Najważniejsze informacje:
To lek przeciwpsychotyczny stosowany w leczeniu epizodów depresyjnych w przebiegu choroby dwubiegunowej, stanów manii oraz schizofrenii. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Kwetaplex.
postać / dawka | tabletki powlekane, 25 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 300 mg |
substancja czynna | kwetiapina (Quetiapinum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | epizody depresyjne w chorobie afektywnej dwubiegunowej, mania, schizofrenia |
podmiot odpowiedzialny | Adamed Pharma S.A. | Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A | 05-152 Czosnów, Polska |
Lek podlega refundacji. Występuje w postaci tabletek powlekanych, w dawkach 25 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 300 mg i w opakowaniach po 30, 60 i 120 sztuk.
W zależności od apteki cena leku Kwetaplex może nieznacznie się różnić. Koszt jednego opakowania jest różny w zależności od wielkości dawki i liczy tabletek w opakowaniu.
Lek stosuje się w leczeniu schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej. Dodatkowo tabletki Kwetaplex zalecane są też do przeciwdziałania nawrotom choroby dwubiegunowej u tych pacjentów, którzy przyjmowali dotychczas kwetiapinę w innej postaci. Długotrwale stosowany lek pozwala zapobiegać nawrotom zaburzeń depresyjnych i stanów manii u dorosłych pacjentów.
Sprawdź opinie pacjentów o Kwetaplex.
Substancją czynną leku jest kwetiapina. Jej mechanizm działania opiera się na oddziaływaniu z różnymi rodzajami receptorów neuroprzekaźnikowych w mózgu. Ma ona działanie przeciwpsychotyczne związane z wybiórczym działaniem m.in. na receptory 5HT2 i D. Dzięki temu obserwuje się mniej nasilone objawy pozapiramidowe. Kwetiapina hamuje działanie receptorów blokujących dopaminę.
To preparat należący do leków przeciwpsychotycznych, które stosuje się w leczeniu chorób u pacjentów z następującymi objawami:
Tak, lek działa uspokajająco. Dlatego może pomóc pacjentom mającym problemy ze snem.
Tak. Preparat wpływa na receptory neuroprzekaźnikowe w mózgu. Wykazuje działanie uspokajające.
Lek wykorzystywany jest nie tylko w długotrwałym leczeniu wymienionych zaburzeń, ale także w terapii podtrzymującej. Co oznacza, że lekarz może zalecić dalsze przyjmowanie leku, nawet jeśli pacjent odczuwa poprawę samopoczucia.
Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Jest to związane z bezpieczeństwem i skutecznością zażywania tego leku w grupie pediatrycznej. Zaobserwowano działania niepożądane, które pojawiły się częściej u dzieci i młodzieży lub nie obserwowano ich u dorosłych.
Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Apotiapina, Bonogren, Kefrenex, Ketrel, Pinexet.
Inny lek na depresję to m.in. Pramolan.
Substancją czynną leku jest kwetiapina. Każda tabletka o dawce 25 mg zawiera 25 mg kwetiapiny (w postaci fumaranu kwetiapiny). Analogicznie, pozostałe dawki kwetiapiny zawierają określoną ilość substancji czynnej:
Pozostałe składniki tabletki różnią się w zależności od wielkości dawki. Szczegółowe informacje o składzie rdzenia i otoczki tabletki znajdują się w ulotce producenta.
Leczenie schizofrenii lub choroby afektywnej dwubiegunowej odbywa się zawsze w ścisłym porozumieniu ze specjalistą. Lekarz na podstawie historii choroby, stanu pacjenta i objawów określa schemat leczenia i wielkość dawki.
Lekarz prowadzący określa dawkę początkową oraz tempo zwiększania dawki kwetiapiny aż do osiągnięcia skutecznej dawki terapeutycznej. Dzienna ilość przyjmowanego leku jest zależna od potrzeb pacjenta i objawów choroby. Zazwyczaj stosowana dobowa dawka mieści się w przedziale od 150 mg do 800 mg na dobę.
Lekarz prowadzący obserwuje reakcję pacjenta na leczenie i w przypadku konieczności zmiany dawki leku zaleci stopniowe zwiększanie lub zmniejszanie ilości leku rozłożone w czasie. Jeśli pacjent uzna, że działanie leku jest za silne, wówczas wspólnie z lekarzem należy rozważyć zmniejszenie dawki. U pacjentów w podeszłym wieku lekarz może zalecić zmianę lub wolniejsze zwiększanie dawki leku.
W zależności od zalecenia, lek zazwyczaj przyjmuje się raz na dobę, wieczorem przed snem. Specjalista może też zalecić zażywanie tabletek dwa razy na dobę w dawkach podzielonych.
Tabletki Kwetaplex należy połykać w całości, nie rozgryzać, nie żuć, nie rozkruszać, popijając wodą. Lek przyjmuje się podczas posiłków lub pomiędzy nimi. Należy pamiętać, aby nie popijać tabletek sokiem grejpfrutowym, który może wpływać na działanie leku.
Nie należy samodzielnie przerywać stosowania tabletek, nawet jeżeli pacjent zauważa poprawę nastroju i złagodzenie objawów choroby afektywnej dwubiegunowej lub schizofrenii. Wspólnie z lekarzem prowadzącym należy podjąć decyzję o zakończeniu terapii. Zaleca się stopniowe odstawianie leku w okresie 1–2 tygodni, kiedy pacjent zmniejsza ilość przyjmowanego leku. Nie należy nagle przerywać terapii, bowiem pociąga to za sobą wysokie ryzyko wystąpienia objawów odstawiennych.
Po przedawkowaniu leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Lek może powodować ortostatyczny spadek ciśnienia, prowadzący do zawrotów głowy, tachykardii, a nawet omdlenia.
Warto wiedzieć, kiedy nie przyjmować tego leku:
Należy zachować szczególnie środki ostrożności, jeśli:
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Kwetaplex, pacjent powinien poinformować lekarza o stosowanych w przeszłości lub obecnie wszystkich lekach.
Nie należy przyjmować tabletek tego leku, jeśli pacjent stosuje:
Trzeba poinformować specjalistę i należy zachować ostrożność podczas przyjmowania jednocześnie:
Producent nie zaleca stosowania leku Kwetaplex w okresie ciąży i karmienia piersią. Dotyczy to także pacjentek, które przypuszczają, że mogą być w ciąży lub w najbliższym czasie planują zajść w ciążę. Specjalista indywidualnie oceni, czy korzyści ze stosowania leku przewyższają ryzyko zdrowotne dla kobiety ciężarnej i dziecka.
W przypadku, gdy kobieta zażywała tabletki Kwetaplex w ostatnich 3 miesiącach ciąży, u noworodków po porodzie mogą pojawić się następujące objawy: sztywność mięśni, senność, osłabienie, pobudzenie, trudności z oddychaniem i pobieraniem pokarmu.
Podobnie jak w przypadku stosowania jakiegokolwiek innego leku, tak w przypadku tego produktu leczniczego mogą wystąpić działania niepożądane. Trzeba jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta stosującego ten lek mogą się one pojawić.
Wśród bardzo często występujących działań niepożądanych (statystycznie u więcej niż 1 na 10 pacjentów stosujących lek) wymienia się:
Często występujące skutki uboczne (statystycznie u mniej niż 1 na 10 pacjentów):
Niezbyt często pojawiające się działania niepożądane podczas stosowania leku Kwetaplex to:
O występujących rzadko, bardzo rzadko lub z nieznaną częstością działaniach niepożądanych leku można przeczytać w ulotce przylekowej.
Producent nie podaje specjalnych wymagań co do warunków (np. temperatury) przechowywania leku. Należy przechowywać lek w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w oryginalnym opakowaniu.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Kwetaplex.
Nie zaleca się picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci podczas stosowania tego produktu leczniczego. To ważne, bowiem jednoczesne zażywanie leku i picie alkoholu może powodować senność.
Nie, leki przeciwpsychotyczne, wpływające na równowagę chemiczną w mózgu, mogą być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza. Specjalista określa poziom dawki i schemat leczenia, okresowo sprawdzając reakcję pacjenta na leczenie. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.
Lek zaczyna działać po ok. 2 godzinach od momentu przyjęcia tabletki.