Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Saxenda

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Saxenda

Szukasz skutecznego leku na otyłość, który pomoże Ci zmniejszyć masę ciała? Dowiedz się więcej o zastrzykach Saxenda na odchudzanie z liraglutydem z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na teleporadę do specjalisty i zamów e-receptę na lek Saxenda na receptomat.pl.

Spis treści

Saxenda – informacje o leku:

 • postać: roztwór do wstrzykiwań
 • substancja czynna: liraglutyd (liraglutidum)
 • kategoria: Leczenie otyłości

Saxenda – lek na nadwagę i otyłość, który osłabia apetyt i mniejsza uczucie głodu

 • Jest to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, który wspomaga zmniejszenie masy ciała, który stosuje się razem z odpowiednią dietą i ćwiczeniami fizycznymi. 
 • Liraglutyd działa na zasadzie hormonalnego wpływu na uczucie sytości, co łagodzi apetyt i zmniejsza chęć jedzenia. 
 • Preparat dostępny jest wyłącznie na receptę. Jest dostępny w formie gotowego roztworu do wstrzykiwań.

Saxenda - co to jest, co zawiera? Liraglutyd – jak działa?

Substancją czynną leku jest liraglutyd. Jest to związek chemiczny, który przypomina działaniem naturalnie występujący w organizmie hormon, nazywany GLP-1. Jest to substancja, która jest fizjologicznie uwalniana w jelitach po posiłku, informując organizm o spożytym posiłku i dając uczucie najedzenia i sytości.

Lek na otyłość Saxenda, poprzez działanie liraglutydu, wpływa na receptory w mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie apetytu. Powoduje powstanie uczucia sytości i pełności, przez co zmniejsza odczucie głodu. Stosowanie leku może pomóc w łatwiejszym kontrolowaniu ilości spożywanego pokarmu i hamuje łaknienie, co w konsekwencji wspomaga zmniejszenie masy ciała u osób z otyłością.

Saxenda na odchudzanie - zamienniki o podobnym mechanizmie działania, choć stosowane u pacjentów z cukrzycą typu 2 to m.in.: Trulicity, Ozempic.

Saxenda – skład leku

Liraglutyd jest substancją czynną preparatu. 1 ml roztworu zawiera 6 mg liraglutydu. Co oznacza, że jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 18 mg liraglutydu.

Pozostałe składniki leku to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, kwas chlorowodorowy i wodorotlenek sodu (do dostosowania pH) oraz woda do wstrzykiwań.

Saxenda – dla kogo, zastosowanie leku

Jest to preparat na odchudzanie, który wspomaga utratę masy ciała, który zaleca się do stosowania razem z odpowiednio skomponowaną dietą i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. Saxenda jest lekiem wskazanym do stosowania u osób, u których BMI (wskaźnik informujący o proporcji masy ciała do wzrostu):

 • ma wartość równą lub większą 30, która oznacza stan otyłości;

 • jest na poziomie wartości od 27 do 30 – oznacza to nadwagę; w takich przypadkach lek stosuje się u pacjentów, u których jednocześnie występują stany i dolegliwości związane z nadwagą, takie jak: wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia oddychania podczas snu określane także jako „bezdech senny” czy zdiagnozowany zbyt wysoki poziom tłuszczów we krwi.

Saxenda – dawkowanie

Terapia lekiem opiera się na rozpoczęciu od małej dawki, którą stopniowo zwiększa się w okresie pierwszych pięciu tygodni leczenia. Razem z lekiem, lekarz zaleci stosowanie odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej. Aby odchudzanie było skuteczne, należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

Leczenie otyłości preparatem Saxenda zaczyna się od dawki początkowej równej 0,6 mg/ml raz na dobę. Taką dawkę stosuje się przez przynajmniej 1 tydzień. Następnie zazwyczaj co tydzień zwiększa się dawkę o 0,6 mg/ml, aż do osiągnięcia zalecanej dawki 3,0 mg/ml raz na dobę po 5-ciu tygodniach. To specjalista da konkretne zalecenia, kiedy i o ile należy zwiększać dawki leku. Gdy pacjent dojdzie do poziomu dziennej dawki równej 3 mg/ml, należy utrzymać ją do końca terapii.

Gdzie wstrzykiwać lek Saxenda? Jak podawać?

Jest to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, w opakowaniu przygotowanym w formie gotowych wstrzykiwaczy o pojemności 3 ml. Lek należy wstrzykiwać pod skórę. Najlepszym miejscem na wykonanie wstrzyknięcia jest przednia część talii (w brzuch) lub ud, a także ramię. Należy zwrócić uwagę, aby podczas iniekcji leku nie podawać go do mięśnia ani do żyły. Szczegółowe informacje na temat sposobu podania leku znajdują się w oryginalnej ulotce Saxenda.

Saxenda - pominięcie dawki

Ważne, aby preparat stosować w określonych przedziałach czasowych. Jeżeli od ustalonej pory przyjęcia pominiętej dawki minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy przyjąć ją jak najszybciej. Jeśli zaś ten czas jest dłuższy niż 12 godzin, wówczas należy pominąć zapomnianą dawkę. A kolejną dawkę przyjąć jak zwykle o ustalonej porze. Ważne, aby nie przyjmować podwójnej dawki leku.  

Saxenda – przeciwwskazania, środki ostrożności

Pacjent nie powinien stosować leku Saxenda jeśli ma uczulenie na liraglutyd lub inny składnik leku.

Należy też zachować szczególną ostrożność i poinformować lekarza przed rozpoczęciem terapii, jeżeli:

 • pacjent cierpi na ciężką niewydolność serca;

 • ma 75 lat lub więcej;

 • pacjent ma niewydolność wątroby;

 • chory zmaga się z ostrym zapaleniem żołądka lub jelit, z nieswoistym zapaleniem jelit;

 • pacjent obecnie lub w przeszłości zmagał się z chorobą trzustki lub chorobą tarczycy.

Ważne, aby pacjenci z cukrzycą nie stosować tego leku jako zamiennika insuliny.

Saxenda – interakcja z innymi lekami

Składniki przyjmowanych leków mogą wchodzić w interakcje, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Przed rozpoczęciem terapii lekiem na odchudzanie Saxenda 6 mg/ml należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich stosowanych obecnie i w przeszłości lekach, w tym szczególnie gdy pacjent przyjmuje:

 • leki przeciwcukrzycowe z grupy pochodnych sulfonylomocznika lub insulinę;

 • warfarynę lub inne doustne leki przeciwzakrzepowe.

Saxenda – stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Nie zaleca się, aby kobieta, które jest w ciąży lub w najbliższym czasie planuje mieć dziecko, stosowała zastrzyki na odchudzanie Saxenda. Nieznany jest wpływ składników leku na rozwijający się płód.

Nie ma także dostępnych danych, czy liraglutyd przenika do mleka kobiecego. Z tego powodu nie zaleca się, aby przyjmować ten lek na otyłość w okresie karmienia piersią.

Saxenda – skutki uboczne

Warto zdawać sobie sprawę, że ten preparat (tak jak każdy inny lek) może spowodować działania niepożądane. Ważne jednak, że nie u każdego one się pojawią. Wyróżnia się ciężkie działania niepożądane oraz inne, które zazwyczaj ustępują po kilku dniach lub tygodniach stosowania leku. 

Wśród ciężkich skutków ubocznych Saxenda 6 mg/ml rzadko zgłaszana była anafilaksja (ciężka reakcja alergiczna). Jeżeli pojawią się problemy z oddychaniem, obrzęk twarzy i gardła lub przyspieszone bicie serca, pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Niezbyt często pacjenci zgłaszali także stany zapalne trzustki.

Wśród innych działań niepożądanych bardzo często (statystycznie częściej niż u 1 na 10 pacjentów stosujących lek) pojawiały się mdłości, wymioty, zaparcia, ból głowy, biegunka. Objawy te najczęściej ustępują po kilku dniach lub tygodniach od rozpoczęcia terapii.

Często (z częstością nie większą niż u 1 na 10 pacjentów) pojawiały się u pacjentów następujące skutki uboczne:

 • zaburzenia pracy żołądka i jelit, w tym: niestrawność, dolegliwości żołądkowe, zapalenie błony śluzowej żołądka, ból brzucha, wzdęcia, gazy, zgaga, odbijanie, suchość w jamie ustnej;

 • zawroty głowy;

 • zmęczenie, uczucie osłabienia;

 • bezsenność, problemy z zasypianiem;

 • kamienie żółciowe;

 • reakcje w miejscu wstrzyknięcia;

 • hipoglikemia (małe stężenie cukru we krwi);

 • zwiększone stężenie enzymów trzustkowych.

O innych, rzadziej pojawiających się działaniach niepożądanych leku, można dowiedzieć się z ulotki dołączonej do opakowania leku.

Saxenda – przechowywanie leku

Czy wstrzykiwacze trzeba przechowywać w lodówce? Tak, lek w postaci roztworu do wstrzykiwań przed pierwszym użyciem należy przechowywać w lodówce w temperaturze między 2 a 8°C. Po otwarciu wstrzykiwacza można to przechowywać przez miesiąc w temperaturze poniżej 30°C lub w lodówce. Ważne, aby nie zamrażać go. Należy przechowywać go w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Saxenda – producent, podmiot odpowiedzialny, wytwórca. ulotka

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Novo Nordisk A/S, Novo Allé, DK-2880 Bagsværd, Dania

Ulotkę farmaceutyczną leku Saxenda znajdziesz tutaj.

Ile kosztuje lek na otyłość Saxenda? Cena, refundacja

Opakowanie leku zawiera 3 wstrzykiwacze po 3 ml każdy, nie zawiera igieł.

Zastrzyki Saxenda - cena waha się w przedziale 700-800 zł za opakowanie. Może różnić się w zależności od apteki. Cena miesięcznej kuracji zależy od zaleconego dawkowania. Lek Saxenda w tym momencie nie jest objęty refundacją.

Źródła: 

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego

 • Zastrzyki Saxenda 6 mg/ml - ulotka dla pacjenta

Najczęściej zadawane pytania

Pytania dotyczące leku Saxenda, które najczęściej zadają nasi pacjenci.

Saxenda na otyłość – od jakiego wieku można stosować? Czy można stosować na otyłość u dzieci?

Preparat Saxenda jest wskazany do stosowania w przypadku leczenia otyłości i nadwagi (przy BMI powyżej 27) u osób w wieku 18 lat i u dorosłych. U młodszych osób należy skonsultować z lekarzem potrzebę stosowania leków na otyłość i wybrać najlepszy bezpieczny sposób na odchudzanie i powrót do prawidłowej masy ciała. Lek należy stosować w połączeniu z odpowiednią dietą i prowadzeniem regularnej aktywności fizycznej.

Czy preparat na odchudzanie Saxenda można stosować po porodzie?

Leku nie należy stosować podczas ciąży ani w czasie karmienia piersią. Niektóre kobiety po okresie ciąży i porodu przybierają na wadze. Chcąc zrzucić nadprogramowe kilogramy warto stosować zbilansowaną i zdrową dietę oraz zwiększoną aktywność fizyczną. Jeśli kobieta karmi piersią, nie powinna przyjmować leków na otyłość, gdyż mogą one mieć wpływ nie tylko na ilość i jakość mleka, ale także na prawidłowy rozwój dziecka. Kluczowe jest tu zapobieganie otyłości jeszcze na etapie ciąży.

Czy można stosować lek Saxenda na otyłość u osób chorych na cukrzycę?

Nadwaga i otyłość często są powiązane z występowaniem cukrzycy. Lek może być stosowany u diabetyków, jednak należy pamiętać, aby nie stosować tego leku jako zamiennika insuliny.

O jakiej porze przyjmować lek Saxenda?

Można stosować go o dowolnej porze, jednak warto robić to o mniej więcej tej samej porze każdego dnia. Nie ma konkretnej wskazanej pory, każdy pacjent może wybrać moment dogodny dla siebie. Lek można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od niego.

Zastrzyki Saxenda na otyłość – bez recepty czy na receptę?

Lek Saxenda jest oparty na substancji hormonalnej, która działa poprzez wpływ na ośrodek głodu i sytości. Osoby, które zmagają się z nadwagą lub otyłością powinny w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem i dietetykiem, który określi ich stan zdrowia i przyczynę gromadzenia się nadprogramowych kilogramów, zleci odpowiednie badania kontrolne i przeprowadzi wywiad mający na celu dobranie jak najlepszej ścieżki terapeutycznej i pomoc pacjentowi w osiągnięciu prawidłowej masy ciała. Lek Saxenda jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jak długo stosować lek na otyłość Saxenda? Ile trwa kuracja? Efekty kiedy będą widoczne?

Lekarz decyduje, w jakiej dawce należy stosować lek i jak długo powinna trwać terapia. Ważne są okresowe badania kontrolne, które pomagają ocenić, czy lek razem z dietą i ćwiczeniami przynosi określony efekt i jaki ma wpływ na zdrowie i kondycję pacjenta.

Zakłada się, że leczenie otyłości preparatem Saxenda należy kontynuować, jeżeli po 12 tygodniach stosowania leku początkowa masa ciała pacjenta zmniejszyła się o co najmniej 5% po regularnym przyjmowaniu leku w dawce 3 mg/dobę. To specjalista decyduje, czy terapia powinna być kontynuowana w takiej postaci.

Saxenda - na ile wystarczy opakowanie?

W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, różne jest dawkowanie leku. A więc także różny będzie czas, na który wystarcza jedno opakowanie leku Saxenda.

Podobne leki: