Najważniejsze informacje:
Seronil to lek przeciwdepresyjny stosowany w leczeniu epizodów depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i bulimii. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Seronil.
postać / dawka | tabletki powlekane, kapsułki twarde, 10 mg |
substancja czynna | fluoksetyna (fluoxetinum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | dorośli: epizody dużej depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (nerwica natręctw), bulimia (żarłoczność psychiczna); dzieci: depresja o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego |
podmiot odpowiedzialny | Orion Corporation Orionintie 1, FI-02200 Espoo Finlandia |
Lek Seronil nie podlega refundacji, występuje w postaci tabletek powlekanych i kapsułek twardych, w dawce 10 mg i 20 mg i w opakowaniach po 30 i 100 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Fluoksetyna zawarta w leku Seronil należy do grupy związków określanych jako SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.
Sprawdź opinie innych pacjentów o Seronil.
Działanie substancji czynnej - fluoksetyny polega na zwiększeniu stężeniu serotoniny w mózgu, co wpływa na poprawę nastroju i funkcjonowania pacjenta.
Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników w komórkach nerwowych. Zahamowanie jej zwrotnego wychwytu powoduje częstsze wysyłanie impulsów nerwowych. Zwiększona stymulacja komórek zależnych od serotoniny powoduje przeciwdepresyjne działanie leku.
U dorosłych wskazaniami do stosowania kapsułek lub tabletek Seronil są:
Lek stosuje się też u młodzieży, dzieci w wieku od 8 lat i starszych w przypadku:
Do zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę są m.in.: Andepin, Fluoksetyna EGIS, Fluxemed.
Seronil zawiera substancję czynną - fluoksetynę. Każda tabletka zawiera 10 mg substancji czynnej, a kapsułka 20 mg fluoksetyny.
Pozostałe składniki leku w postaci tabletki to: mannitol, skrobia kukurydziana, powidon, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, hypromeloza, sacharoza, polisorbat, glicerol, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek.
Pozostałe składniki leku w formie kapsułki to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, tytanu dwutlenek, żelatyna.
W zależności od wskazania różne są zalecenia w stosunku do stosowanych dawek. Specjalista na podstawie stadium choroby i stanu pacjenta dobiera odpowiednie dawkowanie.
Zalecana dobowa dawka to 20 mg. Po 3-4 tygodniach leczenia, lekarz może zalecić zmianę dawki, jeśli ta jest niewystarczająca. Dawkę Seronil w uzasadnionych przypadkach można zwiększać do 60 mg, ale robi się to stopniowo. Ważne, aby dojść do etapu, w których pacjent stosuje najniższą skuteczną dawkę leku.
W przypadku terapii żarłoczności psychicznej (w celu zmniejszenia chęci objadania się i zwracania spożytych pokarmów) zalecana dawka to 60 mg leku na dobę, co oznacza 6 tabletek po 10 mg w schemacie określonym przez lekarza. Długość terapii jest zależna od postępów leczenia i określana przez specjalistę.
Początkowa dawka leku to 20 mg na dobę. Po około 2 tygodniach leczenia specjalista może zalecić stopniowe zwiększanie dawki, jeśli będzie to uzasadnione. Dawkę zwiększa się do maksymalnie 60 mg na dobę, sprawdzając jaka najmniejsza dawka jest skuteczna w przypadku konkretnego pacjenta.
Lek można stosować u dzieci i młodzieży w wieku od 8 lat do 18 lat wyłącznie do leczenia umiarkowanych lub ciężkich epizodów depresji, ale wtedy, kiedy stosowanie leku jest połączone z psychoterapią. Nie należy stosować leku w tej grupie wiekowej z innych wskazań.
Warto wiedzieć, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych z fluoksetyną u dzieci i młodzieży powoduje zwiększone ryzyko nasilonej wrogości (która objawia się złością, agresją i zachowaniami buntowniczymi) oraz zachowań samobójczych (w tym także w postaci myśli i prób samobójczych).
Leczenie depresji u dzieci i młodzieży lekiem Seronil może odbywać się wyłącznie pod nadzorem specjalisty i równolegle z prowadzoną terapią. W początkowej fazie zazwyczaj stosuje się 10 mg/dobę, ale w uzasadnionych przypadkach dawka ta może być zwiększona po upływie 1-2 tygodni do 20 mg na dobę. Tak jak w przypadku dorosłych, należy upewnić się, że pacjent przyjmuje najmniejszą skuteczną dawkę, która daje pozytywne efekty w konkretnym przypadku. U dzieci o mniejszej masie może być uzasadnione stosowanie mniejszych dawek.
O czasie stosowania preparatu zawsze decyduje lekarz. U dorosłych stosujących Seronil na depresję, pierwsze efekty leczenia będą widoczne dopiero po pewnym czasie, po kilku tygodniach regularnego stosowania leku. Leczenie depresji tym preparatem powinno trwać przynajmniej 6 miesięcy, ale o długości leczenia indywidualnie w każdym przypadku decyduje lekarz.
Leczenie depresji lekiem Seronil powinno trwać przynajmniej 6 miesięcy, jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej. Nawet jeśli pacjent poczuje się lepiej, nie powinien samodzielnie przerywać zaleconej terapii. Ważne, aby lek stosować zgodnie z zaleceniami. Przerwanie jego stosowania może spowodować pogorszenie się samopoczucia i nawrót objawów.
Nie należy przyjmować leku, jeśli:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli:
Wśród działań niepożądanych Seronil są m.in. objawy wpływające na procesy myślowe i koordynację. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta pojawiają się skutki uboczne. Zaleca się, aby nie prowadzić pojazdów ani nie obsługiwać maszyn w czasie stosowania tego preparatu, zanim pacjent nie upewni się, jak stosowanie leku wpływa na jego organizm.
Przed rozpoczęciem kuracji należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych lekach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Czy można stosować Seronil na depresję w ciąży?
Przyjmowanie jakichkolwiek leków w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem, po ocenie ryzyka i bezpieczeństwa dla kobiety i rozwijającego się płodu. Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, to nie powinna stosować leku bez porozumienia z lekarzem. Badania wykazują bowiem, że fluoksetyna wpływa na rozwój płodu i może zwiększać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.
Czy można zażywać Seronil na depresję poporodową?
Jeśli lekarz uzna to za uzasadnione, a kobieta nie karmi piersią, to można rozważyć stosowanie leku w tym przypadku. Zażywanie jakichkolwiek leków podczas karmienia piersią powinno być przede wszystkim zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa dla kobiety i dla dziecka.
Fluoksetyna, substancja czynna leku Seronil, przechodzi do mleka kobiecego i może spowodować pojawienie się działań niepożądanych u dziecka. Dlatego jeśli zachodzi konieczność stosowanie leku, zaleca się przerwanie karmienia piersią.
Seronil, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane.
Do bardzo częstych działań niepożądanych Seronil (mogą występować częściej niż u 1 na 10 pacjentów) zalicza się:
Częste działania niepożądane (mogą występować rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów) to:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów) leku to:
Seronil powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Seronil.
Szczególnie w początkowym okresie stosowania leku mogą nasilać się myśli samobójcze lub chęć do samookaleczenia. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli u pacjenta występowały już wcześniej myśli samobójcze lub samookaleczenie. Tego rodzaju zachowania pojawiają się częściej u młodych dorosłych z zaburzeniami psychicznymi w wieku poniżej 25 lat, którzy wcześniej byli leczeni lekami przeciwdepresyjnymi.
Ważne, aby podczas stosowania tego preparatu nie pić alkoholu. Może on wchodzić w interakcję ze składnikami leku i wpływać na jego skuteczność.
Tak. Seronil należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, wykorzystywany m.in. w psychiatrii.
Pierwsze efekty zauważalne są po ok. 3-4 tygodniach od momentu rozpoczęcia przyjmowania leku.
Na polskim rynku obecnie nie ma leku z tą samą substancją czynną i dostępnego bez recepty.