Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Fluoksetyna EGIS

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Fluoksetyna EGIS

Fluoksetyna EGIS to lek na depresję dla dorosłych, młodzieży i dzieci od 8. roku życia. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań, na telekonsultację do lekarza umówisz się na Receptomat.pl. Tam też zamówisz e-receptę na lek Fluoksetyna EGIS.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Fluoksetyna EGIS:

 • nazwa: Fluoksetyna EGIS

 • dawka: 10 mg, 20 mg

 • postać: kapsułki twarde

 • substancja czynna: fluoksetyna (fluoxetinum)

 • dostępne wielkości opakowań: 14 kaps., 28 kaps.

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leki na depresję

Fluoksetyna EGIS na depresję u dzieci i dorosłych

Lek zawiera substancję czynną, która należy do grupy SSRI, czyli leków przeciwdepresyjnych nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny. Fluoksetyna działa na przewodnictwo nerwowe, usprawniając przepływ impulsów. Lek działa na epizody depresyjne u dzieci, dorosłych i młodzieży, na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i jest pomocny w leczeniu bulimii. Lek dostępny jest w dwóch wariantach – w dawkach 10 mg i 20 mg. Wydawany jest wyłącznie na receptę.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji to m.in. Seronil, Asentra.

Jak działa fluoksetyna?

To substancja czynna, które zaliczana jest do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (zwanych też SSRI od angielskiej nazwy). W fizjologicznych warunkach mózg wytwarza serotoninę, czyli neuroprzekaźnik, który bierze udział w przekazywaniu impulsu z jednej komórki nerwowej do drugiej. W depresji, zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych i w bulimii w mózgu stwierdza się obniżony poziom serotoniny, co wpływa negatywnie na prawidłowe przekazywanie impulsów. Fluoksetyna stosowana regularnie podnosi poziom serotoniny, co łagodzi objawy depresji i poprawia samopoczucie.

Na co stosuje się tabletki Fluoksetyna EGIS? Wskazania

To lek przeznaczony do długotrwałego stosowania w chorobach związanych z zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania układu serotoninergicznego w mózgu. Wskazania do stosowania leku Fluoksetyna EGIS:

 • leczenie depresji u dorosłych (epizodów dużej depresji)

 • terapia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, objawiających się natrętnymi myślami i zachowaniami obsesyjnymi

 • leczenie bulimii (żarłoczności psychicznej) w połączeniu z psychoterapią

 • leczenie depresji u dzieci od 8 lat i u młodzieży, terapia depresji o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, lek wprowadza się, gdy po 4-6 sesjach psychoterapii objawy nie ustępują.

Jak brać lek Fluoksetyna EGIS na depresję? Dawkowanie

Lekarz dla każdego pacjenta indywidualnie ustala terapię, dawkowanie i schemat leczenia. To ważne, aby trzymać się wytycznych lekarza, który dobiera najlepiej dopasowane leczenie do stanu i kondycji pacjenta.

Kapsułki należy brać w całości, nie rozgryzać, nie żuć, popijać wodą.

Zalecane dawki Fluoksetyna EGIS, wskazane w ulotce producenta to:

Leczenie depresji u dorosłych

Zalecana dawka to 20 mg stosowana w schemacie 2 kapsułki 10 mg lub 1 kapsułka 20 mg. Po 3-4 tygodniach leczenia lekarz prowadzący sprawdza reakcję pacjenta na leczenie i po tym czasie może dostosować ją do aktualnego stanu. Dawka leku Fluoksetyna EGIS może być stopniowo zwiększana do maksymalnego poziomu 60 mg (w schemacie 3 kapsułki 20 mg) na dobę. Specjalista będzie obserwował postępy leczenia i starał się dopasować najniższą skuteczną dawkę leku.

Leczenie bulimii (żarłoczności psychicznej)

Zazwyczaj zalecana dawka dobowa to 60 mg (3 kapsułki 20 mg). Lek powinien być stosowany razem z psychoterapią.

Terapia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Początkowa dobowa dawka leku to 20 mg (stosowana jako 2 kapsułki 10 mg lub 1 kapsułka 20 mg). W zależności od reakcji pacjenta na leczenie po okresie około 2 tygodni od rozpoczęcia stosowania leku, lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do maksymalnego poziomu 60 mg na dobę. Po około 10 tygodniach lekarz skontroluje kondycję pacjenta i zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Jak długo trwa leczenie depresji lekiem Fluoksetyna EGIS? Efekty kiedy będą widoczne

Stosowanie tego leku antydepresyjnego powinno trwać przynajmniej przez 6 miesięcy. Lekarz okresowo sprawdza postępy terapii i reakcję pacjenta na lek.

Pierwsze efekty leczenia są zazwyczaj zauważalne po kilku tygodniach regularnego zażywania kapsułek. Tak działają leki należące do SSRI. Nawet jeśli pacjent nie widzi poprawy w początkowym okresie zażywania leku, nie powinien się zniechęcać i samodzielnie przerywać terapii. Należy to robić zawsze w porozumieniu z lekarzem i według jego wskazań. Podobnie w sytuacji, kiedy pacjent stwierdza poprawę – na własną rękę nie powinien przerywać leczenia, ale stosować lek zgodnie z zaleceniami.

Fluoksetyna EGIS u dzieci i młodzieży – jak stosować? Dawkowanie

Stosowanie leków antydepresyjnych u dzieci i młodzieży powinno odbywać się wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza. Początkowa dawka to zazwyczaj 10 mg (jedna kapsułka 10 mg) na dobę. W zależności od reakcji na leczenie, po okresie 1-2 tygodni specjalista może zdecydować o zwiększeniu jej do 20 mg na dobę (zażywa się wówczas 2 kapsułki 10 mg lub 1 kapsułkę 20 mg).

W przypadku grupy pediatrycznej należy szczególnie zwracać uwagę, aby pacjent stosował możliwie najniższą skuteczną dawkę. U młodszych dzieci o mniejszej masie ciała być może potrzebne będzie zmniejszenie dawki dobowej. To dlatego tak ważne jest, aby leczenie depresji u dziecka odbywało się przy współpracy i pod ścisłym nadzorem lekarza. Zazwyczaj terapia trwa przynajmniej 6 miesięcy, specjalista decyduje o jej przedłużeniu.

Stosowanie leku Fluoksetyna EGIS w ciąży i podczas karmienia piersią

Zażywanie jakichkolwiek preparatów (leków i innych farmaceutyków) w okresie tuż przed ciążą i w czasie jej trwania powinno być skonsultowane z lekarzem. To ważne, ponieważ składniki preparatów mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo ciąży i prawidłowy rozwój płodu. Nie zaleca się stosowania tego leku na depresję podczas ciąży, ponieważ stwierdzono zwiększone ryzyko wad wrodzonych serca u dzieci, których matki zażywały ten lek w pierwszym trymestrze ciąży. Przyjmowanie leku w kolejnych trymestrach na wpływ na płód i może powodować poważne powikłania przy porodzie, które mogą zagrażać zdrowiu dziecka. Z tego względu nie należy przyjmować leku przez cały okres ciąży.

Pojawiają się także pytania, czy lek Fluoksetyna EGIS można stosować na depresję po porodzie. Kobieta nie powinna zażywać tego leku, ponieważ fluoksetyna przenika do mleka kobiecego i może powodować wystąpienie działań niepożądanych u noworodka. 

Opis produktu – ulotka leku Fluoksetyna EGIS 10 mg, 20 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: