3054$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Oriven

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Oriven – informacje o leku:

  • dawki: Oriven 37,5 mg, Oriven 75 mg, Oriven 150 mg
  • postać: kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde
  • substancja czynna: wenlafaksyna (venlafaxinum)
  • kategoria: Depresja

Tabletki Oriven – leczenie depresji i zaburzeń lękowych

  • Tabletki Oriven to lek na depresję i zaburzenia lękowe przeznaczony do długotrwałej terapii. Preparat należy do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny [tzw. SNRI].
  • Lek przeznaczony jest do stosowania u dorosłych osób. Występuje w trzech wariantach dawki: 37,5 mg, 75 mg i 150 mg. Dawkowanie Oriven, długość terapii i schemat leczenia są dobierane indywidualnie przez lekarza prowadzącego.
  • Tabletki Oriven na depresję są wydawane tylko na receptę.

Oriven – opis i właściwości

Lek Oriven zawiera substancję czynną wenlafaksynę, która zaliczana jest do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (tzw. SNRI). Leki te wpływają na poziom neuroprzekaźników w mózgu i przywracają równowagę chemiczną, co łagodzi objawy depresji.

Lek stosowany jest także w terapii zaburzeń lękowych, np. fobii społecznej lub napadów paniki. Stosowanie leków jest najczęściej połączone z odpowiednio dobraną psychoterapią.

Oriven – co zawiera? Wenlafaksyna – jak działa?

Wenlafaksyna zawarta w leku Oriven działa poprzez zwiększenie poziomu serotoniny i noradrenaliny w mózgu. Poprzez hamowanie zwrotnego wychwytu tych neuroprzekaźników w układzie nerwowym, lek ten powoduje podniesienie ich ilości w komórkach nerwowych, co stymuluje przekazywanie impulsów.

Uważa się, że mechanizm powstawania depresji wiąże się z obniżeniem poziomu neuroprzekaźników w mózgu, co hamuje przekazywanie impulsów. Wenlafaksyna, stosowana regularnie przez dłuższy czas, podwyższa poziom serotoniny i noradrenaliny, co przyczynia się do poprawy stanu pacjenta i wpływa na leczenie depresji.

Inne leki stosowane w leczeniu depresji to m.in. PramolanAsentra.

Oriven – skład leku

Substancją czynną leku jest wenlafaksyna w postaci chlorowodorku wenlafaksyny. Lek ma postać kapsułek twardych o przedłużonym uwalnianiu. Wśród innych składników zawartych w kapsułce leku wymienia się: celulozę mikrokrystaliczną, powidon K 90, talk, krzemionkę koloidalną bezwodną, magnezu stearynian, otoczka: etyloceluloza, kopowidon.

Inne składniki zawarte w korpusie kapsułki to:

  • dla leku Oriven 37,5 mg: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czarny (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), tusz (szelak, etanol bezwodny, alkohol izopropylowy, alkohol butylowy, glikol propylenowy, amonowy wodorotlenek stężony, żelaza tlenek czerwony (E 172)).
  • dla leku Oriven 75 mg: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czarny (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), tusz (szelak, etanol bezwodny, alkohol izopropylowy, alkohol butylowy, glikol propylenowy, amonowy wodorotlenek stężony, żelaza tlenek czerwony (E 172)).
  • dla leku Oriven 150 mg: żelatyna, żółcień pomarańczowa (E 110), czerwień Allura (E 129), błękit brylantowy (E 133), tytanu dwutlenek (E 171),  tusz (szelak, etanol bezwodny, alkohol izopropylowy, alkohol butylowy, glikol propylenowy, sodu wodorotlenek, powidon K 16, tytanu dwutlenek (E 171)).

Oriven – dla kogo, zastosowanie leku

Te tabletki antydepresyjne są przeznaczone do stosowania u dorosłych osób. Wskazania do stosowania leku Oriven to przede wszystkim leczenie depresji i zaburzeń lękowych:

  • terapia epizodów dużej depresji
  • stosowanie leku w celu zapobiegania nawrotom epizodów dużej depresji
  • terapia zdiagnozowanych zaburzeń lęku uogólnionego
  • leczenie lęku społecznego (fobii społecznej)
  • terapia pacjentów z zaburzeniami lękowymi, które występują z napadami lęku, w przebiegu z agorafobią lub bez agorafobii.

Nie zaleca się stosowania leków z wenlafaksyną u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18. roku życia. W badaniach klinicznych nie wykazano skuteczności stosowania leku w grupie pediatrycznej w terapii epizodów dużej depresji. Powodzenie terapii i bezpieczeństwo stosowania wenlafaksyny u dzieci i młodzieży z innych wskazań nie jest znane.

Oriven – dawkowanie

Lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta ustala jak brać lek Oriven.

Leczenie depresji, zaburzeń lękowych uogólnionych i lęku społecznego:

  • Zwykle zalecana dobowa początkowa dawka leku to 75 mg.
  • Na podstawie reakcji pacjenta na leczenie, specjalista może zwiększać stopniowo dawkę aż do maksymalnego poziomu 375 mg wenlafaksyny na dobę (w leczeniu depresji) lub 225 mg maksymalnej dawki dobowej w przypadku terapii uogólnionego lęku i fobii społecznej.

Leczenie zaburzeń lękowych z napadami lęku:

  • Zazwyczaj początkowa dawka to 37,5 mg.
  • Lekarz zwykle zaleca stopniowe zwiększanie dawki. Maksymalna dobowa dawka w tym przypadku to 225 mg.

Oriven – przeciwwskazania, środki ostrożności

Są sytuacje, kiedy nie należy stosować leku Oriven lub zachować szczególną ostrożność podczas terapii. To ważne, aby zapoznać się z tymi informacjami przed rozpoczęciem leczenia.

Kiedy nie stosować leku?

  • przy stwierdzonym uczuleniu (nadwrażliwości) na wenlafaksynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku;
  • w sytuacji gdy pacjent przyjmuje jednocześnie lub przyjmował w ciągu ostatnich 14 dni jakikolwiek lek z grupy nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO) stosowany do leczenia depresji lub choroby Parkinsona.

Kiedy należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Oriven?

  • W sytuacji, gdy pacjent stosuje inne leki, które przyjmowane jednocześnie z lekiem Oriven mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.
  • Jeśli pacjent choruje na choroby oczu, takie jak niektóre rodzaje jaskry (podwyższone ciśnienie w gałce ocznej).
  • Gdy u pacjenta w przeszłości występowały epizody wysokiego ciśnienia krwi.
  • Gdy pacjent w przeszłości zmagał się z chorobami serca.
  • Jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpiły napady drgawek (padaczka).
  • Gdy u pacjenta stwierdzono w przeszłości zmniejszone stężenie sodu we krwi (hiponatremia).
  • Jeśli pacjent ma skłonność do powstawania siniaków lub do krwawień (zaburzenia krwawienia w przeszłości), bądź jeżeli przyjmuje inne leki, które mogą zwiększyć ryzyko krwawień.
  • Jeśli pacjent ma stwierdzone zbyt duże stężenie cholesterolu.
  • W sytuacji, gdy u pacjenta lub kogokolwiek z jego rodziny wystąpiła w przeszłości mania lub zaburzenia dwubiegunowe (uczucie nadmiernego pobudzenia lub euforii).
  • Jeżeli w przeszłości stwierdzono u pacjenta zachowania agresywne.

Oriven – interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem terapii Oriven należy powiedzieć lekarzowi i farmaceucie o wszystkich przyjmowanych lekach, szczególnie tych stosowanych długotrwale.

Grupy leków, które mogą wchodzić w interakcje z wenlafaksyną to m.in. inhibitory monoaminooksydazy (IMAO).

Zespół serotoninowy, będący stanem zagrożenia życia, może wystąpić w przypadku jednoczesnego stosowania wenlafaksyny z następującymi lekami:

  • tryptany (zawarte m.in. w lekach stosowanych w migrenowych bólach głowy)
  • leki przeciwdepresyjne, np. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny (SNRI), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne lub leki zawierające lit
  • leki zawierające antybiotyk linezolid (substancja stosowana w leczeniu zakażeń)
  • leki zawierające odwracalny IMAO, moklobemid (zawarta w lekach stosowanych w leczeniu depresji)
  • preparaty zawierające sybutraminę (substancję stosowaną w odchudzaniu)
  • leki mające w składzie tramadol (o działaniu przeciwbólowym)
  • preparaty z zielem dziurawca zwyczajnego (nazwa łacińska Hypericum perforatum)
  • leki z tryptofanem (które stosowane są w problemach ze snem i w depresji).

W przypadku stosowania ketokonazolu, haloperydolu, rysperydonu lub metoprololu, jeśli preparaty z tymi substancjami są zażywane równolegle z wenlafaksyną, należy zachować szczególną ostrożność.

Oriven – stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Tak jak w przypadku innych leków na depresję należących do grupy modulatorów przekaźnictwa nerwowego, które wpływają na poziom neuroprzekaźników, takich jak serotonina lub/i noradrenalina, nie zaleca się stosowania ich w ciąży oraz w okresie laktacji. Lek można stosować wyłącznie w sytuacji, kiedy potencjalne korzyści terapeutyczne przewyższają ewentualne ryzyko.

Jeśli kobieta stosowała w ciąży Oriven, wówczas u noworodka po porodzie mogą pojawić się objawy odstawienia i powikłania wymagające wspomagania karmienia i oddychania przez zgłębnik. Stan noworodka może też wymagać dłuższego pobytu w szpitalu związanego ze stanem dziecka. Mogą pojawić się objawy takie jak: drżenie, hipotonia, trudności ze ssaniem i spaniem, nieustający płacz, drażliwość.

Składniki leku przenikają do mleka matki, co może wiązać się z ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych u dziecka karmionego piersią. Na okres laktacji należy przerwać stosowanie leku lub zakończyć karmienie piersią, jeśli wymagane jest zażywanie tabletek Oriven.

Oriven – skutki uboczne

Jak w przypadku każdego innego leku, tak także podczas stosowania leku Oriven, mogą pojawić się działania niepożądane. Nie znaczy to, że pojawią się u wszystkich pacjentów, jednak w przypadku niektórych zostało oszacowane statystyczne prawdopodobieństwo ich pojawienia się.

Tabletki Oriven – działanie niepożądane:

bardzo często (czyli mogą wystąpić częściej niż u 1 pacjenta na 10 osób stosujących lek): suchość w ustach, ból głowy, nudności, pocenie się;

często (≥1/100 do <1/10): zwiększenie stężenia cholesterolu w surowicy, zmniejszenie masy ciała, niezwykłe sny, obniżone libido, zawroty głowy, wzmożone napięcie mięśniowe (hipertonia), bezsenność, nerwowość, parestezje, uspokojenie polekowe, drżenie, stan splątania, depersonalizacja, zaburzenia akomodacji, rozszerzenie źrenic, zaburzenia widzenia, ziewanie, nadciśnienie, rozszerzenie naczyń (głównie uderzenia krwi do głowy/nagłe zaczerwienienie), kołatanie serca, zmniejszenie łaknienia (jadłowstręt), zaparcia, wymioty, zaburzenia ejakulacji /orgazmu (mężczyźni), brak orgazmu, zaburzenia erekcji (impotencja), zaburzenia krwawienia miesiączkowego związane z nasileniem krwawienia lub nasileniem nieregularnego krwawienia (np. krwotok miesiączkowy, krwotok maciczny), astenia, dreszcze, problemy z oddawaniem moczu (głównie trudności z rozpoczęciem mikcji), częstomocz;

niezbyt często (≥1/1 000 do <1/100): krwawienia z przewodu pokarmowego, zwiększenie masy ciała, omamy, apatia, skurcze miokloniczne mięśni, pobudzenie, zaburzenia koordynacji i równowagi, szum w uszach, zaburzenia smaku, omdlenia, tachykardia, hipotonia ortostatyczna, biegunka, bruksizm, wysypka, łysienie, zatrzymanie moczu, zaburzenia orgazmu (kobiety), nadwrażliwość na światło;

rzadko: (≥1/10 000 do <1/1 000): niepokój psychoruchowy, drgawki, reakcje maniakalne;

częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): krwawienie z błon śluzowych, trombocytopenia, nieprawidłowy skład krwi, hiponatremia, nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby, zapalenie wątroby, zwiększone stężenie prolaktyny we krwi, zespół niewłaściwego wydzielania hormonu antydiuretycznego, złośliwy zespół neuroleptyczny, majaczenie, zespół serotoninowy, reakcje pozapiramidowe, dyskineza późna, myśli i zachowania samobójcze,  jaskra z zamkniętym kątem przesączania, migotanie komór, niedociśnienie, wydłużenie odstępu QT, częstoskurcz komorowy, zapalenie trzustki, eozynofilia płucna, rumień wielopostaciowy, martwica toksyczno-rozpływna naskórka, zespół Stevensa-Johnsona, pokrzywka, świąd, rabdomioliza, anafilaksja.

Oriven – przechowywanie leku

Producent Oriven nie podaje specjalnych wytycznych związanych z przechowywaniem tego leku. Ważne, aby preparat przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Jak zawsze, nie należy stosować leku po upływie terminu ważności widocznego na opakowaniu (uznaje się tu ostatni dzień miesiąca podanego na opakowaniu).

Oriven – podmiot odpowiedzialny, wytwórca, producent

Podmiot odpowiedzialny:

Orion Corporation

Orionintie 1 | FI-02200 Espoo | Finlandia

Wytwórca:

Orion Corporation, Orion Pharma

Orionintie 1 | FI-02200 Espoo | Finlandia

Ile kosztuje lek Oriven? Cena

Cena w aptece leku Oriven jest różna, preparat może być także częściowo lub całkowicie refundowany. Ceny dla opakowania 28 kaps to około: 10 zł (dla dawki 37,5 mg), 18-23 zł (dla dawki 75 mg) oraz 30-35 zł (dla dawki 150 mg). Koszt opakowania 98 kapsułek to analogicznie około: 30-35 zł, 50-55 zł i 95-100 zł.

Źródła i ulotka


Inne leki na depresję:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Oriven (5)

Pierwsze efekty stosowania leku Oriven powinny być odczuwalne po około 2-3 tygodniach od rozpoczęcia terapii. To ważne, aby w tym okresie nie zniechęcać się i nie przerywać leczenia mimo braku widocznej poprawy. Co więcej, w czasie tych pierwszych kilku tygodni mogą nasilić się myśli i próby samobójcze, dlatego bliscy osoby chorej powinni szczególnie obserwować ją w tym okresie. Wszelkie tego typu zachowania należy zgłaszać lekarzowi.

Leki antydepresyjne stosowane w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych muszą być wydawane na wyraźne zalecenie i pod nadzorem lekarza. To preparaty, które wpływają na neuroprzekaźnictwo i równowagę chemiczną w mózgu, mogą także wywoływać szereg działań niepożądanych. Specjalista na podstawie objawów, samopoczucia pacjenta i historii choroby dobiera najlepiej dopasowany lek do konkretnego przypadku pacjenta. Oriven jest dostępny wyłącznie na receptę.

Ważne, aby pacjent samodzielnie nie przerywał leczenia depresji lekiem Oriven, nawet jeśli odczuwa poprawę samopoczucia. Zmniejszenie dawek leku oraz zakończenie terapii należy przeprowadzić razem z lekarzem. Gwałtowne odstawienie tabletek Oriven może skutkować pojawieniem się szeregu działań niepożądanych.

Zakończenie terapii odbywa się poprzez stopniowe zmniejszanie dawek w okresie kilku tygodni aż do całkowitego zaprzestania przyjmowania leku.

Podczas długotrwałego stosowania leku Oriven nie zaleca się picia alkoholu w jakiejkolwiek formie.

Lek zazwyczaj stosuje się raz na dobę. Pacjent powinien zażywać tabletki o ustalonej stałej porze. Nie ma znaczenia, czy lek przyjmowany jest rano, w środku dnia czy wieczorem.

e-Konsultacja z Receptą Online
Oriven

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.