Receptomat » Warfin
Warfin
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na przeciwzakrzepowe
- Zapytaj o zastosowanie Warfin
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
Warfin – lek przeciwzakrzepowy
- Warfin to lek stosowany w leczeniu i profilaktyce zakrzepów krwi. Jest wskazany u pacjentów z zakrzepicą żył głębokich kończyn dolnych, zatorowością płucną, migotaniem przedsionków, po zawale serca i po wymianie zastawek w sercu.
- Substancją czynną leku Warfin jest warfaryna – antagonista witaminy K.
- Lek Warfin jest dostępny wyłącznie na receptę. E-receptę na Warfin można uzyskać podczas konsultacji z lekarzem na Receptomat.pl.
- dostępność na receptę
- wskazania zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, zatorowość płucna, migotanie przedsionków, stan po zawale serca, stan po protezowaniu zastawek serca
- postać tabletki
- dawka 3 mg, 5 mg
- substancja czynna klopidogrel (Clopidogrelum)
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 24 lutego, 2025-
Data publikacji24 lutego, 2025
-
AutorMilena Grodna
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta Dariusz Mariusz
- w leczeniu i profilaktyce zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych i zatorowości płucnej,
- u pacjentów po zawale serca w ramach wtórnej profilaktyki zawału i profilaktyki powikłań zakrzepowo-zatorowych (tj. udar, zator w krążeniu obwodowym),
- u pacjentów z migotaniem przedsionków, nieprawidłowymi zastawkami lub po wymianie zastawek serca w ramach profilaktyki powikłań zakrzepowo-zatorowych (tj. udar, zator w krążeniu obwodowym).
- pierwszy trymestr ciąży lub ostatnie 4 tygodnie ciąży,
- skłonność do krwawień (hemofilia, choroba von Willebranda, małopłytkowość, zaburzenia funkcji płytek),
- niewydolność wątroby, marskość wątroby,
- nieleczone nadciśnienie tętnicze,
- świeżo przebyte krwawienie wewnątrzczaszkowe,
- tendencja do częstych upadków wynikających ze stanu neurologicznego lub innej zmiany w stanie zdrowia,
- zabieg chirurgiczny w obrębie ośrodkowego układu nerwowego lub oka w ostatnim czasie lub w najbliższej przyszłości,
- zapalenie wsierdzia, zapalenie osierdzia lub wysięk osierdziowy,
- predyspozycja do krwawień z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych,
- uczulenie na warfarynę sodową lub inny składnik leku,
- stosowanie dziurawca zwyczajnego,
- otępienie, psychoza, choroba alkoholowa lub inny stan, w którym leczenie przeciwzakrzepowe nie może być bezpiecznie stosowane.
- ciąża lub planowanie ciąży,
- niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
- niewydolność serca związana ze stanami nagłego zaostrzenia (epizody zadyszki i zwiększonego obrzęku nóg),
- inne choroby wątroby, zapalenie wątroby,
- niewydolność nerek,
- zabieg stomatologiczny lub inny chirurgiczny planowany w niedługim czasie,
- przyjmowanie aktualnie lub w ostatnim czasie jakichś leków.
- zmiana diety na wegetariańską,
- bardzo restrykcyjna dieta,
- depresja,
- wymioty,
- biegunka,
- biegunka tłuszczowa,
- zaburzenia wchłaniania wywołane innymi przyczynami.
- większa wrażliwość lub skłonność do siniaczenia się, krwawień z nosa lub dziąseł, krew w moczu, czarne lub krwawe stolce, wymioty z krwią, zwiększone lub przedłużające się krwawienie miesięczne,
- reakcja alergiczna (np. obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, problemy z oddychaniem lub przełykaniem, silny świąd skóry z wypukłymi grudkami),
- czerwone lub fioletowe bolesne plamy na skórze przypominające siniaki lub pęcherze wypełnione krwią, zmieniające kolor na czarny,
- ból palców ze zmianą koloru na fioletowy lub ciemny,
- bolesna skórna wysypka.
- umiarkowane krwawienia (z dziąseł, nosa), siniaki przy stłuczeniu,
- krew w moczu,
- krwawe stolce,
- obfitsze lub dłuższe krwawienia miesięczne,
- inne krwawienia,
- nudności, wymioty,
- biegunki.
- awokado,
- brokuły,
- brukselka,
- kapusta,
- olej kanola,
- szczypior,
- kolendra,
- skórka ogórka,
- cykoria,
- liście kapusty włoskiej,
- kiwi,
- liście sałaty,
- liście mięty,
- gorczyca sarepska,
- oliwa z oliwek,
- pietruszka,
- groszek,
- pistacje,
- szpinak,
- olej sojowy,
- liście herbaty.
- Owoce bogate w witaminę K to m.in.: kiwi, borówki, czarna porzeczka.
- Warzywa bogate w witaminę K to m.in.: szpinak, sałata, pietruszka, brukselka, jarmuż, brokuły, kapusta pekińska, kapusta czerwona, szparagi, liście bazylii, liście kolendry, groszek.
O leku
Warfin to lek przeciwzakrzepowy oparty na działaniu warfaryny. Jest stosowany w leczeniu i profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, a także u pacjentów z podwyższonym ryzykiem tworzenia zakrzepów (z migotaniem przedsionków, po zawale, po protezowaniu zastawek). Dowiedz się więcej o stosowaniu i dawkowaniu tabletek Warfin – przeczytaj opis poniżej i ulotkę producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Warfin.
Warfin – co to za lek?
Warfin to lek zawierający substancję czynną warfarynę, która zapobiega tworzeniu zakrzepów poprzez hamowanie tworzenia niektórych aktywnych czynników krzepnięcia. Powstawanie zakrzepów w naczyniach jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem. Zakrzepy powstają najczęściej w żyłach głębokich kończyn dolnych lub miednicy mniejszej, skąd mogą się oderwać i przemieścić w postaci materiału zatorowego do tętnic płucnych. Skutkuje to rozwojem zatorowości płucnej, która stanowi stan zagrożenia życia. Warfin stosuje się również u pacjentów z migotaniem przedsionków, po zawale serca oraz po wszczepieniu sztucznej zastawki w ramach profilaktyki powikłań zakrzepowo-zatorowych (np. udaru niedokrwiennego mózgu).
Na co stosuje się Warfin?
Lek Warfin jest stosowany:
Jak działa Warfin?
Substancja czynna leku to warfaryna należąca do antagonistów witaminy K. Witamina K jest niezbędna do aktywacji niektórych czynników krzepnięcia. Warfaryna, blokując proces redukcji witaminy K, hamuje syntezę aktywnych czynników II, VII, IX i X w wątrobie, co wywiera działanie przeciwzakrzepowe.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekDla kogo jest przeznaczony lek Warfin?
Lek Warfin jest stosowany głównie u osób dorosłych. Dane dotyczące stosowania leku u dzieci są bardzo ograniczone. Warfinu nie wolno stosować u noworodków ze względu na ryzyko niedoboru witaminy K.
Co wchodzi w skład leku Warfin?
Tabletki Warfin 3 mg i Warfin 5 mg zawierają substancję czynną warfarynę sodową w ilości odpowiednio 3 mg lub 5 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelatyna, magnezu stearynian i barwniki: indygotyna (E 132) w tabletkach 3 mg (jasnoniebieskie), erytrozyna (E 127) w tabletkach 5 mg (różowe).
Lek na rozrzedzenie krwi Warfin zawiera laktozę.
Warfin – zamienniki
W przypadku leku Warfin zamiennik nie jest dostępny.
Warfin – dawkowanie
Lekarz udzieli pacjentowi szczegółowych zaleceń dotyczących stosowania leku Warfin. Podczas leczenia należy regularnie wykonywać badania krwi, ponieważ dawka jest dobierana indywidualnie i może zmieniać się nawet z dnia na dzień.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Warfin, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Warfin
Pominiętą dawkę należy przyjąć jak najszybciej, o ile nie minęło jeszcze 12 godzin od planowanej pory przyjęcia leku. W przeciwnym razie pominiętą dawkę należy podzielić na dwie lub trzy części i zastosować razem z kolejnymi dawkami. Chodzi o to, aby nie uległa zmianie łączna dawka tygodniowa. W przypadku pominięcia więcej niż jednej dawki należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przyjmować dawki podwójnej ani dwóch dawek jedna po drugiej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Warfin, przedawkowanie
W sytuacji przyjęcia większej dawki niż zalecana, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Przerwanie stosowania leku Warfin
Nie należy odstawiać leku bez konsultacji z lekarzem. Działanie przeciwzakrzepowe Warfinu może utrzymywać się przez 2-5 dni po odstawieniu.
Warfin – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Warfin – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem leczenia Warfinem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i omówić następujące kwestie:
Podczas stosowania leku Warfin należy unikać zmian w nawykach żywieniowych, gdyż poziom witaminy K w diecie może wpływać na leczenie. Do czynników, które mogą zaburzać działanie warfaryny, należą:
Należy zwrócić uwagę na zawartość produktów bogatych w witaminę K w diecie (tj. zielone warzywa, liście, zioła). Ich spożywanie nie jest zabronione, ale powinno być jak najbardziej równomierne. W ulotce wymieniono produkty bogate w witaminę K. Ponadto nie należy spożywać soku żurawinowego i innych wyrobów z żurawiny łącznie z warfaryną.
Na skuteczność warfaryny może wpływać również palenie tytoniu. Może być konieczne częstsze sprawdzanie INR, jeśli pacjent palił przez długi czas i rzucił palenie podczas stosowania Warfinu.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Warfin z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Warfin w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, planowania ciąży, podejrzenia ciąży lub karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Stosowanie Warfinu w ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Nie należy przyjmować leku Warfin w ciąży, a szczególnie w pierwszym trymestrze i w ostatnich czterech tygodniach ciąży. Podczas stosowania warfaryny można karmić dziecko piersią.
Warfin a prowadzenie pojazdów
Lek Warfin nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Warfin – skutki uboczne
Stosując lek Warfin należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
W przypadku wystąpienia któregoś z poniższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:
Warfin może powodować także inne skutki uboczne, z których często (tj. u mniej niż 1 na 10 osób) występują:
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Warfin?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Warfin? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Warfin znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Warfin nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Warfin to doustny lek przeciwzakrzepowy zawierający warfarynę. Wskazania do jego stosowania obejmują leczenie i profilaktykę zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych i zatorowości płucnej. Ponadto Warfin (tabletki) jest przeznaczony dla osób z migotaniem przedsionków, po zawale serca i po operacji wymiany zastawki. Dawkowanie Warfinu jest dobierane indywidualnie, na podstawie wyników INR. Na działanie leku duży wpływ mogą mieć zmiany nawyków żywieniowych, na przykład spożywanie zielonych warzyw w dużych ilościach. E-receptę na lek Warfin można uzyskać podczas konsultacji z lekarzem na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Warfin - czego nie wolno jeść, stosując ten lek?

Podczas stosowania leku Warfin należy pamiętać, że na efekty leczenia ma wpływ poziom witaminy K. Wynika to z faktu, że działanie przeciwzakrzepowe warfaryny jest oparte na antagonizmie względem witaminy K. Produkty zawierające witaminę K mogą być obecne w diecie, ale powinny być spożywane w miarę równomiernie. Są to m.in.:
Osoby przyjmujące Warfin nie powinny spożywać produktów z żurawiną, gdyż może ona nasilać działanie warfaryny. W interakcje z warfaryną potencjalnie wchodzi wiele ziół, w tym miłorząb, czosnek, papaja, szałwia, żeń-szeń i dziurawiec zwyczajny. Nie należy ich stosować bez konsultacji z lekarzem.
Kiedy brać Warfin - rano czy wieczorem?

Warfin (lek na rozrzedzenie krwi) należy przyjmować o stałej porze dnia. Korzystne może być przyjmowanie leku wieczorem, ponieważ zapewnia to wiarygodny poziom INR podczas badań laboratoryjnych przeprowadzanych rano. Warto uzgodnić z lekarzem optymalną porę przyjmowania leku.
Czy jest dostępny lek Warfin bez recepty?

Nie, Warfin (tabletki z warfaryną) jest dostępny wyłącznie na receptę. Ten lek wymaga szczególnego nadzoru lekarza ze względu na konieczność monitorowania INR i modyfikowania dawki.
Warfin a alkohol - czy można łączyć lek na rozrzedzenie krwi Warfin z alkoholem?

Podczas stosowania leku Warfin należy zachować umiar w spożywaniu alkoholu. Alkohol przyjęty jednorazowo w dużych ilościach może zwiększyć INR i narazić pacjenta na ryzyko krwawienia. Szczególną grupą są pacjenci z niewydolnością wątroby, u których spożywanie dużych ilości alkoholu zwiększa działanie warfaryny. Należy mieć także na uwadze, że Warfin nie powinien być stosowany przez osoby uzależnione od alkoholu ze względu na brak pewności co do bezpieczeństwa terapii przeciwzakrzepowej. Jeśli planuje się spożywać alkohol, warto skonsultować się z lekarzem i monitorować regularnie poziom INR.
Warfin a leki przeciwbólowe - czy można łączyć Warfin z lekami przeciwbólowymi?

Na działanie Warfinu może wpływać bardzo wiele leków, dlatego nie zaleca się włączania ani odstawiania żadnych preparatów bez wiedzy lekarza. Również zmiany dawkowania leków mogą zaburzać działanie warfaryny. Łączenie warfaryny z lekami przeciwbólowymi może być ryzykowne, zwłaszcza w przypadku niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen, naproksen czy ketoprofen, gdyż mogą one nasilać działanie warfaryny i zwiększać ryzyko krwawień. Zaleca się unikanie tych leków lub stosowanie ich pod kontrolą lekarza.
Jak wygląda odstawienie leku Warfin?

W przypadku leku Warfin, odstawienie musi odbyć się pod kontrolą lekarza. Odstawienie leku może być konieczne na przykład przed zabiegiem chirurgicznym, aby zminimalizować ryzyko dużego krwawienia. W takim przypadku lek zazwyczaj odstawia się na 4-5 dni przed operacją. Czas ten może różnić się indywidualnie u każdego pacjenta, w zależności od INR.
Jak uzyskać e-receptę na Warfin?

Aby uzyskać receptę na lek Warfin, należy zapisać na wizytę do lekarza. Może być to np. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej czy kardiolog, a wizyta może odbyć się stacjonarnie lub w ramach telemedycyny (wideoporada, teleporada). Podczas wizyty należy opisać swoje objawy i dotychczasowy przebieg choroby. Ważne jest, aby podać wszystkie istotne informacje dotyczące stanu zdrowia (np. choroby towarzyszące, stosowane leki). Jeśli lekarz uzna, że pacjent powinien stosować Warfin, wyda e-receptę. Można ją zrealizować w każdej aptece. E-receptę na Warfin można uzyskać podczas konsultacji na Receptomat.pl. Podczas stosowania tego leku bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, regularne kontrolowanie INR i unikanie gwałtownych zmian w diecie.
Jakich owoców i warzyw nie jeść, zażywając Warfin?

Podczas stosowania warfaryny należy zachować ostrożność przy spożywaniu owoców i warzyw bogatych w witaminę K, gdyż to ona jest punktem uchwytu leku Warfin. Nie trzeba całkowicie rezygnować z tych produktów, ale ich poziom w diecie powinien być stały, tak aby nie dochodziło do wahań INR.
Ponadto osoby zażywające Warfin nie powinny pić soku żurawinowego i grejpfrutowego ani jeść przetworów z żurawiną.