e-Konsultacja po Receptę Online

Saxenda

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Saxenda? Cena, refundacja

Lek Saxenda w tym momencie nie jest objęty refundacją. Opakowanie leku zawiera 3 wstrzykiwacze po 3 ml każdy, nie zawiera igieł.

  • Zastrzyki Saxenda – cena waha się w przedziale 825-1000 zł za opakowanie.

Cena może różnić się w zależności od apteki. Cena miesięcznej kuracji zależy od zaleconego dawkowania.

Zastrzyki na odchudzanie Saxenda – jak działają, na co i dla kogo

Saxenda to lek w formie zastrzyków, powodujący zmniejszenie masy ciała.

Liraglutyd – działanie

Substancją czynną leku jest liraglutyd. Jest to związek chemiczny, który przypomina działaniem naturalnie występujący w organizmie hormon, nazywany GLP-1. Jest to substancja, która jest fizjologicznie uwalniana w jelitach po posiłku, informując organizm o spożytym posiłku i dając uczucie najedzenia i sytości.

Lek na otyłość Saxenda, poprzez działanie liraglutydu, wpływa na receptory w mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie apetytu. Powoduje powstanie uczucia sytości i pełności, przez co zmniejsza odczucie głodu. Stosowanie leku może pomóc w łatwiejszym kontrolowaniu ilości spożywanego pokarmu i hamuje łaknienie, co w konsekwencji wspomaga zmniejszenie masy ciała u osób z otyłością.

Zastrzyki na odchudzanie – wskazania. Kto może przyjmować lek?

Jest to preparat na odchudzanie, który wspomaga utratę masy ciała, który zaleca się do stosowania razem z odpowiednio skomponowaną dietą i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. Saxenda jest lekiem wskazanym do stosowania u osób, u których BMI (wskaźnik informujący o proporcji masy ciała do wzrostu):

  • ma wartość równą lub większą 30, która oznacza stan otyłości;
  • jest na poziomie wartości od 27 do 30 – oznacza to nadwagę; w takich przypadkach lek stosuje się u pacjentów, u których jednocześnie występują stany i dolegliwości związane z nadwagą, takie jak: wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia oddychania podczas snu określane także jako „bezdech senny” czy zdiagnozowany zbyt wysoki poziom tłuszczów we krwi.

Saxenda na otyłość – od jakiego wieku można stosować? Czy można stosować na otyłość u dzieci?

Preparat Saxenda jest wskazany do stosowania w przypadku leczenia otyłości i nadwagi (przy BMI powyżej 27) u osób w wieku 18 lat i u dorosłych. U młodszych osób należy skonsultować z lekarzem potrzebę stosowania leków na otyłość i wybrać najlepszy bezpieczny sposób na odchudzanie i powrót do prawidłowej masy ciała. Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci. Lek należy stosować w połączeniu z odpowiednią dietą i prowadzeniem regularnej aktywności fizycznej.

Saxenda – zamienniki

Do zamienników leku dostępnych na receptę należą m.in.: Victoza.

Lek na otyłość Saxenda – skład leku

Liraglutyd jest substancją czynną preparatu. Jeden ml roztworu zawiera 6 mg liraglutydu. Co oznacza, że jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 18 mg liraglutydu.

Pozostałe składniki leku to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, kwas chlorowodorowy i wodorotlenek sodu (do dostosowania pH) oraz woda do wstrzykiwań.

Zastrzyki na odchudzanie na receptę Saxenda – dawkowanie

Terapia lekiem opiera się na rozpoczęciu od małej dawki, którą stopniowo zwiększa się w okresie pierwszych pięciu tygodni leczenia. Razem z lekiem, lekarz zaleci stosowanie odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej.

Leczenie otyłości preparatem Saxenda zaczyna się od dawki początkowej równej 0,6 mg/ml raz na dobę. Taką dawkę stosuje się przez przynajmniej 1 tydzień. Następnie zazwyczaj co tydzień zwiększa się dawkę o 0,6 mg/ml, aż do osiągnięcia zalecanej dawki 3,0 mg/ml raz na dobę po 5-ciu tygodniach. To specjalista da konkretne zalecenia, kiedy i o ile należy zwiększać dawki leku. Gdy pacjent dojdzie do poziomu dziennej dawki równej 3 mg/ml, należy utrzymać ją do końca terapii.

Po rozpoczęciu leczenia lekiem Saxenda może nastąpić utrata płynów lub odwodnienie organizmu. Dlatego w trakcie terapii zaleca się pić duże ilości wody.

Gdzie wstrzykiwać lek Saxenda? Jak podawać zastrzyk odchudzający?

Jest to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, w opakowaniu przygotowanym w formie gotowych wstrzykiwaczy o pojemności 3 ml. Lek należy wstrzykiwać pod skórę. Najlepszym miejscem na wykonanie wstrzyknięcia jest przednia część talii (w brzuch) lub ud, a także ramię. Należy zwrócić uwagę, aby podczas iniekcji leku nie podawać go do mięśnia ani do żyły. Szczegółowe informacje na temat sposobu podania leku znajdują się w oryginalnej ulotce Saxenda.

O jakiej porze przyjmować lek Saxenda – zastrzyki odchudzające?

Można stosować go o dowolnej porze, jednak warto robić to o mniej więcej tej samej porze każdego dnia. Nie ma konkretnej wskazanej pory, każdy pacjent może wybrać moment dogodny dla siebie. Lek można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od niego.

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Saxenda należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Lek na otyłość Saxenda – pominięcie dawki

Ważne, aby preparat stosować w określonych przedziałach czasowych. Jeżeli od ustalonej pory przyjęcia pominiętej dawki minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy przyjąć ją jak najszybciej. Jeśli zaś ten czas jest dłuższy niż 12 godzin, wówczas należy pominąć zapomnianą dawkę. A kolejną dawkę przyjąć jak zwykle o ustalonej porze. Ważne, aby nie przyjmować podwójnej dawki leku.

Saxenda – jak długo stosować lek na otyłość? Ile trwa kuracja?

Lekarz decyduje, w jakiej dawce należy stosować lek i jak długo powinna trwać terapia. Ważne są okresowe badania kontrolne, które pomagają ocenić, czy lek razem z dietą i ćwiczeniami przynosi określony efekt i jaki ma wpływ na zdrowie i kondycję pacjenta.

Zakłada się, że leczenie otyłości preparatem Saxenda należy kontynuować, jeżeli po 12 tygodniach stosowania leku początkowa masa ciała pacjenta zmniejszyła się o co najmniej 5% po regularnym przyjmowaniu leku w dawce 3 mg/dobę. Jeśli nie – należy przerwać leczenie.

Saxenda – odstawienie. Czy można przerwać leczenie?

Nie należy samodzielnie, bez konsultacji ze specjalistą przerywać leczenia lekiem Saxenda.

Zastrzyk na odchudzanie Saxenda – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Saxenda, jeśli pacjent ma uczulenie na liraglutyd lub inny składnik leku.

Należy zachować ostrożność i poinformować lekarza przed rozpoczęciem terapii, jeżeli pacjent:

  • cierpi na ciężką niewydolność serca;
  • ma 75 lat lub więcej;
  • boryka się z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby;
  • zmaga się z ostrym zapaleniem żołądka lub jelit, z nieswoistym zapaleniem jelit;
  • obecnie lub w przeszłości zmagał się z chorobą trzustki lub chorobą tarczycy.

Ważne, aby pacjenci z cukrzycą nie stosować tego leku jako zamiennika insuliny.

Czy można stosować lek Saxenda na otyłość u osób chorych na cukrzycę?

Nadwaga i otyłość często są powiązane z występowaniem cukrzycy. Lek może być stosowany u diabetyków, jednak należy pamiętać, aby nie stosować tego leku jako zamiennika insuliny. Lekarz sam dostosuje dawkę leków przeciwcukrzycowych w momencie stosowania leku na odchudzanie.

Interakcja z innymi lekami

Składniki przyjmowanych leków mogą wchodzić w interakcje, co może wpływać na ich bezpieczeństwo stosowania. Przed rozpoczęciem terapii lekiem na odchudzanie Saxenda 6 mg/ml należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich stosowanych obecnie i w przeszłości lekach, w tym szczególnie gdy pacjent przyjmuje:

  • leki przeciwcukrzycowe z grupy pochodnych sulfonylomocznika lub insulinę;
  • warfarynę lub inne doustne leki przeciwzakrzepowe.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się, aby kobieta, która jest w ciąży lub w najbliższym czasie planuje mieć dziecko, stosowała zastrzyki na odchudzanie Saxenda. Nieznany jest wpływ składników leku na rozwijający się płód.

Nie ma także dostępnych danych, czy liraglutyd przenika do mleka kobiecego. Z tego powodu nie zaleca się, aby przyjmować ten lek na otyłość w okresie karmienia piersią.

Czy preparat na odchudzanie Saxenda można stosować po porodzie?

Leku nie należy stosować podczas ciąży ani w czasie karmienia piersią. Niektóre kobiety po okresie ciąży i porodu przybierają na wadze. Chcąc zrzucić nadprogramowe kilogramy warto stosować zbilansowaną i zdrową dietę oraz zwiększoną aktywność fizyczną. Jeśli kobieta karmi piersią, nie powinna przyjmować leków na otyłość, gdyż mogą one mieć wpływ nie tylko na ilość i jakość mleka, ale także na prawidłowy rozwój dziecka. Kluczowe jest tu zapobieganie otyłości jeszcze na etapie ciąży.

Saxenda lek – skutki uboczne

Warto zdawać sobie sprawę, że ten preparat (tak jak każdy inny lek) może powodować działania niepożądane. Ważne jednak, że nie u każdego one się pojawią. Wyróżnia się ciężkie działania niepożądane oraz inne, które zazwyczaj ustępują po kilku dniach lub tygodniach stosowania leku. 

Wśród ciężkich skutków ubocznych Saxenda 6 mg/ml rzadko zgłaszana była anafilaksja (ciężka reakcja alergiczna). Jeżeli pojawią się problemy z oddychaniem, obrzęk twarzy i gardła lub przyspieszone bicie serca, pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Niezbyt często pacjenci zgłaszali także stany zapalne trzustki.

Wśród innych działań niepożądanych bardzo często (statystycznie częściej niż u 1 na 10 pacjentów stosujących lek) pojawiały się mdłości, wymioty, zaparcia, ból głowy, biegunka. Objawy te najczęściej ustępują po kilku dniach lub tygodniach od rozpoczęcia terapii.

Często (z częstością nie większą niż u 1 na 10 pacjentów) pojawiały się u pacjentów następujące skutki uboczne:

  • zaburzenia pracy żołądka i jelit, w tym: niestrawność, dolegliwości żołądkowe, zapalenie błony śluzowej żołądka, ból brzucha, wzdęcia, gazy, zgaga, odbijanie, suchość w jamie ustnej, opóźnienie opróżniania żołądka, zaburzenia smaku;
  • zawroty głowy;
  • zmęczenie, uczucie osłabienia;
  • bezsenność, problemy z zasypianiem;
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego;
  • reakcje w miejscu wstrzyknięcia;
  • hipoglikemia (małe stężenie cukru we krwi);
  • zwiększone stężenie enzymów trzustkowych.

Rzadko zgłaszane przez pacjentów skutki uboczne dotyczyły pojawienia się reakcji anafilaktycznych lub ostrej niewydolności nerek.

Przechowywanie leku

Czy wstrzykiwacze trzeba przechowywać w lodówce? Tak, lek w postaci roztworu do wstrzykiwań przed pierwszym użyciem należy przechowywać w lodówce w temperaturze między 2 a 8°C. Po otwarciu wstrzykiwacza można to przechowywać przez miesiąc w temperaturze poniżej 30°C lub w lodówce. Ważne, aby nie zamrażać go. Należy przechowywać go w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki na otyłość i nadwagę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Saxenda (9)

Lek Saxenda jest oparty na substancji hormonalnej, która działa poprzez wpływ na ośrodek głodu i sytości. Osoby, które zmagają się z nadwagą lub otyłością powinny w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem i dietetykiem, który określi ich stan zdrowia i przyczynę gromadzenia się nadprogramowych kilogramów, zleci odpowiednie badania kontrolne i przeprowadzi wywiad mający na celu dobranie jak najlepszej ścieżki terapeutycznej i pomoc pacjentowi w osiągnięciu prawidłowej masy ciała. Lek Saxenda jest dostępny wyłącznie na receptę.

W zależności od reakcji pacjenta na leczenie, różne jest dawkowanie leku. Zatem różny będzie czas, na który wystarcza jedno opakowanie leku Saxenda.

Nie da się jednoznacznie określić, ile pacjent może schudnąć po leku Saxenda. Przyjęto jednak, że regularne przyjmowanie produktu zwiększa utratę masy ciała o ok. 5%.

Już po pierwszym zastrzyku występuje zmniejszenie apetytu. Pierwsze efekty widoczne są po kilku dniach stosowania leku.

W trakcie terapii pacjent powinien zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić aktywność fizyczną. Jeśli po zakończeniu leczenia, osoby z nadwagą nie będą przestrzegać zaleceń lekarza – wówczas może pojawić się efekt jojo.

Igły do podawania leku powinny być jednorazowe, o długości ok. 8 mm i grubości od 32G.

Zarówno jeden, jak i drugi lek pomaga w zmniejszeniu masy ciała. Produkty lecznicze różnią się substancją czynną. Ozempic zawiera – semaglutyd, a Saxenda – liraglutyd.

Zależy to od dawkowania leku i długości trwania leczenia. Jeśli przyjęto standardowe dawkowanie leku, czyli zwiększanie dawek co tydzień, pierwszy zastrzyk powinien wystarczyć na ok. 17 dni, a kolejny na 9. Podczas stosowania dawki wynoszącej 3 mg na dobę, jeden wstrzykiwacz wystarczy na ok. 6 dni.

Cena miesięcznej kuracji to koszt ok. 1200-1500 zł.

e-Konsultacja po Receptę Online
Saxenda

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem