e-Konsultacja po Receptę Online

Bedicort salic

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Bedicort salic? Cena, refundacja

Lek Bedicort salic to lek nierefundowany. Bedicort salic – maść 30 g cena za opakowanie wynosi od  17,99 zł do 40,69 zł. Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.

Bedicort salic – jak działa, na co i dla kogo

Bedicort salic to preparat, który łączy działanie dwóch substancji czynnych: betametazonu i kwasu salicylowego. Betametazon, należący do grupy kortykosteroidów, wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające na naczynia krwionośne. Kwas salicylowy, działając keratolitycznie, zmiękcza zewnętrzną warstwę skóry i wspomaga złuszczanie naskórka, co ułatwia wnikanie betametazonu zawartego w Bedicort salic.

Maść jest przeznaczona do miejscowego stosowania w przypadku podostrych i przewlekłych schorzeń skóry, takich jak: łuszczyca, cięższe postaci atopowego zapalenia skóry, świerzbiączka ograniczona (neurodermit), liszaj płaski oraz ciężkie postaci wyprysku (w tym wyprysk pieniążkowaty, wyprysk kontaktowy).

Lek przeznaczony jest dla dzieci od 12. roku życia i dorosłych.

Bedicort salic – skład leku

Lek Bedicort salic jest preparatem złożonym, w którego skład wchodzą dwie substancje czynne: betametazon oraz kwas salicylowy. Każdy gram maści zawiera 0,5 mg betametazonu i 30 mg kwasu salicylowego. Substancjami pomocniczymi leku są: parafina ciekła i wazelina biała.

Bedicort salic – dawkowanie

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Zaleca się aplikację małej ilości preparatu (0,2 – 0,5 cm produktu na każde 10 cm2 skóry) na obszary dotknięte zmianami chorobowymi dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Terapia nie powinna przekraczać 14 dni.

W niektórych sytuacjach lekarz może zalecić rzadsze stosowanie leku. W przypadku nawrotu choroby należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje czy powtórzyć leczenie maścią Bedicort salic.

W razie wątpliwości co do intensywności działania leku, zaleca się konsultację z lekarzem.

Długotrwałe stosowanie maści Bedicort salic może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, co może skutkować wtórną niewydolnością nadnerczy oraz nadczynnością kory nadnerczy, włączając w to zespół Cushinga. Może również nastąpić zatrucie kwasem salicylowym. 

W przypadku przedawkowania, lekarz wskaże odpowiednie postępowanie objawowe. W sytuacji ostrego przedawkowania hormonów kory nadnerczy, objawy zazwyczaj są odwracalne. W przypadku przewlekłego zatrucia, lekarz zaleci stopniowe odstawienie preparatu. W przypadku zatrucia kwasem salicylowym, podjęte zostaną działania mające na celu szybkie usunięcie salicylanów z organizmu.

W przypadku pominięcia dawki o wyznaczonej porze, należy zastosować Bedicort salic jak najszybciej, a następnie kontynuować terapię według ustalonego schematu. Nie wolno stosować dawki podwójnej w celu rekompensaty za pominiętą dawkę.

Bedicort salic – przeciwwskazania, środki ostrożności

Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Bedicort salic:

  • nadwrażliwość na betametazonu dipropionian, kwas salicylowy lub inne składniki leku,
  • zakażenia bakteryjne skóry, w tym gruźlica i kiła,
  • zakażenia wirusowe skóry, takie jak opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna,
  • zakażenia grzybicze lub pasożytnicze skóry, np. świerzb,
  • trądzik pospolity i różowaty.
  • zapalenie skóry wokół ust,
  • stosowanie na skórę twarzy,
  • pieluszkowe zapalenie skóry,
  • świąd okolic odbytu i narządów płciowych,
  • dzieci poniżej 12. roku życia.

Środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Bedicort salic konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Leku nie należy aplikować na dużą powierzchnię ciała, szczególnie u dzieci. 

Należy natychmiast odstawić lek i skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta pojawią się objawy podrażnienia, uczulenia lub nadmiernego wysuszenia skóry.

W przypadku wystąpienia zakażenia bakteryjnego lekarz zaleci leczenie przeciwbakteryjne. 

Maść Bedicort salic może powodować działania niepożądane podobne do tych, które mogą pojawić się podczas ogólnego przyjmowania kortykosteroidów, m.in. zahamowanie czynności kory nadnerczy. Należy unikać stosowania leku na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, w dużych ilościach oraz przewlekle. Jeśli istnieje wskazanie do innego schematu stosowania preparatu, należy zachować specjalne środki ostrożności. 

Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek w łuszczycy, gdyż może to spowodować nawrót choroby z powodu rozwoju tolerancji, wystąpienie uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólnych działań toksycznych spowodowanych zaburzeniem ciągłości skóry. 

Bedicort salic nie powinien być stosowany pod opatrunkiem okluzyjnym, gdyż może to zwiększyć przezskórne wchłanianie się kortykosteroidu. 

Preparatu nie wolno stosować do oczu i należy unikać kontaktu Bedicort salic z oczami i błonami śluzowymi. W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia (w tym nieostrego widzenia) należy skonsultować się z lekarzem.

Leku nie wolno stosować u dzieci poniżej 12. roku życia, a u dzieci powyżej 12. roku życia stosować z zachowaniem ostrożności. Istnieje większe niż u dorosłych ryzyko wystąpienia działań niepożądanych typowych dla kortykosteroidów, takich jak zahamowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Miejscowe stosowanie kortykosteroidów u dzieci może prowadzić do zahamowania wzrostu, przyrostu masy ciała, a także do rozwoju zespołu Cushinga i nadciśnienia wewnątrzczaszkowego.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Bedicort salic istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty. Brak danych o interakcjach z innymi lekami.

Stosowanie Bedicort salic w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka. Bezpieczeństwo zastosowania Bedicort salic u ciężarnych nie zostało potwierdzone, dlatego lekarz powinien podjąć decyzję czy korzyści z zastosowania leku przewyższają ryzyko dla płodu.

Bedicort salic a karmienie piersią

Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią wymaga konsultacji z lekarzem. Nie ustalono, czy kortykosteroidy aplikowane miejscowo są wydzielane z mlekiem matki. Decyzja o kontynuacji karmienia piersią lub odstawieniu leku powinna być podjęta po rozważeniu korzyści z karmienia dla dziecka oraz korzyści terapeutycznych dla matki.

Bedicort salic – skutki uboczne 

Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Po zastosowaniu leku Bedicort salic działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością. 

Działania niepożądane o nieznanej częstotliwości:

  • nieostre widzenie,
  • pieczenie, 
  • świąd, 
  • podrażnienie i suchość skóry, 
  • zapalenie mieszków włosowych, 
  • nadmierne owłosienie, 
  • zmiany trądzikopodobne, 
  • zanik barwnika skóry, 
  • zapalenie skóry wokół ust, 
  • alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry, 
  • maceracja skóry, 
  • wtórne zakażenia, 
  • zaniki skóry, 
  • rozstępy skóry,
  • potówki.

Lek zawiera kwas salicylowy, który przy długotrwałym stosowaniu może powodować zapalenie skóry. 

Bedicort salic może również powodować ogólnoustrojowe działania niepożądane związane z wchłanianiem się substancji czynnych leku do organizmu. Ma to miejsce w przypadku długotrwałego stosowania, aplikacji na duże powierzchnie skóry i u dzieci.

Przechowywanie leku

Lek Bedicort salic należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go temperaturą powyżej 25°C. Po otwarciu zużyć w ciągu 2 tygodni.


Inne leki na łuszczycę:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Bedicort salic (4)

Nie, lek Bedicort salic dostępny jest wyłącznie na receptę.

Zamiennikiem leku Bedicort Salic jest Diprosalic.

Tak, maść zawiera w swoim składzie betametazon, który jest zaliczany do kortykosteroidów.

Producent leku nie informuje o ryzyku wynikającym ze spożywania alkoholu w trakcie terapii, dlatego uznaje się, że nie ma przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że alkohol osłabia odporność i zdolności regeneracyjne organizmu.

e-Konsultacja po Receptę Online
Bedicort salic

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem