e-Konsultacja z Receptą Online

Euthyrox N 25

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Euthyrox N 25? Cena, refundacja

Lek Euthyrox N 25 jest refundowany. Jego cena 100% zależy od ilości tabletek w opakowaniu i wynosi 6,82 zł za 50 tabletek oraz 9,51 zł za 100 tabletek. Euthyrox N 25 jest bezpłatny dla pacjentów, którzy mają wskazania do refundacji tego leku. 

Cena Euthyrox N 25 w przyszłości może ulec zmianie.

Euthyrox N 25— jak działa, na co i dla kogo?

Lewotyroksyna sodowa jest syntetycznym analogiem hormonów tarczycy, który jest stosowany w terapii różnych zaburzeń czynności tarczycy. Jej działanie jest identyczne z naturalnymi hormonami wytwarzanymi przez tarczycę. Euthyrox N 25 znajduje zastosowanie w leczeniu wola eutyreoidalnego u osób dorosłych, zapobieganiu nawrotom wola po interwencji chirurgicznej, suplementacji niedoboru hormonów tarczycy w przypadku niewystarczającej ich produkcji przez gruczoł oraz hamowaniu wzrostu guza u pacjentów z rakiem tarczycy. Dodatkowo Euthyrox N 25 może być wykorzystywany do normalizacji poziomu hormonów tarczycy u pacjentów leczonych z powodu nadczynności tarczycy przy użyciu leków antytyreoidalnych.

Euthyrox N 25 — skład leku

Euthyrox N 25 charakteryzuje się obecnością lewotyroksyny sodowej jako substancji czynnej. Tabletka zawiera 25 mikrogramów tego składnika. W skład leku, oprócz substancji czynnej, wchodzą również substancje pomocnicze, które obejmują skrobię kukurydzianą, kwas cytrynowy, żelatynę, kroskarmelozę sodową, stearynian magnezu oraz mannitol (E 421).

Euthyrox N 25 — dawkowanie

Dawkowanie leku Euthyrox N 25 powinno być ściśle dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Lekarz, opierając się na ocenie stanu klinicznego oraz wynikach badań laboratoryjnych, ustala odpowiednią dawkę. Terapia zazwyczaj rozpoczyna się od mniejszej dawki, którą stopniowo zwiększa się w odstępach 2-4 tygodni, aż do osiągnięcia optymalnej dawki dla danego pacjenta. W początkowej fazie leczenia niezbędne są regularne badania laboratoryjne, umożliwiające precyzyjne dostosowanie dawki.

Zalecane dawki lewotyroksyny sodowej w zależności od wskazań terapeutycznych przedstawiają się następująco:

  • w leczeniu wola z prawidłową funkcją tarczycy oraz profilaktyce nawrotów po operacji: 75 – 200 mikrogramów na dobę,
  • w przypadku niedoboru hormonów tarczycy u dorosłych:
    • dawka początkowa: 25 – 50 mikrogramów na dobę,
    • dawka podtrzymująca: 100 – 200 mikrogramów na dobę.
  • w przypadku niedoboru hormonów tarczycy u dzieci i młodzieży:
    • dawka początkowa: 12,5 – 50 mikrogramów na dobę,
    • dawka podtrzymująca: 100 – 150 mikrogramów/m² powierzchni ciała na dobę.
  • w leczeniu raka tarczycy w celu zahamowania wzrostu guza: 150 – 300 mikrogramów na dobę,
  • w leczeniu nadczynności tarczycy przy równoczesnym stosowaniu leków przeciwtarczycowych: 50 – 100 mikrogramów na dobę.

Dawkowanie u noworodków i niemowląt z wrodzoną niedoczynnością tarczycy wymaga szybkiego uzupełnienia hormonów. Zalecana dawka początkowa wynosi 10 do 15 mikrogramów/kg masy ciała na dobę przez pierwsze 3 miesiące życia. Następnie dawkę dostosowuje się indywidualnie.

Sposób podawania: Euthyrox N 25 należy przyjmować doustnie, rano, na czczo, co najmniej pół godziny przed pierwszym posiłkiem, popijając niewielką ilością wody. W przypadku niemowląt tabletkę należy rozkruszyć, zmieszać z wodą i podać przed pierwszym posiłkiem, przygotowując świeżą zawiesinę bezpośrednio przed użyciem.

Czas trwania terapii jest zmienny i zależy od wskazań do stosowania leku. W większości przypadków Euthyrox N 25 wymaga przyjmowania przez całe życie. W sytuacji konieczności zmiany dawki, lekarz może przepisać lek o innej mocy.

Przyjęcie dawki wyższej niż zalecana może skutkować objawami takimi jak tachykardia, niepokój, pobudzenie, ruchy mimowolne, a nawet napady drgawek u osób z zaburzeniami neurologicznymi. Może również prowadzić do nadczynności tarczycy i objawów ostrej psychozy. W takich przypadkach konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska.

W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować dawki podwójnej, lecz kontynuować leczenie zgodnie z ustalonym schematem. W razie wątpliwości dotyczących stosowania leku zaleca się kontakt z lekarzem lub farmaceutą.

Euthyrox N 25 — przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Euthyrox N 25:

  • nadwrażliwość na lewotyroksynę lub inne składniki leku,
  • nieleczona niedoczynność przysadki,
  • nieleczona nadczynność tarczycy,
  • nieleczona niedoczynność kory nadnerczy,
  • ostry zawał mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego, pancarditis,
  • jednoczesne stosowanie z lekami przeciwtarczycowymi w ciąży.

Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Euthyrox N 25 konieczne jest poinformowanie lekarza o istniejących schorzeniach sercowo-naczyniowych, takich jak dławica piersiowa, niewydolność serca, arytmie, nadciśnienie tętnicze oraz miażdżyca. Wymagane jest ustabilizowanie tych stanów przed rozpoczęciem terapii. Regularne monitorowanie stężenia hormonów tarczycy jest niezbędne podczas leczenia. W przypadku niedoczynności kory nadnerczy lub zaburzeń przysadki, lekarz przeprowadzi odpowiednie badania przed rozpoczęciem terapii. U wcześniaków z niską masą urodzeniową należy kontrolować ciśnienie tętnicze. Zmiana leku na inny zawierający lewotyroksynę wymaga ścisłego monitorowania.

Dodatkowe informacje:
Lewotyroksyna nie jest przeznaczona do redukcji masy ciała. Nieprawidłowe stosowanie może prowadzić do poważnych działań niepożądanych. W przypadku menopauzy, cukrzycy, stosowania leków przeciwzakrzepowych, orlistatu lub zaburzeń psychotycznych, konieczne może być dostosowanie dawki. 

Interakcja z innymi lekami

Lek Euthyrox N 25 może oddziaływać na inne leki, dlatego konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub planowanych lekach.

Leki, które mogą być osłabione przez Euthyrox N 25:

  • leki przeciwcukrzycowe: może być wymagana korekta dawki i monitorowanie stężenia cukru we krwi,
  • leki przeciwzakrzepowe (pochodne kumaryny): możliwe zwiększenie ryzyka krwawień i potrzeba kontroli parametrów krzepnięcia.

Leki, które mogą osłabiać działanie Euthyrox N 25:

  • leki wiążące kwasy żółciowe: Euthyrox N 25 należy przyjmować 4-5 godzin przed tymi lekami,
  • leki zobojętniające, sukralfat, leki zawierające glin, żelazo, wapń: Euthyrox N 25 należy stosować co najmniej 2 godziny przed tymi lekami,
  • propylotiouracyl, glikokortykosteroidy, leki beta-adrenolityczne, sertralina, sewelamer, inhibitory kinazy tyrozynowej, chlorochina/proguanil, barbiturany, karbamazepina, ziele dziurawca, leki zawierające estrogeny, inhibitory pompy protonowej, orlistat: mogą wymagać dostosowania dawki Euthyrox N 25.

Leki, które mogą nasilać działanie Euthyrox N 25:

  • salicylany, dikumarol, furosemid (w dużych dawkach), klofibrat: wymagana może być korekta dawki Euthyrox N 25.

Inne interakcje:

  • orlistat: może prowadzić do niedoczynności tarczycy,
  • inhibitory proteazy, fenytoina: wymagane badanie hormonów tarczycy i ewentualna zmiana dawki,
  • amiodaron: może wpływać na czynność tarczycy,
  • środki kontrastowe zawierające jod: wymagane informowanie lekarza przed badaniem diagnostycznym,
  • biotyna: może wpływać na wyniki badań hormonów tarczycy.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Euthyrox N 25 w ciąży: 

W przypadku ciąży lub karmienia piersią konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest niezbędna przed rozpoczęciem terapii Euthyrox N 25. Monitorowanie i dostosowanie dawki przez specjalistę może być wymagane w trakcie ciąży.

Jeżeli pacjentka przyjmowała Euthyrox N 25 w połączeniu z lekami przeciwtarczycowymi, lekarz może zalecić zaprzestanie terapii po potwierdzeniu ciąży. Leki przeciwtarczycowe są przeciwwskazane w ciąży i nie powinny być stosowane równocześnie z Euthyrox N 25. Ponadto, podczas ciąży nie są wskazane testy diagnostyczne tarczycy z użyciem środków hamujących jej czynność.

Stosowanie leku Euthyrox N 25 podczas karmienia piersią: 

Podczas laktacji, kontynuacja przyjmowania Euthyrox N 25 jest możliwa i powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Lewotyroksyna w niewielkim stopniu przenika do mleka matki, co minimalizuje ryzyko wpływu na dziecko.

Euthyrox N 25— skutki uboczne 

Przykłady działań niepożądanych leku Euthyrox N 25:

  • reakcje nadwrażliwości: obrzęk twarzy, języka, gardła, trudności w oddychaniu, trudności w połykaniu, duszność, reakcje skórne, takie jak wysypka czy pokrzywka,
  • objawy związane z nadmierną dawką lub złą tolerancją: nieregularne lub przyspieszone tętno, bóle dławicowe, ból głowy, osłabienie mięśni, kołatanie serca, skurcze mięśni, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, uderzenia gorąca, gorączka, guz rzekomy mózgu, zaburzenia snu, nadmierne pocenie, drżenie, niepokój ruchowy, utrata masy ciała, biegunka.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zdecydować o przerwaniu leczenia lub zmniejszeniu dawki.

Częstość występowania działań niepożądanych jest nieznana.

Przechowywanie leku Euthyrox N 25

Lek Euthyrox N 25 powinien być umieszczony w miejscu, które nie jest widoczne ani dostępne dla dzieci, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Temperatura przechowywania nie może przekraczać 25˚C. Aby zabezpieczyć lek przed działaniem światła, konieczne jest utrzymanie blistra w oryginalnym opakowaniu zewnętrznym.


Inne leki na niedoczynność tarczycy:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Euthyrox N 25 (6)

Leki na receptę, takie jak Euthyrox N 25, powinny być przyjmowane tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie leku zależy od wielu czynników, takich jak indywidualne potrzeby pacjenta, jego stan zdrowia czy wiek.

Inne leki na receptę, które zawierają taką samą substancję czynną jak Euthyrox N 25, to m.in.: Eltroxin, Euthyrox N 100 czy Letrox 100.

Euthyrox N 25 i Letrox to dwie różne nazwy, ale obie odnoszą się do leku, którego substancją czynną jest lewotyroksyna. Jest ona syntetyczną formą hormonu tarczycy.

Podczas stosowania leku Euthyrox N 25 pacjent nie powinien spożywać alkoholu. Najlepiej kwestie te omówić z lekarzem.

Euthyrox N 25 może wpływać na masę ciała u różnych osób, a skutki uboczne, takie jak tycie lub chudnięcie są indywidualne.

Nie, lek Euthyrox N 25 dostępny jest wyłącznie na podstawie ważnej e-recepty.

e-Konsultacja z Receptą Online
Euthyrox N 25

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.