e-Konsultacja z Receptą Online

Ospen 1500

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Ospen 1500? Cena, refundacja

Cena leku zależy od wielkości opakowania i wynosi:

 • Ospen 1500 12 tabl. – cena wynosi – 12,24 zł, a 4,08 zł z refundacją, zaś za 30 tabletek cena wynosi 28,23 zł, 3,20 zł z refundacją

Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.

Ospen 1500 – jak działa, na co i dla kogo?

Jak działa lek Ospen 1500? Penicylina fenoksymetylowa (substancja czynna leku) jest antybiotykiem o silnym działaniu przeciwbakteryjnym stosowanym w leczeniu zakażeń dróg oddechowych oraz skóry i tkanek miękkich. Hamuje syntezę ściany komórkowej bakterii, co uniemożliwia namnażanie się komórek bakteryjnych. Penicylina jest szybko wchłaniana, a jej działanie rozpoczyna się po 30-60 minutach od podania.

Lek z łatwością przenika do nerek, płuc, wątroby, skóry, błon śluzowych, mięśni i do większości płynów ciała, zwłaszcza, gdy występują w nich stany zapalne.

Na co pomaga Ospen 1500? Antybiotyk Ospen jest wskazany w przebiegu zakażeń o łagodnym i umiarkowanym charakterze, jeśli zostały wywołane drobnoustrojami wrażliwymi na penicylinę.

Antybiotyk Belogen jest stosowany w leczeniu następujących zakażeń:

 • zakażenia uszu, nosa oraz gardła, do których należą: płonica, zapalenie gardła, zapalenie gardła oraz migdałków podniebiennych, stan zapalny zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, angina Vincenta,
 • zakażenia dróg oddechowych takich jak: bakteryjne zapalenie oskrzeli, odoskrzelowe zapalenie płuc, bakteryjne zapalenie płuc,
 • zakażenia skóry i tkanek miękkich: różyca, róża, ropne zapalenie skóry, ropnie i ropowica.

Lek można stosować również zapobiegawczo, w celu ochrony przed gorączką reumatyczną.

Kto może stosować lek Ospen 1500? Antybiotyk przeznaczony do stosowania przez dorosłych i dzieci.

Lek dostępny jest również w postaci tabletek powlekanych 1000 i zawiesiny doustnej. Leki te, tak jak Ospen 1500, wydawane są na podstawie recepty.

Ospen 1500 – zamienniki

Leki na receptę zawierające tę samą substancję czynną  są Ospen 1000 (tabletki powlekane) i Ospen 750 (zawiesina doustna). 

Inne leki z pochodnymi penicyliny to m.in. AmotaksAugmentin.

Ospen 1500 – skład leku

1 tabletka zawiera 1 500 000 IU (981 mg) fenoksymetylopenicyliny potasowej.

Substancjami pomocniczymi antybiotyku są: stearynian magnezu, makrogol 6000, maltodekstryna, powidon, talk, otoczka, sacharyna sodowa, olejek pieprzowo-miętowy, dwutlenek tytanu, talk, hypromeloza.

Ospen 1500 – dawkowanie

Ospen 1500 – jak stosować antybiotyk? U dorosłych i młodzieży stosuje się zwykle od 3 do 4,5 milionów IU fenoksymetylopenicyliny na dobę. W razie konieczności lekarz może zalecić zwiększenie dobowej dawki leku.

Dzieci i młodzież o masie ciała większej niż 40 kg i dorośli o masie ciała mniejszej niż 60 kg – 3 miliony IU na dobę, czyli 1 tabletka leku Ospen 1000 trzy razy na dobę (co 8 godzin).

Dzieci w wieku powyżej 6 lat – od 1 do 1,5 miliona IU na dobę. 

Tabletki należy połykać, popijając je wodą.

Szczegółowe dawkowanie zawsze ustala lekarz.

Specjalne zalecenia dotyczące dawkowania leku stosowanego zapobiegawczo

W leczeniu gorączki reumatycznej dorosłym należy podawać co najmniej 1 mln IU na dobę. U dzieci należy stosować lek Ospen w postaci zawiesiny.

Ospen 1500 – przeciwwskazania, środki ostrożności

Lek Ospen 1500, mimo udowodnionej skuteczności działania, nie powinien być zażywany przez wszystkich pacjentów. Wśród przeciwwskazań do stosowania leku znajdują się:

 • nadwrażliwość na penicylinę lub jakąkolwiek inną substancję zawartą w preparacie,
 • nadwrażliwość na cefalosporyny, ponieważ zachodzi ryzyko pojawienia się alergii krzyżowej,
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe z utrzymującymi się wymiotami lub biegunką, ponieważ wpływają na pogorszenie wchłaniania penicyliny.

Rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy

Na skutek stosowanie leku może wystąpić ciężka biegunka, stanowiąca objaw rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy. W przebiegu tej choroby często obserwuje się:

 • wodniste stolce z krwią i śluzem,
 • bóle brzucha o charakterze tępym, rozlanym lub kolkowym,
 • gorączkę,
 • uczucie okresowego parcia na stolec.

Jest to choroba potencjalnie zagrażająca zdrowiu i życiu pacjenta. Konieczne jest natychmiastowe odstawienie leku i wdrożenie terapii zaleconej przez lekarza.

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem antybiotykoterapii należy poinformować lekarza o innych przyjmowanych lekach, zwłaszcza, gdy są to:

 • leki o działaniu bakteriostatycznym (np. chloramfenikol, antybiotyki makrolidowe, erytromycyna, tetracykliny, sulfonamidy),
 • inne antybiotyki,
 • probenecyd,
 • leki przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwgorączkowe,
 • doustne preparaty antykoncepcyjne,
 • doustne leki przeciwzakrzepowe,
 • metotreksat,
 • sulfinpirazon.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Ospen w ciąży

W okresie ciąży kobietom nie zaleca się stosowania leku Ospen, ponieważ nie jest znane jego bezpieczeństwo dla tej grupy pacjentek. 

Ospen a karmienie piersią

Zarówno fenoksymetylopenicylina, jak też jej metabolity przenikają do mleka matki osiągając stężenie mogące wpływać na karmione piersią dziecko. Antybiotykoterapia dozwolona jest tylko w sytuacji bezwzględnej konieczności, gdy oczekiwane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko.

Ospen 1500 – skutki uboczne

W trakcie antybiotykoterapii u części pacjentów mogą wystąpić różne skutki uboczne. 

Częste działania niepożądane Ospen 1500: reakcje alergiczne (najczęściej obejmujące skórę), pokrzywka, wysypka rumieniowata lub odropodobna, świąd, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, uczucie pełności w żołądku, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie języka. Wystąpienie ciężkiej biegunki może świadczyć o rozwoju rzekomobłoniastego zapalenia jelit.

Niezbyt częste działania niepożądane Ospen 1500: neuropatia, szczególnie jeżeli penicylina podawana jest pozajelitowo i w dużych dawkach, toksyczne oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy (drgawki, parestezje). 

Rzadkie działania niepożądane Ospen 1500: rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, ciężka reakcja alergiczna, która może powodować obrzęk naczynioruchowy, obrzęk krtani oraz anafilaksję; zespół choroby posurowiczej, w przebiegu którego pojawia się gorączka, dreszcze, bóle stawów, obrzęk czy uczucie wyczerpania; bóle w jamie ustnej; złuszczające zapalenie skóry, czarny włochaty język.

Bardzo rzadkie działania niepożądane oraz te o nieznanej częstości zostały wymienione w ulotce dołączonej do leku.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla  dzieci.


Inne leki na zapalenie gardła:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ospen 1500 (4)

Ospen 1500, antybiotyk z grupy penicylin, należy stosować jeszcze przez 3 dni po ustąpieniu objawów. Aby zapobiec powikłaniom pacjenci z zakażeniami paciorkowcowymi powinni przyjmować ten lek co najmniej 10 dni.

Pierwsze efekty kuracji antybiotykiem widoczne są po 2-3 dobach regularnego stosowania leku, chociaż lek hamuje wzrost bakterii już po kilku godzinach od zażycia.

W trakcie przyjmowania antybiotyku Ospen 1500 nie należy pić alkoholu. Należy unikać go również bezpośrednio po kuracji, ponieważ pozostałości leków mogą utrzymywać się w organizmie jeszcze kilka dni po ich odstawieniu.

Nie, ten antybiotyk z penicyliną jest wydawany wyłącznie na podstawie ważnej recepty lekarskiej.

e-Konsultacja z Receptą Online
Ospen 1500

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem