Najważniejsze informacje:
Sprawdzone tabletki na odchudzanie i spadek wagi w krótkim czasie – czy to możliwe? Tak, sięgnij po tabletki Mysimba o potwierdzonej skuteczności działania. Tabletki o przedłużonym uwalnianiu pomagają zmniejszyć masę ciała u osób z nadwagą i otyłością. Sprawdź poniżej informacje o leku, kiedy można spodziewać się pierwszych efektów i jakie ma skutki uboczne. Umów się już teraz na konsultację ze specjalistą i zamów e-receptę online na Mysimbę na Receptomat.pl.
postać / dawka | 8 mg + 90 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu |
substancja czynna | chlorowodorek naltreksonu (naltrexoni hydrochloridum), chlorowodorek bupropionu (bupropioni hydrochloridum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | otyłość, odchudzanie |
podmiot odpowiedzialny | Orexigen Therapeutics Ireland Limited, 2nd Floor, Palmerston House, Fenian Street, Dublin 2, Irlandia |
Lek nie jest w tym momencie objęty refundacją, koszt leku w różnych aptekach może różnić się.
Cena w przyszłości może ulec zmianie.
Mysimba to lek na otyłość w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, które pomagają zmniejszyć masę ciała u osób borykających się z problemem nadwagi lub otyłości. Aby te tabletki odchudzające na receptę były skuteczne, należy równolegle stosować dietę o obniżonej zawartości kalorycznej oraz regularną zwiększoną aktywność fizyczną. Wskazania do stosowania leku Mysimba uzależnione są także od wartości wskaźnika masy ciała pacjenta BMI (Body Mass Index).
Mysimba jest lekiem złożonym, który stosuje się w celu obniżenia masy ciała, w którego skład wchodzą dwie substancje czynne: chlorowodorek bupropionu i chlorowodorek naltreksonu. Po zażyciu te dwa składniki oddziałują wzajemnie na siebie. Choć dokładny mechanizm nie został dokładnie poznany, to ich skojarzone działanie wpływa na hamowanie procesów neurochemicznych, które są odpowiedzialne za uczucie łaknienia.
To lek odchudzający mający na celu obniżenie masy ciała u pacjentów dorosłych w wieku powyżej 18. roku życia, u których wyjściowa wartość wskaźnika masy ciała (BMI) ma określoną wartość. To istotne, ponieważ lek nie jest wskazany dla wszystkich osób, które borykają się z problemem nadwagi.
Lek Mysimba zalecany jest dla osób z otyłością, których wskaźnik masy ciała jest równy lub większy niż 30 kg/m2. Lekarz może także zalecić ten produkt leczniczy osobom z nadwagą, których BMI jest w przedziale pomiędzy 27 a 30 kg/m2, oraz jeśli występuje u nich jedna lub więcej chorób towarzyszących otyłości (np. dyslipidemia, cukrzyca typu 2, wyrównane nadciśnienie tętnicze). Równolegle warto stosować odpowiednio skomponowaną dietę o obniżonej kaloryczności oraz regularną aktywność fizyczną.
Sprawdź opinie pacjentów o Mysimba.
To preparat, który należy stosować w leczeniu otyłości u osób dorosłych powyżej 18 lat. Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, ponieważ w tej grupie wiekowej nie były prowadzone żadne badania dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu. Także u osób powyżej 65. roku życia ten lek może być stosowany wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza, na podstawie oceny stanu zdrowia i wyników badań pacjenta. Ten lek jest wydawany wyłącznie z przepisu lekarza, po dokładnej konsultacji i przeprowadzeniu badań.
Każda tabletka zawiera substancje czynne w postaci:
Rdzeń tabletki: chlorowodorek cysteiny, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, stearynian magnezu, laktoza bezwodna, laktoza jednowodna, krospowidon typu A, lak aluminiowy z indygotyną (E132), hypromeloza, disodu edetynian, krzemionka koloidalna.
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk, lak aluminiowy z indygotyną (E132).
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 73,2 mg laktozy.
Warto, aby przed rozpoczęciem stosowania leku Mysimba, dokładnie zapoznać się z zaleceniami lekarza i ze schematem terapii wskazanym przez producenta w ulotce leku.
Pierwsza kuracja produktem leczniczym trwa 16 tygodni, po której lekarz decyduje o przedłużeniu lub przerwaniu stosowania leku. Na podstawie masy ciała, samopoczucia pacjenta oraz wyników badań (opcjonalnie) określa skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku.
Schemat przyjmowania tabletek na odchudzanie Mysimba opiera się na 4-tygodniowych cyklach:
W ciągu jednej doby pacjent może przyjąć maksymalnie dwie tabletki stosowane dwa razy dziennie.
W sytuacji, kiedy pacjent zapomniał o zażyciu leku, nie należy uzupełniać pominiętej dawki i przyjmować zaległej tabletki. Kolejną dawkę leku należy przyjąć według schematu o zwykłej porze.
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu Mysimba są przeznaczone wyłącznie do stosowania doustnego. Nie należy ich przecinać, rozgryzać ani żuć, ale połykać w całości popijając wodą. Najlepszy moment na przyjmowanie tabletek jest podczas posiłku. Należy stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza.
W przypadku pominięcia dawki, nie należy przyjmować leku z opóźnieniem, ale kolejne dawki leku przyjmować zgodnie z harmonogramem.
Kiedy nie przyjmować leku Mysimba:
Przed stosowaniem leku Mysimba pacjent powinien porozmawiać z lekarzem, szczególnie w przypadku jeśli:
Nie należy przyjmować leku jednocześnie z innymi lekami, takimi jak:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Mysimba pacjent powinien powiedzieć lekarzowi o stosowaniu leków takich jak:
Te tabletki na odchudzanie nie są przeznaczone do stosowania w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią. Co więcej, nie powinny ich stosować także kobiety, które próbują zajść w ciążę. Prowadzone badania w zakresie wpływu skojarzonego stosowania dwóch substancji aktywnych, czyli naltreksonu i bupropionu, nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy stosowanie leku na odchudzanie na receptę Mysimba ma wpływ na płodność u ludzi. Dlatego jeśli kobieta planuje ciążę lub stara się zajść w ciążę, nie powinna stosować tego preparatu.
Warto pamiętać, że każdy lek może wywoływać działania niepożądane, jednak nie u każdego pacjenta stosującego ten preparat pojawią się skutki uboczne.
W przypadku pojawienia się ciężkich działań niepożądanych Mysimba, pacjent powinien natychmiast poinformować lekarza o ich wystąpieniu. Należą do nich:
Inne, bardzo często występujące skutki uboczne stosowania leku Mysimba to: wymioty, mdłości (nudności), bóle głowy, zaparcia.
Do często występujących działań niepożądanych, które statystycznie mogą pojawić się z częstością nie więcej niż u 1 na 10 osób stosujących ten lek na obniżenie masy ciała pacjenta:
Niezbyt często występujące skutki uboczne Mysimba (mogą one się pojawić z częstością nie większą niż u 1 na 100 pacjentów):
Rzadko występujące działania niepożądane, które mogą pojawić się z częstością nie większą niż u 1 na 1000 pacjentów stosujących lek):
O innych, rzadziej występujących (lub o częstości nieznanej) skutkach ubocznych przyjmowania leku, pacjent może dowiedzieć się z oryginalnej ulotki producenta.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30˚C.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie dotyczące leku Mysimba.
Lek dostępny jest w aptekach stacjonarnych w całej Polsce po okazaniu ważnej recepty lekarskiej.
Ten lek odchudzający jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
Aby skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów, zażywanie preparatów odchudzających należy traktować jako uzupełnienie diety o obniżonej kaloryczności. Działania te powinny być towarzyszyć regularnej zwiększonej aktywności fizycznej. Skuteczne tabletki na odchudzanie to takie, których stosowanie idzie w parze z odpowiednią dietą i ruchem.
Te tabletki odchudzające na receptę mogą być przyjmowane przez osoby powyżej 65. roku życia w celu zmniejszenia masy ciała, jednak należy w tych przypadkach zachować szczególną ostrożność. Włączenie ich do terapii skutecznego odchudzania powinno zostać poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim i badaniami diagnostycznymi oraz wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza. U pacjentów w wieku powyżej 75 lat stosowanie leczenia skojarzonego substancjami czynnymi zawartymi w leku Mysimba jest niezalecane.
To lek przeznaczony do długotrwałego leczenia otyłości. Po 16 tygodniach stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie wywiadu i wyników badań zdecyduje o dalszej kuracji. W sytuacji, kiedy masa ciała pacjenta po tym czasie nie obniżyła się przynajmniej o 5% w stosunku do początkowej masy ciała, wówczas lekarz może zdecydować o odstawieniu leku.
Terapia może zostać także przerwana według zaleceń lekarza, jeśli podczas stosowania leku u pacjenta pojawiają się problemy z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi, szczególnie gdy pojawia się nadciśnienie tętnicze. Lekarz może zalecić odstawienie leku Mysimba, jeśli podczas terapii wystąpią jakiekolwiek inne problemy zdrowotne wynikające z bezpieczeństwa lub tolerancji stosowania preparatu.
Nadmiernie spożywanie alkoholu podczas stosowania leku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem napadów padaczkowych, zaburzeń psychicznych oraz z obniżeniem tolerancji alkoholu. Lekarz zapewne zasugeruje pacjentowi zaprzestanie picia alkoholu lub maksymalnie zmniejszenie jego ilości. Przy nagłym odstawieniu alkoholu może pojawić się zwiększone ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego.
Jest to lek o potwierdzonej skuteczności, należy jednak pamiętać, że należy go stosować na wyraźne polecenie lekarza i zgodnie z zaleconym schematem leczenia, równolegle z odpowiednią dietą i regularną aktywnością fizyczną.
Zazwyczaj schemat w leczeniu otyłości opiera się na stopniowym zwiększaniu dawki leku w ciągu 4 tygodni stosowania leku Mysimba. Efekty po miesiącu powinny być już widoczne, jeśli nie w postaci spadku masy ciała, to przynajmniej jako odczuwalny spadek łaknienia.
Oba leki są dostępne wyłącznie na receptę, jednak nie są swoimi zamiennikami, mają różne substancje czynne. Różny jest także ich mechanizm działania. Mysimba oddziałuje na układ nagrody w mózgu, oddziałuje na ośrodki głodu (osłabia) i sytości (wzmacnia). Z kolei Saxenda z liraglutydem opóźnia opróżnianie żołądku oraz zwiększa uczucie pełności i sytości.