapalne działanie Milukante odpowiada substancja czynna montelukast – zwiazek zaliczany do antagonistów receptora leukotrienowego. Montelukast hamuje aktywację zlokalizowanych w drogach oddechowych receptorów leukotrienowych, odpowiedzialnych za powstawanie obrzęków, nasilenie wydzielania śluzu oraz skurcze oskrzeli.

Wskazania do stosowania leku Milukante obejmują:

 • leczenie astmy – gdy dotychczasowa terapia nie przyniosła zakładanych efektów i konieczne jest włączenie dodatkowych leków,
 • leczenie objawów sezonowego nieżytu nosa (kataru siennego),
 • zapobieganie zwężeniu oskrzeli w efekcie wysiłku fizycznego.

Milukante – zamienniki

Leki na receptę zawierające tę samą substancję czynną to: Astmodil, Montelukast, Asmenol, Romilast.

Inne leki na astmę to m.in. NebbudMiflonide Breezhaler.

Milukante – skład leku

Lek występuje w postaci tabletek powlekanych, zawierających substancję czynną montelukast (10 mg) w formie montelukastu sodowego oraz w formie tabletek do rozgryzania i żucia, zawierających 4 mg lub 5 mg substancji czynnej.

Pozostałe składniki tabletki powlekane: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, disodu edetynian, magnezu stearynian, hypromeloza 6cP, hydroksypropyloceluloza, tytanu dwutlenek, żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172).

Pozostałe składniki tabletki do rozgryzania i żucia: celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, krospowidon, żelaza tlenek czerwony, hydroksypropyloceluloza, disodu edytynian, aromat wiśniowy, aspartam, talk, magnezu stearynian.

Milukante – dawkowanie

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet gdy nie występują objawy astmy.

Sugerowane przez producenta preparatu Milukante dawkowanie w przypadku dorosłych i młodzieży (>15 lat) to 1 tabletka 10 mg raz na dobę wieczorem, niezależnie od posiłków. Dla dzieci w wieku 2-5 lat przeznaczone są tabletki 4 mg, zaś dla dzieci wieku 6-14 lat tabletki 5 mg, które również przyjmuje się 1 raz na dobę lub według wskazań lekarza.

Nie należy stosować jednocześnie innych leków zawierających montelukast – tę samą substancję czynną.

Milukante – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Milukante jeżeli u pacjenta stwierdzono uczulenie na montelukast lub inny składnik preparatu.

Lek Milukante nie jest przeznaczony do zwalczania nagłych napadów astmy. Jeżeli taki napad nastąpi należy należy zastosować lek wziewny do stosowania doraźnego. Nie należy stosować leku Milukante zamiast innych leków przepisanych przez lekarza.

Interakcja z innymi lekami

Milukante można stosować wraz z innymi lekami przeciwastmatycznymi. 

Z uwagi na możliwość wystąpienia niekorzystnych interakcji należy poinformować lekarza, jeżeli pacjent stosuje:

 • fenobarbital (lek przeciwpadaczkowy),
 • fenytoinę (lek przeciwpadaczkowy),
 • ryfampicynę (leczenie gruźlicy i niektórych innych zakażeń),
 • gemfibrozyl (lek obniżający stężenie lipidów we krwi).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem stosowanie leku Milukante, aby ocenić czy spodziewane korzyści przewyższają ewentualne ryzyko.

Milukante – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także Milukante może powodować objawy niepożądane. Warto jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.

Możliwe działania niepożądane Milukante to mogące pojawić się:

 • bardzo często (>1 na 10 pacjentów): zakażenia górnych dróg oddechowych;
 • często (>1 na 100 pacjentów): nadmierne pragnienie, bóle brzucha, bóle głowy – zazwyczaj o łagodnym przebiegu;
 • niezbyt często (>1 na 1000 pacjentów): skórne reakcje alergiczne, obrzęki twarzy, warg i języka, zawroty głowy, złe samopoczucie, senność, zmiany nastroju i depresja, skurcze mięśni.

W przypadku zaobserwowania działań niepożądanych preparatu należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Więcej informacji na temat skutków ubocznych Milukante zawiera ulotka dołączona do opakowania leku.

Przechowywanie leku

Brak jest szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania leku. Ważne, aby trzymać go w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki na astmę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Milukante (3)

Skuteczne kontrolowanie objawów astmy wymaga regularnego przyjmowania leku Milukante. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak zalecił lekarz prowadzący.

Milukante nie jest lekiem sterydowym. Jest to antagonista receptora leukotrienowego – blokuje działanie substancji zwanych leukotrienami (lipidów związanych z układem immunologicznym). Związki te powodują zwężenie i obrzęk dróg oddechowych oraz wystąpienie objawów alergii.

W przypadku dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 15 lat z astmą i/lub występującym jednocześnie sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa wskazane jest stosowanie 1 tabletki leku (10 mg) raz na dobę wieczorem, niezależnie od posiłku.

e-Konsultacja z Receptą Online
Milukante

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.