e-Konsultacja z Receptą Online

Ketospray forte

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Ketospray forte? Cena, refundacja

Ketospray forte nie jest lekiem refundowanym. Cena Ketospray forte 100 mg/ml (opakowanie 30 ml) wynosi od 24,73 zł do 54,59 zł.

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Ketospray forte – jak działa, na co i dla kogo

Ketospray forte to preparat farmaceutyczny zawierający substancję czynną ketoprofen. Ketoprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mechanizm jego działania polega na miejscowym łagodzeniu bólu oraz redukcji zapalenia w obrębie tkanek miękkich.

Ketospray Forte jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu dolegliwości bólowych, przede wszystkim wynikających ze zwichnięć, skręceń i stłuczeń.

Lek Ketospray Forte aerozol na skórę jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży od 15. roku życia.

Ketospray forte – skład leku

Substancją czynną leku Ketospray Forte jest ketoprofen. W 1 mililitrze roztworu znajduje się 100 miligramów ketoprofenu. Każda dawka aplikowana za pomocą dozownika dostarcza 20 miligramów ketoprofenu.

W skład leku wchodzą również substancje pomocnicze, takie jak: glikol propylenowy, alkohol izopropylowy, hydroksystearynian makrogolu 15, diwodorofosforan sodu dwuwodny, fosforan disodu dwunastowodny, wodorotlenek sodu, olejek miętowy oraz woda oczyszczona.

Ketospray forte – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, jak stosować lek Ketospray forte, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lek podaje się miejscowo na skórę. Osobom dorosłym oraz młodzieży powyżej 15. roku życia zazwyczaj zaleca się aplikację od 3 do 6 rozpyleń bezpośrednio na obszar dotknięty dolegliwościami 2 do 3 razy dziennie. Maksymalna dawka dobowa Ketospray forte nie może przekroczyć 18 rozpyleń. Terapia tym środkiem nie powinna być dłuższa niż 7 dni. Leku nie stosuje się pod opatrunki okluzyjne ani na duże powierzchnie ciała. Należy unikać kontaktu leku z oczami, błonami śluzowymi i uszkodzoną skórą.

W przypadku pominięcia dawki leku Ketospray forte nie jest wskazane stosowanie podwójnej dawki. Należy jak najszybciej przyjąć opuszczoną dawkę, a następnie stosować preparat zgodnie z ogólnym schematem dawkowania.

Ketospray forte – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu leku istotna jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Należy wziąć pod uwagę wszelkie istniejące przeciwwskazania, środki ostrożności oraz potencjalne interakcje z innymi preparatami farmakologicznymi.

Przeciwwskazania do stosowania leku Ketospray Forte:

 • nadwrażliwość na ketoprofen, kwas tiaprofenowy, fenofibrat, filtry UV, perfumy lub inne składniki leku,
 • reakcje uczuleniowe na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ,
 • ostatni trymestr ciąży,
 • zmiany chorobowe skóry, takie jak: wysypka, trądzik, zakażenie, otwarte rany,
 • reakcje skórne, zwłaszcza po użyciu produktów z oktokrylenem (składnikiem niektórych kosmetyków i środków higienicznych),
 • ekspozycja leczonych obszarów na światło słoneczne lub promienie UV w solariach podczas leczenia i do dwóch tygodni po jego zakończeniu.

Środki ostrożności:

Przed zastosowaniem leku Ketospray forte należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występuje skłonność do krwawień, aktywne krwawienie, astma oskrzelowa lub alergia. Stosowanie leku przez osoby z niewydolnością nerek, niewydolnością układu krążenia lub zaburzeniami czynności wątroby wymaga szczególnej ostrożności.

Podczas terapii Ketospray forte kontaktu z lekarzem wymaga:

 • wystąpienie wysypki lub innych reakcji skórnych,
 • przypadkowe połknięcie preparatu.

Interakcja z innymi lekami

Ketospray forte aerozol na skórę może wchodzić w interakcje z innymi substancjami farmakologicznymi. Ze względu na niskie stężenie ketoprofenu we krwi po aplikacji miejscowej jest to mało prawdopodobne. Zaleca się informowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych oraz planowanych lekach.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Lek Ketospray forte jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. W I i II trymestrze jego użycie wymaga oceny lekarza. W przypadku podejrzenia ciąży lub jej planowania, przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ketospray forte a karmienie piersią:

Nie zaleca się stosowania Ketospray forte w czasie karmienia piersią.

Ketospray forte – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy. U pacjentów stosujących Ketospray forte działania niepożądane występują z różną częstotliwością.

Niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 osób):

 • rumień,
 • wyprysk,
 • świąd,
 • pieczenie.

Rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób):

 • nadwrażliwość na światło,
 • pokrzywka,
 • ciężkie reakcje skórne (np. wyprysk pęcherzowy, wyprysk pryszczykowaty).

Bardzo rzadko (u mniej niż u 1 na 10 000 osób):

 • zaostrzenie przewlekłej niewydolności nerek.

Ponadto u pacjentów stosujących Ketospray forte wystąpiły: wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i reakcje nadwrażliwości. Na podstawie dostępnych danych nie da się określić ich częstotliwości.

Długotrwałe stosowanie Ketospray forte może wywołać reakcję uczuleniową, szczególnie przy silnym nasłonecznieniu.

Przechowywanie leku

Ze względów bezpieczeństwa lek należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Produkt powinien być przechowywany w opakowaniu zewnętrznym.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ketospray forte (4)

Nie, lek Ketospray forte nie ma bezpośredniego zamiennika.

Wylot aplikatora należy skierować bezpośrednio na obszar dotknięty dolegliwościami, delikatnie rozprowadzić lek po skórze i pozostawić do wyschnięcia. Po użyciu konieczne jest oczyszczenie końcówki pompki i dokładne umycie rąk.

Nie, spray przeciwbólowy Ketospray forte jest dostępny wyłącznie na receptę.

W przypadku leku Ketospray forte zastosowanie to dolegliwości bólowe i stany zapalne, zwłaszcza te powstałe wskutek urazów takich jak zwichnięcia, skręcenia i stłuczenia.

e-Konsultacja z Receptą Online
Ketospray forte

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem