Sirdalud
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Sirdalud – tabletki na rozluźnienie mięśni
- Lek Sirdalud 4 mg stosuje się w terapii bolesnych skurczów mięśni związanych z chorobami kręgosłupa lub operacjami oraz wzmożonego napięcia mięśniowego w chorobach neurologicznych (np. stwardnieniu rozsianym, zwyrodnieniu rdzenia kręgowego, mózgowym porażeniu dziecięcym).
- Głównym składnikiem leku Sirdalud jest tyzanidyna w stężeniu 4 mg.
- Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych i dostępny wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji z lekarzem na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Sirdalud.
dostępność | na receptę |
przypadłość | ból kręgosłupa, skurcze mięśni, napięcie mięśni |
postać | tabletki |
dawka | 4 mg |
substancja czynna | Tyzanidyna (tizanidinum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Sirdalud to lek zawierający tyzanidynę, która obniża wzmożone napięcie mięśniowe. Jest wskazany do stosowania u osób dorosłych z bolesnymi skurczami mięśni i niektórymi chorobami neurologicznymi. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań umów się na telekonsultację do lekarza na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na lek Sirdalud.
Sirdalud – co to za lek?
Sirdalud to lek stosowany w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego. Zawarta w nim tyzanidyna działa na receptory w rdzeniu kręgowym i zmniejsza wydzielanie aminokwasów pobudzających mięśnie do skurczu. Lek Sirdalud może przynosić ulgę osobom zmagającym się z bolesnymi skurczami mięśni, np. związanymi z chorobami kręgosłupa czy będącymi następstwem zabiegu operacyjnego. Istnieją także choroby neurologiczne przebiegające z podwyższonym napięciem mięśniowym, takie jak stwardnienie rozsiane czy mózgowe porażenie dziecięce.
Na co stosuje się lek Sirdalud?
W przypadku leku Sirdalud, zastosowanie obejmuje terapię bolesnych skurczów mięśni, które mogą wynikać z różnych przyczyn. Lek jest wskazany w przypadkach bólu związanego z chorobami kręgosłupa, takimi jak ból dolnego odcinka kręgosłupa czy kręcz szyi, a także w sytuacjach pooperacyjnych, na przykład po zabiegach na przepuklinę jądra miażdżystego lub w stanach zapalnych stawu biodrowego. Ponadto tabletki Sirdalud znajdują zastosowanie w leczeniu wzmożonego napięcia mięśniowego w przebiegu chorób neurologicznych, w tym w stwardnieniu rozsianym, przewlekłych chorobach rdzenia kręgowego, zwyrodnieniowych zmianach rdzenia, po udarze mózgu oraz w mózgowym porażeniu dziecięcym u pacjentów dorosłych z wcześniej zdiagnozowanym porażeniem.
Jak działa Sirdalud?
Lek Sirdalud zawiera substancję czynną tyzanidynę (w formie chlorowodorku), która jest odpowiedzialna za redukcję wzmożonego napięcia mięśniowego. Tyzanidyna oddziałuje na receptory adrenergiczne w rdzeniu kręgowym i zmniejsza uwalnianie pobudzających neuroprzekaźników. Skutkuje to obniżeniem nadmiernego napięcia mięśni.
Dla kogo jest przeznaczony lek Sirdalud?
Lek jest wskazany do stosowania u osób dorosłych.
Co wchodzi w skład leku Sirdalud?
Tabletki Sirdalud zawierają substancję czynną tyzanidynę w ilości 4 mg (co odpowiada 4,576 mg tyzanidyny chlorowodorku).
Pozostałe składniki leku to: krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza bezwodna.
Lek Sirdalud zawiera laktozę.
Sirdalud – zamienniki
Dla leku Sirdalud zamiennik to m.in. Tizagelan, Tizanor.
Sirdalud – dawkowanie
Sirdalud (tabletki z tyzanidyną) można stosować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Dawkowanie leku Sirdalud powinno być ściśle dostosowane do zaleceń lekarskich.
Jeśli lek jest stosowany w celu łagodzenia bolesnych skurczów mięśni, zalecana dawka początkowa wynosi od 2 mg do 4 mg, trzy razy na dobę. W sytuacjach wymagających intensywniejszego działania możliwe jest podanie dodatkowej dawki 2 mg lub 4 mg Sirdalud przed snem, co ma na celu ograniczenie efektu uspokajającego.
W przypadku wzmożonego napięcia mięśniowego w chorobach neurologicznych dawkowanie jest ustalane indywidualnie. Początkowa dawka nie powinna przekraczać 6 mg na dobę, w trzech dawkach podzielonych. Możliwe jest stopniowe zwiększanie dawki o 2 mg do 4 mg, co pół tygodnia lub tydzień, aż do osiągnięcia optymalnej odpowiedzi terapeutycznej, zazwyczaj w zakresie od 12 mg do 24 mg na dobę, w podziale na 3 lub 4 dawki. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 36 mg. W sytuacji, gdy działanie leku wydaje się zbyt silne lub zbyt słabe, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować lek Sirdalud, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Sirdalud
Jeżeli dojdzie do pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że do czasu następnej dawki pozostało mniej niż 2 godziny. Wówczas tę dawkę należy opuścić, kontynuując leczenie zgodnie z harmonogramem. Nie wolno stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Sirdalud, przedawkowanie
W przypadku przypadkowego zastosowania większej dawki niezbędny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem, ośrodkiem informacji toksykologicznej lub najbliższym oddziałem ratunkowym.
Przerwanie stosowania leku Sirdalud
Przerwanie stosowania leku Sirdalud wymaga konsultacji z lekarzem, który może zalecić stopniowe zmniejszanie dawki, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów zespołu odstawiennego, takich jak nadciśnienie tętnicze czy tachykardia.
Sirdalud – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania Asentry – leku nie należy stosować w następujących przypadkach:
- nadwrażliwość na tyzanidynę lub inne składniki leku,
- znaczne zaburzenia czynności wątroby, trwałe trzykrotne zwiększenie poziomu aktywności aminotransferaz powyżej górnej granicy normy,
- stosowanie fluwoksaminy,
- stosowanie cyprofloksacyny.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Sirdalud wymagana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie w przypadku:
- zaburzeń czynności nerek,
- zaburzeń czynności wątroby, w tym występowania objawów takich jak nudności, utrata apetytu czy zmęczenie. Regularne badania czynności wątroby mogą być zalecane, szczególnie przy dawkach 12 mg na dobę lub wyższych,
- pacjentów w podeszłym wieku,
- objawów niedociśnienia tętniczego, w tym utraty przytomności i zapaści naczyniowej; mogą one być również efektem leczenia Sirdaludem.
Podczas stosowania leku Sirdalud należy unikać spożywania alkoholu ze względu na możliwość nasilenia działania uspokajającego leku.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Sirdalud z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie leku Sirdalud w ciąży i w okresie karmienia piersią
Sirdalud nie jest zalecany do stosowania przez kobiety w ciąży ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu. W okresie karmienia piersią również odradza się jego użycie. Kobiety w wieku rozrodczym powinny przeprowadzić test ciążowy przed rozpoczęciem terapii oraz stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia i do minimum jednego dnia po jego zakończeniu. W celu doboru odpowiedniej metody antykoncepcyjnej zaleca się konsultację z lekarzem.
Sirdalud a prowadzenie pojazdów
Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w przypadku wystąpienia senności, zawrotów głowy lub innych objawów wskazujących na niskie ciśnienie tętnicze (tj. zimne poty, „pustka w głowie”).
Sirdalud – skutki uboczne
Stosując lek Sirdalud należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Tabletki Sirdalud 4 mg mogą powodować ciężkie działania niepożądane, które wymagają kontaktu z lekarzem. Należą do nich:
- zapalenie wątroby,
- niewydolność wątroby,
- omamy, splątanie,
- ciężkie reakcje alergiczne (w tym problemy z oddychaniem, zawroty głowy, obrzęk twarzy i gardła).
Sirdalud może powodować także inne działania niepożądane. Występują one z różną częstością.
Do bardzo częstych działań niepożądanych leku Sirdalud (mogą wystąpić u więcej niż u 1 na 10 pacjentów) zalicza się:
- senność,
- zmęczenie,
- zawroty głowy,
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- suchość śluzówek jamy ustnej,
- osłabienie mięśniowe.
Częste działania niepożądane Sirdaludu (mogą wystąpić u nie więcej niż u 1 na 10 pacjentów) to:
- zaburzenia snu (np. bezsenność),
- obniżenie ciśnienia tętniczego (także znaczne),
- nudności,
- wzrost poziomu aminotransferaz.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych leku Sirdalud 4 mg. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Sirdalud?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Sirdalud? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Sirdalud znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Sirdalud nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Sirdalud to lek na receptę zmniejszający napięcie mięśniowe. Bolesne skurcze mięśni związane z chorobami kręgosłupa lub przebytą operacją, a także wzmożone napięcie mięśni w chorobach neurologicznych to główne wskazania do stosowania leku Sirdalud. Skład preparatu zawiera tyzanidynę, która wykazuje działanie ośrodkowe na receptory w rdzeniu kręgowym. E-receptę na lek Sirdalud można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na ból kręgosłupa:
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Sirdalud (16)
- Jak wygląda dawkowanie Sirdalud? Jak stosować?
Dawkowanie leku Sirdalud jest uzależnione od choroby i stanu pacjenta. Przy bolesnych skurczach mięśniowych lek zazwyczaj stosuje się w dawce 2-4 mg 3 razy na dobę, natomiast w chorobach neurologicznych od 6 mg na dobę do 12-24 mg na dobę w dawkach podzielonych, przy stopniowym zwiększaniu dawki.
- Czy można stosować Sirdalud na rwę kulszową?
Tak, lekarz może przepisać Sirdalud 4 mg na rwę kulszową. Lek zmniejsza napięcie mięśniowe i uśmierza część dolegliwości bólowych. Zazwyczaj stosuje się go w połączeniu z lekami przeciwbólowymi (np. NLPZ).
- Jak uzyskać receptę na Sirdalud?
Aby uzyskać receptę na Sirdalud (tabletki 4 mg), należy skorzystać z konsultacji lekarskiej. Może się ona odbyć stacjonarnie w gabinecie lub w ramach telemedycyny (on-line lub telefonicznie).
- Jakie są możliwe skutki uboczne Sirdalud?
Najczęstsze skutki uboczne leku Sirdalud to: senność, zmęczenie, zawroty głowy, problemy żołądkowo-jelitowe, suchość w ustach i osłabienie mięśniowe.
- Sirdalud - po jakim czasie działa?
Tabletki Sirdalud zazwyczaj działają 1-3 godziny po przyjęciu.
- Czy jest dostępny lek Sirdalud bez recepty?
Nie, lek Sirdalud 4 mg jest dostępny wyłącznie na receptę.
- Lek Sirdalud - na co pomaga ten lek? Co to jest Sirdalud?
Sirdalud to lek z tyzanidyną, która zmniejsza napięcie nerwowe. Jest stosowany w przypadku bolesnych skurczów mięśni związanych z chorobami kręgosłupa lub przebytą operacją i wzmożonego napięcia mięśni w chorobach neurologicznych.
- Sirdalud a alkohol - czy można łączyć Sirdalud z alkoholem?
Nie, podczas stosowania leku Sirdalud nie należy spożywać alkoholu.
- Jakie są wskazania do stosowania leku Sirdalud? Na co jest Sirdalud?
Lek Sirdalud jest stosowany w leczeniu bolesnych skurczów mięśni (np. w przebiegu chorób kręgosłupa) oraz wzmożonego napięcia mięśniowego towarzyszącego niektórym chorobom neurologicznym (np. stwardnieniu rozsianemu, przewlekłym chorobom rdzenia kręgowego).
- Z czym nie łączyć leku Sirdalud?
Leku Sirdalud nie należy łączyć m.in. z alkoholem, lekami na nadciśnienie tętnicze, moczopędnymi, przeciwarytmicznymi, nasennymi, silnymi przecibólowymi i doustnymi antykoncepcyjnymi. Nie jest to pełna lista potencjalnych interakcji.
- Jakie jest działanie Sirdalud? Po jakim czasie działa?
Tyzanidyna zawarta w leku Sirdalud działa na receptory w rdzeniu kręgowym i powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego. Lek zaczyna działać po ok. 1-3 godzinach od zażycia.
- Kiedy zażywać Sirdalud - rano czy wieczorem? Czy brać Sirdalud przed snem?
Sirdalud można przyjmować rano i wieczorem. Zazwyczaj stosuje się go 3 razy na dobę.
- Jak długo można stosować Sirdalud?
Lek Sirdalud 4 mg należy stosować tak długo, jak zaleci to lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.
- Czy można brać Sirdalud na kręgosłup?
Tak, jednym ze wskazań do stosowania leku Sirdalud są bolesne skurcze mięśni związane z chorobami kręgosłupa.
- Czy Sirdalud działa na rozluźnienie mięśni?
Tak, Sirdalud (lek z tyzanidyną) zmniejsza nadmierne napięcie mięśniowe.
- Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na Sirdalud?
Na stronie Receptomat.pl możesz przejść konsultację z lekarzem i otrzymać e-receptę na Sirdalud. Specjalista zaleci także odpowiednie dawkowanie i czas trwania terapii.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
