Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Efectin ER 75

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Efectin ER 75

Efectin ER jest lekiem na depresję i stany lękowe u osób dorosłych. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, na teleporadę do specjalisty umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Efectin ER 75.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Efectin ER 75:

  • nazwa: Efectin ER 75

  • dawka: 75 mg

  • postać: kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde

  • substancja czynna: wenlafaksyna (venlafaxinum)

  • dostępne wielkości opakowań: 10 kaps, 14 kaps., 28 kaps., 30 kaps., 100 kaps.

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Leki przeciwdepresyjne

Lek na depresję Efectin ER 75 – terapia depresji i zaburzeń lękowych u dorosłych osób

To lek z wenlafaksyną, która działa na neuroprzekaźnictwo nerwowe. Jako substancja należąca do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny, podnosi stężenie tych przekaźników w komórkach nerwowych mózgu. To z kolei wpływa na łagodzenie objawów depresji i zaburzeń lękowych i poprawę samopoczucia pacjenta. Lek Efectin ER jest dostępny jest w dawkach 37,5 mg, 75 mg i 150 mg wenlafaksyny, wydawany wyłącznie na receptę.

Efectin ER 75 – jak działa?

Choć mechanizm powstawania depresji i zaburzeń lękowych nie do końca jest poznany, to uważa się, że za pojawienie się objawów tych chorób odpowiedzialny jest spadek poziomu neurotransmiterów w mózgu. Uważa się, że stopniowe zmniejszanie się stężenia tych substancji (np. serotoniny, noradrenaliny) w mózgu powoduje pogorszenie nastroju i pojawienie się objawów depresji i zaburzeń lękowych. Jeśli pacjent nie rozpocznie leczenia po zdiagnozowaniu choroby, wówczas objawy mogą się zaostrzać, a sama depresja pogłębiać. Im później rozpoczęte leczenie, tym trudniejsze może być późniejsze wyjście z choroby.

Substancją czynną leku jest wenlafaksyna, która zaliczana jest do grupy leków określanych jako inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (tzw. SRNI). Leki te wpływają modulująco na przekaźnictwo nerwowe, zwiększając stężenie neuroprzekaźników w komórkach nerwowych mózgu. Skutkuje to stopniowym łagodzeniem objawów i poprawą samopoczucia w dłuższej perspektywie.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji to m.in. Ketrel, Seronil.

Na co stosuje się tabletki Efectin ER 75? Wskazania

To lek przeciwdepresyjny, który stosowany jest u dorosłych osób. Preparat jest zalecany do stosowania w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych, w tym:

  • fobii społecznej (lęku społecznego, w tym unikania sytuacji społecznych)

  • uogólnionych zaburzeń lękowych

  • napadów paniki (lęku napadowego).

Leczenie depresji i zaburzeń lękowych jest procesem złożonym, często opierającym się na jednoczesnym stosowaniu psychoterapii i farmakoterapii. Kluczowe, aby specjalista wybrał lek najlepiej dopasowany do stanu pacjenta i bezpieczny dla niego. To ważne, aby pacjent z miarę możliwości jak najszybciej po rozpoznaniu choroby rozpoczął leczenie. W innym przypadku jego stan może się pogorszyć, co znacznie utrudni późniejszą terapię.

Dawkowanie Efectin ER 75 – jak brać, jak stosować?

Leki na depresję stosuje się zawsze w porozumieniu i pod kontrolą lekarza. Specjalista na podstawie stanu pacjenta, dolegliwości towarzyszących i historii jego choroby indywidualnie dobierze najlepiej dopasowany lek, który pomoże choremu w walce z depresją. To ważne, aby współpracować ze specjalistą i trzymać się jego wytycznych.

W ulotce Efectin ER 75 producent wskazuje zalecane, często stosowane dawki dobowe leku oraz maksymalne dawki, jakich nie powinno się przekraczać. Różne są zalecenia w zależności od wskazania. Dobowe dawki mogą być także zmniejszane lub zwiększane na polecenie lekarza, w zależności od reakcji pacjenta na zażywany lek.

Dawkowanie Efectin ER – leczenie depresji:

Zalecana początkowa dawka to 75 mg na dobę. Na podstawie reakcji pacjenta na przyjmowane leki, dawka Efectin ER może zostać zwiększona nawet do maksymalnego poziomu 375 mg.

Dawkowanie w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych i fobii społecznej:

Zalecana dawka początkowa wynosi 75 mg na dobę. Na polecenie lekarza dawkę można zwiększać do maksymalnej ilości wenlafaksyny o wartości 225 mg.

Dawkowanie Efectin ER w leczeniu ataków paniki:

Początkowa zalecana dawka leku to 37,5 mg na dobę. W zależności od postępów leczenia, lekarz może podjąć decyzję o stopniowym zwiększaniu dawki, w razie potrzeby nawet do maksymalnego poziomu 225 mg na dobę.

O jakiej porze brać kapsułki Efectin ER 75? Z jedzeniem czy między posiłkami?

Pacjent powinien sobie wyznaczyć stałą porę na codzienne przyjmowanie leku. Nie ma znaczenia, czy jest to pora poranna czy wieczorna. Kapsułki Efectin ER 75 należy połykać w całości, nie gryźć, nie kruszyć, nie rozgryzać, nie rozpuszczać, popijając wodą. Zaleca się, aby lek przyjmować z pokarmami podczas posiłków.

Czy Efectin ER 75 u dzieci na depresję można stosować?

Ten lek nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Wynika to z faktu, że młode osoby są narażone na zwiększone ryzyko występowania działań niepożądanych, takich jak myśli i próby samobójcze. Podczas stosowania leku Efectin ER u dzieci i młodzieży może wystąpić także nasilona wrogość, zachowania agresywne i buntownicze, gniew.

W przypadku pojawienia się depresji lub zaburzeń lękowych (np. lęku społecznego lub ataków paniki) u młodzieży i dzieci, pierwsze kroki należy skierować do specjalisty – psychologa lub psychiatry. Ustali on diagnozę i zbada stan pacjenta. Na tej podstawie będzie w stanie zalecić leczenie, które zazwyczaj obejmuje psychoterapię oraz stosowanie leków przeciwdepresyjnych, bezpiecznych dla grupy pediatrycznej.

Efectin ER 75 – bez recepty czy na receptę?

Leki regulujące stężenie neurotransmiterów w układzie nerwowym wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Ich mechanizm działania wykorzystuje się w poważnych chorobach, jakimi są depresja i zaburzenia lękowe. Leki te mogą wykazywać także szereg działań niepożądanych. Efectin ER jest lekiem zaliczanym do SNRI, które podnoszą stężenie neuromodulatorów w mózgu. To ważne, aby preparat ten stosować na polecenie lekarza i pod jego kontrolą. Lek w różnych wariantach dawkowania jest wydawany wyłącznie na receptę.

Opis produktu – ulotka leku Efectin ER 75 mg

Inne najpopularniejsze leki na depresję: