e-Konsultacja z Receptą Online

Enstilar

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Enstilar? Cena, refundacja

Lek Enstilar obecnie jest refundowany lub częściowo refundowany — jego cena 100% wynosi ok. 167 zł, po częściowej refundacji ok. 94 zł. Pianka Enstilar jest bezpłatna dla pacjentów, którzy mają wskazania do jej refundacji. 

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Enstilar — jak działa, na co i dla kogo?

Enstilar jest lekiem stosowanym w terapii łuszczycy plackowatej, znanej również jako Psoriasis vulgaris. Patogeneza łuszczycy wiąże się z nadmierną proliferacją komórek naskórka, co prowadzi do objawów takich jak zaczerwienienie, złuszczanie się naskórka oraz jego zgrubienie.

W składzie leku Enstilar znajdują się dwa aktywne składniki: kalcypotriol oraz betametazon. Kalcypotriol jest substytutem witaminy D i przyczynia się do normalizacji cyklu życiowego komórek skóry, co pomaga ograniczyć ich nadmierny rozrost. Z kolei betametazon jest kortykosteroidem o działaniu przeciwzapalnym, co przyczynia się do redukcji stanu zapalnego i łagodzenia objawów łuszczycy.

Pianka Enstilar jest przeznaczona dla pacjentów zmagających się z łuszczycą plackowatą, gdzie wymagane jest zastosowanie leczenia miejscowego mającego na celu kontrolę nadmiernego rozrostu komórek skóry oraz zmniejszenie stanu zapalnego.

Enstilar — skład leku

Enstilar zawiera jako substancje czynne kalcypotriol oraz betametazon. W każdym gramie pianki dermatologicznej znajduje się 50 mikrogramów kalcypotriolu (w formie kalcypotriolu monohydratu) oraz 0,5 mg betametazonu (w formie dipropionianu betametazonu).

W składzie leku, oprócz substancji czynnych, znajdują się również substancje pomocnicze, które obejmują: wazelinę białą, polioksypropylenowy eter stearylowy, parafinę ciekłą, all-rac-α-tokoferol, butylohydroksytoluen, butan oraz dimetylowy eter.

Enstilar — dawkowanie

Enstilar jest lekiem w postaci piany do stosowania miejscowego w leczeniu zmian skórnych wywołanych przez łuszczycę. Aplikacja leku powinna odbywać się raz na dobę, preferencyjnie wieczorem, z uwagi na wygodę pacjenta. Zalecany okres terapii wynosi 4 tygodnie, jednakże lekarz prowadzący może dostosować czas leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Aplikacja na skórę ciała wymaga wstrząśnięcia pojemnika przez kilka sekund przed użyciem. Następnie, trzymając pojemnik w odległości co najmniej 3 cm od skóry, należy aplikować pianę bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca, unikając pozycji poziomej pojemnika. Po nałożeniu piany należy delikatnie wmasować ją w skórę, a następnie umyć ręce, chyba że leczona jest skóra dłoni. Po zastosowaniu leku należy nałożyć nakrętkę na pojemnik, aby zapobiec przypadkowemu wyciśnięciu leku.

Aplikacja na owłosioną skórę głowy również rozpoczyna się od wstrząśnięcia pojemnika. Po wyciśnięciu piany na dłoń należy ją nanieść na skórę głowy, unikając włosów. Po aplikacji zaleca się umycie rąk oraz nałożenie nasadki na pojemnik.

W przypadku konieczności mycia włosów, zaleca się nałożenie łagodnego szamponu na suche włosy, a następnie wmasowanie go w skórę głowy i pozostawienie na kilka minut przed spłukaniem. Procedurę można powtórzyć, jeśli jest to konieczne.

Dawkowanie leku Enstilar nie powinno przekraczać 15 g kalcypotriolu na dobę, wliczając w to inne stosowane leki zawierające tę substancję. Nadmierne stosowanie może prowadzić do zaburzeń stężenia wapnia we krwi oraz czynności nadnerczy.

W przypadku pominięcia dawki nie należy stosować dawki podwójnej, a w przypadku przerwania stosowania leku, może być konieczne stopniowe zmniejszanie dawki, szczególnie po długotrwałym leczeniu.

Dodatkowe wskazówki dotyczące stosowania leku Enstilar obejmują unikanie aplikacji na zdrową skórę, dokładne mycie lub przepłukiwanie w przypadku kontaktu z oczami, ustami, narządami płciowymi lub piersiami. Nie zaleca się nakładania bandaży lub opatrunków okluzyjnych na leczone miejsca oraz unikania kontaktu z tkaninami, które mogą ulec zabarwieniu

Enstilar — przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Enstilar:

  • nadwrażliwość na kalcypotriol, betametazon lub inne składniki leku,
  • zaburzenia stężenia wapnia we krwi,
  • erytrodermia łuszczycowa, łuszczyca krostkowa.

Nie stosować w przypadku:

  • zakażeń wirusowych skóry (opryszczka, ospa wietrzna),
  • zakażeń grzybiczych skóry (grzybica międzypalcowa, liszaj obrączkowy),
  • zakażeń bakteryjnych skóry,
  • zakażeń pasożytniczych (świerzb),
  • gruźlicy skóry,
  • okołowargowego zapalenia skóry,
  • cienkiej skóry, łamliwości naczyń skórnych, rozstępów,
  • rybiej łuski,
  • trądziku, trądziku różowatego,
  • owrzodzeń, uszkodzeń skóry.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Enstilar konsultacja z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką jest wskazana w przypadku cukrzycy, stosowania innych kortykosteroidów lub występowania łuszczycy kropelkowatej. W trakcie leczenia należy zgłosić lekarzowi zakażenie skóry, zmiany stężenia wapnia we krwi lub zaburzenia widzenia.

Środki ostrożności:

  • nie stosować pod bandażami/opatrunkami,
  • nie przekraczać dawki 15 g na dobę,
  • unikać aplikacji na więcej niż 30% powierzchni ciała,
  • nie stosować na uszkodzoną skórę, błony śluzowe, fałdy skórne, twarz, narządy rozrodcze.

Dodatkowe informacje:

  • 15 g leku odpowiada wyciśnięciu tłoka przez około 1 minutę,
  • 0,5 g leku (wyciśnięcie przez 2 sekundy) pokrywa powierzchnię dłoni dorosłego.

Interakcja z innymi lekami

Pacjenci powinni informować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lekach, tych stosowanych w niedawnej przeszłości, jak również o lekach, które planują przyjmować. 

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Enstilar w ciąży: 

W przypadku kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, a także tych, które podejrzewają ciążę lub planują zajście w nią, zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem terapii. Decyzja o zastosowaniu leku powinna być podjęta po starannej ocenie korzyści i potencjalnych ryzyk.

Stosowanie leku Enstilar podczas karmienia piersią: 

Podczas laktacji należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli lekarz zezwoli na kontynuację karmienia piersią podczas leczenia, lek Enstilar nie powinien być aplikowany na obszar piersi, aby uniknąć przypadkowego spożycia przez dziecko.

Enstilar — skutki uboczne 

Możliwe działania niepożądane leku Enstilar:

Niezbyt częste działania niepożądane (dotyczą nie więcej niż 1 na 100 osób):

  • reakcje alergiczne: wysypka, obrzęk twarzy lub ust,
  • pogorszenie łuszczycy lub jej objawy po zakończeniu terapii,
  • podwyższone stężenie wapnia we krwi,
  • podrażnienie skóry: świąd, ból, pieczenie, kłucie, zaczerwienienie,
  • zapalenie mieszków włosowych: zaczerwienienie, ból, obrzęk,
  • depigmentacja skóry.

Działania niepożądane o nieznanej częstości:

  • nieostre widzenie,
  • zaczerwienienie skóry w miejscu aplikacji.

Działania niepożądane związane z długotrwałym stosowaniem pianki Enstilar:

  • reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, rąk, stóp, ust, gardła; trudności w oddychaniu,
  • objawy nadmiaru wapnia: częste oddawanie moczu, zaparcia, osłabienie mięśni, dezorientacja,
  • zaburzenie czynności nadnerczy: zmęczenie, depresja, lęk,
  • objawy zaćmy: zamglone widzenie, trudności z widzeniem w nocy, nadwrażliwość na światło,
  • objawy zwiększonego ciśnienia w oku: ból oka, zaczerwienienie, zamglone widzenie,
  • zakażenia z powodu osłabienia układu odpornościowego,
  • łuszczyca krostkowa,
  • wahania stężenia glukozy we krwi.

Mniej ciężkie działania niepożądane:

  • ścieńczenie skóry, rozstępy, uwidocznienie naczyń krwionośnych,
  • zmiana tempa wzrostu włosów, czerwona wysypka wokół ust,
  • pogorszenie łuszczycy, wrażliwość skóry na światło, swędząca wysypka,
  • zażółcenie włosów przy stosowaniu na skórę głowy u osób z białymi lub siwymi włosami.

Przechowywanie leku Enstilar

Przechowywanie pianki na łuszczycę Enstilar wymaga zachowania szczególnej ostrożności ze względu na jego właściwości. Należy pamiętać, że jest to aerozol o charakterze łatwopalnym, a pojemnik znajduje się pod ciśnieniem, co może skutkować ryzykiem wybuchu w przypadku ogrzania.

Lek należy chronić przed ekspozycją na promieniowanie słoneczne oraz unikać kontaktu z temperaturami przekraczającymi 50°C. Po zużyciu pojemnik nie powinien być przekłuwany ani poddawany spalaniu. Dodatkowo nie wolno używać produktu w pobliżu otwartego ognia lub innych źródeł zapłonu, w tym podczas wyciskania zawartości.

Konieczne jest przechowywanie leku z dala od iskier, otwartego ognia oraz innych źródeł zapłonu, a także zachowanie ostrożności, aby nie palić papierosów w pobliżu miejsca przechowywania. Miejsce przechowywania powinno być niewidoczne i niedostępne dla dzieci.

Temperatura przechowywania pianki Enstilar nie powinna przekraczać 30°C. Po pierwszym otwarciu pojemnika okres ważności produktu wynosi 6 miesięcy.


Inne leki na łuszczycę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Enstilar (4)

Brak jest bezpośredniego zamiennika. Leki na receptę, które zawierają taką samą substancję czynną, ale są dostępne w innej postaci to m.in.: Betacal, Psotriol czy Daivobet.

W ulotce leku producent nie podaje informacji na temat możliwych interakcji leku Enstilar z alkoholem.

Nie, ten lek jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Enstilar pianka na łuszczycę może być zaliczana do leków sterydowych, ponieważ zawiera betametazon o działaniu przeciwzapalnym.

e-Konsultacja z Receptą Online
Enstilar

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.