Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Mirtor

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Mirtor

Tabletki Mirtor należą do grupy leków przeciwdepresyjnych stosowanych u dorosłych osób. Dowiedz się więcej z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Mirtor

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Mirtor:

  • nazwa: Mirtor

  • dawka: 15 mg, 30 mg, 45 mg

  • postać: tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej

  • substancja czynna: mirtazapina (mirtazapinum)

  • dostępne wielkości opakowań: 30 tabl., 90 tabl.

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leczenie depresji

Mirtor – tabletki na depresję u dorosłych

To lek na depresję dla dorosłych wydawany na receptę, którego substancją czynną jest mirtazapina. Działa ona poprzez blokowanie receptorów adrenergicznych i serotoninergicznych w komórkach nerwowych. W ten sposób modulują przekaźnictwo nerwowe, co ma wpływ na łagodzenie objawów depresji. Lek stosowany jest wyłącznie u dorosłych osób na podstawie oceny stanu pacjenta i jego historii choroby. Lek Mirtor wydawany jest wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

Mirtor na depresję – jak działa

Zawarta w leku mirtazapina blokuje niektóre receptory serotoninergiczne i adrenergiczne w komórkach nerwowych. W ten sposób dochodzi do nasilenia przekazywania impulsów w systemie neuroprzekaźnictwa noradrenergicznego i serotoninergicznego. Co ważne, substancja ta nie wpływa jednocześnie na zwrotny wychwyt serotoniny i noradrenaliny. Lek stosowany w odpowiednich dawkach łagodzi objawy zaburzeń depresyjnych oraz takie objawy depresji jak zbyt krótki sen i wybudzanie się w nocy. Warto wiedzieć, że mirtazapina stosowana w dawkach terapeutycznych nie ma (lub ma jedynie w niewielkim stopniu) wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Lek przeciwdepresyjny Mirtor – na co się stosuje? Wskazania

Lek jest przeznaczony do leczenia epizodów dużej depresji u osób dorosłych. Regularne i długotrwałe przyjmowanie tabletek Mirtor pozwala złagodzić objawy depresji, smutek i osłabienie, niechęć do podejmowania czynności, problemy ze snem. Lek wydawany jest na wyraźne polecenie lekarza po dokładnym przeanalizowaniu stanu pacjenta.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji to m.in. Dulesvia, Zoloft.

Dawkowanie Mirtor – jak brać tabletki na depresję?

Leczenie depresji jest oparte na ocenie obecnego stanu pacjenta, zapoznaniu się z jego historią choroby i dokładnej analizie medycznej. Lekarz dobiera indywidualnie schemat leczenia i dawkowanie. Należy trzymać się wytycznych specjalisty.

Zalecane dawkowanie Mirtor to rozpoczęcie leczenia od dawki początkowej równej 15 mg lub 30 mg na dobę. Po kilku dniach stosowania tabletek lekarz ocenia reakcję pacjenta na leczenie i może zalecić zwiększenie dawki do poziomu najlepszego dla konkretnego pacjenta – zazwyczaj to dobowa dawka z przedziału od 15 do 45 mg leku. Specjalista okresowo sprawdza postępy terapii i decyduje o jej przedłużeniu, zmianie dawkowania lub zakończeniu stosowania leku.

Czy te tabletki na depresję Mirtor u dzieci i młodzieży można stosować?

Nie zaleca się podawania tego preparatu dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia. Wynika to z faktu, że nie znana jest skuteczność stosowania leku w tej grupie wiekowej. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że stosowanie leków na depresję u dzieci i młodzieży wiąże się z wysokim ryzykiem występowania działań niepożądanych, takich jak myśli i próby samobójcze, chęć samookaleczenia się, zachowania buntownicze, jawny gniew, agresja i napady złości.

Decyzję o sposobie leczenia depresji u dzieci powinien podjąć specjalista i wybrać lek, który będzie bezpieczny dla młodej osoby i skuteczny w zakresie wychodzenia z choroby.

Jak i kiedy zażywać tabletki Mirtor? O jakiej porze dnia?

Pacjent powinien ustalić sobie konkretną porę przyjmowania leku, np. codziennie wieczorem o wyznaczonej godzinie, przed położeniem się spać. Zazwyczaj lek stosuje się w jednej dawce w ciągu doby, ale specjalista może zalecić, aby lek brać w dawce podzielonej, np. dwa razy dziennie. Zaleca się, aby większą dawkę leku stosować wieczorem przed udaniem się na spoczynek.

Leczenie depresji Mirtor – efekty kiedy będą widoczne?

Leki przeciwdepresyjne, które wpływają na przekaźnictwo nerwowe, dają pierwsze efekty terapii po około 1-2 tygodniach od rozpoczęcia regularnego przyjmowania preparatu. Zwykle po upływie 2-4 tygodni pacjent zauważa poprawę samopoczucia i złagodzenie objawów depresji. Jeśli po około miesiącu stosowania chory nie widzi efektów leczenia, powinien poinformować o tym swojego lekarza.

Pierwsze tygodnie stosowania tabletek Mirtor – co warto wiedzieć?

W ciągu pierwszych tygodni stosowania leku, kiedy jeszcze nie będzie widoczna poprawa samopoczucia, może dojść do nasilenia lub pojawienia się myśli samobójczych lub prób samookaleczenia. Przypadki takie mogą się nasilić szczególnie u osób, u których już wcześniej występowały incydenty samobójcze lub próby samookaleczenia. Zwiększone ryzyko pojawia się też u młodych pacjentów do 25. roku życia, którzy cierpią na zaburzenia psychiczne i byli w przeszłości leczeni lekami przeciwdepresyjnymi.

Ważne, aby przez pierwsze tygodnie stosowania leku Mirtor pacjent miał wsparcie opiekunów i bliskich osób, którzy w sytuacji pojawienia się opisanych przypadków mogą zareagować i poinformować o takich zachowaniach lekarza.

Czy podczas stosowania tabletek Mirtor można pić alkohol?

Podczas regularnego stosowania leków na depresję, które wpływają na przewodnictwo nerwowe, nie zaleca się picia alkoholu w żadnej postaci. Dlatego producent Mirtor w ulotce przylekowej zaleca, aby unikać spożywania alkoholu podczas terapii tym lekiem. Należy o tym pamiętać, ponieważ spożycie alkoholu podczas terapii może wywoływać senność u pacjenta.

Mirtor na depresję – bez recepty czy na receptę?

Leki modulujące działanie układu nerwowego mogą być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza. To preparaty do długotrwałego stosowania, które wpływają na zachowanie, nastrój i codzienne funkcjonowanie pacjenta. Mogą być wydawane wyłącznie na podstawie szczegółowej diagnozy i analizy stanu chorej osoby. Nie należy na własną rękę próbować radzić sobie z depresją. Specjalista jest w stanie dobrać indywidualnie odpowiednią terapię i zalecić bezpieczne i skuteczne leki. Mirtor to lek antydepresyjny dostępny wyłącznie na receptę. 

Opis produktu – ulotka leku Mirtor 15 mg, 30 mg, 45 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: