Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Tetralysal

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Tetralysal

Szukasz skutecznego leku na uciążliwy trądzik? Sprawdzonym rozwiązaniem jest antybiotyk Tetralysal – silnie działający preparat dostępny na receptę. Tetralysal na zaskórniki, krosty, grudki i cysty występujące w przebiegu trądziku to standardowe postępowanie w antybiotykoterapii doustnej przeznaczonej dla osób z cięższymi postaciami choroby. Jeśli planujesz rozpoczęcie kuracji, przeczytaj opis leku i jeszcze dziś umów się na e-konsultację z lekarzem w serwisie Receptomat.pl, by bez czekania w kolejce otrzymać pełną diagnostykę, a w razie potrzeby również e-receptę na Tetralysal.

Tetralysal – informacje o leku

Tetralysal to antybiotyk na trądzik z grupy tetracyklin o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Jako lek nakierowany na zwalczanie wszystkich odmian trądziku pospolitego, a zwłaszcza postaci grudkowo-krostkowej, jest przeznaczony dla pacjentów ze średnio i mocno nasilonymi zmianami trądzikowymi. Po przyjęciu doustnym szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Ma formę kapsułek w żelatynowej osłonce i nadaje się do stosowania zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci (powyżej 12. roku życia). 

  • dawka: Tetralysal 300 mg

  • postać: kapsułki twarde

  • substancja czynna: limecyklina (Lymecyclinum)

  • kategoria: Antybiotyki, trądzik

Wytwórcą leku Tetralysal jest Laboratoires Sophartex S.A., zaś podmiotem odpowiedzialnym – Galderma Polska Sp. z o.o. 

Tetralysal - ulotka dla pacjenta

Ile kosztuje lek Tetralysal? Cena, refundacja

Antybiotyk Tetralysal jest dostępny tylko na receptę i nie podlega refundacji. Obecnie kosztuje od 19,99 zł do 43,50 zł – w zależności od tego, ile kapsułek zawiera opakowanie (16 lub 28). Cena może zmienić się w przyszłości.

Tetralysal – działanie. Czym jest limecyklina?

Substancją czynną antybiotyk Tetralysal jest limecyklina (pochodna tetracykliny), która działa bakteriostatycznie, ale nie bakteriobójczo. Posiada zdolność unieszkodliwiania bakterii (uniemożliwia im wzrost i namnażanie się) oraz zmniejsza wytwarzanie drażniących wolnych kwasów tłuszczowych. Oprócz działania przeciwbakteryjnego (głównie na Propionibacterium acnes) wykazuje właściwości przeciwzapalne (blokuje aktywność granulocytów wielojądrzastych).

Sprawdź opinie pacjentów o Tetralysal.

Zamienniki

Jako bezpośredni zamiennik leku Tetralysal (300 mg) można traktować kapsułki Damelium (408 mg). Są to biorównoważne produkty lecznicze zawierające taką samą ilość substancji czynnej (limecykliny).

Tetralysal – skład leku

Poza limecykliną lek Tetralysal zawiera stearynian magnezu i krzemionkę koloidalną uwodnioną oraz składniki kapsułki żelatynowej: żelatynę,  dwutlenek tytanu (E 171), erytrozynę (E 127), żółcień chinolinową (E 104) i indygokarmin (E132).

Podobne leki to m.in. Aknemycin plusDifferin.

Dla kogo i na co jest Tetralysal? Zastosowanie leku

Lek na trądzik Tetralysal stosuje się z następujących wskazań:

  • trądzik pospolity o nasileniu średnim i dużym,  

  • trądzik różowaty.

Tetralysal wykazuje skuteczność w leczeniu zmian zapalnych takich jak krosty, grudki, guzki, cysty oraz nacieki.

Tetralysal – dawkowanie leku

Dawkowanie leku powinno odbywać się zgodnie ze wskazaniami lekarza. Proponowana przez producenta dawka dla osoby dorosłej to:

  • 300 mg na dobę przez cały okres leczenia (12 tygodni) u osób z trądzikiem pospolitym,

  • 600 mg na dobę w pierwszej fazie leczenia (10 dni) i 300 mg w drugiej fazie (3–6 miesięcy) u osób z trądzikiem różowatym.

Ulotka dla pacjenta nie zawiera informacji na temat dawkowania Tetralysalu u dzieci.

Tetralysal – przeciwwskazania, środki ostrożności

Tabletki na trądzik Tetralysal nie powinny być stosowane przez:

  • osoby z uczuleniem lub nadwrażliwością na limecyklinę, inne tetracykliny bądź jakąkolwiek substancję pomocniczą występującą w składzie leku,

  • pacjentów przyjmujących doustnie retinoidy (mające zastosowanie w leczeniu innych chorób skóry),

  • dzieci poniżej 12. roku życia (ze względu na ryzyko trwałego przebarwienia zębów i

  • hipoplazji szkliwa),

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Tetralysal – interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem kuracji lekiem Tetralysal należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych farmaceutykach (zarówno na stałe, jak i czasowo), ponieważ limecyklina może wchodzić w interakcje z innymi preparatami leczniczymi. Niewskazane jest przyjmowanie go równocześnie (ale po zachowaniu przynajmniej 2 godzin odstępu) z: 

  • produktami zawierającymi żelazo,

  • lekami na niestrawność,

  • lekami na padaczkę,

  • lekami zmniejszającymi ilość kwasu żołądkowego, np. ranitydyną i cymetydyną,

  • lekami zobojętniającymi (wodorotlenkami oraz solami magnezu, wapnia i glinu), węglem aktywnym, sukralfatem, kolestyraminą, chelatami bizmutu.

Warto również zwrócić uwagę na leki zawierające lit, ponieważ limecyklina zwiększa stężenie litu we krwi, oraz cytostatyki, glukokortykosteroidy, doustne leki przeciwzakrzepowe (pochodne kumaryny) i przeciwcukrzycowe, których działanie nasila.

Szczególnie niebezpieczne może być połączenie limecykliny z metoksyfluranem (zachodzi ryzyko śmiertelnego zatrucia nerek).

Tetralysal – stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Tabletki Tetralysal nie nadają się do stosowania w czasie ciąży ani w okresie laktacji.  

Tetralysal – skutki uboczne stosowania leku

Przyjmowanie antybiotyku na trądzik Tetralysal wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Często (u więcej niż 1 na 100 pacjentów) pojawiają się:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak bóle brzucha, biegunki, nudności,

  • dolegliwości ze strony układu nerwowego, głównie bóle głowy.

Rzadko lub bardzo rzadko odnotowywane są m.in.:

  • zaburzenia widzenia, podwójne widzenia i trwała utrata wzroku,

  • stany zapalne (języka, jelit, trzustki, wątroby, pochwy),

  • kandydoza, blastomikoza (drożdżyce), 

  • nadwrażliwość na światło słoneczne,

  • gorączka,

  • zawroty głowy,

  • koszmary senne,

  • depresja,

  • zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe,

  • odpowiedzi ze strony układu immunologicznego: anafilaksja, swędzenie skóry, wysypka, pokrzywka i inne reakcje alergiczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o skutkach ubocznych zażywania leku Tetralysal? Działania niepożądane są wyszczególnione w ulotce informacyjnej dla pacjenta.

Tetralysal – przechowywanie leku

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących warunków przechowywania leku Tetralysal. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jeśli w domu przebywają dzieci oraz o sprawdzaniu daty ważności przed przyjęciem preparatu.

Źródła: 

  • Charakterystyka Produktu Leczniczego

  • Tetralysal – ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta 

Najcześciej zadawane pytania (FAQ)

Pytania dotyczące leku Tetralysal, które najczęściej zadają nasi pacjenci.

Tetralysal ile trwa kuracja? Jak długo stosować lek?

O tym, jak długo należy przyjmować Tetralysal, zawsze decyduje lekarz, biorąc pod uwagę wyniki badań laboratoryjnych, rodzaj i nasilenie objawów u pacjenta, ewentualne skutki uboczne oraz zmieniające się w czasie efekty kuracji antybiotykowej. Szacunkowy czas leczenia trądziku pospolitego to 12 tygodni. W przypadku trądziku różowatego kuracja może trwać znacznie dłużej (nawet 24 tygodnie).

Tetralysal – efekty. Po jakim czasie pojawiają się pierwsze rezultaty przyjmowania leku?

Efekty działania Tetralysalu to kwestia indywidualna – mogą wystąpić szybciej lub później w zależności od konkretnej sytuacji klinicznej pacjenta. Pierwsze oznaki wygasania stanu zapalnego na ogół pojawiają się w przeciągu kilku tygodni od rozpoczęcia kuracji.

Tetralysal – czy można przerwać leczenie?

Nie należy przerywać kuracji antybiotykiem Tetralysal, chyba że jest to nieuniknione ze względu na wystąpienie groźnej reakcji niepożądanej lub konieczność włączenia innego leku, który może wejść w interakcję z limecykliną. Jakakolwiek przerwa w antybiotykoterapii stwarza ryzyko wykształcenia przez bakterie odporności na działanie leku, a w efekcie – osłabienia skuteczności terapii. W przypadku pominięcia dawki antybiotyku nie wolno stosować dawki podwójnej.

Tetralysal a słońce. Czy lek działa fototoksycznie?

Zdarza się, że Tetralysal wykazuje działanie fototoksyczne (przy dużych dawkach leku – 1200 mg na dobę – oraz jednoczesnym narażeniu na silne promieniowanie ultrafioletowe). Podczas leczenia należy unikać słońca i innych źródeł promieniowania UV, takich jak solaria. Wystąpienie zmian skórnych w postaci pęcherzy bądź rumienia jest wskazaniem do natychmiastowego przerwania kuracji. 

Tetralysal a alkohol. Czy podczas przyjmowania leku można pić napoje alkoholowe?

Producent leku w instrukcjach dla pacjenta nie podaje informacji na temat interakcji antybiotyku Tetralysal z alkoholem. Zasadniczo jednak w trakcie antybiotykoterapii nie powinno się sięgać po napoje alkoholowe, które obciążają wątrobę, a dodatkowo mogą nasilać toksyczność leków i wpływać na efekty leczenia (alkohol wzmaga łojotok, a więc wykazuje działanie przeciwstawne do Tetralysalu).

Inne najpopularniejsze leki na trądzik: