Receptomat | e-Recepta w 5 min

e-Recepta Online
Ketrel

Wypełnij prosty Formularz,
Odbierz SMS w 5 minut,
Pokaż Kod w Aptece.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Ketrel to lek przeciwpsychotyczny stosowany w leczeniu depresji, schizofrenii, choroby dwubiegunowej i problemów ze snem. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i ulotki producenta. Umów się na telekonsultację do lekarza na receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Ketrel.

Podstawowe informacje o leku Ketrel:

 • nazwa: Ketrel
 • dawka: 25 mg, 100 mg, 200 mg
 • postać: tabletki powlekane
 • substancja czynna: kwetiapina (quetiapinum)
 • dostępne wielkości opakowań: 25 mg (20, 30, 40, 60, 120 tabl.), 100 mg (60 tabl.), 200 mg (60 tabl.)
 • status: lek na receptę (RX)
 • kategoria: Leki przeciwpsychotyczne, Leki na depresję, Leki na bezsenność

Tabletki Ketrel – przeciwpsychotyczny lek stosowany w leczeniu depresji z bezsennością, schizofrenii i manii

Substancją czynną leku jest kwetiapina, neuroleptyk wykorzystywany do leczenia poważnych schorzeń psychicznych. To związek należący do grupy leków przeciwpsychotycznych, który w ludzkim organizmie działa na wiele receptorów neuroprzekaźników. Stabilizuje w ten sposób przekaźnictwo w układzie nerwowym. Lek dostępny jest w postaci tabletek o różnych dawkach, w różnych wielkościach opakowań. Ketrel wydawany jest wyłącznie na receptę.

Tabletki Ketrel – dla kogo? Kiedy są stosowane?

Lek jest stosowany w leczeniu chorób oraz po poprawie stanu pacjenta, by zapobiec nawrotom dolegliwości. Ketrel jest wskazany do stosowania:

 • przy leczeniu schizofrenii, gdy u chorego występują następujące objawy: pacjent widzi i słyszy nieistniejące obrazy i głosy, za prawdziwe uznaje nieistniejące rzeczy, staje się zaniepokojony, zagubiony, napięty, staje się nadmiernie podejrzliwy, przygnębiony lub odczuwa silne poczucie winy
 • przy leczeniu depresji w przebiegu choroby dwubiegunowej, gdy u pacjenta obserwuje się depresję, brak energii, utratę apetytu, smutek, poczucie winy, także w przypadku leczenia bezsenności
 • przy leczeniu manii, przy bardzo silnym pobudzeniu chorego, gdy ten jest pełen entuzjazmu, podniecony, nadmiernie aktywny, także w przypadku, gdy ma zaburzoną zdolność krytycznej oceny, gdy staje się uciążliwy i agresywny.

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Ketrel?

Przed rozpoczęciem terapii lekarz najpierw dokładnie zbada stan zdrowia i historię pacjenta. Leki na depresję z kwetiapiną mają wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Aby uniknąć negatywnego wpływu leku na zdrowie, należy wcześniej poinformować lekarza:

 • gdy chory lub członek jego rodziny ma (lub miał) jakiekolwiek problemy z sercem
 • jeśli chory ma niskie ciśnienie krwi
 • gdy pacjent przebył udar mózgu, szczególnie gdy jest osobą w podeszłym wieku
 • jeśli chory ma problemy z wątrobą
 • jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiły drgawki padaczkowe
 • gdy pacjent choruje na cukrzycę lub jest w grupie ryzyka
 • jeśli kiedykolwiek w przeszłości chory miał zmniejszoną liczbę białych krwinek
 • gdy u chorego lub członka jego rodziny występowały zakrzepy.

Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku Ketrel u osób starszych ze współistniejącym otępieniem. Grupa leków (do której należy też Ketrel) może zwiększać ryzyko udaru, a w niektórych przypadkach także zgonu.

Ketrel na depresję i zaburzenia snu – jak stosować? Dawkowanie leku

Na podstawie historii choroby i objawów u pacjenta, lekarz każdorazowo indywidualnie określa dawkowanie i długość trwania leczenia. Zwykle zalecana dawka jest od 150 mg do 800 mg, w zależności od stanu i potrzeb pacjenta.

Lek stosuje się doustnie. Tabletki należy zażywać w całości, popijając wodą. Zazwyczaj stosuje się jedną dawkę przed snem, jednak w niektórych przypadkach lekarz może zalecić zażywanie leku dwa razy na dobę. Ważne, aby nie przerywać zażywania leku nawet widząc wyraźną poprawę stanu zdrowia. To lekarz decyduje kiedy i w jaki sposób należy zakończyć terapię.

Tabletki Ketrel – bez recepty czy na receptę?

Leki zawierające kwetiapinę mają silny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Są stosowane w leczeniu poważnych chorób o podłożu psychicznym. Mogą być stosowane wyłącznie na wyraźne zalecenie specjalisty, po dokładnym wywiadzie, zapoznaniu się z historią choroby i zbadaniu stanu zdrowia pacjenta. Tabletki Ketrel o różnych dawkach są dostępne wyłącznie na receptę.

Leki na depresję – Ketrel a czas działania

W początkowej fazie leczenia depresji lekiem Ketrel mogą nasilać się u chorego myśli o samookaleczeniu lub o popełnieniu samobójstwa. Dlatego w tym szczególnym okresie należy obserwować pacjenta. Leki przeciwdepresyjne zaczynają działać dopiero po pewnym czasie regularnego stosowania (około 1-2 tygodni od rozpoczęcia terapii, czasem później). Warto też wiedzieć, że tego rodzaju objawy mogą nasilać się po gwałtownym odstawieniu leków.

Tabletki przeciwdepresyjne Ketrel a tycie

Wśród osób przyjmujących ten lek zauważa się zwiększenie masy ciała, jednak nie u każdego pacjenta pojawia się nadwaga. To kwestia bardzo indywidualna. Zarówno sam pacjent, jak i lekarz opiekujący się chorym, powinni monitorować masę ciała osoby stosującej lek. W razie wyraźnego przybierania na wadze, warto zastosować ćwiczenia oraz dietę, która ma złagodzić ten skutek uboczny.

Od jakiego wieku można stosować Ketrel – lek na depresję i bezsenność?

Lek przeznaczony jest do stosowania wyłącznie u osób dorosłych, nie należy go stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Zażywanie leku Ketrel a alkohol, jedzenie i picie

Kolejne dawki leku można przyjmować niezależnie od jedzenia. Nie ma znaczenia, czy tabletki Ketrel są zażywane przed, po czy w trakcie posiłku. Należy jednak zwrócić uwagę, by podczas terapii tym lekiem unikać picia alkoholu. Połączenie ze składnikami leku może wywoływać wzmożoną senność.

Należy także pamiętać, by podczas leczenia schizofrenii lub depresji lekiem Ketrel nie pić soku grejpfrutowego, ponieważ może on wpływać na działanie leku.

Czy można stosować Ketrel w ciąży?

Składniki leku mają wpływ na wiele procesów w organizmie. Leki z kwetiapiną mogą być stosowane wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza. Ciąża i okres karmienia piersią to szczególny czas, kiedy stosowanie jakiegokolwiek preparatu powinno być konsultowane ze specjalistą.

Jeśli pacjentka wie (lub podejrzewa), że jest w ciąży, nie powinna stosować leku Ketrel, bo może to wpływać na bezpieczeństwo ciąży i rozwój płodu. Podobnie nie powinna zażywać tych tabletek w okresie karmienia piersią. Jeśli zajdzie taka potrzeba, powinna zakończyć okres laktacji.

Opis produktu – ulotka leku Ketrel 25 mg, 100 mg, 200 mg

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Zobacz szczegóły