e-Konsultacja z Receptą Online

Xenical

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Xenical? Cena, refundacja

Lek Xenical obecnie nie podlega refundacji. Występuje pod postacią kapsułek twardych, w dawce 120 mg i w opakowaniach po 84 sztuk.

 • Xenical – cena za 84 kapsułki waha się od ok. 350 do 400 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Tabletki na odchudzanie na receptę Xenical – jak działają, na co i dla kogo

Lek na receptę Xenical jest stosowany w leczeniu otyłości. Zaleca się, aby dla działania leku równolegle prowadzić umiarkowanie niskokaloryczną dietę. Pacjent, który chce stosować Xenical na odchudzanie, powinien jednocześnie skonsultować się z dietetykiem w celu ustalenia i wprowadzenia zróżnicowanej diety o odpowiedniej kaloryczności. Stosowanie leku połączone z niskokaloryczną dietą i odpowiednio dopasowaną aktywnością pozwoli osiągnąć lepsze efekty pod kątem zrzucania nadprogramowych kilogramów.

Xenical na odchudzanie – działanie

Substancją czynną odpowiedzialną za działanie terapeutyczne leku jest orlistat. Działanie leku opiera się na hamowaniu w przewodzie pokarmowym wchłaniania około 1/3 tłuszczów przyjętych z pożywieniem, a wraz z nim może zaburzać wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K). Xenical w przewodzie pokarmowym łączy się z enzymami (lipazami), których zadaniem jest rozkład tłuszczów, które zjadamy z pożywieniem. Enzymy nie działają, przez co niektóre tłuszcze nie są rozkładane i wchłaniane w organizmie. Wskutek działania leku część lipidów z pożywienia przechodzi niestrawiona przez jelita i jest wydalana z organizmu.

Mówiąc prościej, Xenical nie zmniejsza apetytu, ale obniża bilans energetyczny posiłków. To znaczy, że organizm czerpie mniej energii z pożywienia poprzez zahamowanie trawienia grupy składników odżywczych (tłuszczów) o największym ładunku energetycznym. W ten sposób organizm kompensuje sobie brak energii poprzez czerpanie jej z własnych zapasów, czyli z tkanki tłuszczowej. A to w konsekwencji prowadzi do jej zmniejszenia i obniżenia masy ciała.

Kto może stosować Xenical? Dla kogo jest przeznaczony ten lek na receptę na odchudzanie?

Preparat przeznaczony jest do stosowania u pacjentów dorosłych z otyłością, którzy mają indeks masy ciała (BMI) na poziomie równym lub większym 30 kg/m2. Lekarz może go także zalecić osobom z nadwagą, które mają BMI o wartości równej lub większej 28 kg/m2, jeśli występują u nich dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak: cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki węglowodanowej.

Czy tabletki na odchudzanie Xenical mogą być stosowane u dzieci?

Nie, lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci. W przypadku nadwagi lub otyłości u najmłodszych należy skonsultować się z pediatrą i dietetykiem specjalizującym się w leczeniu otyłości u dzieci.

Xenical – zamienniki

Zamienniki leku dostępne na receptę to m.in.: Orlistat Polpharma 120 mg.

Xenical – skład leku

Lek zawiera substancję czynną – orlistat. Każda kapsułka twarda zawiera 120 mg orlistatu.

Pozostałe składniki leku to:

 • skład kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna (E460), sól sodowa glikolanu skrobi (typ A), powidon (E1201), sodu laurylosiarczan, talk.
 • otoczka kapsułki: żelatyna, karmin indygo (E132), dwutlenek tytanu (E171), tusz drukarski jadalny (czarny tlenek żelaza, stężony roztwór wody amoniakalnej, potasu wodorotlenek, szelak, glikol propylenowy).

Xenical – dawkowanie

Preparat należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Specjalista wskaże także jaką dietę należy stosować oraz w jaki sposób łączyć ją z zażywaniem leku i zalecaną aktywnością.

Kiedy zażywać tabletki Xenical na odchudzanie?

Zazwyczaj lek Xenical stosuje się podczas posiłku. Dzienną podaż tłuszczów należy podzielić na trzy główne posiłki. Podczas każdego z tych posiłków zażywa się jedną kapsułkę (120 mg) leku, dla osób z nadwagą może być zalecane stosowanie pół tabletki (60 mg). Kapsułkę należy przyjmować bezpośrednio przed posiłkiem, w czasie jego trwania lub najpóźniej w ciągu godziny po posiłku. Każdorazowo warto kapsułkę popić wodą.

Aby lek działał, powinien być stosowany równolegle z posiłkami, by mieć wpływ na wchłanianie składników odżywczych (w tym wypadku lipidów) z pożywienia.

Jak długo trzeba stosować lek Xenical?

Jest to preparat przeznaczony do długotrwałego stosowania równolegle z niskokaloryczną dietą. Po 12 tygodniach stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem i sprawdzić kondycję organizmu i masę ciała. Jeśli po regularnym i prawidłowym stosowaniu leku przez ten okres pacjent nie utracił przynajmniej 5% wyjściowej masy ciała, wówczas lekarz może zalecić zaprzestanie zażywania preparatu lub wprowadzi modyfikacje terapii.

Lek odchudzający Xenical – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku, jeśli pacjent:

 • ma nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
 • cierpi na przewlekły zespół złego wchłaniania (niedostateczne wchłanianie składników odżywczych z przewodu pokarmowego),
 • cierpi na zastój żółci (choroba wątroby),
 • karmi piersią.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:

 • pacjent spożywa w nadmiarze tłuszcz i kalorie,
 • pacjent zauważy zmiany czynności jelit (objawiające się występowaniem stolców tłuszczowych lub oleistych),
 • wystąpiła nadmierna biegunka, a pacjentka przyjmuje leki antykoncepcyjne,
 • pacjent choruje na niewydolność nerek.

Jaka dieta podczas stosowania leku Xenical (Orlistat)? Jak należy zmodyfikować sposób odżywiania?

Równolegle należy stosować zbilansowaną dietę o kontrolowanej, określonej zawartości kalorycznej. Jadłospis powinien być bogaty w warzywa i owoce, a z tłuszczów powinno pochodzić 30% kalorii. Dobowa podaż głównych składników odżywczych (białek, węglowodanów, tłuszczów) powinna się zawierać w trzech głównych posiłkach. Także podczas tych posiłków zawierających lipidy, powinno się przyjmować po 1 kapsułce leku na odchudzanie Xenical. Podczas stosowania preparatu należy unikać jedzenia wysokotłuszczowych pokarmów, takich jak: czekolada, ciasta, ciastka i pikantne przekąski. Warto też unikać tzw. „podjadania” i spożywania pokarmów pomiędzy głównymi posiłkami.

Czy podczas stosowania tych tabletek na odchudzanie należy wykluczyć z diety tłuszcze?

Nie, dieta musi zawierać tłuszcze. Lek działa tylko wtedy, kiedy posiłki mają w swoim składzie lipidy. Mechanizm jego działania opiera się na hamowaniu wchłaniania tej grupy składników w przewodzie pokarmowym. Jeśli pacjent z otyłością stosuje dietę o zmniejszonej zawartości lipidów, powinien porozmawiać z lekarzem, czy wówczas konieczne jest stosowanie preparatu Xenical.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:

 • przeciwpadaczkowych (orlistat może wpływać na leczenie przeciwpadaczkowe, przez obniżenie wchłaniania leków przeciwpadaczkowych, a tym samym prowadzić do wystąpienia napadów padaczkowych),
 • przeciwzakrzepowych (np. warfaryna),
 • cyklosporyny,
 • soli jodu i (lub) lewotyroksyny,
 • amiodaronu,
 • stosowanych w leczeniu HIV,
 • stosowanych w leczeniu depresji, zaburzeń psychicznych i lękowych,
 • przeciwcukrzycowych (np. akarboza).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się stosowania leky Xenical w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią. Lek Xenical przenika do mleka matek karmiących

Lek na odchudzanie na receptę Xenical – skutki uboczne

Orlistat, czyli substancja czynna zawarta w leku, może powodować działania niepożądane. Należy wziąć pod uwagę, że nie u wszystkich występują.

Do bardzo częstych działań niepożądanych Xenical (może wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów) zalicza się:

 • ból głowy,
 • ból brzucha,
 • dyskomfort,
 • parcie na stolec,
 • wzdęcia z oddawaniem gazów,
 • częste oddawanie stolca,
 • plamienie tłuszczowe,
 • oleiste stolce,
 • płynne stolce,
 • małe stężenie cukru we krwi (u niektórych pacjentów z cukrzycą typu II).

Jeśli powyższe objawy niepożądane będą utrzymywać się długotrwale, w czasie stosowania leku Xenical, pacjent powinien poinformować o tym lekarza prowadzącego. Większość skutków ubocznych związanych ze stosowaniem leku Xenical wynika z jego miejscowego działania w układzie pokarmowym.

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C, zarówno ten w blistrach, jak i szklanej butelce. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na otyłość i nadwagę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Xenical (3)

Nie. Lek wydawany jest tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.

Pierwsze efekty widoczne są po ok. 12 tygodniach stosowania leku Xenical. Wówczas można zauważyć zmniejszenie masy ciała o około 5%.

Działanie leku hamuje w przewodzie pokarmowym wchłanianie około 1/3 tłuszczów przyjętych z pożywieniem. Zatem Xenical nie zmniejsza apetytu, ale obniża bilans energetyczny posiłków.

e-Konsultacja z Receptą Online
Xenical

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem