e-Konsultacja z Receptą Online

Fastum

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Fastum? Cena, refundacja

Jeśli lek Fastum znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Fastum nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Fastum – jak działa, na co i dla kogo

Żel Fastum zawiera ketoprofen należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i jest przeznaczony do aplikacji bezpośrednio na skórę. Ketoprofen ma zdolność przenikania przez naskórek i docierania do miejsc objętych stanem zapalnym, takich jak stawy, ścięgna, więzadła oraz mięśnie. Nie wykazuje przy tym tendencji do akumulacji w organizmie. Formuła żelu zapewnia dodatkowe działanie chłodzące i łagodzące. Dzięki specyficznej bazie preparat efektywnie uwalnia ketoprofen i charakteryzuje się niewielkim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych o charakterze ogólnoustrojowym. Fastum jest również dobrze tolerowany przez osoby z wrażliwą skórą.

Preparat ma zastosowanie w miejscowym leczeniu bólu mięśniowego i stawowego związanego np. z urazami (w tym kontuzjami sportowymi, naderwaniem więzadeł bez zwichnięcia oraz uszkodzeniami ściegien i mięśni wskutek nadmiernego wysiłku). Ponadto, jest wskazany do miejscowego łagodzenia bólu w okolicy lędźwiowej występującego u osób z dyskopatią.

Lek Fastum w żelu jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży od 15. roku życia.

Fastum – skład leku

Substancją czynną leku Fastum jest ketoprofen. W 1 gramie żelu znajduje się 25 miligramów ketoprofenu.

W skład leku wchodzą również substancje pomocnicze, takie jak: karbomer, alkohol etylowy, trietanoloamina, aromat pomarańczowy (zawiera cytral, cytronellol, farnezol, geraniol, d-limonen i linalol), aromat lawendowy (zawiera kumarynę, geraniol, d-limonen i linalol) oraz woda oczyszczona.

Fastum – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, jak stosować lek Fastum, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Żel Fastum stosuje się zazwyczaj 1-2 razy dziennie. Zaleca się aplikację cienkiej warstwy żelu (o długości od 3 cm do 5 cm) bezpośrednio na obszar dotknięty dolegliwościami, a następnie delikatne wmasowanie preparatu w skórę. W przypadku braku poprawy w ciągu 7 dni, nasilenia się objawów lub pojawienia się nowych symptomów, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jeśli dojdzie do przypadkowego spożycia żelu, mogą wystąpić objawy takie jak: senność, nudności i wymioty. Spożycie znacznych ilości może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, w tym zahamowania oddychania, śpiączki, drgawek, krwawienia z przewodu pokarmowego, zmian ciśnienia tętniczego oraz ostrej niewydolności nerek. W takich sytuacjach należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Fastum – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu leku istotna jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Należy wziąć pod uwagę wszelkie istniejące przeciwwskazania, środki ostrożności oraz potencjalne interakcje z innymi preparatami farmakologicznymi.

Przeciwwskazania do stosowania leku Fastum:

  • nadwrażliwość na ketoprofen lub inne składniki leku,
  • przebyte reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne,
  • przebyte reakcje nadwrażliwości (tj. objawy astmy lub alergicznego nieżytu nosa) po przyjęciu fenofibratu, kwasu tiaprofenowego, kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ,
  • uczulenie skórne na ketoprofen, kwas tiaprofenowy, fenofibrat, filtry UV lub perfumy,
  • ekspozycja na światło słoneczne (również przy zachmurzonym niebie) lub promieniowanie UV w solarium podczas terapii i 2 tygodnie po jej zakończeniu,
  • trzeci trymestr ciąży,
  • zmiany chorobowe skóry, takie jak: wyprysk, trądzik, zakażenie, otwarta rana,
  • wiek poniżej 15 lat.

Środki ostrożności:

Należy unikać ekspozycji leczonych obszarów skóry na światło słoneczne oraz promienie UVA podczas terapii i przez dwa tygodnie po jej zakończeniu, aby zapobiec reakcjom nadwrażliwości. Zaleca się noszenie odzieży ochronnej i dokładne mycie rąk po aplikacji leku. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, takich jak zaczerwienienie, wysypka, świąd czy nudności, konieczne jest natychmiastowe przerwanie stosowania leku i konsultacja z lekarzem. 

Leku nie wolno stosować doustnie, na duże powierzchnie ciała, na otwarte rany, skaleczenia ani pod opatrunki okluzyjne. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z lekiem.

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z niewydolnością krążenia lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby ze względu na ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. 

Długotrwałe stosowanie może wymagać używania rękawiczek ochronnych. W przypadku wystąpienia reakcji skórnych po użyciu leku Fastum lub produktów zawierających oktokrylen, należy natychmiast przerwać leczenie.

Pacjenci z astmą, przewlekłym zapaleniem śluzówki nosa, przewlekłym zapaleniem zatok lub polipami nosa mogą być bardziej narażeni na reakcje alergiczne na aspirynę i leki z grupy NLPZ.

Interakcja z innymi lekami

Interakcje leku Fastum z innymi lekami nie zostały szczegółowo opisane. Zaleca się jednak zachowanie ostrożności przy równoczesnym stosowaniu doustnych leków przeciwzakrzepowych. 

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży lub jej planowania, przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Lek Fastum (żel) jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. W I i II trymestrze również nie należy go stosować, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Fastum a karmienie piersią:

Nie zaleca się stosowania Fastum w czasie karmienia piersią.

Fastum – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy. 

Fastum może powodować miejscowe reakcje skórne, które mogą rozszerzać się poza miejsce aplikacji leku, przy czym ciężkie reakcje skórne (np. wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty) występują rzadko. Ogólnoustrojowe skutki uboczne są wynikiem przenikania leku przez skórę i zależą od ilości zastosowanego preparatu, wielkości leczonej powierzchni, wchłanialności leku, długości terapii i stosowania opatrunku okluzyjnego. U pacjentów stosujących Fastum działania niepożądane występują z różną częstotliwością.

Niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 osób):

  • rumień,
  • świąd,
  • wyprysk,
  • pieczenie.

Rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób):

  • nadwrażliwość na światło,
  • wyprysk pęcherzowy,
  • pokrzywka.

Bardzo rzadko (u mniej niż u 1 na 10 000 osób):

  • reakcja anafilaktyczna lub nadwrażliwości,
  • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • biegunka,
  • kontaktowe zapalenie skóry,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • niewydolność nerek lub zaostrzenie zaburzeń pracy nerek.

Wyższe ryzyko działań niepożądanych występuje u osób w podeszłym wieku.

Przechowywanie leku

Żel na receptę Fastum należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Fastum (3)

Tak, zamiennikami żelu Fastum są m.in.: Ketonal, Ketoprofen Ziaja, Opokan-keto.

Nie, żel Fastum 25 mg/g jest dostępny wyłącznie na receptę.

Żel Fastum znajduje zastosowanie w miejscowym leczeniu bólów stawowych i mięśniowych związanych np. z urazami, kontuzjami i przeciążeniami, a także w leczeniu bólu lędźwi w przebiegu dyskopatii.

e-Konsultacja z Receptą Online
Fastum

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem