e-Konsultacja z Receptą Online

Tetralysal

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Tetralysal – informacje o leku

Tetralysal to antybiotyk na trądzik z grupy tetracyklin o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Jako lek nakierowany na zwalczanie wszystkich odmian trądziku pospolitego, a zwłaszcza postaci grudkowo-krostkowej, jest przeznaczony dla pacjentów ze średnio i mocno nasilonymi zmianami trądzikowymi. Po przyjęciu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Ma formę kapsułek w żelatynowej osłonce i nadaje się do stosowania zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci (powyżej 12. roku życia). 

 • dawka: Tetralysal 300 mg
 • postać: kapsułki twarde
 • substancja czynna: limecyklina (Lymecyclinum)
 • kategoria: Antybiotyki, trądzik

Wytwórcą leku Tetralysal jest Laboratoires Sophartex S.A., zaś podmiotem odpowiedzialnym – Galderma Polska Sp. z o.o. 

Tetralysal – ulotka dla pacjenta

Ile kosztuje lek Tetralysal? Cena, refundacja

Antybiotyk Tetralysal jest dostępny tylko na receptę i nie podlega refundacji. Obecnie kosztuje od 19,99 zł do 43,50 zł – w zależności od tego, ile kapsułek zawiera opakowanie (16 lub 28). Cena może zmienić się w przyszłości.

Tetralysal – działanie. Czym jest limecyklina?

Substancją czynną antybiotyk Tetralysal jest limecyklina (pochodna tetracykliny), która działa bakteriostatycznie, ale nie bakteriobójczo. Posiada zdolność unieszkodliwiania bakterii (uniemożliwia im wzrost i namnażanie się) oraz zmniejsza wytwarzanie drażniących wolnych kwasów tłuszczowych. Oprócz działania przeciwbakteryjnego (głównie na Propionibacterium acnes) wykazuje właściwości przeciwzapalne (blokuje aktywność granulocytów wielojądrzastych).

Zamienniki

Jako bezpośredni zamiennik leku Tetralysal (300 mg) można traktować kapsułki Damelium (408 mg). Są to biorównoważne produkty lecznicze zawierające taką samą ilość substancji czynnej (limecykliny).

Tetralysal – skład leku

Poza limecykliną lek Tetralysal zawiera stearynian magnezu i krzemionkę koloidalną uwodnioną oraz składniki kapsułki żelatynowej: żelatynę,  dwutlenek tytanu (E 171), erytrozynę (E 127), żółcień chinolinową (E 104) i indygokarmin (E132).

Podobne leki to m.in. Aknemycin plusDifferin.

Dla kogo i na co jest Tetralysal? Zastosowanie leku

Lek na trądzik Tetralysal stosuje się z następujących wskazań:

 • trądzik pospolity o nasileniu średnim i dużym,  
 • trądzik różowaty.

Tetralysal wykazuje skuteczność w leczeniu zmian zapalnych takich jak krosty, grudki, guzki, cysty oraz nacieki.

Tetralysal – dawkowanie leku

Dawkowanie leku powinno odbywać się zgodnie ze wskazaniami lekarza. Proponowana przez producenta dawka dla osoby dorosłej to:

 • 300 mg na dobę przez cały okres leczenia (12 tygodni) u osób z trądzikiem pospolitym,
 • 600 mg na dobę w pierwszej fazie leczenia (10 dni) i 300 mg w drugiej fazie (3–6 miesięcy) u osób z trądzikiem różowatym.

Ulotka dla pacjenta nie zawiera informacji na temat dawkowania Tetralysalu u dzieci.

Tetralysal – przeciwwskazania, środki ostrożności

Tabletki na trądzik Tetralysal nie powinny być stosowane przez:

 • osoby z uczuleniem lub nadwrażliwością na limecyklinę, inne tetracykliny bądź jakąkolwiek substancję pomocniczą występującą w składzie leku,
 • pacjentów przyjmujących doustnie retinoidy (mające zastosowanie w leczeniu innych chorób skóry),
 • dzieci poniżej 12. roku życia (ze względu na ryzyko trwałego przebarwienia zębów i
 • hipoplazji szkliwa),
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Tetralysal – interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem kuracji lekiem Tetralysal należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych farmaceutykach (zarówno na stałe, jak i czasowo), ponieważ limecyklina może wchodzić w interakcje z innymi preparatami leczniczymi. Niewskazane jest przyjmowanie go równocześnie (ale po zachowaniu przynajmniej 2 godzin odstępu) z: 

 • produktami zawierającymi żelazo,
 • lekami na niestrawność,
 • lekami na padaczkę,
 • lekami zmniejszającymi ilość kwasu żołądkowego, np. ranitydyną i cymetydyną,
 • lekami zobojętniającymi (wodorotlenkami oraz solami magnezu, wapnia i glinu), węglem aktywnym, sukralfatem, kolestyraminą, chelatami bizmutu.

Warto również zwrócić uwagę na leki zawierające lit, ponieważ limecyklina zwiększa stężenie litu we krwi, oraz cytostatyki, glukokortykosteroidy, doustne leki przeciwzakrzepowe (pochodne kumaryny) i przeciwcukrzycowe, których działanie nasila.

Szczególnie niebezpieczne może być połączenie limecykliny z metoksyfluranem (zachodzi ryzyko śmiertelnego zatrucia nerek).

Tetralysal – stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Tabletki Tetralysal nie nadają się do stosowania w czasie ciąży ani w okresie laktacji.  

Tetralysal – skutki uboczne stosowania leku

Przyjmowanie antybiotyku na trądzik Tetralysal wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Często (u więcej niż 1 na 100 pacjentów) pojawiają się:

 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak bóle brzucha, biegunki, nudności,
 • dolegliwości ze strony układu nerwowego, głównie bóle głowy.

Rzadko lub bardzo rzadko odnotowywane są m.in.:

 • zaburzenia widzenia, podwójne widzenia i trwała utrata wzroku,
 • stany zapalne (języka, jelit, trzustki, wątroby, pochwy),
 • kandydoza, blastomikoza (drożdżyce), 
 • nadwrażliwość na światło słoneczne,
 • gorączka,
 • zawroty głowy,
 • koszmary senne,
 • depresja,
 • zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe,
 • odpowiedzi ze strony układu immunologicznego: anafilaksja, swędzenie skóry, wysypka, pokrzywka i inne reakcje alergiczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o skutkach ubocznych zażywania leku Tetralysal? Działania niepożądane są wyszczególnione w ulotce informacyjnej dla pacjenta.

Tetralysal – przechowywanie leku

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących warunków przechowywania leku Tetralysal. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jeśli w domu przebywają dzieci oraz o sprawdzaniu daty ważności przed przyjęciem preparatu.

Źródła: 

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego
 • Tetralysal – ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta 

Inne leki na trądzik:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Tetralysal (5)

O tym, jak długo należy przyjmować Tetralysal, zawsze decyduje lekarz, biorąc pod uwagę wyniki badań laboratoryjnych, rodzaj i nasilenie objawów u pacjenta, ewentualne skutki uboczne oraz zmieniające się w czasie efekty kuracji antybiotykowej. Szacunkowy czas leczenia trądziku pospolitego to 12 tygodni. W przypadku trądziku różowatego kuracja może trwać znacznie dłużej (nawet 24 tygodnie).

Efekty działania Tetralysalu to kwestia indywidualna – mogą wystąpić szybciej lub później w zależności od konkretnej sytuacji klinicznej pacjenta. Pierwsze oznaki wygasania stanu zapalnego na ogół pojawiają się w przeciągu kilku tygodni od rozpoczęcia kuracji.

Nie należy przerywać kuracji antybiotykiem Tetralysal, chyba że jest to nieuniknione ze względu na wystąpienie groźnej reakcji niepożądanej lub konieczność włączenia innego leku, który może wejść w interakcję z limecykliną. Jakakolwiek przerwa w antybiotykoterapii stwarza ryzyko wykształcenia przez bakterie odporności na działanie leku, a w efekcie – osłabienia skuteczności terapii. W przypadku pominięcia dawki antybiotyku nie wolno stosować dawki podwójnej.

Zdarza się, że Tetralysal wykazuje działanie fototoksyczne (przy dużych dawkach leku – 1200 mg na dobę – oraz jednoczesnym narażeniu na silne promieniowanie ultrafioletowe). Podczas leczenia należy unikać słońca i innych źródeł promieniowania UV, takich jak solaria. Wystąpienie zmian skórnych w postaci pęcherzy bądź rumienia jest wskazaniem do natychmiastowego przerwania kuracji.

Producent leku w instrukcjach dla pacjenta nie podaje informacji na temat interakcji antybiotyku Tetralysal z alkoholem. Zasadniczo jednak w trakcie antybiotykoterapii nie powinno się sięgać po napoje alkoholowe, które obciążają wątrobę, a dodatkowo mogą nasilać toksyczność leków i wpływać na efekty leczenia (alkohol wzmaga łojotok, a więc wykazuje działanie przeciwstawne do Tetralysalu).

e-Konsultacja z Receptą Online
Tetralysal

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem