Salbetan
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Salbetan to lek stosowany w przebiegu łuszczycy.
- Lek zawiera dipropionian betametazonu i kwas salicylowy wykazujące działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i złuszczające.
- Lek Salbetan ma postać roztworu na skórę i jest przeznaczony do stosowania u dzieci i dorosłych.
- Lek Salbetan na skórę głowy jest dostępny na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | łuszczyca |
postać | roztwór na skórę |
dawka | (0,64 mg + 20 mg)/g |
substancja czynna | dipropionian betametazonu (Betamethasoni dipropionas) + Kwas salicylowy (Acidum salicylium) |
podmiot odpowiedzialny | SUN-FARM Sp. z o.o. |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Salbetan? Cena, refundacja
Lek Salbetan to lek refundowany. Cena zależy od objętości preparatu.
- Salbetan 100 ml cena 100% wynosi 27,38 zł,
- Salbetan 50 ml cena 100% wynosi 17,69 zł.
Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub po cenie ryczałtowej. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.
Salbetan – jak działa, na co i dla kogo
Salbetan – roztwór na skórę głowy zawiera dwie substancje czynne: dipropionian betametazonu i kwas salicylowy.
Dipropionian betametazonu redukuje procesy zapalne i reakcje alergiczne skóry, jednocześnie hamując nadmierne podziały komórek skóry. Kwas salicylowy działa złuszczająco i przyczynia się do lepszego przenikania kortykosteroidu w głąb skóry.
Lek wskazany jest w terapii łuszczycy (psoriasis vulgaris).
Salbetan jest przeznaczony dla dzieci i dorosłych.
Salbetan – skład leku
Lek Salbetan jest preparatem złożonym, w którego skład wchodzą dwie substancje czynne: dipropionian betametazonu i kwas salicylowy. Każdy gram preparatu zawiera 0,64 mg dipropionianu betametazonu i 20 mg kwasu salicylowego oraz substancje pomocnicze: edetynian disodu, hypromelozę typ 2910, alkohol izopropylowy, wodorotlenek sodu, kwas solny stężony i wodę oczyszczoną.
Salbetan – dawkowanie
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Należy nakładać cienką warstwę roztworu Salbetan na skórę głowy (zmienioną chorobowo) jeden do dwóch razy na dobę. Czasami wystarcza pojedyncza aplikacja leku na dobę. Po uzyskaniu poprawy preparat można stosować rzadziej.
Czas trwania terapii nie powinien przekraczać 3 tygodni u osób dorosłych i 1 tygodnia u dzieci.
Leku nie wolno stosować płynu Salbetan u noworodków i małych dzieci.
Jeśli pacjent czuje, że działanie leku jest zbyt mocne lub za słabe powinien skontaktować się z lekarzem.
Zastosowanie wyższej niż zalecana dawki nie powinno być powodem niepokoju, jeśli zdarzy się jednorazowo. Jednakże, częste przekraczanie zalecanej dawki może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych opisanych dokładnie w dalszej części.
Nie należy stosować zwiększonej dawki w celu uzupełnienia dawki pominiętej.
Salbetan – przeciwwskazania, środki ostrożności
Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.
Przeciwwskazania do stosowania leku Salbetan:
- uczulenie na dipropionian betametazonu, kwas salicylowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- choroby wywołane przez wirusy (np. ospa wietrzna, opryszczka),
- choroby wywołane przez bakterie (takie jak gruźlica skóry, róża, zmiany skórne w przebiegu kiły),
- bakteryjne lub grzybicze zakażenia skóry (o ile nie są odpowiednio leczone),
- występowanie poszczepiennej reakcji skórnej,
- trądzik, trądzik różowaty (zapalenie skóry z zaczerwienieniem, zaróżowieniem),
- zapalenie skóry wokół ust (okolice górnej wargi i brody),
- wielokrotne stosowanie u pacjentów z wrzodami żołądka lub jelit,
- zaburzenia krzepnięcia krwi (zmniejszona krzepliwość krwi).
Nie należy stosować preparatu do oczu, na błony śluzowe, w obrębie narządów płciowych i na głębokie, otwarte rany oraz pod opatrunki okluzyjne takie jak plastry i opatrunki gipsowe.
Preparatu nie wolno stosować u noworodków i małych dzieci.
Środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Salbetan konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Lek należy odstawić, jeśli wystąpi podrażnienie skóry lub uczulenie podczas terapii Salbetan. Płyn nie powinien być stosowany na duże powierzchnie skóry ani długotrwale, ponieważ istnieje wtedy zwiększone ryzyko działań niepożądanych.
Chroniczne nadużywanie kortykosteroidów miejscowych może skutkować rozwojem hiperkortyzolizmu. Objawy hiperkortyzolizmu, takie jak m.in. księżycowata twarz, są z reguły odwracalne. Może być też wymagane leczenie zaburzeń równowagi elektrolitowej.
Nadmierna aplikacja preparatów z kwasem salicylowym może wywołać objawy zatrucia salicylanami, w tym szum w uszach, utratę słuchu, krwawienia z nosa, nudności, wymioty oraz rozdrażnienie i suchość błon śluzowych. W takich przypadkach lekarz powinien podjąć odpowiednie środki terapeutyczne. U pacjentów nie wolno przekraczać maksymalnej dawki dobowej kwasu salicylowego wynoszącej 2 g, gdyż wyższa dawka może spowodować wystąpienie objawów zatrucia.
Nie należy stosować leku na inną chorobę niż schorzenie na które został on przepisany, gdyż może to prowadzić do zamaskowania jej objawów i nieprawidłowego rozpoznania oraz wprowadzenia nieskutecznego leczenia.
Należy ostrożnie stosować lek Salbetan na twarz omijając okolice oczu. Jeśli pacjent doświadczy nieostrego widzenia lub innych zaburzeń widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.
Należy zachować ostrożność stosując Salbetan u dzieci, ze względu na ryzyko zwiększonego wchłaniania składników aktywnych przez ich skórę. Maksymalna dozwolona powierzchnia aplikacji leku nie powinna przekraczać 10% powierzchni ciała dziecka. Ponadto, dobowe spożycie kwasu salicylowego nie powinno przekroczyć 0,2 g.
Interakcja z innymi lekami
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Salbetan istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty.
Ze względu na ograniczone dane dotyczące współdziałania z szamponami leczniczymi, zaleca się unikanie ich równoczesnego stosowania. Nie ustalono wpływu Salbetanu na wyniki badań laboratoryjnych.
Stosowanie Salbetan w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka, gdyż generalnie lek nie jest zalecany do stosowania w wyżej wymienionych sytuacjach. Jeśli lekarz zalecił pacjentce w ciąży Salbetan powinna ona stosować jak najmniejszą ilość leku i jak najkrócej to możliwe.
Salbetan a karmienie piersią
Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią wymaga konsultacji z lekarzem. W przypadku konieczności zastosowania produktu podczas karmienia piersią, istotne jest, aby unikać aplikacji leku bezpośrednio na obszar piersi. Należy również zadbać o to, by dziecko nie miało kontaktu ze skórą, na której został nałożony lek.
Salbetan – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Po zastosowaniu leku Salbetan działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością.
Częstość nieznana (brak dostępnych danych):
- podrażnienie skóry,
- ścieńczenie skóry (zanik),
- rozstępy,
- pęcherze,
- trądzik steroidowy,
- tworzenie się jasnych plam na skórze (zanik barwnika skóry),
- pajączki,
- pieczenie skóry,
- swędzenie skóry,
- suchość skóry,
- zapalenie mieszków włosowych,
- zmiany porostu włosów,
- uczulenie,
- zapalenie skóry wokół ust (okolice górnej wargi i brody),
- alergiczne reakcje skórne (kontaktowe zapalenie skóry),
- maceracja skóry,
- opóźnione gojenie się ran,
- łuszczenie się,
- wtórne zakażenia (dodatkowe zakażenia wywołane przez drobnoustroje),
- nieostre widzenie.
W przypadku stosowania leku pod opatrunkami okluzyjnymi (pieluszkami, opatrunkami gipsowymi) mogą częściej wystąpić poniższe skutki uboczne:
- maceracja skóry,
- dodatkowe zakażenia wywołane przez drobnoustroje (wtórne zakażenia),
- ścieńczenie skóry,
- rozstępy,
- pęcherze.
Pewne z działań niepożądanych mogą występować częściej pod opatrunkami okluzyjnymi. Należą do nich: maceracja skóry, wtórne zakażenia, ścieńczenie skóry, rozstępy i pęcherze.
Lek może powodować również ogólnoustrojowe skutki uboczne. Istnieje możliwość wchłaniania się kortykosteroidu ze skóry, co może prowadzić m.in. do tzw. zespołu Cushinga, u dzieci do zmniejszenia przyrostu masy ciała i opóźnienia wzrostu, a także zwiększenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego.
Przechowywanie leku
Lek Salbetan należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed temperaturą powyżej 25°C. Okres ważności po pierwszym otwarciu wynosi 3 miesiące.
Inne leki na łuszczycę:
Nie, lek Salbetan dostępny jest wyłącznie na receptę.
Zamiennikiem Salbetanu jest m.in. Belosalic.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.