Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Xenical

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Xenical

Chcesz skutecznie schudnąć bez wyrzeczeń? Sięgnij po skuteczne tabletki na odchudzanie Xenical, które pomogą Ci zrzucić nadwagę. Sprawdź poniżej informacje o leku, umów się na e-konsultację ze specjalistą lub zamów receptę elektroniczną na Xenical na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Xenical 120 mg:

  • nazwa: Xenical
  • dawka: 120 mg
  • postać: kapsułki twarde
  • substancja czynna: Orlistat
  • dostępne wielkości opakowań: 21, 42, 84 kapsułki
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: leki na odchudzanie

Xenical – skuteczne tabletki na odchudzanie – jak pomagają zrzucić nadwagę? Kto je może stosować?

Xenical to sprawdzony lek na odchudzanie, stosowany w leczeniu otyłości. Zawiera orlistat, który hamuje wchłanianie tłuszczów przyjmowanych z pożywieniem. Dzięki temu organizm sięga do własnych zapasów, co skutkuje redukcją tkanki tłuszczowej. Te tabletki na odchudzanie, by skutecznie zmniejszały masę ciała, powinny być stosowane równolegle ze zrównoważoną niskokaloryczną dietą.

Xenical na odchudzanie – co to jest i jak działa?

Lek na receptę Xenical jest stosowany w leczeniu otyłości. Zaleca się, aby dla skutecznego działania leku równolegle prowadzić umiarkowanie niskokaloryczną dietę. Pacjent, który chce stosować Xenical na odchudzanie, powinien jednocześnie skonsultować się z dietetykiem w celu ustalenia i wprowadzenia zróżnicowanej diety o odpowiedniej kaloryczności. Stosowanie leku połączone z niskokaloryczną dietą i odpowiednio dopasowaną aktywnością pozwoli osiągnąć lepsze efekty pod kątem zrzucania nadprogramowych kilogramów.

Substancją czynną odpowiedzialną za działanie terapeutyczne leku jest orlistat. Działanie leku opiera się na hamowaniu w przewodzie pokarmowym wchłaniania około 1/3 tłuszczów przyjętych z pożywieniem. Xenical w przewodzie pokarmowym łączy się z enzymami (lipazami), których zadaniem jest rozkład tłuszczów, które zjadamy z pożywieniem. Enzymy nie działają, przez co niektóre tłuszcze nie są rozkładane i wchłaniane w organizmie. Wskutek działania leku część lipidów z pożywienia przechodzi niestrawiona przez jelita i jest wydalana z organizmu.

Mówiąc prościej, Xenical nie zmniejsza apetytu, ale obniża bilans energetyczny posiłków. To znaczy, że czerpie mniej energii z pożywienia poprzez zahamowanie trawienia grupy składników odżywczych (tłuszczów) o największym ładunku energetycznym. W ten sposób organizm kompensuje sobie brak energii poprzez czerpanie jej z własnych zapasów, czyli z tkanki tłuszczowej. A to w konsekwencji prowadzi do jej zmniejszenia i obniżenia masy ciała.

Kto może stosować Xenical? Dla kogo jest przeznaczony ten lek na receptę na odchudzanie?

Preparat przeznaczony jest do stosowania u pacjentów dorosłych z otyłością, którzy mają indeks masy ciała (BMI) na poziomie równym lub większym 30 kg/m2. Lekarz może go także zalecić osobom z nadwagą, które mają BMI o wartości równej lub większej 28 kg/m2, jeśli występują u nich dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak: cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki węglowodanowej.

Czy tabletki na odchudzanie Xenical mogą być stosowane u dzieci?

Nie, lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci. W przypadku nadwagi lub otyłości u najmłodszych należy skonsultować się z pediatrą i dietetykiem specjalizującym się w leczeniu otyłości u dzieci.

Kiedy zażywać tabletki Xenical na odchudzanie?

Preparat należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Specjalista wskaże także jaką dietę należy stosować oraz w jaki sposób łączyć ją z zażywaniem leku i zalecaną aktywnością. Zazwyczaj lek Xenical stosuje się podczas posiłku. Dzienną podaż tłuszczów należy podzielić na trzy główne posiłki. Podczas każdego z tych posiłków zażywa się jedną kapsułkę (120 mg) leku, dla osób z nadwagą może być zalecane stosowanie pół tabletki (60 mg). Kapsułkę należy przyjmować bezpośrednio przed posiłkiem, w czasie jego trwania lub najpóźniej w ciągu godziny po posiłku. Każdorazowo warto kapsułkę popić wodą.

Aby lek skutecznie działał, powinien być stosowany równolegle z posiłkami, by mieć wpływ na wchłanianie składników odżywczych (w tym wypadku lipidów) z pożywienia.

Jaka dieta podczas stosowania leku Xenical (Orlistat)? Jak należy zmodyfikować sposób odżywiania?

By lek Xenical (podobnie, jak Saxenda), był skuteczny, równolegle należy stosować zbilansowaną dietę o kontrolowanej, określonej zawartości kalorycznej. Jadłospis powinien być bogaty w warzywa i owoce, a z tłuszczów powinno pochodzić 30% kalorii. Dobowa podaż głównych składników odżywczych (białek, węglowodanów, tłuszczów) powinna się zawierać w trzech głównych posiłkach. Także podczas tych posiłków zawierających lipidy, powinno się przyjmować po 1 kapsułce leku na odchudzanie Xenical. Podczas stosowania preparatu należy unikać jedzenia wysokotłuszczowych pokarmów, takich jak: czekolada, ciasta, ciastka i pikantne przekąski. Warto też unikać tzw. „podjadania” i spożywania pokarmów pomiędzy głównymi posiłkami.

Czy podczas stosowania tych tabletek na odchudzanie należy wykluczyć z diety tłuszcze?

Nie, dieta musi zawierać tłuszcze. Lek działa tylko wtedy, kiedy posiłki mają w swoim składzie lipidy. Mechanizm jego działania opiera się na hamowaniu wchłaniania tej grupy składników w przewodzie pokarmowym. Jeśli pacjent z otyłością stosuje dietę o zmniejszonej zawartości lipidów, powinien porozmawiać z lekarzem, czy wówczas konieczne jest stosowanie preparatu Xenical.

Czy są skutki uboczne stosowania leku Xenical?

Orlistat, czyli substancja czynna zawarta w leku, może powodować nieszkodliwe zmiany z zakresie czynności jelit. Ze względu na zwiększone wydalanie tłuszczów (które nie zostały wchłonięte w jelitach), mogą występować oleiste lub tłuszczowe stolce. Z innymi możliwymi skutkami ubocznymi stosowania leku warto zapoznać się w ulotce Xenical zamieszczonej poniżej.

Jak długo trzeba stosować lek Xenical? Efekty kiedy będą widoczne?

Jest to preparat przeznaczony do długotrwałego stosowania równolegle z niskokaloryczną dietą. Po 12 tygodniach stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem i sprawdzić kondycję organizmu i masę ciała. Jeśli po regularnym i prawidłowym stosowaniu leku przez ten okres pacjent nie utracił przynajmniej 5% wyjściowej masy ciała, wówczas lekarz może zalecić zaprzestanie zażywania preparatu lub wprowadzi modyfikacje terapii.

Opis produktu – ulotka leku Xenical 120 mg

Podobne leki: