e-Konsultacja po Receptę Online

Opokan-keto

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Żel Opokan-keto jest przeznaczony dla osób zmagających się z dolegliwościami bólowymi i stanami zapalnymi w obrębie mięśni i stawów. Aplikuje się go na skórę, zazwyczaj 2-3 razy dziennie, przez okres nie dłuższy niż tydzień. Lek może być stosowany od 15. roku życia, przy czym jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Opokan-keto – co to za lek?

Opokan-keto to preparat o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zawiera ketoprofen – substancję czynną z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, która jest często stosowana w przypadku schorzeń układu ruchu. Przyczyną rozwoju takich dolegliwości może być uraz, przeciążenie, zapalenie, procesy reumatyczne, a także zwyrodnienia. Żel Opokan-keto wpływa na enzym syntetyzujący mediatory reakcji zapalnej, dzięki czemu uśmierza takie objawy jak ból, obrzęk, zaczerwienienie czy upośledzenie funkcji mięśni i stawów.

Na co stosuje się Opokan-keto?

Wskazania do stosowania Opokan-keto obejmują: bóle mięśni i stawów po urazach, zapalenia mięśni i ścięgien oraz bóle reumatyczne. Ponadto, lek może być pomocniczo stosowany w leczeniu stanów zapalnych towarzyszących chorobie zwyrodnieniowej stawów obwodowych.

Jak działa Opokan-keto?

Opokan-keto zawiera ketoprofen – substancję czynną o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, należącą do grupy NLPZ. Ketoprofen hamuje aktywność cyklooksygenaz COX-1 i COX-2, biorących udział w syntezie prostaglandyn. Są to substancje zapalne zwiększające przepuszczalność naczyń krwionośnych, co prowadzi do bólu, obrzęku i zaczerwienienia w obrębie uszkodzonego mięśnia, ścięgna czy stawu. Żel Opokan-keto pomaga łagodzić te objawy.

Dla kogo jest przeznaczony lek Opokan-keto?

Żel Opokan-keto może być stosowany u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 15. roku życia.

Co wchodzi w skład leku Opokan-keto?

Preparat zawiera substancję czynną ketoprofen w ilości 25 miligramów na 1 gram.

Pozostałe substancje pomocnicze to: etanol 96%, mentol, woda oczyszczona, trolamina, karbomer (Carbopol 980 NF).

Opokan-keto – zamienniki

W przypadku leku Opokan-keto (żel) zamiennik to np. Fastum, Ketonal, Ketoprofen Ziaja.

Opokan-keto – dawkowanie

Opokan-keto jest żelem przeznaczonym do stosowania miejscowego na skórę. Nie należy połykać leku ani dopuszczać do kontaktu leku z oczami bądź błonami śluzowymi. Dawka oraz czas trwania terapii są ustalane indywidualnie przez lekarza. Dorośli i młodzież powyżej 15. roku życia powinni aplikować niewielką ilość żelu na obszar dotknięty bólem 2-3 razy dziennie. Ilość żelu dostosowuje się do rozmiaru obszaru objętego bólem, nie przekraczając jednak 15 g na dobę, co odpowiada około 14 cm żelu. Maksymalny czas stosowania leku to 1 tydzień. 

Jak stosować Opokan-keto?

Żel aplikuje się poprzez delikatne wmasowywanie w skórę. Ważne, aby skóra w miejscu aplikacji była nieuszkodzona. Nie zaleca się zakładania opatrunku na miejsce nałożenia żelu, jednak można przykrywać to miejsce ubraniem. Po użyciu żelu należy dokładnie zamknąć tubę i umyć ręce, chyba że leczonym obszarem są właśnie ręce.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Opokan-keto, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Opokan-keto

W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować dawki podwójnej.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Opokan-keto, przedawkowanie

Mimo że przedawkowanie ketoprofenu stosowanego miejscowo jest mało prawdopodobne, w przypadku omyłkowego spożycia żelu mogą wystąpić objawy takie jak senność, nudności czy wymioty. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i pokazać mu opakowanie leku, aby ułatwić identyfikację substancji.

Opokan-keto – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Opokan-keto – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na ketoprofen, inne składniki leku, kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, kwas tiaprofenowy, fenofibrat, filtry UV lub perfumy,
  • objawy uczulenia (katar, pokrzywka, duszność) po leczeniu kwasem acetylosalicylowym lub innymi NLPZ w przeszłości,
  • III trymestr ciąży,
  • uszkodzona lub zmieniona chorobowo skóra (np. egzema, trądzik, otwarta rana),
  • wiek poniżej 15 lat.

Środki ostrożności:

Należy unikać ekspozycji leczonych obszarów skóry na światło słoneczne oraz promienie UVA (w tym solarium) podczas terapii i przez dwa tygodnie po jej zakończeniu. Zaleca się noszenie odzieży ochronnej i dokładne mycie rąk po aplikacji leku. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych konieczne jest natychmiastowe przerwanie stosowania leku i konsultacja z lekarzem. 

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z niewydolnością krążenia lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Długotrwałe stosowanie może wymagać używania rękawiczek ochronnych.

Pacjenci z astmą, przewlekłym zapaleniem śluzówki nosa, przewlekłym zapaleniem zatok lub polipami nosa mogą być bardziej narażeni na reakcje alergiczne na aspirynę i leki z grupy NLPZ.

Wraz z czasem ryzyko wystąpienia kontaktowego zapalenia skóry i reakcji nadwrażliwości na światło zwiększa się, dlatego nie należy stosować leku dłużej niż zostało to zalecone.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Opokan-keto z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Opokan-keto w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Stosowanie leku Opokan-keto w okresie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Opokan-keto a prowadzenie pojazdów 

Nie został opisany negatywny wpływ Opokan-keto na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Opokan-keto – skutki uboczne 

Stosując lek Opokan-keto, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Opokan-keto może powodować nagłe reakcje uczuleniowe, które stanowią zagrożenie życia. Następujące objawy wymagają odstawienia leku oraz niezwłocznego kontaktu z lekarzem lub zgłoszenia się do szpitala:

  • obrzęk naczynioruchowy (nagły obrzęk twarzy, kończyn lub stawów bez świądu i bólu, z możliwymi problemami z przełykaniem i oddychaniem),
  • wysypka na skórze (np. bąble, czerwone grudki),
  • ciężkie reakcje skórne wywołane przez światło słoneczne lub UV.

W przypadku Opokan-keto działania niepożądane występujące niezbyt często (tj. rzadziej niż u 1 na 100 osób) to:

  • miejscowe reakcje na skórze (świąd, wyprysk, pieczenie).

Rzadkie skutki uboczne Opokan-keto dotyczą mniej niż 1 na 1000 osób i mogą obejmować:

  • ciężkie reakcje skórne (wyprysk pęcherzowy, wyprysk pryszczykowaty),
  • ciężkie reakcje skórne pod wpływem promieniowania słonecznego, pęcherzykowe zapalenie skóry, pokrzywkę, nadwrażliwość na światło.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Opokan-keto?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Opokan-keto? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Opokan-keto znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Opokan-keto nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Opokan-keto to żel do stosowania miejscowego na skórę w przypadku dolegliwości bólowych i stanów zapalnych w obrębie mięśni, stawów i ścięgien. Jest dostępny wyłącznie na receptę i powinien być stosowany w dawce wyznaczonej przez lekarza. Nie należy także przekraczać zaleconego czasu terapii. Żel Opokan-keto nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na chorobę zwyrodnieniową stawów:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Opokan-keto (7)

Nie, Opokan-keto (żel przeciwbólowy i przeciwzapalny) jest dostępny wyłącznie na receptę.

Żel Opokan-keto zawiera substancję czynną ketoprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Jest stosowany miejscowo w celu łagodzenia bólu i stanów zapalnych związanych z różnymi dolegliwościami, takimi jak: bóle pourazowe mięśni i stawów, zapalenie mięśni i ścięgien, bóle reumatyczne oraz pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych w chorobach zwyrodnieniowych stawów obwodowych.

Picie alkoholu podczas stosowania żelu Opokan-keto nie jest bezwzględnie zabronione, ale zaleca się zachowanie ostrożności i konsultację z lekarzem. Chociaż nie odnotowano poważnych interakcji między ketoprofenem a alkoholem, picie alkoholu może zwiększać ryzyko działań niepożądanych związanych ze stosowaniem NLPZ, takich jak uszkodzenie błony śluzowej żołądka czy problemy z wątrobą.

Stosowanie żelu Opokan-keto może prowadzić do różnych skutków ubocznych, które zostały wyszczególnione w ulotce. Do najważniejszych z nich należą miejscowe reakcje skórne (tj. rumień, świąd, wysypka, pokrzywka, wyprysk pęcherzowy) oraz ciężkie reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy, czerwona wysypka, fotowrażliwość) wymagające pomocy medycznej.

Przeciwwskazania do stosowania Opokan-keto obejmują m.in.: uczulenia (na ketoprofen, inne składniki leku, kwas acetylosalicylowy oraz inne NLPZ), choroby i uszkodzenia skóry, nadwrażliwość na światło, III trymestr ciąży oraz wiek poniżej 15 lat. Zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku, aby uniknąć potencjalnych działań niepożądanych.

Żel Opokan-keto należy delikatnie wmasowywać w skórę 2-3 razy dziennie, w ilości dostosowanej do wielkości bolącego obszaru. Dawka nie powinna przekroczyć 15 gramów dziennie. Po każdym użyciu preparatu należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Podczas leczenia oraz przez 2 tygodnie po jego zakończeniu, należy chronić leczony obszar skóry przed ekspozycją na światło słoneczne.

Żel Opokan-keto nie powinien być używany dłużej niż 7 dni. Dobowa dawka nie powinna natomiast przekraczać 15 g.

e-Konsultacja po Receptę Online
Opokan-keto

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem