Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Aknemycin plus

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Aknemycin Plus to lek w postaci płynu do miejscowego stosowania na skórę, który działa przeciwbakteryjnie i wspomaga złuszczanie naskórka. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i ulotki producenta. Jeśli masz pytania - umów się na telekonsultację ze specjalistą na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Aknemycin Plus.

Podstawowe informacje o leku Aknemycin Plus:

  • nazwa: Aknemycin Plus
  • dawka: (40 mg + 0,25 mg)/g
  • postać: płyn na skórę
  • substancja czynna: erytromycyna + tretynoina (erythromycinum + tretinoinum)
  • dostępne wielkości opakowań: 25 ml
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: Leczenie trądziku

Aknemycin Plus – wielokierunkowe leczenie trądziku: antybiotyk i retinoidy

Ten lek na trądzik zawiera dwie substancje czynne, których działanie wzajemnie uzupełnia się. W skład Aknemycin Plus wchodzi antybiotyk erytromycyna i retinoid tretynoina – ich wspólne działanie na skórę skutkuje złagodzeniem zmian trądzikowych i poprawą kondycji skóry. Lek w postaci płynu jest stosowany miejscowo na skórę. Preparat jest dostępny w dawce 40 g + 0,25 mg na gram leku, wyłącznie na receptę.

Aknemycin Plus – skład, działanie, na co się stosuje

Skład tego leku opiera się na dwóch substancjach czynnych. Pierwsza z nich to erytromycyna która jest antybiotykiem z grupy makrolidów, który ma szerokie działanie na bakterie Gram-dodatnie oraz na niektóre gatunki bakterii Gram-ujemnych. Wśród drobnoustrojów, na które działa lek Aknemycin Plus, są także bakterie Propionibacterium acnes, które mają duże znaczenie w powstawaniu trądziku. Antybiotyk hamuje rozwój bakterii, co łagodzi dolegliwości skórne i prowadzi do wyleczenia.

Druga substancja czynna to tretynoina zaliczana do retinoidów. Związki z tej grupy hamują rogowacenie naskórka, wspomagają złuszczanie skóry i powodują usunięcie zaskórników. Sprawia, że kondycja i wygląd skóry znacznie poprawiają się.

Lek Aknemycin Plus stosuje się na wszystkie postaci trądziku, w tym także na dolegliwości zapalne z zaskórnikami oraz postaci zapalne z grudkami krostkowymi, szczególnie w przypadku pacjentów z dużym łojotokiem.

Czy we wszystkich rodzajach trądziku można stosować ten lek?

Choć lek Aknemycin Plus jest zalecany do stosowania na wszystkie postaci trądziku, to nie powinno się go stosować na objawy trądziku różowatego. Podobnie, nie należy stosować tego preparatu w przebiegu ostrego wyprysku oraz w ostrych stanach zapalnych skóry, zwłaszcza z symptomami pojawiającymi się w okolicy ust, np. przy okołowargowym zapaleniu skóry.

Płyn Aknemycin Plus – jak stosować? Jak aplikować na skórę?

Długość trwania terapii i dawkowanie jest ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarz wyda dokładne zalecenia co do sposobu i częstości aplikacji płynu. Warto przede wszystkim pamiętać, aby lek zawsze nanosić za pomocą dołączonego do opakowania aplikatora. Należy uważać, by nie doszło do kontaktu ze skórą rąk. Jeśli jednak tak się stanie, trzeba jak najszybciej umyć ręce dużą ilością wody.

Podczas aplikowania płynu na skórę należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie dostał się do oczu ani pod powieki. Dlatego po każdej aplikacji należy bardzo dokładnie umyć ręce. W sytuacji, gdy płyn dostanie się do oczu, należy je staranne i obficie przemyć dużą ilością wody.

Nakładając płyn Aknemycin Plus na skórę nie powinno się go aplikować w okolic warg i nosa, by nie przedostał się na błony śluzowe.

Rozpoczynając leczenie należy pamiętać, że w pierwszym etapie leczenia zmiany trądzikowe mogą się nasilić. Zaostrzy się stan zapalny, ale jest to naturalna reakcja skóry na działanie leku. To sygnał, że lek Aknemycin Plus zaczął działać, nie należy przerywać leczenia trądziku w tym momencie. Jeśli nastąpiło silne zaostrzenie zmian trądzikowych, wówczas warto porozmawiać z lekarzem, który może zalecić zmniejszenie częstości stosowania leku.

Czy podczas leczenia trądziku lekiem Aknemycin Plus można opalać się?

W czasie terapii tym lekiem z antybiotykiem na trądzik skóra może stać się foto-wrażliwa, czyli wykazywać większą wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego pacjent powinien zachować szczególną ostrożność podczas ekspozycji skóry nie tylko na promienie słoneczne, ale też na lampy kwarcowe i podczas opalania w solarium.

Szczególnie w początkowym okresie, kiedy na skórze mogą zaostrzyć się zmiany zapalne, wystawienie jej na ekspozycję światła UV, promieniowania RTG lub kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie może dodatkowo pogorszyć jej stan.

Warto zachować szczególną ostrożność podczas terapii lekiem Aknemycin Plus i unikać bezpośredniego narażenia skóry na światło słoneczne lub promieniowanie UV mające inne źródło.

Antybiotyk na trądzik Aknemycin Plus – dawkowanie

Lekarz dobiera terapię indywidualnie dla każdego pacjenta. Może także zmienić częstość aplikacji leku po pierwszych reakcjach skóry pacjenta na leczenie Aknemycin Plus.

Lek przeznaczony jest dla dorosłych osób. Stosuje się go miejscowo na uprzednio oczyszczoną skórę za pomocą aplikatora. Zazwyczaj nanosi się płyn na zmiany chorobowe raz do dwóch razy na dobę.

Leczenie trądziku – jak długo stosować Aknemycin Plus?

Specjalista dobiera częstość aplikacji leku i długość terapii indywidualnie do objawów i stanu pacjenta. Czas leczenia nie może być dłuższy niż okres 12 tygodni.

Lek na trądzik Aknemycin Plus – bez recepty czy na receptę?

Lek z antybiotykiem i retinoidami mający tak silne oddziaływanie na skórę powinien być stosowany wyłącznie pod nadzorem lekarza. Lek Aknemycin Plus jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czy ten lek na trądzik Aknemycin Plus w ciąży można stosować?

Leczenie trądziku w ciąży zawsze powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Stosowanie jakichkolwiek leków zewnętrznie lub doustnie powinno być najpierw skonsultowane z lekarzem. Wspólnie należy podjąć decyzję oceniając ryzyko zdrowotne dla rozwijającego się płodu i dla bezpieczeństwa ciąży.

Producent leku Aknemycin Plus informuje jednoznacznie, że nie wolno stosować tego leku ani w okresie ciąży ani w czasie karmienia piersią. Dotyczy to także pacjentek, które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub gdy kobieta w najbliższym czasie planuje w nią zajść.

Opis produktu – ulotka leku Aknemycin Plus (40 mg + 0,25 mg)/g