Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Octeangin

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Octeangin

Szukasz skutecznego leki na zapalenie gardła i jamy ustnej? Dowiedz się więcej o działaniu i dawkowaniu tabletek Octeangin z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Octeangin.

Spis treści

Octeangin – informacje o leku:

 • dawki: Octeangin 2,6 mg

 • postać: pastylki twarde

 • substancja czynna: oktenidyny dichlorowodorek (octenidinum dihydrochloridum)

 • kategoria: Leki na zapalenie gardła

Tabletki Octeangin na zapalenie gardła i jamy ustnej

 • Lek zawiera oktenidynę o właściwościach antyseptycznych, która skutecznie zwalcza mikroorganizmy chorobotwórcze.

 • Lek jest przeznaczony do leczenia uzupełniającego zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła, w tym takich objawów, jak: obrzęk, ból gardła, zaczerwienienie.

 • Octeangin jest lekiem na receptę, ma postać pastylek, może być stosowany u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat.

Octeangin - co zawiera? Octenidyna – jak działa?

Substancją czynną leku jest oktenidyna w postaci dicholorowodorku. Niszczy bakterie, wirusy i grzyby. Posiada właściwości powierzchniowo czynne, działa na powierzchni skóry, ran i błon śluzowych. Ma szerokie spektrum działania na bakterie - niszczy bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnie.

Octenidyna jest szeroko stosowana jako środek antyseptyczny. Jest uniwersalna i hipoalergiczna. Działa i jest skuteczna na wiele drobnoustrojów, które dodatkowo nie wykształcają na nią odporności. Działa na bakterie, nawet na te oporne na antybiotyki.

Octeangin - zamiennik. Na polskim rynku inne leki z oktenidyną na receptę występują w postaci płynu lub aerozolu do stosowani na skórę lub żelu na rany.

Inne leki na ból gardła, ale o innym mechanizmie działania to m.in.: Duomox (antybiotyk na zakażenia bakteryjne), Sumamed, Augumentin. 

Octeangin – skład leku

Substancją czynną jest oktenidyny dichlorowodorek. Jedna pastylka twarda zawiera 2,6 mg oktenidyny dichlorowodorku.

Pozostałe składniki to: izomalt (E 953), kwas winowy, aromat (zawiera glikol propylenowy, ekstrakt z kawy i kwas 4-(2,2,3-trimetylocyklopentylo) butanowy), olejek eteryczny anyżu gwiaździstego, olejek eteryczny miętowy, sukraloza (E 955).

Octeangin – na co, dla kogo, zastosowanie leku

Lek Octeangin 2,6 mg zawiera oktenidynę, substancję o działaniu antyseptycznym. Preparat skutecznie niszczy szerokie spektrum drobnoustrojów (bakterie, wirusy i grzyby).

Pastylki Octeangin stosuje się w krótkotrwałym leczeniu zapalenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła, łagodzi typowe objawy, takie jak: ból gardła, zaczerwienienie i obrzęk. 

Lek może być stosowany u dorosłych oraz u młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Octeangin – dawkowanie

Lek stosuje się poprzez rozpuszczenie pastylki w jamie ustnej. Ważne, aby lek miał jak najdłużej styczność z błoną śluzową jamy ustnej i gardła. 

Ile pastylek dla dorosłych? Dorośli i młodzież powyżej 12 lat mogą stosować maksymalnie 6 pastylek na dobę, powoli rozpuszczając w jamie ustnej po jednej pastylce co 2-3 godziny.

Ważne, aby lek stosować w najmniejszej skutecznej dawce i nie dłużej niż 4 dni.

Octeangin – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Octeangin jeżeli pacjent ma uczulenie na oktenidyny dichlorowodorek lub inny składnik leku.

Ważne, aby lek stosować krótkotrwale (maksymalnie 4 dni) i w porozumieniu z lekarzem.

Octeangin – interakcja z innymi lekami

Składniki jednocześnie stosowanych leków mogą wchodzić ze sobą w interakcję, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach.

W ulotce producent informuje, że nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z innymi lekami.

Octeangin – stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Stosowanie jakichkolwiek leków w ciąży (także tych dostępnych bez recepty) należy za każdym razem konsultować z lekarzem prowadzącym. To ważne, bo składniki leków mogą wpływać na prawidłowy rozwój płodu i bezpieczeństwo ciąży. Przed zastosowaniem leku Octeangin w ciąży, warto przedyskutować z lekarzem potencjalne ryzyko zdrowotne. 

Octeangin a karmienie piersią. Nie ma wystarczających informacji na temat przenikania octenidyny do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się stosowania tego leku w okresie karmienia piersią.

Octeangin – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Występują one jednak bardzo rzadko i nie u każdego pacjenta. 

Mogą pojawić się działania niepożądane z nieznaną częstością (ich częstości występowania nie można określić na podstawie dostępnych danych), w tym m.in: 

 • podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i żołądka, 

 • suchość w jamie ustnej, 

 • zaburzenia smaku, 

 • ból brzucha, 

 • nudności, 

 • niestrawność, 

 • reakcje alergiczne. 

Octeangin – przechowywanie leku

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku. Ważne, aby blister z pastylkami przechowywać w opakowaniu zewnętrznym, co ma chronić go przed światłem. Lek należy trzymać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Octeangin – producent, podmiot odpowiedzialny, wytwórca, ulotka

Podmiot odpowiedzialny: M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa

Wytwórca: Klosterfrau Berlin GmbH, Motzener Strasse 41, Marienfelde, 12277 Berlin, Niemcy

Pobierz ulotkę.

Ile kosztuje lek Octeangin? Cena, refundacja

Opakowanie leku zawiera 24 pastylki twarde. Octeangin 2,6 mg na receptę kosztuje około 20-25 zł. Lek w tym momencie nie jest objęty refundacją.  

Dostępność Octeangin - gdzie kupić?

Ten lek na zapalenie gardła na receptę można kupić w każdej aptece stacjonarnej. Dostępny jest także w aptekach internetowych, gdzie można go zarezerwować, a następnie wykupić we wskazanej aptece tradycyjnej.

Źródła: 

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego

 • Octeangin - ulotka dla pacjenta

Najczęściej zadawane pytania

Pytania dotyczące leku Octeangin, które najczęściej zadają nasi pacjenci.

Octeangin a koronawirus, covid

Wiele osób zastanawia się, czy Octeangin na COVID można stosować. Lek ma właściwości niszczące także wirusy, więc może być pomocny także w leczeniu objawów zakażenia koronawirusem. O zasadności zastosowania leku Octeangin u konkretnego pacjenta decyduje lekarz.

Tabletki do ssania Octeangin - czy na receptę czy bez recepty?

Te pastylki z oktenidyną na ból gardła są dostępne wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Podobne leki: