Saxenda
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Saxenda – lek na odchudzanie
- Zastrzyki Saxenda są stosowane w celu redukcji masy ciała u osób dorosłych z nadwagą lub otyłością, w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną. Lekarz może zalecić stosowanie leku również u młodzieży powyżej 12. roku życia z otyłością lub masą ciała powyżej 60 kg.
- Substancją czynną leku jest liraglutyd. Substancja ta działa na zasadzie hormonalnego wpływu na uczucie sytości, co łagodzi apetyt i zmniejsza chęć jedzenia.
- Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | otyłość i nadwaga |
postać | roztwór do wstrzykiwań |
dawka | 6 mg/ml |
substancja czynna | Liraglutyd (Liraglutidum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Lek na odchudzanie Saxenda jest oparty na działaniu liraglutydu, który zmniejsza apetyt. Lekarz może przepisać ten lek osobom dorosłym z BMI większym lub równym 30 kg/m2, osobom dorosłym z BMI w zakresie 27-30 kg/m2 i chorobami towarzyszącymi, a także młodzieży powyżej 12. roku życia z otyłością lub masą ciała powyżej 60 kg. Dowiedz się więcej o zastrzykach Saxenda na odchudzanie z liraglutydem z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na teleporadę do specjalisty i zamów e-receptę na lek Saxenda na receptomat.pl.
Saxenda – co to za lek?
Lek Saxenda, poprzez działanie liraglutydu, wpływa na receptory w mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie apetytu. Powoduje powstanie uczucia sytości i pełności, przez co zmniejsza odczucie głodu. Stosowanie leku może pomóc w łatwiejszym kontrolowaniu ilości spożywanego pokarmu i hamuje łaknienie, co w konsekwencji wspomaga zmniejszenie masy ciała u osób z otyłością i nadwagą. Saxenda (zastrzyki) należy stosować razem z odpowiednio skomponowaną dietą i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi.
Na co stosuje się Saxenda?
Lek Saxenda stosuje się w celu redukcji masy ciała u osób z otyłością lub nadwagą i chorobami towarzyszącymi otyłości. Zastrzyki Saxenda są uzupełnieniem kompleksowej strategii terapeutycznej obejmującej dietę o niskiej kaloryczności i odpowiednio wysoką aktywność fizyczną.
Jak działa Saxenda?
Substancją czynną leku jest liraglutyd należący do analogów GLP-1. Przypomina działaniem naturalnie występujący w organizmie hormon (GLP-1), który jest fizjologicznie uwalniany w jelitach po posiłku. Informuje organizm o spożytym posiłku i daje uczucie najedzenia i sytości. Dzięki takiemu profilowi działania Saxenda może ułatwiać redukcję masy ciała.
Dla kogo jest przeznaczony lek Saxenda?
Lek Saxenda zalecany jest dla:
- osób dorosłych z otyłością, których wskaźnik masy ciała (BMI) jest równy lub większy niż 30 kg/m2,
- osób dorosłych z nadwagą, których BMI jest w przedziale pomiędzy 27 a 30 kg/m2, jeśli występuje u nich stan związany z nadwagą (np. cukrzyca, wysokie ciśnienie tętnicze, nieprawidłowy poziom lipidów we krwi, bezdech senny),
- młodzieży powyżej 12. roku życia z otyłością zdiagnozowaną przez lekarza,
- młodzieży powyżej 12. roku życia z masą ciała powyżej 60 kg.
Co wchodzi w skład leku Saxenda?
W jednym mililitrze roztworu do wstrzykiwań Saxenda znajduje się 6 mg liraglutydu. Jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 18 mg liraglutydu.
Pozostałe substancje pomocnicze to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, kwas chlorowodorowy i wodorotlenek sodu (do dostosowania pH) oraz woda do wstrzykiwań.
Saxenda – zamienniki
W przypadku leku Saxenda zamiennik to Victoza.
Saxenda – dawkowanie
Razem z lekiem Saxenda lekarz zaleci stosowanie odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej. Aby odchudzanie było skuteczne, należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Zastrzyki Saxenda można podawać o dowolnej stałej porze, z jedzeniem lub niezależnie od jedzenia.
Leczenie otyłości preparatem Saxenda zaczyna się od dawki początkowej równej 0,6 mg/ml raz na dobę. Taką dawkę stosuje się przez przynajmniej 1 tydzień. Następnie zazwyczaj co tydzień zwiększa się dawkę o 0,6 mg/ml, aż do osiągnięcia zalecanej dawki 3,0 mg/ml raz na dobę po pięciu tygodniach. Gdy pacjent dojdzie do poziomu dziennej dawki równej 3 mg/ml, należy utrzymać ją do końca terapii. Lekarz decyduje, w jakiej dawce należy stosować lek i jak długo powinna trwać terapia.
Lekarz będzie regularnie oceniał wyniki leczenia. Stosowanie Saxendy może być kontynuowane tylko wówczas, gdy pacjent osiągnie wymagany spadek masy ciała w ciągu 12 tygodni, przy dawce 3 mg/dobę. Wynosi on 5% dla dorosłych i 4% dla młodzieży powyżej 12. roku życia.
Po rozpoczęciu leczenia lekiem Saxenda może nastąpić utrata płynów lub odwodnienie organizmu, dlatego w trakcie terapii zaleca się pić duże ilości wody.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować zastrzyki na odchudzanie Saxenda, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Jak stosować lek Saxenda?
Saxenda to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań, w opakowaniu przygotowanym w formie gotowych wstrzykiwaczy o pojemności 3 ml. Lek należy wstrzykiwać pod skórę. Najlepszym miejscem na wykonanie wstrzyknięcia jest przednia część brzucha, udo lub ramię. Należy zwrócić uwagę, aby podczas iniekcji leku nie podawać go do mięśnia ani do żyły. Szczegółowe informacje na temat sposobu podania leku znajdują się w oryginalnej ulotce Saxenda. Nie należy mieszać roztworu Saxenda z innymi lekami podawanymi we wstrzyknięciach (np. insuliną). Lekarz lub pielęgniarka powinni poinstruować pacjenta, który otrzymał receptę na lek Saxenda, jak podawać zastrzyk.
Pominięcie zastosowania leku Saxenda
Jeżeli od ustalonej pory przyjęcia dawki minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy przyjąć lek jak najszybciej. W przeciwnym razie dawkę należy pominąć, a kolejną przyjąć jak zwykle o ustalonej porze. Nie należy przyjmować podwójnej dawki leku.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Saxenda, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Mogą wystąpić nudności, wymioty i hipoglikemia. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.
Przerwanie stosowania leku Saxenda
W przypadku leku Saxenda odstawienie powinno nastąpić wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Saxenda – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Saxenda – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na liraglutyd lub inny składnik leku.
Środki ostrożności
Nie zaleca się stosowania leku u osób:
- z ciężką niewydolnością serca,
- w wieku powyżej 75 lat,
- z ostrym zapaleniem żołądka lub jelit powodującym opóźnione opróżnianie żołądka,
- z nieswoistym zapaleniem jelit.
W następujących przypadkach przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ dane na temat leczenia Saxendą w tych grupach pacjentów są ograniczone:
- niewydolność nerek, dializoterapia,
- niewydolności wątroby,
- choroba trzustki obecnie lub w przeszłości,
- choroba tarczycy.
Ważne, aby pacjenci z cukrzycą nie stosowali tego leku jako zamiennika insuliny.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Saxenda z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Saxenda w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania, a także karmienia piersią, przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Lek na odchudzanie Saxenda jest przeciwwskazany w ciąży i podczas karmienia piersią.
Saxenda a prowadzenie pojazdów
Saxenda nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. U niektórych pacjentów mogą wystąpić zawroty głowy (zwłaszcza w pierwszych 3 miesiącach). W takim przypadku zaleca się szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Saxenda – skutki uboczne
Stosując lek Saxenda należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Saxenda może powodować ciężkie działania niepożądane wymagające pilnej pomocy medycznej. Należą do nich:
- ciężkie reakcje alergiczne (problemy z oddychaniem, obrzęk gardła i twarzy, szybkie bicie serca),
- zapalenie trzustki (silne i uporczywe bóle w okolicy żołądka, mogące promieniować do pleców, nudności, wymioty),
- zapalenie pęcherzyka żółciowego (ostry ból w górnej części brzucha, z reguły silniejszy po prawej stronie, z możliwym promieniowaniem do pleców lub prawego ramienia),
W przypadku leku Saxenda działania niepożądane występujące bardzo często (tj. częściej niż u 1 na 10 osób) to:
- mdłości, wymioty,
- biegunka,
- zaparcia,
- bóle głowy.
Częste skutki uboczne Saxenda dotyczą mniej niż 1 na 10 osób i obejmują:
- zaburzenia pracy żołądka i jelit, w tym: niestrawność, zapalenie śluzówki żołądka, dolegliwości żołądkowe, ból w górnej części brzucha, wzdęcia, gazy, odbijanie, suchość w jamie ustnej,
- zaburzenia smaku,
- zmęczenie, uczucie osłabienia,
- zawroty głowy,
- bezsenność, problemy z zasypianiem,
- kamienie żółciowe,
- wysypka,
- reakcje w miejscu wstrzyknięcia (zasinienie, ból, podrażnienie, świąd, wysypka),
- hipoglikemia (małe stężenie cukru we krwi),
- zwiększone stężenie enzymów trzustkowych.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Saxenda?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Saxenda? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Saxenda znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Saxenda nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Saxenda to lek pomagający w zmniejszeniu masy ciała. Jest przeznaczony dla osób dorosłych z otyłością (BMI ⩾30 kg/m2) i nadwagą (BMI 27-30 kg/m2) z chorobami towarzyszącymi otyłości, a także młodzieży powyżej 12 lat z otyłością lub masą ciała powyżej 60 kg. Zastrzyki Saxenda zawierają liraglutyd, który zmniejsza odczuwanie głodu. Lek stosowany jest podskórnie, w dawce ustalonej przez lekarza. Saxenda nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Ważna jest zrównoważona dieta i aktywność fizyczna. E-receptę na Saxendę można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na otyłość i nadwagę:
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Saxenda (15)
- Saxenda - na co jest stosowana? Co to za lek?
Saxenda to lek w formie zastrzyków podskórnych, stosowany w celu zmniejszenia masy ciała u osób z otyłością i nadwagą.
- Ile można schudnąć po Saxenda? Efekty po miesiącu - jakie są?
Średni spadek masy ciała obserwowany u pacjentów stosujących Saxendę to 9,2% po roku leczenia. Efekty leczenia w pierwszym miesiącu są różne u każdego pacjenta i u niektórych osób mogą w ogóle nie być widoczne.
- Saxenda a Ozempic - czy to to samo?
Nie, Saxenda i Ozempic to dwa różne leki, zawierające inne substancje czynne (odpowiednio liraglutyd i semaglutyd).
- Saxenda - kiedy pierwsze efekty mogą być widoczne?
Pierwsze efekty stosowania Saxendy są zazwyczaj widoczne po kilku tygodniach.
- Jak wygląda dawkowanie Saxenda? Na ile starcza Saxenda? Jak długo stosować ten lek?
Leczenie rozpoczyna się od dawki minimalnej, a następnie stopniowo zwiększa się dawkowanie. Ostateczną dawkę i czas trwania terapii ustala lekarz.
- Jakie są skutki uboczne Saxenda?
Do najczęstszych skutków ubocznych leku Saxenda należą: mdłości, wymioty, biegunka, zaparcia, bóle głowy.
- Jak stosować Saxenda? Jak zrobić zastrzyk?
Lek podaje się za pomocą oryginalnego wstrzykiwacza, podskórnie w brzuch, przednią stronę uda lub ramię.
- Jak uzyskać receptę na Saxenda?
Receptę na lek Saxenda można uzyskać podczas wizyty lekarskiej (stacjonarnie lub w ramach teleporady).
- Czy można dostać zastrzyki Saxenda bez recepty? Jaka jest dostępność leku?
Nie, w przypadku leku Saxenda recepta jest wymagana do zakupu w aptece.
- Saxenda a alkohol - czy można łączyć ten lek z alkoholem?
Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do spożywania alkoholu podczas stosowania Saxendy, ale należy zachować ostrożność.
- Czy dostępne są tabletki Saxenda?
Nie, lek Saxenda jest dostępny tylko w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu.
- Zastrzyki na odchudzanie Saxenda - z czym nie łączyć?
Leku Saxenda nie należy łączyć m.in. z lekami przeciwcukrzycowymi z grupy pochodnych sulfonylomocznika, insuliną, warfaryną i innymi doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.
- Czy po Saxenda występuje efekt jojo?
U niektórych pacjentów po odstawieniu leku Saxenda może wystąpić efekt jojo. Jeśli pacjent nie wprowadzi trwałych zmian w diecie i stylu życia, ryzyko powrotu do wcześniejszej wagi wzrasta.
- Lek Saxenda - jakie igły do wstrzykiwacza są odpowiednie?
We wstrzykiwaczu Saxenda igły powinny mieć do 8 mm długości i od 32G grubości.
- Kiedy stosować lek na odchudzanie Saxenda - rano czy wieczorem?
Zastrzyki Saxenda można podawać o dowolnej, wybranej przez pacjenta porze.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
