Euthyrox N 137
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.
- Lek Euthyrox N 137 stosuje się w leczeniu chorób i zaburzeń czynności tarczycy, w tym wola u osób dorosłych, niedoboru hormonu tarczycy oraz pacjentów z rakiem tarczycy.
- Substancją czynną leku jest lewotyroksyna sodowa, syntetyczny odpowiednik naturalnych hormonów tarczycy.
- Euthyrox N 137 ma postać tabletek i przeznaczony jest do leczenia osób dorosłych i dzieci.
- Lek Euthyrox N 137 dostępny jest wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | choroby i zaburzenia czynności tarczycy |
postać | tabletki |
dawka | 137 mcg |
substancja czynna | Lewotyroksyna sodowa (Levothyroxinum natricum) |
podmiot odpowiedzialny | Merck Sp. z o.o. |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Euthyrox N 137? Cena, refundacja
Euthyrox N 137 jest lekiem refundowanym. Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek bezpłatnie lub po cenie ryczałtowej. Cena 100% za 50 tabletek 137 mcg wynosi 11,45 zł.
Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.
Euthyrox N 137 – jak działa, na co i dla kogo
Euthyrox N 137 to lek stosowany w leczeniu chorób i zaburzeń tarczycy. Preparat wykorzystywany jest m.in. w leczeniu wola (przede wszystkim u dorosłych pacjentów, u których nie można zastosować jodu) i zapobiegania jego nawrotom, w uzupełnianiu niedoborów hormonów tarczycy w przypadku niedoczynności gruczołu, oraz u pacjentów z rakiem tarczycy w celu zahamowania wzrostu guza. Euthyrox N 137 zalecany jest również pacjentom z nadczynnością, u których zbyt wysoka dawka leków przeciwtarczycowych spowodowała niedobór hormonów tarczycy.
Lek przeznaczony jest do stosowania u pacjentów dorosłych i dzieci.
Euthyrox N 137- skład leku
Substancją czynną leku jest lewotyroksyna sodowa. W jednej tabletce znajduje się 137 mcg substancji. W składzie tabletki znajdują się również substancje pomocnicze, takie jak: skrobia kukurydziana, kwas cytrynowy, żelatyna, kroskarmeloza sodowa, stearynian magnezu i mannitol (E 421).
Euthyrox N 137 – dawkowanie
Lek Euthyrox N 137 należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, jak stosować lek, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dawkowanie leku Euthyrox N 137 zależne jest od oceny klinicznej oraz wyników badań laboratoryjnych. Terapia rozpoczyna się od niskiej dawki początkowej, która jest stopniowo zwiększana co 2 – 4 tygodnie do momentu osiągnięcia optymalnej dawki dostosowanej do potrzeb pacjenta.
Zazwyczaj zalecane dawki wynoszą:
- w leczeniu wola obojętnego i zapobieganiu nawrotom: 75 – 200 mcg,
- w uzupełnieniu niedoboru hormonów tarczycy: u dorosłych – dawka początkowa 25 – 50 mcg, dawka podtrzymująca 100-200 mcg, u dzieci i młodzieży – dawka początkowa 12,5 – 50 mcg, dawka podtrzymująca 100-150 mcg/m2 powierzchni ciała,
- w leczeniu raka tarczycy: 150 – 300 mcg,
- w wyregulowaniu hormonów tarczycy (przy niedoczynności po zastosowaniu leków przeciwtarczycowych): 50 – 100 mcg,
U noworodków i niemowląt z wrodzoną chorobą tarczycy, zalecana dawka początkowa wynosi 10 do 15 mcg/kg masy ciała na dobę przez pierwsze 3 miesiące. Następnie lekarz dostosowuje dawkę w zależności od wyników badań laboratoryjnych.
W przypadku pacjentów w podeszłym wieku, z wolem olbrzymim, z chorobami serca, niską masą ciała i ciężką niedoczynnością tarczycy stosuje się zwykle niższe dawki leku.
Euthyrox N 137 – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Euthyrox N 137 należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przeciwwskazania do stosowania leku Euthyrox N 137:
- uczulenie na lewotyroksynę lub inne składniki leku,
- nieleczona niedoczynność przysadki mózgowej, nieleczona nadczynność tarczycy,
- nieleczona niedoczynność kory nadnerczy,
- pacjenci po niedawnym zawale mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego,
- jednoczesne przyjmowanie leków przeciwtarczycowych w ciąży.
Środki ostrożności przy stosowaniu leku Euthyrox N 137
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o przebytej dławicy piersiowej, niewydolności serca, zaburzeniach rytmu serca, menopauzie, nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy lub miażdżycy. Konieczne jest ustabilizowanie wymienionych dolegliwości, a w trakcie leczenia, wymagane jest regularne monitorowanie poziomu hormonów tarczycy. Należy również poinformować lekarza o występowaniu niedoczynności kory nadnerczy lub zaburzenia pracy przysadki, ponieważ przed zastosowaniem leku zachodzi konieczność przeprowadzenie określonych badań, a w razie konieczności odpowiednie leczenie.
Ze względów bezpieczeństwa przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o przechodzeniu menopauzy, leczeniu cukrzycy, przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych, występowania zaburzeń psychotycznych, stosowania orlistatu oraz przyjmowaniu biotyny.
Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leku u niemowląt z niską masą urodzeniową, ponieważ może dojść do zapaści krążeniowej.
Aby uzyskać pełne informacje o przeciwwskazaniach i środkach ostrożności, zaleca się zapoznanie się z ulotką leku Euthyrox N 137..
Interakcje z innymi lekami
Pacjent powinien poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich aktualnie, lub niedawno stosowanych lekach oraz tych, które planuje przyjmować, ponieważ lek Euthyrox N 137 może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego w niektórych przypadkach konieczne są zmiany dawek lub zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy lekami.
Szczególnie należy zwrócić uwagę na jednoczesne przyjmowanie Euthyroxu N 137 z lekami:
- przeciwcukrzycowymi,
- przeciwzakrzepowymi,
- wiążącymi kwasy żółciowe (np. cholestyramina, kolestypol),
- zobojętniającymi, sukralfatem, preparatami zawierającymi glin, żelazo lub wapń,
- przeciwtarczycowymi,
- glikokortykosteroidami,
- beta-adrenolitycznymi,
- przeciwdepresyjnymi, np. sertraliną,
- zmniejszającymi stężenie fosforanów,
- stosowanymi w leczeniu nowotworów (inhibitory kinazy tyrozynowej),
- wykorzystywanymi w leczeniu i zapobieganiu malarii, np. chlorochina,
- aktywującymi niektóre enzymy wątrobowe,
- przeciwpadaczkowymi,
- zawierającymi dziurawiec.
Szczegółowe informacje dotyczące interakcji znajdują się w ulotce leku.
Stosowanie leku Euthyrox N 137 w ciąży i w okresie karmienia piersią
W trakcie ciąży leczenie Euthyroxem N 137 powinno być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza, w celu dostosowania dawki. U ciężarnych nie zaleca się jednoczesnego stosowania leku wraz z lekami przeciwtarczycowymi.
Euthyrox N 137 a karmienie piersią
Lek można stosować w okresie karmienia piersią, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Euthyrox N 137 – skutki uboczne
Jak każdy lek Euthyrox N 137 może wywoływać skutki uboczne, choć nie u każdego one wystąpią. Ponieważ lek zawiera substytut naturalnego hormonu tarczycy u pacjentów przyjmujących Euthyrox N 137 działania niepożądane są rzadkością. W przypadku zbyt wysokiej dawki mogą występować: bóle głowy, nieregularna czynność serca, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, uderzenia gorąca, poty, zaburzenia snu, osłabienie lub kurcze mięśni, zaburzenia miesiączkowania, drżenie, niepokój ruchowy, gorączka, wymioty, biegunka, spadek masy ciała, guz rzekomy mózgu.
Należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia gwałtownych reakcji alergicznych, takich jak obrzęk twarzy, języka, gardła, trudności w połykaniu lub w oddychaniu, duszności, wysypki lub pokrzywki.
Przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, poza zasięgiem dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.
Inne leki na niedoczynność tarczycy:
Nie. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.
Lek Euthyrox N 137 nie ma zamiennika. Na rynku są inne preparaty zawierające lewotyroksynę, takie jak np. Letrox, Eltroxin, czy Althyxin, jednak są dostępne w innych dawkach i nie mogą być traktowane jako bezpośrednie zamienniki, a o ich zastosowaniu może zdecydować wyłącznie lekarz.
Lek należy przyjmować rano, na czczo, minimum 30 minut przed pierwszym posiłkiem. Tabletkę należy popić niewielką ilością wody.
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.