Pradaxa
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Pradaxa – lek przeciwzakrzepowy
- Lek Pradaxa zawiera eteksylan dabigatranu – substancję czynną o działaniu przeciwzakrzepowym.
- W zależności od dawki, preparat może być stosowany u osób dorosłych w przypadku migotania przedsionków z towarzyszącymi czynnikami ryzyka, po operacjach wszczepienia endoprotez oraz w leczeniu i profilaktyce tworzenia zakrzepów w żyłach płuc i kończyn dolnych.
- Pradaxa 150 mg może być stosowana także u dzieci powyżej 8. roku życia z zakrzepami krwi.
- Lek przeciwzakrzepowy Pradaxa jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | stan po wszczepieniu endoprotezy, migotanie przedsionków, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa |
postać | kapsułki twarde |
dawka | 75 mg, 110 mg, 150 mg |
substancja czynna | dabigatranu eteksylan (Dabigatranum etexilatum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Pradaxa jest doustnym lekiem przeciwzakrzepowym. Substancja czynna preparatu (eteksylan dabigatranu) hamuje działanie jednego z czynników krzepnięcia. Lek znajduje zastosowanie w prewencji i leczeniu zakrzepów. W zależności od dawki, może być wskazany po operacji wszczepienia endoprotezy, a także w przebiegu migotania przedsionków lub żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Jest przeznaczony dla dorosłych, przy czym dawka 150 mg może w niektórych przypadkach być stosowana także u dzieci powyżej 8. roku życia. Lekarz przepisuje lek Pradaxa na receptę i szczegółowo określa zasady oraz czas trwania leczenia.
Pradaxa – co to za lek?
Pradaxa to lek zawierający substancję czynną eteksylan dabigatranu. Jest to bezpośredni inhibitor jednego z czynników krzepnięcia (trombiny). Preparat wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe i jest stosowany w profilaktyce i leczeniu niektórych chorób przebiegających z tworzeniem zakrzepów. Należy do nich między innymi migotanie przedsionków niezwiązane z wadą zastawkową, które wiąże się ze zwiększonym ryzykiem tworzenia zatorów w różnych naczyniach, w tym w mózgu, czego następstwem może być udar udar. Lek jest wskazany także w przypadku zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowości płucnej, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Warto zdawać sobie sprawę, że ważnymi czynnikami ryzyka tworzenia zakrzepów są niedawno przebyta operacja ortopedyczna oraz unieruchomienie. Z tego powodu lek jest zalecany po wszczepieniu endoprotezy kolana lub biodra.
Na co stosuje się Pradaxę?
Lek Pradaxa jest dostępny w trzech dawkach, które różnią się wskazaniami:
- Pradaxa 75 mg jest stosowana u osób dorosłych w ramach profilaktyki tworzenia zakrzepów po przebytej operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego.
- Pradaxa 110 mg jest dodatkowo wskazana w profilaktyce przeciwzakrzepowej u pacjentów z migotaniem przedsionków i czynnikami ryzyka oraz w terapii i profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
- Lek Pradaxa 150 mg znajduje zastosowanie u osób dorosłych z niezastawkowym migotaniem przedsionków z co najmniej 1 czynnikiem ryzyka, w leczeniu i prewencji zakrzepów w żyłach nóg i płuc, a także u dzieci powyżej 8. roku życia w leczeniu i prewencji zakrzepów krwi.
Jak działa Pradaxa?
Substancja czynna leku to eteksylan dabigatranu należący do leków przeciwzakrzepowych. Wywiera swoje działanie poprzez hamowanie jednego z czynników krzepnięcia.
Dla kogo jest przeznaczony lek Pradaxa?
Preparaty Pradaxa 75 mg i Pradaxa 110 mg są przeznaczone dla osób dorosłych. Lek Pradaxa 150 mg jest stosowany u osób dorosłych oraz w wybranych przypadkach u dzieci powyżej 8. roku życia, które są w stanie połykać kapsułki w całości.
Co wchodzi w skład leku Pradaxa?
Preparat zawiera substancję czynną eteksylan dabigatranu (w postaci mezylanu). W jednej kapsułce twardej Pradaxa 75 mg, Pradaxa 110 mg lub Pradaxa 150 mg znajduje się odpowiednio 75 mg, 110 mg lub 150 mg substancji czynnej.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- zawarte w leku: kwas winowy, guma arabska, hypromeloza, dimetykon 350, talk, hydroksypropyloceluloza,
- zawarte w otoczce kapsułki Pradaxa 75 mg: karagen, chlorek potasu, tytanu dwutlenek, hypromeloza,
- zawarte w otoczce kapsułki Pradaxa 110 mg i Pradaxa 150 mg: karagen, chlorek potasu, tytanu dwutlenek, indygokarmin, hypromeloza,
- zawarte w czarnym tuszu do nadruków: szelak, żelaza tlenek czarny, potasu wodorotlenek.
Pradaxa – zamienniki
Zamiennik Pradaxa 75 mg to m.in.: Dabigatran etexilate +pharma oraz Gribero. W przypadku Pradaxa 110 mg i Pradaxa 150 mg zamienniki dostępne na rynku to natomiast: Abagat, Dabigatran Eteksylan Stada, Dabigatran Etexilate Accord, Dabigatran etexilate +pharma, Daxanlo, Gribero, Mirexan, Telexer.
Pradaxa – dawkowanie
Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, bez rozgryzania, łamania czy otwierania. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.
W profilaktyce zakrzepów krwi po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego standardowa dawka wynosi 220 mg raz na dobę (2 kapsułki po 110 mg). Przyjmowanie leku należy rozpocząć w ciągu 1-4 godzin od zakończenia operacji. Początkowo należy zażyć 1 kapsułkę, a następnie stosować pełną dawkę przez 10 dni (w przypadku wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego) lub 28-35 dni (w przypadku wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego).
W prewencji zakrzepów krwi u pacjentów z migotaniem przedsionków oraz w leczeniu i prewencji zakrzepów krwi w żyłach kończyn dolnych i płuc stosuje się zazwyczaj 150 mg leku Pradaxa dwa razy na dobę.
U dzieci powyżej 8. roku życia dawkę leku określa lekarz w zależności od masy ciała i wieku. Tabela dawkowania znajduje się w ulotce Pradaxa 150 mg.
U pacjentów z obniżoną funkcją nerek, w podeszłym wieku oraz przyjmujących jednocześnie pewne leki może istnieć konieczność zmniejszenia dawki.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Pradaxa (lek przeciwzakrzepowy), należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Pradaxa
W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować dawki podwójnej. W zależności od wskazania, kolejną dawkę należy przyjąć o normalnej porze lub wcześniej. Szczegółowe informacje znajdują się w ulotce.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Pradaxa, przedawkowanie
W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki istnieje zwiększone ryzyko krwawienia. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który może zalecić badanie krwi w celu oceny ryzyka krwawienia. W razie potrzeby może być konieczne leczenie chirurgiczne lub przetoczenie krwi.
Przerwanie stosowania leku Pradaxa
Nie należy przerywać stosowania Pradaxa bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to zwiększyć ryzyko powstania zakrzepu krwi. Kontynuacja terapii zgodnie z zaleceniami lekarza jest kluczowa dla zapewnienia optymalnej ochrony przed zakrzepami.
Pradaxa – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Pradaxa – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na eteksylan dabigatranu lub inne składniki leku,
- ciężkie zaburzenia czynności nerek,
- aktualne krwawienie,
- choroby narządów wewnętrznych zwiększające ryzyko krwawienia,
- zwiększona skłonność do krwawień,
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub choroba wątroby,
- stosowanie ketokonazolu lub itrakonazolu doustnie,
- stosowanie cyklosporyny,
- stosowanie dronedaronu,
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych (z wyjątkami),
- wszczepiona sztuczna zastawka serca,
- wiek poniżej 18 lat (w przypadku Pradaxa 75 mg i Pradaxa 110 mg) lub poniżej 8 lat (w przypadku Pradaxa 150 mg).
Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem przyjmowania Pradaxa należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku występowania obecnie lub w przeszłości jakichkolwiek stanów patologicznych lub chorób pacjent powinien poinformować lekarza. Szczególna ostrożność jest wymagana w przypadku:
- chorób wątroby,
- zwiększonego ryzyka krwawienia,
- przebytego zawału serca lub schorzeń zwiększających ryzyko zawału serca,
- planowych lub nieplanowych zabiegów chirurgicznych,
- wprowadzenia cewnika do kręgosłupa,
- upadku lub urazu (szczególnie głowy).
Czynnikami zwiększającymi ryzyko krwawienia są między innymi:
- krwawienie w ostatnim czasie,
- biopsja w ciągu ostatniego miesiąca,
- poważny uraz,
- zapalenie żołądka lub przełyku,
- zarzucanie treści żołądkowej do przełyku,
- stosowanie aspiryny, klopidogrelu, tikagreloru, diklofenaku, ibuprofenu lub piroksykamu,
- bakteryjne zapalenie wsierdzia,
- zaburzenie czynności nerek,
- odwodnienie,
- wiek powyżej 75. roku życia,
- masa ciała poniżej 50 kg.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Pradaxa z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Pradaxa w ciąży i w okresie karmienia piersią
Wpływ leku Pradaxa na przebieg ciąży i rozwój dziecka jest nieznany. Kobiety przyjmujące lek powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Lek nie może być stosowany w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Nie należy przyjmować leku Pradaxa w okresie karmienia piersią.
Pradaxa a prowadzenie pojazdów
Lek Pradaxa nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Pradaxa – skutki uboczne
Stosując lek Pradaxa należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Podczas stosowania preparatu Pradaxa skutki uboczne wymagające pilnego kontaktu z lekarzem to duże i silne krwawienia oraz poważne reakcje alergiczne. Mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. W sytuacji nieustępującego krwawienia lub wystąpienia objawów takich jak osłabienie, zmęczenie, bladość powłok skórnych, zawroty i bóle głowy, obrzęki o nieznanej przyczynie lub utrudnione oddychanie należy niezwłocznie skorzystać z pomocy medycznej.
W przypadku leku Pradaxa działania niepożądane występujące często (tj. rzadziej niż u 1 na 10 osób) to:
- dla preparatów Pradaxa 75 mg i Pradaxa 110 mg:
- obniżenie poziomu hemoglobiny,
- nieprawidłowe wartości parametrów wątrobowych;
- dla preparatu Pradaxa 150 mg:
- krwawienie z nosa, do żołądka, do jelit, z penisa, pochwy lub dróg moczowych, pod skórą,
- spadek liczby krwinek czerwonych we krwi,
- ból brzucha lub żołądka,
- niestrawność,
- częste oddawanie luźnego lub płynnego stolca,
- nudności.
Poniższe skutki uboczne Pradaxa występują niezbyt często (tj. rzadziej niż u 1 na 100 osób):
- dla preparatów Pradaxa 75 mg i Pradaxa 110 mg:
- krwawienie z nosa, penisa, pochwy, dróg moczowych, guzków krwawniczych, odbytnicy, do żołądka, do jelit, do stawów lub pod skórą wskutek urazu, po urazie lub po operacji chirurgicznej,
- sińce lub krwiaki po operacji chirurgicznej,
- krew w stolcu,
- spadek liczby krwinek czerwonych we krwi,
- spadek odsetka krwinek czerwonych we krwi,
- alergia,
- wymioty,
- częste oddawanie luźnego lub płynnego stolca,
- nudności,
- sączenie się płynu z nacięcia pozostałego po operacji chirurgicznej lub z rany pooperacyjnej;
- dla preparatu Pradaxa 150 mg:
- krwawienie (w tym z guzków krwawniczych, z odbytnicy lub do mózgu),
- krwiaki,
- kaszel z krwią,
- spadek liczby płytek krwi,
- spadek zawartości hemoglobiny we krwi,
- alergia,
- nagła zmiana koloru i wyglądu skóry,
- świąd,
- wrzód żołądka lub jelit,
- zapalenie przełyku i żołądka,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- wymioty,
- utrudnione połykanie,
- nieprawidłowe wartości parametrów wątrobowych.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Pradaxa?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Pradaxa? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Pradaxa znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Pradaxa nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Pradaxa to doustny lek przeciwzakrzepowy należący do bezpośrednich inhibitorów trombiny. Jest stosowany w profilaktyce lub leczeniu niektórych chorób przebiegających z tworzeniem zakrzepów, m.in. w żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej, po operacjach wszczepienia endoprotez i u osób z migotaniem przedsionków. Dawka leku oraz czas trwania terapii są ustalane przez lekarza. Nie wolno samodzielnie modyfikować leczenia, gdyż może to wiązać się ze zwiększonym ryzykiem krwotoków lub zakrzepów. Najpoważniejszym skutkiem ubocznym preparatu jest poważne krwawienie. W takiej sytuacji niezbędny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki przeciwzakrzepowe:
Nie, lek Pradaxa jest dostępny wyłącznie na receptę.
W przypadku leku Pradaxa, ulotka oraz ChPL nie zawierają informacji o bezpieczeństwie spożywania alkoholu. Zazwyczaj nie zaleca się jednak picia alkoholu podczas stosowania leków przeciwzakrzepowych ze względu na ryzyko nadmiernego rozrzedzenia krwi.
Pełna lista potencjalnych interakcji leku Pradaxa znajduje się w ulotce leku. Przed zażyciem leku należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich stosowanych oraz planowanych lekach, aby zapewnić bezpieczeństwo terapii.
Lek Pradaxa zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepu w różnych sytuacjach klinicznych, w tym po wszczepieniu endoprotezy kolana lub biodra, u osób z migotaniem przedsionków z czynnikami ryzyka oraz po przebytym incydencie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Ponadto może być stosowany w leczeniu zakrzepów w żyłach kończyn dolnych lub płuc.
Niektóre leki przeciwzapalne i przeciwbólowe mogą wchodzić w interakcje z dabigatranem. Należą do nich m.in. kwas acetylosalicylowy (aspiryna), ibuprofen oraz diklofenak. Przed rozpoczęciem stosowania leku Pradaxa należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich stosowanych lekach.
Czas trwania terapii Pradaxa jest każdorazowo ustalany z pacjentem przez lekarza. Nie należy odstawiać leku bez konsultacji z lekarzem ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepu.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.