Receptomat » Xonvea
Xonvea
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc na nudności i wymioty
- Zapytaj o zastosowanie Xonvea
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
- Xonvea w postaci tabletek to lek stosowany w przypadku nudności i wymiotów.
- Substancjami czynnymi leku Xonvea są doksylamina oraz pirydoksyna.
- Tabletki Xonvea mogą być stosowane tylko przez osoby dorosłe. Dedykowane są kobietom w ciąży, które odczuwają silne nudności i wymioty.
- Lek Xonvea dostępny jest wyłącznie na receptę.
- dostępność na receptę
- wskazania nudności i wymioty
- postać tabletki dojelitowe
- dawka 10 mg + 10 mg
- substancja czynna Doksylamina (Doxylamini hydrogenosuccinas) + Pirydoksyna (Pyridoxini hydrochloridum)
- podmiot odpowiedzialny Exeltis Poland Sp. z o.o
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 22 marca, 2024-
Data publikacji22 marca, 2024
-
Ostatnia aktualizacja11 czerwca, 2024
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- nadwrażliwość na doksylaminę, pirydoksynę lub inne składniki leku,
- stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO),
- stosowanie silnych inhibitorów izoenzymów CYP450,
- porfiria.
- leki przeciwcholinergiczne (np. przeciwdepresyjne, na chorobę Parkinsona, przeciwpsychotyczne, atropina, dizopiramid) mogą zwiększać toksyczność,
- depresanty ośrodkowego układu nerwowego (np. barbiturany, leki nasenne, uspokajające, opioidy, prokarbazyna, hydroksymaślan sodu) mogą nasilać działanie depresyjne,
- leki przeciwnadciśnieniowe (np. guanabenz, klonidyna, alfa-metylodopa) działające na ośrodkowy układ nerwowy,
- substancje toksyczne dla ucha (np. karboplatyna, cisplatyna, chlorochina, niektóre antybiotyki jak erytromycyna, aminoglikozydy) – lek może maskować ich toksyczność; zalecana kontrola słuchu,
- leki zmniejszające wydalanie innych leków (np. pochodne azolu, makrolidy) mogą nasilać działanie leku,
- niektóre leki moczopędne,
- leki wpływające na serce (np. na zaburzenia rytmu, niektóre antybiotyki, przeciwhistaminowe, obniżające stężenie lipidów, neuroleptyki),
- leki powodujące nadwrażliwość na światło (np. niektóre przeciwarytmiczne, antybiotyki, przeciwdepresyjne, przeciwgrzybicze, przeciwhistaminowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, moczopędne) – lek może nasilać uczulenie na światło,
- lewodopa – pirydoksyna zawarta w leku może zmniejszać jej działanie,
- leki przeciwpadaczkowe (fenobarbital, fenytoina) – pirydoksyna może obniżać ich stężenie we krwi,
- hydroksyzyna, izoniazyd, penicylamina – mogą prowadzić do niedoboru witaminy B6 przy jednoczesnym stosowaniu z pirydoksyną.
- Bardzo częste (więcej niż 1 na 10 osób):
- znaczna senność.
- Częste (mniej niż 1 na 10 osób):
- zawroty głowy,
- uczucie zmęczenia,
- suchość jamy ustnej.
- Częstość nieznana:
- reakcje alergiczne,
- niepokój, bezsenność, koszmary senne, dezorientacja,
- bóle głowy, migrena,
- parestezje,
- akatyzja,
- drżenie, konfuzja, drgawki, pobudzenie,
- zaburzenia widzenia, niewyraźne lub podwójne widzenie,
- szumy uszne,
- zawroty głowy z wirowaniem,
- trudności w oddychaniu, kołatanie serca,
- dyspepsja, bóle brzucha, zaparcia, biegunka,
- nadmierne pocenie, reakcje skórne,
- dysuria,
- ból w klatce piersiowej,
- uczucie dyskomfortu, drażliwość,
- nadwrażliwość na światło,
- duszność,
- zaburzenia hematologiczne, np. niedokrwistość hemolityczna,
- zawroty głowy przy zmianie pozycji,
- hipersekrecja oskrzelowa,
- astenia,
- obrzęki obwodowe.
O leku
Ile kosztuje lek Xonvea? Cena, refundacja
Lek Xonvea na mdłości obecnie nie jest refundowany. Jego cena 100% zależy od ilości tabletek w jednym opakowaniu i wynosi od ok. 61,10 zł do ok. 125,90 zł.
Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.
Xonvea — jak działa, na co i dla kogo?
Xonvea to lek, który łączy w sobie dwie substancje czynne: doksylaminy wodorobursztynian oraz pirydoksyny chlorowodorek. Pierwszy ze składników, doksylaminy wodorobursztynian, klasyfikowany jest w kategorii leków przeciwhistaminowych, które są znane z działania przeciwalergicznego. Drugi składnik, pirydoksyny chlorowodorek, jest znaną formą witaminy B6.
Zastosowanie Xonvea jest zalecane w specyficznej grupie pacjentek – u kobiet w ciąży. Głównym wskazaniem do stosowania tego leku jest zwalczanie nudności i wymiotów, które nie ustępują po zastosowaniu modyfikacji diety lub innych metod nielekowych. Lek ten jest wybierany, gdy standardowe podejścia terapeutyczne nie przynoszą oczekiwanej poprawy w stanie zdrowia pacjentki.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekXonvea — skład leku
Xonvea zawiera jako substancje czynne doksylaminy wodorobursztynian, będący lekiem przeciwhistaminowym, oraz pirydoksyny chlorowodorek, znaną jako witamina B6. W każdej tabletce znajduje się 10 mg doksylaminy wodorobursztynianu oraz 10 mg pirydoksyny chlorowodorku.
W składzie leku obecne są również substancje pomocnicze, w tym wosk Carnauba, kroskarmeloza sodowa, hypromeloza, indygokarmin lak glinowy (E 132), makrogole o różnych masach cząsteczkowych (400, 8000), stearynian magnezu, trójkrzemian magnezu, kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu w stosunku 1:1, celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), czerwień Allura AC lak glinowy (E 129), polisorbat 80, glikol propylenowy, koloidalna bezwodna krzemionka, szelak, symetykon oraz emulsja symetykonu (30%), wodorowęglan sodu, laurylosiarczan sodu, talk, dwutlenek tytanu (E 171) oraz trietylu cytrynian.
Xonvea— dawkowanie
Terapia lekiem Xonvea na mdłości w ciąży powinna rozpocząć się od dawki początkowej, która może być następnie modyfikowana w zależności od reakcji organizmu pacjentki. Dawkowanie rozpoczyna się od przyjęcia dwóch tabletek na noc w pierwszym dniu terapii. W przypadku ustąpienia lub opanowania objawów nudności i wymiotów w drugim dniu zaleca się kontynuację przyjmowania dwóch tabletek wieczorem. Jeżeli objawy utrzymują się, w trzecim dniu należy przyjąć trzy tabletki (jedną rano i dwie wieczorem). W czwartym dniu, jeśli objawy zostały opanowane, kontynuuje się przyjmowanie trzech tabletek dziennie. W przeciwnym razie zaleca się zwiększenie dawki do czterech tabletek dziennie (jednej rano, jednej w południe i dwóch wieczorem), nie przekraczając maksymalnej dobowej dawki czterech tabletek.
Sposób przyjmowania leku Xonvea wymaga zażycia tabletek na czczo, popijając je szklanką wody, bez kruszenia, żucia czy dzielenia.
W sytuacji przyjęcia większej niż zalecana dawki, konieczne jest przerwanie stosowania leku i niezwłoczny kontakt z lekarzem lub udanie się do szpitala, zabierając opakowanie leku. Możliwe objawy przedawkowania obejmują niepokój, senność, zawroty głowy, suchość w ustach, rozszerzone źrenice, dezorientację, tachykardię, a w skrajnych przypadkach drgawki, ból mięśni, problemy z nerkami, a nawet śmierć.
Przerwanie stosowania leku Xonvea powinno odbywać się wyłącznie po konsultacji z lekarzem, aby uniknąć powrotu objawów nudności i wymiotów
Xonvea — przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Xonvea:
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Xonvea, konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest wymagana w przypadku pacjentek z astmą, zaburzeniami oddychania, zwiększonym ciśnieniem w oku, jaskrą z wąskim kątem przesączania, wrzodami żołądka, chorobami wątroby lub nerek, zespołem wydłużonego odstępu QT, epilepsją, czy zaburzeniami elektrolitowymi. Dodatkowo należy omówić z lekarzem przyjmowanie leków na kaszel, przeziębienie, leki nasenne, przeciwbólowe oraz spożywanie alkoholu.
Dodatkowe informacje:
Specjalistyczna opieka jest zalecana dla kobiet z tzw. wymiotami ciężarnych. Lek Xonvea może zwiększać wrażliwość na światło i ryzyko odwodnienia oraz udaru cieplnego. Należy monitorować objawy nadużywania lub uzależnienia. Lek może wpływać na wyniki przesiewowych badań moczu oraz testów alergicznych. W przypadku planowania testów alergicznych, przerwanie stosowania leku kilka dni przed badaniem jest zalecane.
Interakcja z innymi lekami
Interakcje leku z innymi substancjami mogą wpływać na jego działanie oraz bezpieczeństwo stosowania. Poniżej przedstawiono wybrane interakcje leku z innymi preparatami:
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Stosowanie Xonvea w ciąży:
Lek jest przeznaczony dla kobiet ciężarnych.
Stosowanie Xonvea podczas karmienia piersią:
Przed zastosowaniem leku Xonvea podczas laktacji, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu rozważenia przerwania karmienia piersią lub odstawienia leku, ze względu na możliwość przenikania substancji czynnej do mleka matki i potencjalne ryzyko dla dziecka.
Xonvea — skutki uboczne
Możliwe działania niepożądane leku Xonvea:
Przechowywanie leku Xonvea
Przechowywanie leku powinno odbywać się w sposób zapewniający jego ochronę przed dostępem dzieci.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Lek Xonvea — czy szkodzi dziecku?

Jeśli tabletki Xonvea 10 mg stosowane są przez kobietę w ciąży zgodnie z zaleceniami lekarza, nie szkodzą dziecku.
Tabletki na mdłości w ciąży Xonvea — jak brać?

Zaleca się przyjmowanie tabletki Xonvea na czczo, w całości.
Lek Xonvea — po jakim czasie działa?

Xonvea tabletki wykazują działanie, jeśli lek stosowany jest regularnie.
Tabletki Xonvea 10 mg — czy bezpieczne w stosowaniu?

Jeśli lek Xonvea 10 mg stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarza, jest on bezpieczny, zarówno dla matki, jak i dla płodu.
Lek na mdłości w ciąży Xonvea a alkohol — czy podczas stosowania leku można go spożywać?

Podczas stosowania leku Xonvea 10 mg spożywanie alkoholu nie jest wskazane.
Czy lek na mdłości w ciąży Xonvea bez recepty jest dostępny?

Nie, Xonvea tabletki dojelitowe dostępne są wyłącznie na receptę.
Co zamiast leku Xonvea — zamienniki

Obecnie nie ma zamienników tabletek Xonvea na mdłości.