Elitasone
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Elitasone – maść sterydowa
- Elitasone to maść do stosowania na skórę. Zawiera mometazonu furoinian należący do silnych kortykosteroidów.
- Maść Elitasone jest wskazana w atopowym zapaleniu skóry i łuszczycy u dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia.
- Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | łuszczyca, atopowe zapalenie skóry |
postać | maść |
dawka | 1 mg/g |
substancja czynna | Mometazonu furoinian (Mometasoni furoas) |
Informacje o leku - do pobrania:
Elitasone to maść zawierająca w swoim składzie kortykosteroid – mometazonu furoinian stosowany miejscowo na skórę. Lek wywiera działanie przeciwświądowe, przeciwzapalne i obkurczające naczynia krwionośne. Znajduje zastosowanie w łagodzeniu przebiegu chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca, w szczególności w przypadku suchych, łuszczących się lub spękanych zmian skórnych. Maść jest przeznaczona dla osób dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia. Może być stosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza i ściśle według jego zaleceń.
Elitasone – co to za lek?
Elitasone to preparat w postaci maści stosowany objawowo w chorobach skórnych przebiegających ze stanem zapalnym i świądem, takich jak atopowe zapalenie skóry (AZS) i łuszczyca. AZS to schorzenie rozpoczynające się najczęściej w dzieciństwie, charakteryzujące się m.in. dużą suchością, wrażliwością, zaczerwienieniem i świądem skóry. Typowe są wykwity w postaci pęcherzyków, grudek i wyprysków. W zależności od wieku zmiany mają tendencję do pojawiania się w innych obszarach ciała. Z kolei u osób z łuszczycą zmiany mają charakter srebrzystych łusek pokrywających najczęściej skórę na łokciach, kolanach i głowie. Towarzyszą im świąd, zaczerwienienie, a niekiedy nawet ból. Przyczyny obu tych chorób nie są w pełni poznane. Wiadomo natomiast, że mają one negatywny wpływ na jakość życia pacjentów i są częste. Szacuje się, że AZS może dotyczyć nawet 10-30% dzieci i 2-10% dorosłych, natomiast łuszczyca ok. 2-3% populacji.
Na co stosuje się Elitasone?
Wskazaniem do stosowania leku Elitasone są choroby skóry przebiegające z objawami zapalnymi i świądem, takie jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca.
Jak działa Elitasone?
Substancją czynną leku Elitasone jest mometazonu furoinian, który należy do silnych kortykosteroidów. Wywiera miejscowe działanie przeciwzapalne, łagodzi świąd oraz obkurcza naczynia krwionośne. Tym samym przyczynia się do poprawy stanu skóry i zmniejszenia dyskomfortu związanego z dermatozami.
Dla kogo jest przeznaczony lek Elitasone?
Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 2. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Elitasone?
Preparat zawiera substancję czynną mometazonu furoinian. W 1 gramie maści znajduje się 1 miligram mometazonu furoinianu.
Pozostałe substancje pomocnicze to: glikolu propylenowego monostearynian, glikol heksylenowy, kwas fosforowy rozcieńczony, wosk biały, wazelina biała.
Elitasone – zamienniki
W przypadku maści Elitasone zamiennik to np. Edelan, Elocom, Elosone, Momecutan, Mometaxon.
Elitasone – dawkowanie
Elitasone jest preparatem przeznaczonym do stosowania miejscowego na skórę. Maść należy stosować w przypadku występowania suchych, łuszczących się i spękanych zmian skórnych. Zaleca się aplikowanie cienkiej warstwy maści bezpośrednio na zmienione chorobowo obszary na skórze raz dziennie. U dzieci lek należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarza, unikając aplikacji na duże powierzchnie skóry.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Elitasone, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Elitasone
W przypadku pominięcia dawki maści Elitasone, należy zaaplikować lek jak najszybciej, a następnie kontynuować leczenie zgodnie z ustalonym harmonogramem. Nie zaleca się stosowania podwójnej dawki leku.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Elitasone, przedawkowanie
W sytuacji zastosowania większej ilości maści Elitasone niż zalecana, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. Przedawkowanie może prowadzić do objawów takich jak: obrzęki, podwyższenie ciśnienia tętniczego, hiperglikemia, cukromocz, obniżenie odporności oraz zespół Cushinga. U dzieci stosowanie leku w dużych dawkach lub na rozległe obszary skóry może negatywnie wpłynąć na ich wzrost i rozwój oraz spowodować niewydolność kory nadnerczy.
Przerwanie stosowania leku Elitasone
Nie należy przerywać stosowania leku Elitasone bez konsultacji z lekarzem. Nagłe zaprzestanie terapii (szczególnie długotrwałej), może skutkować nawrotem objawów chorobowych, takich jak intensywne zaczerwienienie, pieczenie oraz kłujący ból. Lekarz może zalecić stopniowe zmniejszanie dawki oraz wydłużenie odstępów czasowych między kolejnymi aplikacjami w celu uniknięcia negatywnych reakcji.
Elitasone – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Elitasone – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na mometazonu furoinian, inne kortykosteroidy lub jakikolwiek składnik leku,
- trądzik pospolity lub trądzik różowaty,
- zapalenie skóry wokół ust,
- zakażenia bakteryjne, wirusowe lub grzybicze skóry,
- odczyny poszczepienne (tj. zaczerwienienie, ból, obrzęk w miejscu podania),
- gruźlica skóry,
- kiłowe zmiany skórne,
- świąd okolicy odbytu i narządów płciowych,
- pieluszkowe zapalenie skóry,
- leczenie z użyciem opatrunków okluzyjnych,
- wiek poniżej 2. roku życia.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Aby ograniczyć ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych, należy unikać stosowania leku na dużych obszarach skóry i przez długi czas. Nie zaleca się aplikacji maści na skórę twarzy z powodu ryzyka zapalenia skóry, zaniku skóry lub trądziku. Stosowanie na skórę pach i pachwin należy ograniczyć do przypadków koniecznych. Nie należy przykrywać miejsca nałożenia maści opatrunkiem okluzyjnym. W przypadku zakażenia skóry w miejscu stosowania, konieczne jest odpowiednie leczenie. Leku nie wolno stosować na otwarte rany, błony śluzowe, do oczu ani wokół oczu. Jeśli lek dostanie się do oczu, należy przemyć je bieżącą wodą.
W przypadku wystąpienia świądu, pieczenia lub zaczerwienienia w miejscu stosowania maści Elitasone, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Osoby z łuszczycą powinny zachować szczególną ostrożność ze względu na ryzyko nawrotu choroby podczas stosowania miejscowych kortykosteroidów.
Lek może maskować, uaktywniać lub nasilać objawy zakażenia.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Elitasone z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Elitasone w ciąży i w okresie karmienia piersią
Bezpieczeństwo stosowania leku Elitasone u ciężarnych i karmiących nie zostało ustalone. Zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem terapii. Stosowanie leku w ciąży jest dopuszczalne wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne. Odradza się aplikację na rozległe obszary skóry lub przez długi czas ze względu na możliwe ryzyko dla płodu. Podczas karmienia piersią stosowanie leku jest niewskazane.
Elitasone a prowadzenie pojazdów
Dostępne dane wskazują na brak wpływu lub niewielki wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Elitasone – skutki uboczne
Stosując lek Elitasone należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Skutki uboczne Elitasone występujące niezbyt często (rzadziej niż u 1 na 100 osób):
- podrażnienie,
- zapalenie skóry wokół ust,
- kontaktowe zapalenie skóry,
- odbarwione plamy na skórze,
- nadmierne owłosienie,
- rozstępy,
- maceracja skóry,
- potówki,
- zakażenia wtórne skóry.
Stosowanie leku na dużą powierzchnię skóry, długotrwale lub pod opatrunkami uszczelniającymi może prowadzić do wchłaniania leku do krążenia ogólnego i wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów.
Działania niepożądane Elitasone u dzieci: Ze względu na większy stosunek powierzchni skóry do masy ciała, dzieci są bardziej narażone na działania niepożądane, w tym nadciśnienie wewnątrzczaszkowe. Mogą wystąpić również zaburzenia wzrostu i rozwoju.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Elitasone?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Elitasone? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Elitasone znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Elitasone nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Elitasone to maść z kortykosteroidem do stosowania na skórę dotkniętą problemem atopowego zapalenia skóry lub łuszczycy. Działa poprzez zmniejszanie stanu zapalnego, redukcję świądu oraz obkurczanie naczyń krwionośnych. Preparat może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 2 lat. Nie należy aplikować zbyt dużej ilości leku na skórę ze względu na ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych, a u dzieci również zaburzeń wzrostu i rozwoju. Kwestię zakończenia terapii należy omówić wcześniej z lekarzem.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na łuszczycę:
Nie, lek Elitasone jest dostępny wyłącznie na receptę.
Producent leku nie zawarł w ulotce ani ChPL informacji na temat bezpieczeństwa spożywania alkoholu przez osoby stosujące Elitasone. W razie wątpliwości należy skonsultować tę kwestię z lekarzem lub farmaceutą.
Tak, lek Elitasone może być uznany za steryd. Jego substancją czynną jest mometazonu furoinian będący silnym miejscowym kortykosteroidem.
Lek Elitasone jest wskazany w objawowym leczeniu chorób skóry przebiegających z towarzyszącym zapaleniem i świądem. Należą do nich m.in. atopowe zapalenie skóry i łuszczyca.
Nie, wszystkie zamienniki leku Elitasone są preparatami dostępnymi na receptę.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.