Najważniejsze informacje:
Szczegółowe informacje o leku Euthyrox N 125 znajdziesz w opisie poniżej i w ulotce producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację ze specjalistą na Receptomat.pl. Tam też możesz zamówić e-receptę na tabletki Euthyrox N 125.
postać / dawka | tabletki, 125 µg |
substancja czynna | lewotyroksyna (Levothyroxinum natricum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | niedoczynność tarczycy, leczenie chorób i zaburzeń czynności tarczycy |
podmiot odpowiedzialny | Merck Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 142B, 02-305 Warszawa, Polska |
W przypadku leku refundowanego Euthyrox N 125, jego ceny są takie same w każdej aptece. Lek wydawany jest bezpłatnie kobietom w ciąży i osobom, które ukończyły 75 lat.
Ceny leku mogą ulec zmianie w przyszłości.
Lewotyroksyna sodowa, substancja czynna leku Euthyrox N, to syntetyczny hormon tarczycy. Stosuje się ją do leczenia chorób i zaburzeń czynności tarczycy.
Euthyrox N 125 jest stosowany:
Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Althyxin, Eferox, Eltroxin, Letrox.
Inne leki na niedoczynność tarczycy to m.in. Novothyral, Letrox 75.
Substancją czynną leku jest lewotyroksyna sodowa. Każda tabletka zawiera 125 mikrogramów lewotyroksyny sodowej.
Pozostałymi składnikami tego leku są: skrobia kukurydziana, kwas cytrynowy, żelatyna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian i mannitol (E 421).
Euthyrox N 125 ma postać tabletek do stosowania doustnego. Należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Leczenie rozpoczyna się od małej dawki, zwiększanej stopniowo co 2-4 tygodnie (do uzyskania dawki docelowej).
Leczenie wola obojętnego: 75-200 µg na dobę.
Zapobieganie nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego: 75-200 µg na dobę.
Leczenie substytucyjne niedoczynności tarczycy u dorosłych: dawka początkowa 25-50 µg na dobę, dawka podtrzymująca 100-200 µg na dobę.
Leczenie skojarzone z lekami przeciwtarczycowymi w nadczynności tarczycy: 50-100 µg na dobę.
Leczenie supresyjne w raku tarczycy: 150-300 µg na dobę.
Dzieci i młodzież
Noworodki i niemowlęta z wrodzoną niedoczynnością tarczycy: zalecana dawka początkowa wynosi 10-15 µg/kg masy ciała na dobę przez pierwsze 3 miesiące (po tym czasie dawka dobierana jest indywidualnie).
Leczenie substytucyjne niedoczynności tarczycy u dzieci: dawka początkowa 12,5-50 µg na dobę, dawka podtrzymująca 100-150 µg na m2 powierzchni ciała na dobę.
Sposób podawania
Tabletki należy przyjmować 1 raz na dobę, rano na czczo, co najmniej 30 minut przed śniadaniem, popijając niewielką ilością wody. Małym dzieciom i niemowlętom tabletki można podawać po rozpuszczeniu w małej ilości wody.
Nie należy stosować leku Euthyrox N 125, jeśli:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować przy:
W czasie stosowania leku Euthyrox N konieczne jest częste kontrolowanie stężenia hormonów tarczycy.
Euthyrox N 125 może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Może mieć wpływ na działanie następujących leków:
Należy przestrzegać zaleceń dotyczących zachowania wymaganych odstępów czasu między przyjmowaniem leku Euthyrox N 125 a lekami:
Dodatkowe informacje o możliwych interakcjach zawarte są w ulotce leku.
Pacjentki w ciąży i karmiące piersią stosowanie leku powinny skonsultować z lekarzem. W ciąży należy kontynuować terapię pod nadzorem lekarza (konieczna może być zmiana dawki leku). W czasie ciąży nie można jednocześnie stosować leków przeciwtarczycowych.
Podczas karmienia piersią zaleca się kontynuować przyjmowanie leku. Stężenie lewotyroksyny, która przenika do mleka kobiecego nie ma wpływu na dziecko.
Ten lek może wywoływać działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych Euthyrox N 125 maleje wraz ze stosowaniem odpowiedniej dawki leku i regularnym wykonywaniem badań laboratoryjnych.
Przerwania stosowania leku wymaga pojawienie się objawów nadwrażliwości, do których należą: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w połykaniu, trudności w oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy), reakcje związane z układem oddechowym (narastająca duszność), reakcje skórne (wysypka, pokrzywka).
Przyjęcie zbyt dużej dawki lub w przypadku złej tolerancji zalecanej dawki, wystąpić mogą: nieregularna lub szybka czynność serca, kołatanie serca, bóle dławicowe w klatce piersiowej, ból głowy, osłabienie lub kurcze mięśni, uderzenia gorąca (uczucie ciepła i zaczerwienienie twarzy), gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, guz rzekomy mózgu (zwiększone ciśnienie w głowie), drżenie, niepokój ruchowy, zaburzenia snu, poty, zmniejszenie masy ciała, biegunka.
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Produkt powinien znajdować się w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Euthyrox N 125.
Brak jest danych o wpływie alkoholu na stosowanie tego leku. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas spożywania alkoholu w trakcie terapii.
Ten lek dostępny jest wyłącznie na receptę.
Działanie leku rozpoczyna się po kilku dniach od zastosowania pierwszej dawki. Stabilizacja hormonów następuje po kilku tygodniach.
Letrox oraz Euthyrox to swoje odpowiedniki (oba leki zawierają lewotyroksynę sodową), zatem mogą być stosowane zamiennie. O zastosowaniu danego leku decyduje lekarz.