Najważniejsze informacje:
W poniższym opisie znajdziesz wiadomości dotyczące stosowania leku Letrox 50 — dawek leczniczych, skutków ubocznych, ceny i zamienników. Dodatkowo znajdziesz tu również szczegółowe intormacje na temat Letroxu 50 — ulotkę producenta. Jeśli masz dodatkowe pytania, możesz skorzystać z konsultacji ze specjalistą na stronie Receptomat.pl. Lekarz ma możliwość wystawienia e-recepty online na lek Letrox 50.
postać / dawka | tabletki (50 µg) |
substancja czynna | Lewotyroksyna / Levothyroxinum natricum |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | niedoczynność tarczycy, leczenie chorób i zaburzeń czynności tarczycy |
podmiot odpowiedzialny | BERLIN — CHEMIE AG, Glienicker Weg 125, 12489 Berlin, Niemcy |
Lek Letrox 50 objęty jest refundacją.
Podana cena w przyszłości może ulec zmianie.
Letrox 50 to lek zawierający lewotyroksynę, syntetyczny odpowiednik naturalnego hormonu tarczycy — tyroksyny. W procesie konwersji przebiegającym w tkankach obwodowych od jej cząsteczki odłącza się jeden atom jodu, dzięki czemu przekształca się w aktywniejszą postać — trójjodotyroninę. Prawidłowe stężenie hormonów tarczycy i przebieg procesu konwersji ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Letrox 50 (lewotyroksyna) wchłania się głównie w jelicie cienkim, jego dostępność biologiczna wynosi 60-80%. Najwyższe stężenie lewotyroksyny u pacjentów z niedoczynnością tarczycy osiągane jest po około 3 godzinach od przyjęcia preparatu, a efekty jego działania pojawiają się zwykle po 3-5 dniach.
Letrox 50 wykorzystywany jest w:
Na polskim rynku jest kilka leków zawierających lewotyroksynę, mogących stanowić zamiennik Letrox 50: Althyxin, Eferox, Eltroxin, Euthyrox.
Wszystkie leki dostępne są wyłącznie na receptę.
Inne leki antykoncepcyjne to m.in. Letrox 75, Letrox 100.
Lek Letrox 50 występuje w postaci tabletek.
Substancja czynna: lewotyroksyna
W każdej tabletce znajduje się od 53,2 do 56,8 µg lewotyroksyny.
Pozostałe składniki: jednowodny chlorowodorek cysteiny, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, tlenek magnezu, lekki, talk
Lek Letrox 50 należy przyjmować zgodnie z zalecaniami lekarza. Dawkowanie zależy od obserwacji objawów i wyników badań laboratoryjnych.
Najczęściej zalecane dawki:
Letrox 50 stosuje się doustnie.
Dawkę dobową należy przyjąć rano, przynajmniej pół godziny przed pierwszym posiłkiem (pozwala to osiągnąć najwyższą dostępność biologiczną substancji). Tabletkę należy popić dużą ilością płynu, np. szklanką wody.
Tabletkę można podzielić, a w przypadku małych dzieci rozkruszyć i rozpuścić w 10-15 ml wody. Zawiesinę należy podać dziecku bezpośrednio po przygotowaniu.
U seniorów oraz pacjentów z chorobą niedokrwienną serca lub długotrwałą i ciężką niedoczynnością tarczycy zalecane jest rozpoczynanie leczenia przy zastosowaniu mniejszych dawek leku. Zwiększanie dawek musi być przeprowadzane stopniowo w długich odstępach czasu, po przeprowadzeniu badań hormonów tarczycy i TSH.
O czasie trwania leczenia Letroxem 50 decyduje lekarz. W przypadku niedoczynności lub po usunięciu tarczycy, a często również w celu zapobiegania wznowie wola, zwykle konieczne jest przyjmowanie preparatu do końca życia.
Nie należy stosować leku Letrox 50 jeśli pacjent ma:
Przed zastosowaniem Letroxu 50 należy wykluczyć (lub rozpocząć leczenie):
Należy zachować ostrożność u pacjentów:
Przed zastosowaniem Letroxu 50 należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach i preparatach medycznych oraz o tych, które pacjent planuje stosować w najbliższej przyszłości, również tych dostępnych bez recepty.
Letrox 50 może wpływać na działanie:
Na działanie Letroxu 50 wpływają przede wszystkim leki hamujące wchłanianie lewotyroksyny i obniżające jej skuteczność, m.in. preparaty:
Nie ma przeciwwskazań do stosowania Letroxu 50 w ciąży. Lek uzupełnia niedobory hormonalne. Prawidłowy poziom hormonów tarczycy jest niezbędny do harmonijnego rozwoju płodu, a często również do zajścia w ciążę i jej utrzymania.
Lewotyroksyna, podobnie jak hormon endogenny, przedostaje się do mleka matki w niewielkich ilościach i nie stanowi dla niego zagrożenia, dlatego uważa się za bezpieczne jednoczesne przyjmowanie leku Letrox 50 i karmienie piersią.
Jak każdy lek Letrox 50 może wywoływać działania niepożądane. Przy właściwie dobranych dawkach dochodzi do nich bardzo rzadko.
Większość możliwych działań niepożądanych Letrox 50 wiąże się z przyjęciem za dużej dawki leku. Objawy przypominają te występujące w nadczynności tarczycy.
Informacje o pozostałych działaniach niepożądanych zawarte są w ulotce producenta.
Letrox 50 należy przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze poniżej 30°C.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Letrox 50.
Nie. Wszystkie preparaty zawierające lewotyroksynę, a więc również Letrox 50, dostępne są wyłącznie na receptę.
Letrox 50 stosuje się w konkretnych przypadkach medycznych, w dawkach dobranych do konkretnych wskazań i wyników pacjenta. W takiej sytuacji działanie leku wpływa na poprawę stanu zdrowia pacjenta. Przyjmowanie preparatu niezgodnie z zaleceniami lekarza lub w przypadku braku wskazań może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Letrox 50 może również zaszkodzić w przypadku występowania nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.
Letrox 50 zawiera lewotyroksynę — syntetyczny analog naturalnej tyroksyny, czyli endogennego hormonu tarczycy. Lek zalecany jest w kilku przypadkach, m.in. w celu uzupełniania niedoborów hormonów tarczycy w przypadku niedoczynności gruczołu. Lewotyroksyna i naturalna (endogenna) tyroksyna działają, jednakowo i przekształcają się w trójjodotyroninę, która oddziałuje na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Producent nie umieścił na ulotce informacji na temat występowania interakcji pomiędzy Letroxem a alkoholem.