Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Ventolin

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Ventolin

Najważniejsze informacje:

 • Ventolin jest lekiem wziewnym, który ma zastosowanie przede wszystkim w leczeniu astmy oskrzelowej.
 • Dostępne są dwie postacie Ventolinu: aerozol inhalacyjny i roztwór do nebulizacji.
 • Ventolin może być wykorzystywany w leczeniu pacjentów z wszystkich grup wiekowych (w tym niemowląt),  jeśli zaistnieje taka konieczność  również kobiet w ciąży i karmiących piersią. Wydawany są wyłącznie na receptę.

W serwisie Receptomat.pl dowiesz się, kiedy i jak używać tego leku, pobierzesz ulotkę i charakterystykę produktu oraz umówisz się na szybką e-konsultację z lekarzem, który może wystawić e-receptę online na Ventolin. 

postać / dawka
aerozol wziewny (100 mcg/dawkę) lub roztwór do nebulizacji (1 mg/ml  0,1%)
substancja czynna
salbutamol (Salbutamolum
dostępność
lek na receptę
zastosowanie / wskazania
astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli
podmiot odpowiedzialny
GlaxoSmithKline (Ireland) Limited, 12 Riverwalk, Citywest Business Campus, Dublin 24, Irlandia 

Informacje o leku - do pobrania:

 • Ventolin aerozol - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

 • Ventolin roztwór - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

 • Ventolin aerozol - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

 • Ventolin roztwór - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

Spis treści

Ile kosztuje lek Ventolin? Cena, refundacja

Lek Ventolin w aerozolu podlega refundacji. Ze zniżką w cenie ryczałtowej kosztuje 3,20 zł. Jest bezpłatny dla seniorów (75+) i kobiet w ciąży. Jego cena przy odpłatności 100% wynosi 10,13 zł. Ventolin w ampułkach do nebulizacji aktualnie nie znajduje się na liście leków refundowanych. Cena opakowania o zawartości 20 ampułek (0,1%) waha się od 15,47 zł do 46,99 zł, przedział ten może jednak ulec zmianie w przyszłości. 

Ventolin – jak działa, na co i dla kogo

Ventolin to lek rozszerzający oskrzela. Jego substancją czynną jest salbutamol – wybiórczy agonista receptorów β₂ zlokalizowanych w ścianach dróg oddechowych. Ventolin zalicza się do ß2-mimetyków (to jeden z wziewnych, krótko działających leków SABA). Po zastosowaniu preparatu dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich ścian oskrzeli i zwiększenia średnicy oskrzeli, co skutkuje poprawą przepływu powietrza w drogach oddechowych, utrzymaniem ich drożności i usprawnieniem wentylacji płuc. 

Dzięki podaniu wziewnemu Ventolin szybko dociera do oskrzeli i wywołuje ogólnoustrojowe działania niepożądane tylko w rzadkich przypadkach. Zaczyna działać po kilku minutach od inhalacji/nebulizacji i wykazuje swoje właściwości przez 46 godzin. 

Ventolin stosuje się w chorobach obturacyjnych dróg oddechowych i przewlekłych stanach skurczowych oskrzeli, które nie reagują na standardowe metody leczenia, a szczególnie w przypadku ostrego napadu astmy oskrzelowej o ciężkim przebiegu. 

Lek jest przeznaczony dla pacjentów ze wszystkich grup wiekowych: dorosłych, młodzieży i dzieci. Występuje w dwóch postaciach farmaceutycznych: aerozolu inhalacyjnego i roztworu do nebulizacji. U dzieci w wieku poniżej 4 lat zaleca się stosowanie Ventolinu w postaci aerozolu, który najlepiej podawać przy użyciu komory inhalacyjnej Babyhaler .

Ventolin – zamienniki

Aerozol Ventolin zawiera tę samą substancję czynną w takiej samej dawce jak dwa inne aerozole: Aspulmo i Sabumalin. Bezpośrednie zamienniki Ventolinu do nebulizacji nie są dostępne. Lek nie ma też żadnego odpowiednika dostępnego bez recepty. Podobny efekt rozkurczający oskrzela (w dawkach terapeutycznych) jak preparaty z salbutamolem wykazują leki zawierające fenoterol.

Inne leki stosowane w leczeniu astmy to m.in. Nebbud, Salmex.

Ventolin – skład leku

Ventolin aerozol ma składzie salbutamol w postaci salbutamolu siarczanu oraz bezbarwny gaz 1,1,1,2-tetrafluoroetan. Nie zawiera freonu. W ampułkach Ventolinu do nebulizacji oprócz salbutamolu siarczanu znajdują się takie składniki jak chlorek sodu, kwas siarkowy i woda oczyszczona.

Ventolin – dawkowanie

Dawkowanie leku Ventolin powinno być zgodne z zaleceniami lekarza, który zna indywidualną sytuację zdrowotną pacjenta. W przypadku braku zaleceń najlepiej sięgnąć do ulotki informacyjnej dołączonej do opakowania preparatu. Producent proponuje następujący schemat dawkowania:

Ventolin aerozol

 • dzieci w wieku poniżej 12 lat: 1 inhalacja (100 μg), w razie potrzeby 2 inhalacje (2 razy po 100 μg) w przypadku nagłego skurczu oskrzeli; zapobiegawczo 1 inhalacja 10–15 minut przed planowanym wysiłkiem lub spodziewanym kontaktem z alergenem,
 • młodzież w wieku powyżej 12 lat i dorośli: 1–2 inhalacji przy nagłym skurczu oskrzeli; zapobiegawczo 2 inhalacje 10–15 minut przed zdarzeniem, które może skutkować skurczem oskrzeli.

Aerozol przeznaczony jest wyłącznie do inhalacji przez usta. Lek znajduje się w inhalatorze, czyli pojemniku pod ciśnieniem zaopatrzonym w plastikowy dozownik z ustnikiem. Aby go zastosować, należy nałożyć na ustnik nasadkę i docisnąć ją do właściwej pozycji (według instrukcji dołączonej do opakowania). Następnym krokiem jest wstrząśnięcie inhalatora, a kolejnymi: zaciśnięcie ust na ustniku, wykonanie wdech i jednoczesne naciśnięcie inhalatora, który natychmiast uwalnia dawkę leku.

Ventolin do nebulizacji

 • dzieci i młodzież: 4–11 lat: 2,5–5 mg do 4 razy na dobę; 12 lat i więcej – dawkowanie jak u dorosłych,
 • dorośli: 2,5–5 mg do 4 razy na dobę, w warunkach szpitalnych do 40 mg na dobę. 

Na ogół Ventolinu do nebulizacji nie należy rozcieńczać. Jeśli jednak konieczne jest podanie leku w przedłużonym czasie (powyżej 10 minut), można rozcieńczyć preparat jałowym  roztworem chlorku sodu (0,9%).

Ventolin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Leku Ventolin nie należy stosować w przypadku występowania:

 • czulenia na salbutamol lub inny składnik preparatu,
 • poronienia zagrażającego,
 • ryzyka porodu przedwczesnego.

Zachowanie szczególnych środków ostrożności jest wskazane u pacjentów:

 • z niedostatecznie kontrolowaną astmą,
 • leczących astmę steroidami lub pochodnymi ksantyny (np. teofiliną),
 • przyjmujących leki moczopędne, efedrynę, pseudoefedrynę lub dodatkowe leki do nebulizacji (np. bromek ipratropiowy),
 • mających małe stężenie potasu we krwi,
 • chorujących na: nadciśnienie, cukrzycę, nadczynność tarczycy,
 • z problemami sercowymi (obecnie lub w przeszłości).

Interakcje z innymi lekami

Ventolin nie powinien być stosowany jednocześnie z lekami należącymi do grupy niewybiórczych beta-adrenolityków (np. propranololem i pindololem, które mają zastosowanie w leczeniu nadciśnienia i chorób serca). Z zachowaniem szczególnej ostrożności powinny leczyć się nim osoby przyjmujące niektóre leki przeciwdepresyjne (Ventolin może nasilać działania niepożądane preparatów z tej grupy). Przed użyciem Ventolinu należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach farmakologicznych. 

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się stosowania Ventolinu ani innych leków z salbutamolem w ciąży i w czasie karmienia piersią. Jest to jednak dopuszczalne, gdy w ocenie lekarza prognozowane korzyści z leczenia przeważają nad ryzykiem dla płodu bądź niemowlęcia. Podczas ciąży i karmienia piersią nie należy stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. 

Ventolin – skutki uboczne

Po zastosowaniu leku Ventoli mogą pojawić się działania niepożądane o zróżnicowanej częstości i różnym nasileniu. Istnieje podział na działania niepożądane Ventolin, które występują:

 • często (rzadziej niż w 1 na 10 przypadków, ale częściej niż u 1 na 100 pacjentów), np. bóle głowy, drżenie mięśni, tachykardia (częstoskurcz serca),
 • niezbyt często (rzadziej niż w 1 na 100 przypadków, ale częściej niż u 1 na 1000 pacjentów), np. podrażnienia gardła i jamy ustnej, kołatania serca, skurcze mięśni,
 • rzadko (rzadziej niż w 1 na 1000 przypadków, ale częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów), np. hipokaliemia (zmniejszenie stężenia potasu we krwi), rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych,
 • bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów), np. reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy, obniżenie ciśnienia krwi, zapaść), paradoksalny skurcz oskrzeli, nadpobudliwość, zaburzenia rytmu serca, bóle brzucha, 
 • z częstością nieznaną, np. ból w klatce piersiowej, który może być objawem niedokrwienia mięśnia sercowego.

Przy zastosowaniu Ventolinu w dawce większej niż zalecana zdarzają się objawy, które zazwyczaj samoistnie ustępują przed upływem kilku godzin:

 • przyspieszone bicie serca, 
 • nadpobudliwość,
 • drżenia.

Dodatkowo mogą wystąpić:

hipokaliemia, przyspieszony oddech związany ze zwiększoną wentylacją płuc, bóle brzucha, skrócenie oddechu, nieregularne bicie serca, wzmożone pragnienie, uczucie zimna w obrębie stóp i dłoni.

Po przedawkowaniu leku bądź wystąpieniu reakcji nadwrażliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Przechowywanie leku

Lek Ventolin należy przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 30 st. Celsjusza, poza zasięgiem dzieci. Preparat do nebulizacji nadaje się do użycia przez 3 miesiące od otwarcia foliowego blistra (jeśli jest chroniony przed dostępem światła). Niezużytego roztworu nie przechowuje się w nebulizatorze – pozostałości leku powinny zostać wylane od razu po zakończeniu nebulizacji.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ventolin.

Czy można kupić lek Ventolin bez recepty?

Ventolin nie jest dostępny w sprzedaży bez recepty.

Jakim rodzajem leku wziewnego jest Ventolin? Czy to steryd?

Ventolin nie jest lekiem sterydowym, lecz β2-mimetykiem, który po dotarciu do dróg oddechowych drogą wziewną stymuluje receptory β2-adrenergiczne w mięśniach gładkich oskrzeli. Stosuje się go profilaktycznie lub doraźnie, by opanować ostre objawy astmy lub innych chorób przebiegających z nagłym skurczem oskrzeli. 

Ventolin a Berodual – czym różnią się te leki?

Leki Ventolin i Berodual mają podobne działanie, lecz zawierają inne substancje czynne. Berodual jest preparatem złożonym, który bazuje na właściwościach dwóch bronchodylatorów (leków rozszerzających drogi oddechowe): fenoterolu i ipratropium. Do bronchodylatorów należy też salbutamol zawarty w Ventolinie. 

Ventolin i Berodual znajdują zastosowanie lecznicze w tych samych wskazaniach. Możliwe jest łączenie obu leków  ich jednoczesne przyjmowanie pozwala zwiększyć działanie rozkurczające na oskrzela. Takie połączenie należy jednak stosować to tylko na wyraźne zalecenie lekarza.

Czy można stosować Ventolin na suchy kaszel?

Sam suchy kaszel nie jest wymieniany przez producenta jako wskazanie do stosowania leku Ventolin. Jednak w określonych przez lekarza przypadkach preparat przez krótki okres może mieć zastosowanie u pacjentów przewlekle kaszlących, zwłaszcza z kaszlem napadowym, nasilającym się po wysiłku i wybudzającym ze snu.

Jak stosować Ventolin Dysk (inhalator proszkowy)?

Jednym z wariantów leku Ventolin jest preparat Ventolin Dysk, który ma postać proszku do inhalacji. Inhalację tym lekiem wykonuje się przy użyciu urządzenia o nazwie dysk, czyli inhalatora proszkowego. Zarówno inhalator typu dysk, jak i szczegółowa instrukcja jego obsługi znajdują się w opakowaniu leku. Inhalacja dyskiem przebiega w kilku krokach:

 • otwarcie osłony urządzenia poprzez przesunięcie jej palcem (do usłyszenia kliknięcia),
 • ustawienie dawki leku przeznaczonym do tego suwakiem,
 • włożenie ustnika do jamy ustnej i wykonanie głębokiego wdechu (przez usta),
 • wyjęcie aparatu z ust i wstrzymanie oddechu przez około 10 s,
 • wykonanie wydechu,
 • zamknięcie osłony urządzenia (do usłyszenia kliknięcia).

Inne popularne leki na astmę: