Aknemycin
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Aknemycin to maść na trądzik z antybiotykiem, która daje widoczną poprawę stanu skóry w ciągu 4 tygodnia stosowania preparatu.
- Substancją czynną leku jest antybiotyk erytromycyna. Maść i płyn Aknemycin działają na drobnoustroje wywołujące postacie zapalne trądziku pospolitego (w tym krostki i grudki).
Z opisu poniżej i z ulotki producenta dowiesz się, jak i kiedy stosować tę maść na trądzik na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | Trądzik pospolity, Antybiotyki |
postać | maść, płyn na skórę |
dawka | 20 mg/g (maść), 20 mg/g (płyn na skórę) |
substancja czynna | Erytromycyna (Erythromycinum) |
podmiot odpowiedzialny | Almirall Hermal GmbH, Scholtzstrasse 3, D-21465 Reinbek, Niemcy |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Aknemycin? Cena, refundacja
Ten lek nie jest objęty refundacją. Cena w różnych aptekach może nieznacznie różnić się.
- Aknemycin maść – cena za tubę 25 g waha się od ok. 32 do 40 zł
- Aknemycin płyn – cena za butelkę 25 ml wynosi od ok. 31 do 40 zł.
Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.
Aknemycin – jak działa, na co i dla kogo
Lek Aknemycin (maść, płyn) zawiera erytromycynę. Jest to antybiotyk działający na różne drobnoustroje, które przyczyniają się do rozwoju objawów trądziku pospolitego (w tym na stany zapalne, krostki i grudki). Aknemycin działa także miejscowo poprzez hamowanie rozkładu lipidów łoju na powierzchni skóry.
Antybiotyk erytromycynę stosuje się na wszelkie postaci trądziku pospolitego, w tym także na stany zapalne.
Aknemycin – zamienniki
Inne antybiotyki na trądzik z erytromycyną na receptę to m.in.: Erythromycinum TZF.
Aknemycin – skład leku
Lek występuje w postaci maści lub płynu na skórę. Substancją czynną obu preparatów jest erytromycyna. Zarówno 1 g maści, jak i 1 g płynu, zawiera 20 g erytromycyny.
Pozostałe składniki wchodzące w skład maści Aknemycin: tytanu dwutlenek; talk; wazelina biała, zawierająca butylohydroksytoluen (E321); parafina stała; parafina ciekła; fosforan cetylo-stearylo poliglikolu; oleinian oleinowy; alkohol cetostearylowy; fosforan laurylo poliglikolu; sorbitol 70%; olejek zapachowy (perfume oil Gardenia PHO/060927, zawierający substancje: benzylu benzoesan; glikol propylenowy (E1520); alkohol benzylowy; benzylu salicylan; aldehyd cynamonowy; alkohol cynamonowy; cytral; cytronellol; eugenol; farnezol; geraniol; hydroksycytronellal; izoeugenol; limonen; linalol); woda oczyszczona.
Pozostałe składniki płynu na skórę: etanol, laurylopoliglikolu fosforan, glicerol, poliwidon.
Aknemycin – dawkowanie
Lek, niezależnie od postaci, stosuje się miejscowo na skórę.
Przed nałożeniem leku należy umyć skórę letnią wodą (w celu usunięcia pozostałości poprzedniej dawki leku), a potem dobrze ją wysuszyć. Maść lub płyn należy nakładać na skórę z objawami trądziku zazwyczaj dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Do butelki z płynem dołączony jest aplikator, który ułatwia nałożenie leku.
Leczenie trądziku pospolitego maścią z erytromycyną trwa zazwyczaj 4-6 tygodni. Widoczną i wyraźną poprawę widać zwykle w ciągu 4 tygodni regularnego stosowania preparatu.
Aknemycin – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować leku Aknemycin, gdy:
- pacjent na uczulenie na erytromycynę lub inny składnik leku;
- na skórę piersi i okolic gdy kobieta karmi piersią, bo stwarza to ryzyko kontaktu z niemowlęciem.
Interakcja z innymi lekami
Interakcje z innymi lekami nie są znane. Należy jednak powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. Szczególnie w przypadku, kiedy pacjent stosuje inne leki miejscowe na trądzik, należy ustalić z lekarzem schemat leczenia.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Aknemycin w ciąży i w okresie karmienia piersią można stosować, ale zawsze po konsultacji z lekarzem i na jego wyraźne polecenie. Jeśli specjalista uzna, że nie ma ryzyka zdrowotnego dla kobiety i dziecka, wówczas należy postępować zgodnie z wytycznymi lekarza.
Ważne, aby podczas karmienia piersią niemowlę nie miało kontaktu z leczoną powierzchnią ciała.
Aknemycin – skutki uboczne
Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować objawy niepożądane. Warto jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Bardzo rzadkie działania niepożądane Aknemycin (mogą pojawić się u nie więcej niż 1 na 10 000 osób) to: zaczerwienienie, wysuszenie, uczucie palenia, świąd skóry.
W czasie badań pojawiały się pojedyncze przypadki, kiedy wspomniane objawy pojawiły się w przebiegu reakcji nadwrażliwości (alergiczny wyprysk kontaktowy).
Przy długotrwałym stosowaniu leku może dojść do rozwoju oporności bakteryjnej na lek, nasilenia zmian chorobowych lub wystąpienia zapalenia mieszków włosowych.
Przy ciężkiej reakcji skórnej, objawiającej się łuszczącą się czerwoną wysypką z guzkami i pęcherzami, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Przechowywanie leku
Aknemycin powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Preparat należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Płyn jest produktem łatwopalnym, dlatego należy trzymać go z dala od otwartego płomienia oraz innych źródeł ciepła.
Inne leki na trądzik:
Maść na trądzik Aknemycin stosuje się zazwyczaj przez 4-6 tygodni, przy czym lekarz może zalecić wydłużenie tego czasu. Zależy to od postępu leczenia i reakcji skóry na lek.
Ta maść z erytromycyną jest zalecana do stosowania na trądzik pospolity wywołany przez drobnoustroje wrażliwe na ten antybiotyk.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.