Leki za zespół jelita drażliwego (IBS)
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Zespół jelita drażliwego
Leczenie zespołu jelita drażliwego (IBS)
Leki za zespół jelita drażliwego (IBS)
Najważniejsze informacje:
- Zespół jelita drażliwego to przewlekłe zaburzenie jelit charakteryzujące się naprzemiennym występowaniem biegunek i zaparć, wraz z towarzyszącymi bólami brzucha, wzdęciami i uczucie niepełnego wypróżnienia.
- Ważną rolę w leczeniu IBS odgrywa farmakoterapia oraz odpowiednia dieta, uwzględniająca np. nietolerancję niektórych węglowodanów (m.in. nietolerancja laktozy).
- Leczenie zespołu jelita drażliwego można uzupełnić też o suplementy diety, które łagodzą objawy zespołu jelita drażliwego.
Zespół jelita drażliwego (IBS) należy do przewlekłych chorób czynnościowych, w przypadku których zaburzenia pracy przewodu pokarmowego powodują bóle brzucha, burczenie, wzdęcia silny ból oraz skurcze. Chcąc złagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, można stosować odpowiednie leki na zespół jelita drażliwego, w tym m.in. leki przeciwbólowe i leki przeciwbiegunkowe. Sprawdź, jaki jest najlepszy lek na jelito drażliwe i co może przepisać choremu lekarz.
Leki na zespół jelita drażliwego :
- Ircolon Forte
- Salofalk 500
- Auroverin MR
- Tribux Forte
- IPP 40
- Duspatalin retard
- IPP 20
- Duspatalin
- Emanera
- Debridat
Co na zespół jelita drażliwego? Leczenie IBS
Ból brzucha, biegunka, wzdęcia, gazy, zaburzenia miesiączkowania to najczęstsze objawy choroby, jaką jest IBS. Po jej zdiagnozowaniu zalecane są m.in. leki na zespół jelita drażliwego, które dostępne są w aptekach bez recepty, jak również na receptę. Ta przewlekła choroba o nieznanych przyczynach stanowi dziś jedną z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego o zróżnicowanym nasileniu objawów występujących w różnych kombinacjach. Sposób leczenia farmakologicznego zespołu jelita drażliwego dobiera zawsze lekarz, w zależności od objawów obserwowanych u chorego.
Leki na jelito drażliwe – postać biegunkowa
W terapii biegunkowej postaci zapalenia jelit o podłożu zapalnym stosuje się leczenie mające na celu złagodzenie objawów. Specjalista może zalecić pacjentowi przyjmowanie leków, które regulują perystaltykę jelit i pozwalają zapobiegać biegunkom, takich jak loperamid czy połączenie difenoksylatu z atropiną. Kluczowe jest, aby stosować zalecenia lekarza dotyczące dawkowania tych preparatów. Niewłaściwe dawkowanie może bowiem skutkować działaniami ubocznymi, takimi jak zaparcia czy nasilone bóle brzucha.
Leki na IBS – postać zaparciowa
Aby redukować zaparcia, które występują u pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego, stosuje się środki przeczyszczające o właściwościach osmotycznych. Substancje takie jak makrogole czy laktuloza są skuteczne, ponieważ nie są absorbowane przez przewód pokarmowy. Istotne jest, aby stosować się do wskazówek medycznych dotyczących dawkowania tych leków. Podobnie jak w przypadku medykamentów przeciwdziałających biegunkom związanym z IBS leki przeczyszczające mogą prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak biegunka oraz odwodnienie organizmu.
Jelito drażliwe – leki na postać mieszaną choroby
Na zespół jelita drażliwego pomagają też leki nowej generacji, takie jak trimebutyna, które charakteryzują się kompleksowym efektem terapeutycznym. Niezależnie od tego, czy pacjent cierpi na biegunki, czy zaparcia będące objawami IBS, lek ten może przynieść ulgę. Warto również zwrócić uwagę na preparaty zawierające substancje takie jak simeticonum i dimetykon, które efektywnie sprzyjają łagodzeniu aktualnie występujących dolegliwości związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym.
Skuteczny lek na jelito drażliwe o działaniu przeciwbólowym
Jeżeli pacjenci cierpiący na zespół jelita drażliwego doświadczają przewlekłego bólu brzucha, mogą rozważyć stosowanie środków dostępnych bez recepty. Preparaty te mają na celu poprawę pracy jelit i wspierać naturalną mikroflorę. W ich skład często wchodzą substancje aktywne takie jak hioscyna i drotaweryna.
Zespół jelita drażliwego – leki uspokajające i leki przeciwdepresyjne
U pacjentów z zespołem jelita drażliwego często obserwowane są zaburzenia zdrowia psychicznego. W takich sytuacjach często zalecane jest stosowanie terapii farmakologicznej, która obejmuje leki przeciwdepresyjne. Ich działanie ma na celu nie tylko poprawę nastroju, ale również redukcję lęku i działanie uspokajające, co może przyczynić się do złagodzenia objawów gastrologicznych.
Stosowanie probiotyków przy zespole jelita drażliwego
W przypadku pacjentów zmagających się z zespołem jelita drażliwego istnieje ryzyko wystąpienia nadmiernego rozwoju bakterii w jelicie cienkim. Aby wspomóc równowagę mikrobiologiczną w organizmie osób dotkniętych tym schorzeniem, zaleca się stosowanie probiotyków, które zawierają specjalnie dobrane bakterie probiotyczne. Preparaty dostępne bez recepty mają na celu poprawę funkcjonowania przewodu pokarmowego oraz wspieranie wzrostu korzystnych szczepów bakteryjnych. W odniesieniu do naturalnych źródeł probiotyków, takich jak fermentowane produkty mleczne czy kiszonki, obecne badania naukowe nie dostarczyły jednoznacznych dowodów na ich skuteczność w tym, by łagodzić objawy IBS.
Preparaty ziołowe na zespół jelita drażliwego
W przypadku zespołu jelita drażliwego pomocne mogą być też leki ziołowe złożone, które są korzystne dla funkcjonowania układu pokarmowego. Do ziół, które mogą przynieść ulgę, zalicza się np. suplement diety zawierający korzeń lukrecji, kwiaty rumianku oraz owoce ostropestu plamistego. Nie bez znaczenia są również liście melisy oraz mięty pieprzowej. Osoby cierpiące na tę dolegliwość mogą również skorzystać z preparatów zawierających błonnik, które pomagają ustabilizować częstotliwość wypróżnień.
Zespół jelita drażliwego – leki bez recepty
Zespół objawów związanych z zaburzeniami funkcji przewodu pokarmowego, które towarzyszą IBS, można łagodzić poprzez odpowiednio dobrane leki bez recepty na zespół jelita drażliwego. Substancją aktywną, która często wchodzi w skład takich preparatów, jest maślan sodu. Ta sól sodowa kwasu masłowego odgrywa istotną rolę w zachowaniu prawidłowej funkcji procesów fizjologicznych w układzie trawiennym. W sytuacji, gdy pacjent cierpi na nietolerancję pokarmową, lekarz może zalecić suplement diety zawierający tę substancję.
Drażliwe jelita można leczyć również dzięki lekom doustnym, takim jak tabletki czy płyny doustne, które mogą zawierać ekstrakty roślinne. Składniki te pochodzą z takich roślin jak aloes, prawoślaz, ostropest plamisty, rumianek, arcydzięgiel czy kminek. Ich naturalne właściwości mogą przyczynić się do złagodzenia objawów związanych z tym schorzeniem. Dodatkowo, w ofercie produktów przeznaczonych na jelito drażliwe znajdują się tabletki zawierające butylobromek hioscyny oraz probiotyki. Probiotyki te mają zdolność do przywierania do uszkodzonych ścianek jelitowych, co może pomóc w ochronie przed działaniem czynników drażniących.
- Wasiluk D., Ostrowska L., Leczenie dietetyczne pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego; Nowa Medycyna, 3/2010, s. 89-95.
- Nehring P., Mrozikiewicz-Rakowska B., Krasnodębski P., Karnafel W., Zespół jelita drażliwego – nowe spojrzenie na etiopatogenezę, Przegląd Gastroenterologiczny, 6/2011, s. 17–22.
- Marcinkowska-Bachlińska M., Małecka-Panas E., Rola czynników psychologicznych w patogenezie chorób czynnościowych przewodu pokarmowego,Przewodnik Lekarza, 1/2007, s. 56-75.
- Zespół jelita drażliwego w: Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
- Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki w leczeniu zespołu jelita drażliwego i przewlekłego zaparcia idiopatycznego – przegląd systematyczny. Med. Prakt., 2015; 1: 122–124.
- Środki zwiększające objętość stolca, leki rozkurczające mięśnie gładkie i leki przeciwdepresyjne w leczeniu zespołu jelita drażliwego – przegląd systematyczny. Med. Prakt., 2011; 12: 70–72.
- Adrych K., Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, „Varia Medica” 2019 tom 3, nr 2, str. 89–95.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.