Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Letrox 100

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Letrox 100

Letrox stosowany jest w leczeniu niedoczynności tarczycy o różnym pochodzeniu, uzupełnia niedobór hormonów tarczycy. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i ulotki producenta. Na e-wizytę umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Letrox 100.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Letrox 100:

  • nazwa: Letrox 100

  • dawka: 100 mcg (100 mikrogramów)

  • postać: tabletki

  • substancja czynna: lewotyroksyna sodowa (levothyroxinum natricum)

  • dostępne wielkości opakowań: 50 tabl.

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki na niedoczynność tarczycy

Letrox 100 – tabletki na leczenie zaburzeń czynności tarczycy

Lek Letrox zawiera syntetyczny hormon tarczycy lewotyroksynę sodową. Ma on takie samo działanie jak hormon tarczycy wytwarzany w naturalny sposób. Jest stosowany w terapii zastępczej i uzupełniającej w niedoczynności tarczycy o różnej etiologii. Letrox jest dostępny w różnych dawkach: 50 mcg, 75 mcg, 100 mcg, 125 mcg, 150 mcg. Lek występny jest wyłącznie na receptę.

Sprawdź opinie pacjentów o Letrox 100.

Lek na niedoczynność tarczycy Letrox 100 – kiedy się stosuje?

Lek Letrox ma główne wskazanie związane z leczeniem niedoborów hormonów tarczycy i (lub) złagodzenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy. Lek na tarczycę Letrox 100, jako syntetyczny zamiennik, ma za zadanie uzupełnić niedobór tarczycy wynikający z jej niedoczynności bądź innych dolegliwości, które powodują zbyt niską produkcję hormonu. Lekarz indywidualnie dostosowuje dawki leku do wyników badań laboratoryjnych i stanu pacjenta.

Jakie są wskazania do stosowania Letrox 100?

  • W przebiegu niedoczynności tarczycy - uzupełnienie niedoboru hormonów.

  • U pacjentów po operacji wola (powiększenia) tarczycy – w celu zapobieganiu wznowy, u osób z prawidłową czynnością tego narządu (eutyreoza).

  • W terapii wola (o charakterze łagodnym) u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy.

  • Pomocniczo przy terapii nadczynności tarczycy w skojarzeniu z innymi lekami z grupy tyreostatyków (które hamują czynność tarczycy) – w sytuacji osiągnięcia prawidłowej czynności tarczycy, np. w chorobie Gravesa-Basedowa.

  • W leczeniu nowotworów złośliwych tarczycy w celu zahamowania wzrostu guza oraz uzupełnienia niedoborów, szczególnie po operacyjnym usunięciu tarczycy.

  • Podczas badań, które mają na celu ocenę czynności tarczycy i jej prawidłową pracę, np. w teście supresyjnym tarczycy.

Lek na niedoczynność tarczycy Letrox – jakie dawki, jak stosować?

W przypadku leczenia niedoczynności tarczycy lekiem Letrox, lekarz dla każdego pacjenta dostosowuje dawkę dobową oraz schemat leczenia. Specjalista na podstawie wyników badań laboratoryjnych, wywiadu z pacjentem oraz oceny klinicznej indywidualnie dopasowuje dawkę leku.

Tabletki poszczególnych wariantów leku Letrox mają różną zawartość substancji czynnej – od 50 do 150 mikrogramów lewotyroksyny sodowej. Specjalista zazwyczaj tak przystosowuje dawkę leku, aby pacjent przyjmował jedną tabletkę na dobę. W zależności od wskazania i wyników badań laboratoryjnych, lekarz przepisze odpowiednią dawkę początkową. Po pewnym czasie, po wykonaniu badań kontrolnych i ocenie objawów niedoczynności tarczycy po stosowaniu leku, specjalista może zmienić dawkę dobową.

Inne leki stosowane na niedoczynność tarczycy to m.in. Letrox 75, Verospiron.

Stosowanie leku Letrox u dzieci

Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci należy prowadzić zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza.

U niemowląt z wrodzoną niedoczynnością tarczycy ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. To istotne pod kątem ich prawidłowego rozwoju. W takich przypadkach zalecana dawka początkowa waha się od 10 do 15 mikrogramów lewotyroksyny na kilogram masy ciała dziecka na dobę. Tę dawkę stosuje się przez pierwsze 3 miesiące leczenia. Po tym czasie dawka Letrox może zostać zmieniona na podstawie wyników badań, by jak najlepiej dopasować ją do stanu pacjenta.

U dzieci, u których zdiagnozowano nabytą niedoczynność tarczycy, początkowa dawka jest zazwyczaj z przedziału 12,5 – 50 mikrogramów lewotyroksyny na dobę. Specjalista w odstępach 2-4 tygodni zleca badania kontrolne stężenia hormonów tarczycy i TSH we krwi i na tej podstawie zwiększa dawkę, aż do uzyskania odpowiedniej dawki zastępczej.

Leczenie podtrzymujące w przypadku zarówno wrodzonej, jak i nabytej niedoczynności tarczycy, zazwyczaj wynosi od 100 do 150 mikrogramów lewotyroksyny sodowej na m2 powierzchni ciała na dobę.

Tabletki Letrox – czy stosować podczas posiłku? Kiedy zażywać?

Stosując tabletki na niedoczynność tarczycy Letrox 100 pacjent powinien pamiętać, by nie zażywać leku podczas posiłków. Warto pamiętać, że dieta bogata w wapń (np. w mleko i produkty mleczne) i posiłki go zawierające mogą istotnie osłabiać wchłanianie się substancji czynnej leku (lewotyroksyny).

W przypadku, gdy pacjent stosuje dietę zawierającą soję, wymagane są częstsze kontrole czynności tarczycy i poziomu hormonów. Soja zaburza wchłanianie lewotyroksyny w jelitach, co osłabia działanie i skuteczność leku. Z tego względu podczas stosowania diety zawierającej soję (a nawet po jej zakończeniu) lekarz zazwyczaj zleca częstsze badania kontrolne i na ich podstawie dostosowuje dawkę do stanu pacjenta i wyników badań.

Niedoczynność tarczycy w ciąży – czy można stosować Letrox?

Każdy lek stosowany w ciąży powinien być najpierw skonsultowany, a następnie stosowany wyłącznie pod kontrolą lekarza. Specjalista określi ryzyko zdrowotne dla bezpiecznego przebiegu ciąży oraz podejmie decyzję co do dawkowania i czasu trwania leczenia niedoczynności tarczycy w ciąży na podstawie dostępnych wyników badań.

Podczas ciąży szczególnie ważne jest prawidłowe leczenie hormonami tarczycy. Ma to istotne znaczenie dla zdrowia matki i rozwijającego się płodu. Pacjentka powinna pozostać w stałym kontakcie z endokrynologiem przez cały okres ciąży oraz karmienia piersią. Co ważne, nawet podczas stosowania przez kobietę wysokich dawek lewotyroksyny, ilość przenikającego do mleka kobiecego hormonu jest bardzo mała.

Lek na niedoczynność tarczycy Letrox należy stosować pod stałą kontrolą lekarza, należy również regularnie badać czynność tarczycy. To istotne, by dobrze dostosować odpowiednią dawkę leku.

Podobnie pacjentki, które dopiero planują zajście w ciążę, powinny pozostać pod stałą kontrolą lekarza i poinformować go o tym, by odpowiednio dostosować terapię.

Opis produktu – ulotka leku Letrox 100

Inne popularne leki na niedoczynność tarczycy: