e-Konsultacja po Receptę Online

Aknemycin Plus

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Aknemycin Plus? Cena, refundacja

Lek Aknemycin Plus nie podlega refundacji, Występuje pod postacią płynu na skórę, w dawce 40 mg + 0,25 mg/g i w butelce o pojemności 25 ml.

  • Aknemycin Plus – cena waha się od ok. 43 do 48,70 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Aknemycin Plus płyn – jak działa, na co i dla kogo

Aknemycin Plus – płyn na skórę jest silnym lekiem przeciwtrądzikowym.

Erytromycyna na trądzik – działanie

Skład tego leku opiera się na dwóch substancjach czynnych. Pierwsza z nich to erytromycyna która jest antybiotykiem z grupy makrolidów, który ma szerokie działanie na bakterie Gram-dodatnie oraz na niektóre gatunki bakterii Gram-ujemnych. Wśród drobnoustrojów, na które działa lek Aknemycin Plus, są także bakterie Propionibacterium acnes, które mają duże znaczenie w powstawaniu trądziku. Antybiotyk hamuje rozwój bakterii, co łagodzi dolegliwości skórne i prowadzi do wyleczenia.

Druga substancja czynna to tretynoina zaliczana do retinoidów. Związki z tej grupy hamują rogowacenie naskórka, wspomagają złuszczanie skóry i powodują usunięcie zaskórników. Sprawia, że kondycja i wygląd skóry znacznie poprawiają się.

Silny lek na trądzik na receptę Aknemycin Plus – wskazania

Lek Aknemycin Plus stosuje się na wszystkie postaci trądziku, w tym także na dolegliwości zapalne z zaskórnikami oraz postaci zapalne z grudkami krostkowymi, szczególnie w przypadku pacjentów z dużym łojotokiem.

Czy we wszystkich rodzajach trądziku można stosować ten lek?

Choć lek Aknemycin Plus jest zalecany do stosowania na wszystkie postaci trądziku, to nie powinno się go stosować na objawy trądziku różowatego. Podobnie, nie należy stosować tego preparatu w przebiegu ostrego wyprysku oraz w ostrych stanach zapalnych skóry, zwłaszcza z symptomami pojawiającymi się w okolicy ust, np. przy okołowargowym zapaleniu skóry.

Aknemycin Plus – zamienniki

Lek nie posiada zamienników.

Aknemycin Plus – skład leku

Lek zawiera złożoną substancję czynną – erytromycynę i tretynoinę. Jeden gram płynu na skórę zawiera 40 mg erytromycyny i 0,25 mg tretynoiny.

Pozostałe składniki leku to: etanol bezwodny, glicerol 85%, kopowidon.

Antybiotyk na trądzik Aknemycin Plus – dawkowanie

Lekarz dobiera terapię indywidualnie dla każdego pacjenta. Może także zmienić częstość aplikacji leku po pierwszych reakcjach skóry pacjenta na leczenie Aknemycin Plus.

Lek przeznaczony jest dla dorosłych osób. Stosuje się go miejscowo na uprzednio oczyszczoną skórę za pomocą aplikatora. Zazwyczaj nanosi się płyn na zmiany chorobowe raz do dwóch razy na dobę.

Płyn Aknemycin Plus – jak stosować? Jak aplikować na skórę?

Długość trwania terapii i dawkowanie jest ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarz wyda dokładne zalecenia co do sposobu i częstości aplikacji płynu. Warto przede wszystkim pamiętać, aby lek zawsze nanosić za pomocą dołączonego do opakowania aplikatora. Należy uważać, by nie doszło do kontaktu ze skórą rąk. Jeśli jednak tak się stanie, trzeba jak najszybciej umyć ręce dużą ilością wody.

Podczas aplikowania płynu na skórę należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie dostał się do oczu ani pod powieki. Dlatego po każdej aplikacji należy bardzo dokładnie umyć ręce. W sytuacji, gdy płyn dostanie się do oczu, należy je staranne i obficie przemyć dużą ilością wody.

Nakładając płyn Aknemycin Plus na skórę nie powinno się go aplikować w okolic warg i nosa, by nie przedostał się na błony śluzowe.

Podczas początkowego leczenia może nastąpić zaostrzenie zmian trądzikowych z nasileniem odczynu zapalnego. Jest to naturalna reakcja skóry na działanie leku. To sygnał, że lek Aknemycin Plus zaczął działać, nie należy przerywać leczenia trądziku w tym momencie. Jeśli nastąpiło silne zaostrzenie zmian trądzikowych, wówczas warto porozmawiać z lekarzem, który może zmniejszyć częstość stosowania leku.

Jak długo stosować Aknemycin Plus – antybiotyk na trądzik na receptę?

Specjalista dobiera częstość aplikacji leku i długość terapii indywidualnie do objawów i stanu pacjenta. Czas leczenia nie może być dłuższy niż okres 12 tygodni.

Silny lek na trądzik Aknemycin Plus – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku, jeśli pacjent:

  • ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
  • ma trądzik różowaty lub ostry wyprysk,
  • cierpi na ostre stany zapalne skóry, zwłaszcza w okolicy ust (okołowargowe zapalenie skóry),
  • jest w ciąży,
  • planuje zajście w ciążę.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:

  • lek dostanie się do oczu (należy niezwłocznie przemyć oczy dużą ilością wody),
  • lek zostanie naniesiony na okolice warg lub nosa.

Czy podczas leczenia trądziku lekiem Aknemycin Plus można opalać się?

W czasie terapii tym lekiem z antybiotykiem na trądzik skóra może stać się foto-wrażliwa, czyli wykazywać większą wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego pacjent powinien zachować szczególną ostrożność podczas ekspozycji skóry nie tylko na promienie słoneczne, ale też na lampy kwarcowe i podczas opalania w solarium.

Szczególnie w początkowym okresie, kiedy na skórze mogą zaostrzyć się zmiany zapalne, wystawienie jej na ekspozycję światła UV, promieniowania RTG lub kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie może dodatkowo pogorszyć jej stan.

Warto zachować szczególną ostrożność podczas terapii lekiem Aknemycin Plus i unikać bezpośredniego narażenia skóry na światło słoneczne lub promieniowanie UV mające inne źródło.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje inne leki stosowane bezpośrednio na skórę.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią. Czy ten lek na trądzik Aknemycin Plus w ciąży można stosować?

Leczenie trądziku w ciąży zawsze powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Stosowanie jakichkolwiek leków zewnętrznie lub doustnie powinno być najpierw skonsultowane z lekarzem. Wspólnie należy podjąć decyzję oceniając ryzyko zdrowotne dla rozwijającego się płodu i dla bezpieczeństwa ciąży.

Producent leku Aknemycin Plus informuje jednoznacznie, że nie wolno stosować tego leku ani w okresie ciąży ani w czasie karmienia piersią. Dotyczy to także pacjentek, które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub gdy kobieta w najbliższym czasie planuje w nią zajść.

Gdy lekarz zaleci stosowanie leku w okresie karmienia piersią, należy zachować szczególną ostrożność.

Aknemycin Plus – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.

Rzadkie działania niepożądane Aknemycin Plus (mogą wystąpić u 1 na 1000 pacjentów) to:

  • zmniejszenie zabarwienia skóry,
  • podrażnienie skóry,
  • zaczerwienienie skóry,
  • pieczenie skóry,
  • suchość i złuszczanie się skóry.

Do bardzo rzadkich działań niepożądanych (mogą wystąpić u 1 na 10000 pacjentów) zalicza się alergiczny wyprysk kontaktowy.

Do objawów niepożądanych o nieznanej częstości występowania zalicza się ciężkie reakcje skórne, tj.: czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami pod skórą i pęcherzami (osutka krostkowa).

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 


Inne leki na trądzik:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Aknemycin Plus (3)

Lek z antybiotykiem i retinoidami mający tak silne oddziaływanie na skórę powinien być stosowany wyłącznie pod nadzorem lekarza. Lek Aknemycin Plus jest dostępny wyłącznie na receptę.

Pierwsze efekty od momentu rozpoczęcia stosowania leku widoczne są po ok. 3-4 tygodniach.

Nie. Lek występuje tylko i wyłącznie w postaci płynu na skórę.

e-Konsultacja po Receptę Online
Aknemycin Plus

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem