2312$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Mirtagen

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Mirtagen? Cena, refundacja

Tabletki na depresję Mirtagen są dostępne w różnej wielkości opakowaniach (6, 12, 18, 30, 48, 60, 90, 96, 100 tabletek), jednak nie wszystkie muszą znajdować się w obrocie. Przykładowo za dostępne na rynku opakowanie zawierające 30 tabletek trzeba zapłacić:

  • Mirtagen 15 mg – cena od 23 do 28 zł;
  • Mirtagen 30 mg – cena waha się od 35 do 40 zł;
  • Mirtagen 45 mg – koszt to około 40-45 zł za opakowanie.

W zależności od apteki, ceny mogą się nieznacznie różnić. W tym momencie lek nie jest refundowany.

Mirtagen – jak działa, na co i dla kogo

To lek, który działa na neuroprzekaźniki w ośrodkowym układzie nerwowym, jednak w innym mechanizmie niż powszechnie stosowane w leczeniu epizodów dużej depresji leki z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i/lub noradrenaliny. Zwiększając poziom neuroprzekaźników, prowadzi do przywrócenia równowagi chemicznej w mózgu, co widać jako stopniową poprawę samopoczucia pacjenta i łagodzenie objawów depresji.

Lek jest przeznaczony do długotrwałego stosowania, przynajmniej przez okres około 6 miesięcy.

Mirtazapina – działanie

Substancją czynną leku jest mirtazapina. To lek przeciwdepresyjny, który blokuje receptory adrenergiczne i serotoninergiczne w komórkach nerwowych. Mechanizm działania mirtazapiny powoduje nasilenie neuroprzekaźnictwa serotoninergicznego i noradrenergicznego w mózgu, co zwiększa przepływ informacji niesionych przez serotoninę i noradrenalinę. To mechanizm nieco odmienny od sposobu działania popularnych leków na depresję z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i/lub noradrenaliny. 

Mirtagen – wskazania. Kto może przyjmować lek Mirtagen?

Mirtagen to lek stosowany w leczeniu depresji. Te tabletki mogą być zażywane przez dorosłe osoby. Nie zaleca się stosowania ich u dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Wynika to z faktu, że nie ustalono skuteczności działania leku i bezpieczeństwa terapii w grupie pediatrycznej. Może dojść do nasilenia niektórych działań niepożądanych, takich jak myśli i próby samookaleczenia i odebrania sobie życia.

Mirtagen – zamienniki

Do zamienników leku dostępnych na receptę należą m.in.: Mirtor, Remirta Oro.

Mirtagen – skład leku

Każda tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej Mirtagen 15 mg zawiera 15 mg mirtazapiny. Analogicznie – tabletka Mirtagen 30 mg zawiera 30 mg mirtazapiny, a tabletka Mirtagen 45 mg zawiera 45 mg mirtazapiny.

Pozostałe składniki to: krospowidon, mannitol (E421), celuloza mikrokrystaliczna, aspartam (E951), aromat truskawkowo-guaranowy, aromat mięty pieprzowej, krzemionka koloidalna bezwodna i magnezu stearynian.

Mirtagen – dawkowanie

Lekarz ustala indywidualne dawkowanie preparatu dla każdego pacjenta na podstawie jego nastroju i nasilenia objawów depresji. Leczenie powinno być kontynuowane do całkowitego ustąpienia objawów. Tabletki należy przyjmować doustnie.

Zazwyczaj zalecana dawka początkowa leku to 15 lub 30 mg na dobę. Na podstawie reakcji pacjenta na leczenie, specjalista może po kilku dniach zwiększyć dawkę na najlepiej odpowiadającą na potrzeby pacjenta (od 15 do 45 mg na dobę).

Warto pamiętać, aby tabletki zażywać codziennie o tej samej porze. Najlepiej, aby stosować dobową dawkę w jednej dawce – zaleca się, aby zażywać ją wieczorem przed snem. Lekarz może zalecić, aby stosować dwie dawki podzielone – jedną rano, drugą wieczorem przed snem. Większą dawkę należy stosować przed udaniem się na spoczynek.

Postać leku to tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej. Zgodnie z instrukcją opisaną w ulotce dołączonej do opakowania, lek należy wyjąć z saszetki, a następnie umieścić na języku. Tabletka szybko się rozpada i po chwili może być połknięta bez popijania wodą. 

Jak długo trzeba brać Mirtagen?

Zazwyczaj leczenie depresji trwa przez 4 do 6 miesięcy, jednak to lekarz na podstawie reakcji pacjenta na zażywany lek i jego stanu zdrowia zdecyduje o zakończeniu lub przedłużeniu terapii.

Mirtagen – odstawienie leku – jak wygląda?

To lek na depresję przeznaczony do długotrwałego stosowania. Przy odstawieniu preparatu należy stopniowo zmniejszać dawki leku w okresie kilku tygodni. Chcąc zakończyć terapię, należy z lekarzem ustalić sposób wychodzenia z terapii i zalecane zmniejszające się dawki.

Mirtagen – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Mirtagen:

  • jeżeli pacjent ma uczulenie na mirtazapinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu;
  • gdy obecnie przyjmuje lub po zaprzestaniu terapii inhibitorami MAO.

Należy zachować ostrożność i poinformować lekarza o tym, czy występują obecnie lub w przeszłości następujące dolegliwości:

  • zaburzenia funkcji wątroby (także żółtaczka);
  • drgawki (padaczka);
  • choroby nerek;
  • choroby serca lub historia chorób serca w rodzinie;
  • niskie ciśnienie krwi;
  • niedrożność przewodu pokarmowego;
  • schizofrenia;
  • zaburzenia afektywne dwubiegunowe;
  • cukrzyca;
  • choroby oka, np. jaskra;
  • zaburzania oddawania moczu, które mogą wynikać z przerostu prostaty.

Interakcja z innymi lekami

Składniki leku Mirtagen mogą wchodzić w interakcję z innymi lekami. Dlatego nie należy przyjmować tego leku jednocześnie z inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO), a także przed upływem dwóch tygodni od zakończenia ich przyjmowania.

To ważne, aby powiedzieć lekarzowi o wszystkim stosowanych obecnie oraz w przeszłości lekach. W szczególności ważne jest, aby poinformować o stosowaniu następujących preparatów:

  • inne leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI;
  • wenlafaksyna, L-tryptofan lub tryptany (stosowane w leczeniu migreny);
  • tramadol (lek przeciwbólowy);
  • linezolid (antybiotyk);
  • sole litu (stosowane w leczeniu niektórych zaburzeń psychiatrycznych);
  • preparaty zawierające ziele dziurawca zwyczajnego Hypericum perforatum (preparaty ziołowe stosowane w leczeniu depresji);
  • lekach stosowanych w terapii lęku i bezsenności jak benzodiazepiny, np. diazepam, chlordiazepoksyd (lek może nasilać sedatywne właściwości benzodiazepin);
  • preparatach stosowanych w leczeniu schizofrenii;
  • preparatach wskazanych w leczeniu alergii;
  • lekach stosowanymi w leczeniu silnego bólu jak morfina.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się zażywania tego leku podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Dotyczy to także kobiet, które przypuszczają, że mogą być w ciąży lub planują w nią zajść w najbliższym czasie.

Jeśli pacjentka stale zażywa lek i zaszła w ciążę, powinna porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym na temat potencjalnego ryzyka dla płodu i dla bezpieczeństwa przebiegu ciąży. Stosowanie podobnych leków (z grupy SSRI) może wywoływać komplikacje przy porodzie oraz wystąpienie ciężkiego stanu u dziecka.

Mirtagen lek – skutki uboczne

Tak jak w przypadku każdego innego leku, tak i ten może powodować działania niepożądane. Trzeba jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpią.

W przypadku pojawienia się zagrażających zdrowiu i życiu skutków ubocznych leku, należy przestać stosować lek i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala. Wśród tego rodzaju objawów są: drgawki, żółtaczka, zapalenie trzustki, myśli o samookaleczeniu, próby samobójcze, gorączka, wysypka z pęcherzami, objawy zakażenia, owrzodzenia jamy ustnej, rozpad tkanki mięśniowej, trudności w oddawaniu moczu, niższy niż zazwyczaj poziom sodu we krwi.

Wśród bardzo często występujących działań niepożądanych Mirtagen (które mogą pojawić się u więcej niż 1 na 1o pacjentów stosujących ten lek) wymienia się:

  • zwiększony apetyt lub zwiększenie masy ciała (lek Mirtagen może powodować tycie);
  • senność;
  • ból głowy;
  • suchość w jamie ustnej.

Częste działania niepożądane leku (które statystycznie mogą dotyczyć 1 na 10 pacjentów):

  • letarg, zmęczenie, splątanie, uczucie lęku;
  • drgawki lub drżenie;
  • nudności, biegunka, wymioty, zaparcia;
  • wysypka lub wykwity skórne;
  • bóle stawów, bóle mięśni, bóle pleców;
  • zawroty głowy lub omdlenia podczas nagłej zmiany pozycji ciała, np. podczas wstawania (niedociśnienie ortostatyczne);
  • opuchlizna (zwykle kostek lub stóp) spowodowana gromadzeniem się płynów (obrzęki);
  • intensywne marzenia senne, problemy ze snem.

O innych, rzadziej (lub o nieznanej częstości występowania) skutkach ubocznych przyjmowania leku Mirtagen można dowiedzieć z ulotki producenta dołączonej do opakowania.

Przechowywanie leku

Ten preparat leczniczy nie wymaga specjalnych warunków przechowywania. Ważne, aby trzymać go w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki na depresję:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Mirtagen (6)

Nie zaleca się picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci podczas stosowania leków przeciwdepresyjnych. W przypadku picia alkoholu może zwiększać się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, np. senności.

Zazwyczaj pierwsze efekty leczenia są zauważalne po 1-2 tygodniach od rozpoczęcia regularnego stosowania leku. Po czasie około 2-4 tygodni nastrój i samopoczucie pacjenta zaczną się widocznie poprawiać.

Nie, leki na depresję na receptę należące do grupy SSRI nie uzależniają. Ważne, aby wychodząc z terapii wiedzieć, że konieczne zmniejszenie dawki leku odbywa się stopniowo aż do całkowitego zaprzestania stosowania. Nie należy gwałtownie odstawiać leku, bo to zwiększa możliwość wystąpienia działań niepożądanych.

Nie, lek we wszystkich wariantach dawek jest dostępny wyłącznie na receptę. Jedynie lekarz może przepisać lek Mirtagen pacjentom.

Bardzo częstym (występującym u 1 na 10 osób) skutkiem ubocznym leku jest senność. Zatem lek może pozytywnie wpływać na jakość snu u pacjentów cierpiących na zaburzenia snu.

Do bardzo częstych objawów niepożądanych leku (występuje u 1 na 10 pacjentów) jest zwiększenie masy ciała. Dlatego, długotrwałe przyjmowanie preparatu może wpływać na masę ciała i powodować tycie.

e-Konsultacja z Receptą Online
Mirtagen

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.