Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Seronil

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Seronil

Seronil to lek przeciwdepresyjny stosowany w leczeniu epizodów depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i bulimii. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Seronil. 

Podstawowe informacje o leku Seronil:

 • nazwa: Seronil

 • dawka: 10 mg

 • postać: tabletki powlekane, kapsułki twarde

 • substancja czynna: fluoksetyna (fluoxetinum)

 • dostępne wielkości opakowań: tabletki 10 mg (30 lub 100 tabletek)

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Leczenie depresji

Seronil – leczenie depresji u dzieci i dorosłych

Zawarta w leku substancja czynna (fluoksetyna) należy do grupy substancji określanych jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (tzw. SSRI). Lek stosuje się głównie u dorosłych oraz u dzieci w niektórych wskazaniach. Seronil jest zalecany do leczenia depresji, przy nerwicy natręctw oraz na bulimię. Lek występuje w postaci tabletek lub kapsułek twardych. Seronil jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jak działa Seronil na depresję?

Fluoksetyna zawarta w leku Seronil należy do grupy związków określanych jako SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jej działanie polega na zwiększeniu stężeniu serotoniny w mózgu, co wpływa na poprawę nastroju i funkcjonowania pacjenta.

Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników w komórkach nerwowych. Zahamowanie jej zwrotnego wychwytu powoduje częstsze wysyłanie impulsów nerwowych. Zwiększona stymulacja komórek zależnych od serotoniny powoduje przeciwdepresyjne działanie leku.

Inne leki to m.in. PramolanZoloft.

Na co stosuje się Seronil?

U dorosłych wskazaniami do stosowania kapsułek lub tabletek Seronil są:

 • epizody dużej depresji,

 • nerwica natręctw, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

 • żarłoczność psychiczna, czyli bulimia – w tym przypadku terapia Seronilem jest prowadzona równolegle z psychoterapią, które ma na celu złagodzenie przymusu objadania się i zwracania zjedzonych pokarmów.

Lek stosuje się też u młodzieży, dzieci w wieku od 8 lat i starszych w przypadku:

 • zdiagnozowanej depresji o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, w sytuacji, kiedy po 4-5 sesjach psychoterapii nie ma poprawy; lek może być stosowany wyłącznie z równolegle prowadzoną terapią.

Dawkowanie leku na depresję Seronil – jak stosować?

W zależności od wskazania różne są zalecenia w stosunku do stosowanych dawek. Specjalista na podstawie stadium choroby i stanu pacjenta dobiera odpowiednie dawkowanie.

Leczenie depresji u dorosłych i osób w podeszłym wieku

Zalecana dobowa dawka to 20 mg. Po 3-4 tygodniach leczenia, lekarz może zalecić zmianę dawki, jeśli ta jest niewystarczająca. Dawkę Seronil w uzasadnionych przypadkach można zwiększać do 60 mg, ale robi się to stopniowo. Ważne, aby dojść do etapu, w których pacjent stosuje najniższą skuteczną dawkę leku.

Leczenie bulimii

W przypadku terapii żarłoczności psychicznej zalecana dawka to 60 mg leku na dobę, co oznacza 6 tabletek po 10 mg w schemacie określonym przez lekarza. Długość terapii jest zależna od postępów leczenia i określana przez specjalistę.

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

Początkowa dawka leku to 20 mg na dobę. Po około 2 tygodniach leczenia specjalista może zalecić stopniowe zwiększanie dawki, jeśli będzie to uzasadnione. Dawkę zwiększa się do maksymalnie 60 mg na dobę, sprawdzając jaka najmniejsza dawka jest skuteczna w przypadku konkretnego pacjenta.

Jak długo trwa leczenie depresji lekiem Seronil?

U dorosłych stosujących Seronil na depresję, pierwsze efekty leczenia będą widoczne dopiero po pewnym czasie, po kilku tygodniach regularnego stosowania leku. Leczenie depresji tym preparatem powinno trwać przynajmniej 6 miesięcy, ale o długości leczenia indywidualnie w każdym przypadku decyduje lekarz.

Kiedy zakończyć stosowanie leku na depresję Seronil?

Leczenie depresji lekiem Seronil powinno trwać przynajmniej 6 miesięcy, jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej. Nawet jeśli pacjent poczuje się lepiej, nie powinien samodzielnie przerywać zaleconej terapii. Ważne, aby lek stosować zgodnie z zaleceniami. Przerwanie jego stosowania może spowodować pogorszenie się samopoczucia i nawrót objawów.

Stosowanie leku przeciwdepresyjnego Seronil u dzieci i młodzieży

Lek można stosować u dzieci i młodzieży w wieku od 8 lat do 18 lat wyłącznie do leczenia umiarkowanych lub ciężkich epizodów depresji, ale wtedy, kiedy stosowanie leku jest połączone z psychoterapią. Nie należy stosować leku w tej grupie wiekowej z innych wskazań.

Warto wiedzieć, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych z fluoksetyną u dzieci i młodzieży powoduje zwiększone ryzyko nasilonej wrogości (która objawia się złością, agresją i zachowaniami buntowniczymi) oraz zachowań samobójczych (w tym także w postaci myśli i prób samobójczych).

Dawki leku Seronil u dzieci i młodzieży

Leczenie depresji u dzieci i młodzieży lekiem Seronil może odbywać się wyłącznie pod nadzorem specjalisty i równolegle z prowadzoną terapią. W początkowej fazie zazwyczaj stosuje się 10 mg/dobę, ale w uzasadnionych przypadkach dawka ta może być zwiększona po upływie 1-2 tygodni do 20 mg na dobę. Tak jak w przypadku dorosłych, należy upewnić się, że pacjent przyjmuje najmniejszą skuteczną dawkę, która daje pozytywne efekty w konkretnym przypadku. U dzieci o mniejszej masie może być uzasadnione stosowanie mniejszych dawek.

Czy w czasie stosowania leku Seronil mogą pojawić się myśli samobójcze?

Szczególnie w początkowym okresie stosowania leku mogą nasilać się myśli samobójcze lub chęć do samookaleczenia. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli u pacjenta występowały już wcześniej myśli samobójcze lub samookaleczenie. Tego rodzaju zachowania pojawiają się częściej u młodych dorosłych z zaburzeniami psychicznymi w wieku poniżej 25 lat, którzy wcześniej byli leczeni lekami przeciwdepresyjnymi.

Czy podczas stosowania leku Seronil można pić alkohol?

Ważne, aby podczas stosowania tego preparatu nie pić alkoholu. Może on wchodzić w interakcję ze składnikami leku i wpływać na jego skuteczność.

Czy można stosować Seronil na depresję w ciąży?

Przyjmowanie jakichkolwiek leków w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem, po ocenie ryzyka i bezpieczeństwa dla kobiety i rozwijającego się płodu. Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, to nie powinna stosować leku bez porozumienia z lekarzem. Badania wykazują bowiem, że fluoksetyna wpływa na rozwój płodu i może zwiększać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.

Czy można zażywać Seronil na depresję poporodową?

Jeśli lekarz uzna to za uzasadnione, a kobieta nie karmi piersią, to można rozważyć stosowanie leku w tym przypadku. Zażywanie jakichkolwiek leków podczas karmienia piersią powinno być przede wszystkim zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa dla kobiety i dla dziecka.

Fluoksetyna, substancja czynna leku Seronil, przechodzi do mleka kobiecego i może spowodować pojawienie się działań niepożądanych u dziecka. Dlatego jeśli zachodzi konieczność stosowanie leku, zaleca się przerwanie karmienia piersią.

Czy podczas leczenia depresji lekiem Seronil można prowadzić samochód?

Wśród działań niepożądanych Seronil są m.in. objawy wpływające na procesy myślowe i koordynację. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta pojawiają się skutki uboczne. Zaleca się, aby nie prowadzić pojazdów ani nie obsługiwać maszyn w czasie stosowania tego preparatu, zanim pacjent nie upewni się, jak stosowanie leku wpływa na jego organizm.

Opis produktu – ulotka leku Seronil 10 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: