e-Konsultacja po Receptę Online

Seronil

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Seronil to lek przeciwdepresyjny stosowany w leczeniu epizodów depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i bulimii. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań, umów się na telekonsultację na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Seronil.

Seronil – co to za lek?

Lek Seronil jest oparty na działaniu fluoksetyny – substancji czynnej należącej do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Serotonina to jeden z kluczowych neuroprzekaźników w mózgu, a jej obniżony poziom jest charakterystyczny dla osób z depresją, zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym i bulimią. Depresja to bardzo częste zaburzenie psychiczne, występujące u co najmniej 1,2 miliona dorosłych Polaków i nawet 20% nastolatków. Objawia się  obniżonym nastrojem, brakiem energii do działania, pesymistyczną wizją przyszłości, zaburzeniami snu i apetytu, a u niektórych osób również myślami rezygnacyjnymi lub samobójczymi. Seronil stosuje się także w leczeniu zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD), które polega na występowaniu natrętnych myśli i wykonywaniu powtarzalnych, przymusowych czynności. Z kolei bulimia to zaburzenie odżywiania objawiające się epizodami objadania się i zachowaniami kompensacyjnymi (np. prowokowaniem wymiotów).

Na co stosuje się Seronil?

U osób dorosłych Seronil jest stosowany w leczeniu epizodów dużej depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego i bulimii.

W przypadku dzieci i młodzieży powyżej 8. roku życia preparat jest wskazany w leczeniu umiarkowanych i ciężkich zaburzeń depresyjnych, które nie reagują na terapię psychologiczną po 4-6 sesjach. Lek powinien być stosowany wyłącznie w połączeniu z psychoterapią.

Jak działa Seronil?

Fluoksetyna zawarta w leku Seronil należy do grupy związków określanych jako SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jej działanie polega na zwiększaniu stężenia serotoniny w mózgu, co wpływa na poprawę nastroju i funkcjonowania pacjenta. Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników w komórkach nerwowych. Zahamowanie jej zwrotnego wychwytu powoduje częstsze wysyłanie impulsów nerwowych. Zwiększona stymulacja komórek zależnych od serotoniny odpowiada za przeciwdepresyjne działanie leku. 

Dla kogo jest przeznaczony lek Seronil?

Lek Seronil jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży powyżej 8. roku życia.

Co wchodzi w skład leku Seronil?

Tabletki Seronil 10 mg i kapsułki Seronil 20 mg zawierają substancję czynną fluoksetyny chlorowodorek w ilości odpowiednio 11,2 mg (co odpowiada 10 mg fluoksetyny) i 22,4 mg (co odpowiada 20 mg fluoksetyny).

Pozostałe substancje pomocnicze to: 

  • zawarte w tabletkach powlekanych Seronil 10 mg:  mannitol (E 421), skrobia kukurydziana, powidon, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian; składniki otoczki: hypromeloza 6 cPs, sacharoza, polisorbat 80, glicerol 85%, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek (E 171),
  • zawarte w kapsułkach twardych Seronil 20 mg:  celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian; składniki otoczki: tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna.

Tabletki Seronil 10 mg zawierają sacharozę, glicerol i mannitol. 

Seronil – zamienniki

W przypadku leku Seronil, zamiennik to np. Andepin, Bioxetin, Fluoksetyna Egis, Fluoxetin Polpharma, Fluoxetine Vitabalans, Fluxemed.

Seronil – dawkowanie

Tabletki i kapsułki Seronil należy połykać w całości, popijając wodą. Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłku. Należy przestrzegać dawkowania zaleconego przez lekarza. W zależności od reakcji pacjenta na leczenie i diagnozy, lekarz może zmodyfikować dawkę.

Zalecane dawki Seronil u dorosłych są następujące:

  • Depresja: początkowa dawka to 20 mg)na dobę. W zależności od oceny lekarza, dawka może być stopniowo zwiększana, maksymalnie do 60 mg na dobę.
  • Bulimia: zalecana dawka to 60 mg na dobę.
  • Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD): początkowa dawka to 20 mg na dobę, z możliwością zwiększenia do 60 mg na dobę zgodnie z oceną lekarza.

U dzieci i młodzieży (8-18 lat) leczenie depresji rozpoczyna się od dawki 10 mg na dobę. Po 1-2 tygodniach lekarz może zwiększyć dawkę do 20 mg na dobę.

U pacjentów w podeszłym wieku lek powinien być dawkowany ostrożnie. Dawka dobowa zazwyczaj nie przekracza 40 mg. 

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby mogą wymagać dostosowania dawki.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Seronil, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Seronil

W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć przyjąć kolejną w możliwie najbliższym terminie, ale nie należy stosować dawki podwójnej. 

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Seronil, przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Objawy przedawkowania mogą obejmować: nudności, wymioty, drgawki, problemy z sercem, problemy z płucami oraz zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego (np. podniecenie, śpiączka).

Przerwanie stosowania leku Seronil

Leczenie depresji lekiem Seronil powinno trwać przynajmniej 6 miesięcy, jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej. Nie należy przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli wystąpi poprawa. Przy zaprzestaniu przyjmowania mogą wystąpić objawy odstawienne, takie jak zawroty głowy, uczucie mrowienia, zaburzenia snu, niepokój, zmęczenie, nudności, drżenie, bóle głowy. W przypadku objawów odstawienia należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zalecić stopniowe zmniejszanie dawki w celu zminimalizowania ryzyka skutków odstawienia.

Seronil – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Seronil – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na fluoksetynę lub jakikolwiek składnik leku,
  • stosowanie nieodwracalnych, nieselektywnych inhibitorów MAO obecnie lub w ciągu ostatnich 2 tygodni,
  • stosowanie metoprololu.

Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem terapii Seronil należy zachować szczególną ostrożność i poinformować lekarza lub farmaceutę o występowaniu:

  • chorób serca,
  • niskiego tętna spoczynkowego,
  • niedoboru soli w organizmie związanego z długotrwałą ciężką biegunką i wymiotami lub stosowaniem diuretyków,
  • manii obecnie lub w przeszłości,
  • zaburzeń krzepnięcia, siniaków, krwawień w przeszłości, 
  • farmakoterapii lekami wpływającymi na krzepliwość krwi,
  • objawów padaczki lub napadów drgawkowych obecnie lub w przeszłości,
  • terapii elektrowstrząsowej,
  • farmakoterapii tamoksyfenem,
  • akatyzji (niepokoju z koniecznością poruszania się, niemożnością siedzenia lub ustania w miejscu),
  • cukrzycy,
  • problemów z wątrobą lub nerkami,
  • jaskry.

W następujących przypadkach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:

  • napad drgawkowy lub zwiększenie częstości napadów,
  • epizod maniakalny,
  • gorączka, sztywność mięśni, drżenia, zmiany stanu psychicznego (np. dezorientacja, drażliwość, skrajne pobudzenie), co może wskazywać na rozwój zespołu serotoninowego lub złośliwego zespołu neuroleptycznego,
  • wysypka i inne reakcje alergiczne (np. świąd, obrzęk warg lub twarzy, duszność).

Pacjenci z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi mogą doświadczać myśli samobójczych oraz myśli o samookaleczeniu, szczególnie na początku terapii, gdyż leki przeciwdepresyjne zaczynają działać po około 2 tygodniach. Ryzyko to jest wyższe u osób z wcześniejszymi myślami samobójczymi i myślami o samookaleczeniu oraz u dorosłych poniżej 25. roku życia. W przypadku pojawienia się takich myśli, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Pomocne może być poinformowanie osób bliskich o diagnozie depresji lub zaburzenia lękowego, pokazanie im ulotki leku oraz poproszenie o obserwowanie zmian w zachowaniu.

U dzieci i młodzieży istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w tym myśli samobójczych i agresji. Informacje dotyczące długoterminowego stosowania u dzieci i młodzieży są ograniczone.

Podczas stosowania leku Seronil nie należy spożywać alkoholu. 

Lek na depresję Seronil może powodować zaburzenia seksualne, które mogą utrzymywać się po zakończeniu terapii.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Seronil z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Seronil w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku Seronil. Stosowanie fluoksetyny we wczesnym etapie ciąży może podwoić ryzyko wystąpienia wad serca u noworodków, natomiast przyjmowanie leku w ostatnich trzech miesiącach ciąży może zwiększyć ryzyko przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodka (PPHN), co objawia się przyspieszonym oddychaniem i sinicą. Objawy te zazwyczaj pojawiają się w ciągu pierwszych 24 godzin po narodzinach. W przypadku wystąpienia takich objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z położną lub lekarzem. Ponadto lek na depresję Seronil stosowany pod koniec ciąży może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego krwotoku z pochwy krótko po porodzie, zwłaszcza przy towarzyszących zaburzeniach krzepnięcia. Stosowanie fluoksetyny w ciąży zalecane jest tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka. W niektórych przypadkach, lekarz może zalecić kontynuację leczenia lub stopniowe odstawienie leku. 

Fluoksetyna przenika do mleka matki, co może prowadzić do działań niepożądanych u niemowląt. Karmienie piersią jest możliwe tylko w sytuacji, gdy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. W takiej sytuacji może być zalecane stosowanie niższych dawek fluoksetyny.

Seronil a prowadzenie pojazdów 

Fluoksetyna może wywierać wpływ na koordynację i procesy myślowe. Bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Seronil – skutki uboczne 

Stosując lek Seronil, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Działania niepożądane Seronil wymagające natychmiastowego kontaktu z lekarzem to:

  • myśli o samookaleczeniu, myśli samobójcze,
  • wysypka, reakcje alergiczne (np. świąd, obrzęk warg, obrzęk języka, świszczący oddech, duszność) – należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku, 
  • niepokój, niemożność usiedzenia w miejscu lub stania,
  • zaczerwienienie skóry, niepokojące zmiany na skórze, pęcherze, łuszczenie się skóry,
  • niewyjaśniona gorączka, przyspieszony oddech lub przyspieszona akcja serca, pocenie się, sztywność mięśni, drżenie, dezorientacja, skrajne pobudzenie lub senność (zespół serotoninowy),
  • osłabienie, senność, dezorientacja (zwłaszcza u osób starszych stosujących leki moczopędne),
  • przedłużona i bolesna erekcja,
  • drażliwość, skrajne pobudzenie,
  • szybka lub nieregularna akcja serca, omdlenie, zapaść, zawroty głowy przy wstawaniu.

Seronil może powodować także inne skutki uboczne. Występują one z różną częstością. 

Działania niepożądane Seronil, które występują bardzo często (tj. częściej niż u 1 na 10 osób), to:

  • bezsenność,
  • ból głowy,
  • biegunka,
  • nudności,
  • zmęczenie.

Częste skutki uboczne Seronil występują u mniej niż 1 na 10 osób. Należą do nich:

  • spadek apetytu, anoreksja,
  • nerwowość, niepokój ruchowy, lęk, 
  • uczucie napięcia,
  • spadek popędu płciowego, problemy seksualne,
  • zaburzenia snu, nietypowe sny,
  • zaburzenia uwagi,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia smaku,
  • letarg, senność,
  • drżenia,
  • niewyraźne widzenie,
  • kołatania serca, wydłużenie odcinka QT w EKG,
  • nagłe zaczerwienienie skóry twarzy lub innych części ciała,
  • ziewanie,
  • niestrawności, wymioty,
  • suchość w ustach,
  • wysypka, świąd, pokrzywka,
  • nadmierna potliwość,
  • bóle stawowe,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • krwawienia z dróg rodnych, zaburzenia wzwodu lub wytrysku,
  • roztrzęsienie, dreszcze,
  • spadek masy ciała.

U dzieci i młodzieży powyżej 8. roku życia lek Seronil może powodować spowolnienie wzrostu i opóźnienie dojrzewania płciowego. Zgłaszano krwotoki z nosa.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Seronil?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Seronil? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Seronil znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Seronil nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Seronil to lek z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Zawiera fluoksetynę i jest stosowany w leczeniu epizodów depresyjnych, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego i bulimii u osób dorosłych, a także zaburzeń depresyjnych w grupie wiekowej 8-18 lat. U dzieci lek może być stosowany tylko w połączeniu z psychoterapią. Efekty działania leku są zazwyczaj odczuwalne po 2 tygodniach. Leczenie często jest długotrwałe – nie należy go przerywać bez konsultacji z lekarzem, gdyż mogą wystąpić objawy odstawienia lub zaostrzenie objawów choroby. W przypadku pogorszenia samopoczucia podczas stosowania fluoksetyny (np. wystąpienia myśli samobójczych lub myśli o samookaleczeniu), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na depresję:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Seronil (17)

e-Konsultacja po Receptę Online
Seronil

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem