Najważniejsze informacje:
Globulki dopochwowe Macmiror Complex 500 leczą objawy infekcji intymnych o podłożu grzybiczym, bakteryjnym i pierwotniakowym. Dwie substancje czynne zapewniają wysoką skuteczność leczenia. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na konsultację i zamów e-receptę online na Macmiror Complex 500.
postać / dawka | globulki dopochwowe, 500 mg + 200 000 j.m. |
substancja czynna | nifuratel (nifuratelum) + nystatyna (nystatinum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | leczenie zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez grzyby z rodzaju Candida spp. rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis), bakterie |
podmiot odpowiedzialny | Polichem S.A. 50, Val Fleuri L – 1526 Luksemburg |
Lek Macmiror Complex 500 obecnie nie podlega refundacji. Występuje pod postacią globulek, w dawce 500 mg + 200 000 j.m. i w opakowaniu po 8 i 12 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Macmiror Complex 500 to lek w postaci globulek na zakażenia pochwy i sromu.
Preparat zawiera dwie substancje czynne: nifuratel i nystatynę. Nifuratel hamuje wzrost drobnoustrojów poprzez działanie na aktywność enzymów związanych z ich rozwojem. Ma szerokie spektrum działania, bowiem hamuje wzrost bakterii, grzybów i pierwotniaków. Druga substancja czynna to nystatyna zaliczana do grupy antybiotyków polienowych. Ma ona działanie przeciwgrzybicze – wpływa na składniki ścian komórkowych grzybów, przez co hamuje ich namnażanie się.
Co ważne, nifuratel i nystatyna stosowane łącznie na grzybicze zapalenie pochwy, leczą skuteczniej niż każda z tych substancji stosowana osobno.
Co ważne, mimo szerokiego spektrum działania, substancje czynne zawarte w Macmiror Complex 500 nie wpływają na bakterie Lactobacillus. Pałeczki kwasu mlekowego są jednym z kluczowych składników fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy. Bakterie mlekowe pełnią ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania pochwy, a ich obecność podczas infekcji ułatwia i przyspiesza leczenie. Dodatkowo sprawia, że ryzyko nawrotu infekcji jest mniejsze.
Lek nie tylko walczy z przyczyną infekcji intymnej wywołaną przez bakterie, grzyby lub pierwotniaki, ale też wspomaga przywrócenie naturalnej flory fizjologicznej pochwy. To nie tylko przyspiesza wyleczenie infekcji, ale także zmniejsza ryzyko nawrotów i wystąpienia zakażeń pochwy w przyszłości. Lek nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej o dobroczynnym działaniu, a stosowany miejscowo nie przenika do krwi i nie oddziałuje na cały organizm.
Lek obecnie nie zawiera zamienników.
Lek zawiera złożoną substancję czynną - nifuratel i nystatynę. Każda globulka zawiera 500 mg nifuratelu oraz 200 000 j.m. nystatyny.
Pozostałe składniki leku to: dimetylopolisiloksan AK 1000, żelatyna, glicerol, etylu p-hydroksybenzoesan sodowy, propylu p-hydroksybenzoesan sodowy, tytanu dwutlenek, żelaza tlenek żółty.
W zależności od przyczyny i nasilenia objawów, różny jest czas leczenia tym preparatem. Należy stosować jedną globulkę raz na dobę (wieczorem). Globulkę należy umieścić głęboko w okolicy tylnego sklepienia pochwy. Lekarz zazwyczaj zaleca określony czas trwania terapii lub globulki stosuje się do ustąpienia objawów. Nie należy bez porozumienia z lekarzem przerywać leczenia, gdyż terapia może okazać się nieskuteczna.
Globulkę najlepiej stosować wieczorem przed snem. Należy umieścić ją głęboko w pochwie. Lekarz przepisując lek powinien dokładnie wytłumaczyć kiedy i w jaki sposób należy aplikować lek.
Nie, lek nie powinien być stosowany w czasie trwania miesiączki (krwawienia menstruacyjnego).
Jak długo należy stosować lek na grzybicę pochwy Macmiror Complex 500? O długości terapii decyduje lekarz na podstawie nasilenia choroby u pacjentki. Ważne, aby leczenie zakończyć przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego.
Do tej pory nie zgłoszono przypadku przedawkowania leku.
Nie należy stosować leku Macmiror Complex 500, jeśli pacjentka ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu.
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli pacjentka:
Aby zapewnić skuteczność leczenia i brak nawrotów infekcji, w czasie leczenia kobiety nie powinny współżyć. Stosunki seksualne mogą powodować obniżenie skuteczności terapii. Wskazane jest, aby nie tylko kobieta poddała się leczeniu, ale także jej partner seksualny. Lekarz prawdopodobnie zaleci, aby jednocześnie ze stosowaniem globulek dopochwowych przez kobietę, partner zażywał doustnie nifuratel. Takie działanie ma zapobiec nawrotom choroby.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Nie należy, bez porozumienia z lekarzem stosować innych leków podawanych do pochwy, także tych dostępnych bez recepty.
W okresie ciąży i karmienia piersią każdy lek można stosować dopiero po konsultacji z lekarzem i pod jego ścisłym nadzorem. To lekarz decyduje, czy nasilenie objawów i stan zdrowia kobiety w ciąży pozwala na bezpieczne zastosowanie Macmiror Complex 500 w ciąży. W ulotce producent jednoznacznie wskazuje, aby lek u kobiet ciężarnych i karmiących piersią stosować wyłącznie w sytuacji absolutnej konieczności. Dotychczas nie znane są dane na temat przenikania składników leku do mleka i wpływu na organizm dziecka.
Jak każdy lek, także Mamiror Complex 500 może wywołać działania niepożądane, ale nie u każdej pacjentki one wystąpią.
Do bardzo rzadkich działań niepożądanych Mamiror Complex 500 (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 000 osób) zalicza się objawy w postaci pokrzywki, świądu i pieczenia pochwy oraz kontaktowego zapalenia skóry. Jeśli pojawi się pieczenie i swędzenie, zazwyczaj mają one słabe nasilenie i mijają samoistnie. Jeśli będzie długotrwale utrzymywać się świąd, lek należy odstawić.
Należy pamiętać, że długotrwała terapia może skutkować rozwinięciem się reakcji alergicznej. Jeśli pojawi się pieczenie czy silne swędzenie, wówczas leczenie należy przerwać i skonsultować się z lekarzem.
Lek nie wymaga przechowywania w warunkach chłodniczych (w lodówce). Należy go przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, bezpiecznie, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Macmiror Complex 500.
Wiele pacjentek zastanawia się, czy podczas leczenia globulkami na grzybicze zapalenie pochwy można pić alkohol. Lek nie przenika do krwi i nie wykazuje aktywności ogólnoustrojowej. Dlatego nie ma przeciwwskazań, aby spożywać alkohol podczas stosowania preparatu.
Globulki dopochwowe Macmiror Complex 500 są lekiem działającym na grzyby, bakterie i pierwotniaki, zawierającym dwie substancje czynne. To lek, który wydawany jest wyłącznie przez lekarza, dostępny wyłącznie na receptę. Ma potwierdzoną skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Preparat ten jest wydawany po konsultacji z lekarzem i wykonaniu odpowiednich badań. Lek można stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza.