Najważniejsze informacje:
Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Stanowi pochodną kwasu propionowego i wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. W przypadku ketoprofenu działanie substancji opiera się o hamowanie:
Ketoprofen obniża również gorączkę. Dotychczas nie wyjaśniono mechanizmu działania przeciwgorączkowego.
Czas działania leku i dostępność biologiczna zależne są od drogi podania ketoprofenu:
Ketoprofen wiąże się z białkami osocza, a następnie przenika do płynu maziowego oraz przestrzeni stawowych. Biologiczny okres półtrwania substancji (czas, w którym stężenie leku obniża się do połowy wartości stężenia maksymalnego) wynosi 1,5-2,5 godziny.
Ketoprofen jest lekiem wykorzystywanym do leczenia objawowego:
Dawkowanie ketoprofenu (leku) uzależnione jest od dolegliwości występujących u pacjenta oraz drogi podania leku.
Substancja występuje w kilku postaciach:
Ketoprofen — dawkowanie standardowe u osób dorosłych i młodzież powyżej 15. roku życia:
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przyjmowania leków z ketoprofenem jest alergia lub nadwrażliwość na substancję lub inny składnik konkretnego preparatu. Ponadto nie należy stosować ketoprofenu w przypadku:
Dodatkowo należy uwzględnić przeciwwskazania do zastosowania konkretnej postaci leku zawierającego ketoprofen:
Należy zachować ostrożność u pacjentów:
Kobiety planujące zajście w ciążę, mające problemy z płodnością lub poddawane badaniom w tym kierunku nie powinny stosować ketoprofenu. Substancja może utrudniać pęknięcie pęcherzyka Graafa, a więc nie dopuszczać do jajeczkowania i uniemożliwiać zapłodnienie.
Nie zaleca się stosowania ketoprofenu w ciąży, szczególnie w I i II trymestrze ze względu na to, że hamowanie syntezy prostaglandyn może mieć negatywny wpływ na rozwój zarodka i/lub płodu oraz może zwiększać ryzyko poronienia lub wystąpienia wad rozwojowych. Ketoprofen stosowany w III trymestrze ciąży może mieć toksyczne działanie na układ krążenia i układ oddechowy płodu oraz zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzenia czynności lub nerek. Substancja może wpływać na opóźnienie porodu, zahamowanie skurczów oraz wydłużyć czas krwawienia poporodowego.
Uważa się za bezpieczne przyjmowanie ketoprofenu i karmienie piersią. Substancja przenika do mleka matki w ilości nieistotnej klinicznie, co ma związek z jego wiązaniem się z białkami. Ketoprofen może zwiększać ryzyko wystąpienia żółtaczki u noworodków, dlatego zaleca się, aby nie był przyjmowany w pierwszych tygodniach po porodzie.
Równoczesne przyjmowanie ketoprofenu z niektórymi preparatami może doprowadzić do wystąpienia interakcji. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i środkach leczniczych, również tych dostępnych bez recepty.
Nie zaleca się stosowania ketoprofenu podczas przyjmowania:
Ponadto należy zachować ostrożność przy jednoczesnym przyjmowaniu ketoprofenu z:
Jak wszystkie leki ketoprofen może wywołać działania niepożądane, które mogą, ale nie muszą występować u wszystkich pacjentów. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zwiększa się w przypadku długotrwałego przyjmowania wysokich dawek. Wpływ na pojawienie się konkretnych skutków ubocznych mają również drogi podania leku.
Działania niepożądane po doustnym podaniu ketoprofenu występujące:
Działania niepożądane po domięśniowym lub dożylnym podaniu ketoprofenu:
Działania niepożądane po miejscowym zastosowaniu ketoprofenu
W przypadku przedawkowania ketoprofenu występuje zazwyczaj senność, letarg, mdłości i wymioty oraz ból w okolicy nadbrzusza. Ponieważ nie ma żadnego antidotum, stosuje się płukanie żołądka, wysokie dawki węgla aktywowanego i leczenie objawowe.
Odpowiedzi na pytania pacjentów dotyczące stosowania ketoprofenu.
Tak. W aptekach dostępnych jest kilka preparatów dostępnych bez recepty. W porównaniu z lekami na receptę zawierają mniejsze stężenie substancji (np. ketoprofen żel bez recepty/kapsułki).
Działanie i tolerancja leku w dużej mierze zależy od indywidualnych reakcji pacjenta, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze. Obie substancje należą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest kilka różnic pomiędzy ibuprofenem a ketoprofenem, najważniejsza dotyczy skuteczności obu preparatów. Ketoprofen wykazuje się silniejszym działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Nie ma przeciwwskazań do łączenia ketoprofenu z paracetamolem. Warto zachować 4 godziny odstępu pomiędzy przyjęciem leków.
Maksymalna dawka dobowa ketoprofenu wynosi 200 mg. Zastosowanie wyższych dawek, szczególnie długotrwałe, uważa się za stanowiące zagrożenie dla zdrowia, zwiększające ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych mogących prowadzić do śmierci.
Na rynku dostępnych jest wiele leków zawierających ketoprofen. Ponieważ różnią się postacią, stężeniem substancji i wielkością opakowania, występują pomiędzy nimi duże rozpiętości cenowe. Część leków objęta jest refundacją (50%). Ceny leków bez refundacji mieszczą się w przedziale od 5,50 do 52 złotych.
Na polskim rynku dostępnych jest wiele leków z ketoprofenem, w różnorodnych dawkach i opakowaniach, dlatego w przypadku konieczności stosunkowo łatwo znaleźć zamiennik dla przepisanego preparatu.
Nie obserwuje się interakcji po połączeniu ketoprofenu z alkoholem. Należy zaznaczyć, że zarówno ketoprofen, jak i alkohol wpływają na zwiększenie ryzyka podrażnienia błony śluzowej żołądka i wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego, a w przypadku jednoczesnego przyjmowaniu obu substancji ryzyko jest jeszcze wyższe. Dlatego nie zaleca się spożywania alkoholu w trakcie leczenia ketoprofenem.
Ketoprofen to substancja czynna o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Ketonal jest lekiem zawierającym ketoprofen.
Czas działania ketoprofenu zależy od drogi podania leku. W przypadku najpopularniejszych preparatów doustnych, najwyższe stężenie we krwi występuje po około 90 minutach od przyjęcia leku, ale pierwsze efekty działania obserwuje się już wcześniej (po ok. 30-60 minutach).
Na polskim rynku nie ma maści z ketoprofenem. W razie konieczności miejscowego zastosowania preparatu, dostępny jest żel lub spray.