e-Konsultacja z Receptą Online

Digavar

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Digavar? Cena, refundacja

W tym momencie lek w żadnym wariancie opakowania nie jest objęty refundacją. Występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 100 mg i w opakowaniach po 20, 30 i 60 sztuk.

 • Digavar 20 tabletek – cena waha się w przedziale od 13 do 16 zł za opakowanie,
 • Digavar 30 tabletek – cena wynosi od 18 do 22 zł za opakowanie,
 • Digavar 60 tabletek – cena wynosi od 32 do 36 zł za opakowanie.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Digavar lek – jak działa, na co i dla kogo

To lek z aceklofenakiem zaliczany do NLPZ o stosunkowo wysokim profilu bezpieczeństwa (w stosunku do innych leków z tej grupy np. diklofenaku). Stosowany do łagodzenia dolegliwości bólowych i stanów zapalnych w chorobach stawów o podłożu zwyrodnieniowym lub reumatoidalnym. 

Zalecany jako doraźna pomoc w leczeniu bólu i stanu zapalnego, należy zażywać lek w możliwie najkrótszym czasie, w możliwie najmniejszej dawce. Leczenie lekiem Digavar należy ustalić z lekarzem.

Aceklofenak – działanie

Aceklofenak, będący substancją czynną leku, należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Pod względem chemicznym jest pochodną kwasu fenylooctowego, która hamuje aktywność cyklooksygenazy, która bierze udział w syntezie prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Są to cząstki biorące udział w powstawaniu stanu zapalnego. Aceklofenak działa na COX-2, z niewielkim wpływem na drugi wariant cyklooksygenazy COX-1. 

Według opinii specjalistów aceklofenak jest lepiej tolerowany i ma lepszy profil bezpieczeństwa niż diklofenak. Podczas stosowania doustnego łagodniej oddziałuje na układ pokarmowy, ma także mniej skutków ubocznych niż diklofenak. 

Aceklofenak jest stosowany w terapiach dolegliwości bólowych (np. leczenie bólu kręgosłupa) i stanów zapalnych w chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych stawów

Digavar – wskazania. Kto może przyjmować lek?

Jest to lek stosowany w dolegliwościach zapalnych stawów u dorosłych pacjentów. Substancją czynną leku jest aceklofenak należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dzięki swoim właściwościom lek stosuje się w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych i łagodzenia stanu zapalnego w następujących chorobach:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów (określana także jako zapalenie stawów) – to schorzenie częściej występujące u osób powyżej 50. roku życia, które powoduje zanik tkanki kostnej i chrząstki w obrębie stawu;
 • zapalenie stawów kręgosłupa, które może z czasem prowadzić do zrastania się kręgów, czyli choroby określanej jako zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
 • reumatoidalne zapalenie stawów, które jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną powodującą stan zapalny stawów.

Digavar – zamienniki

Inne leki z aceklofenakiem stosowane na ból kręgosłupa to m.in. Biofenac, który może być stosowany jako zamiennik Digavaru.

Digavar – skład leku

Substancją czynną leku jest aceklofenak. Każda tabletka powlekana zawiera 100 mg aceklofenaku.

Pozostałe składniki tabletki Digavar 100 mg to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, kopowidon (K28), talk, krzemionka koloidalna bezwodna, glicerolu distearynian (typ I).

Otoczka tabletki: hypromeloza 2910 6 mPa (E464), celuloza mikrokrystaliczna, tytanu dwutlenek (E 171), polioksylolu stearynian 40 ( makrogol) (typ I).

Digavar – dawkowanie

Pacjent powinien sobie zdawać sprawę, że lek Digavar należy stosować przez możliwie najkrótszy czas w jak najmniejszej dawce pozwalającej na odpowiedni efekt terapeutyczny. Lekarz zadecyduje, w jakiej dawce i jak długo pacjent powinien stosować lek. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. To ważne, aby trzymać się zaleceń lekarza, nie zmieniać dawkowania i samodzielnie nie przerywać stosowania leku.

Zazwyczaj zalecana dawka leku Digavar to 200 mg na dobę w dwóch podzielonych dawkach (dwie tabletki po 100 mg) – po jednej tabletce rano i wieczorem.

Tabletki należy połykać w całości, nie rozgryzać, nie żuć, nie rozkruszać, popijając dużą ilością wody.

Lek należy zażywać podczas jedzenia lub po posiłku.

O jakiej porze przyjmować lek Digavar 100 mg?

Zalecana dawka leku to 200 mg na dobę, przyjmowana w dwóch dawkach podzielonych. Należy przyjmować jedną tabletkę 100 mg rano i jedną wieczorem. W przypadku innego dawkowania, warto ustalić z lekarzem schemat i porę przyjmowania leku.

Tabletki Digavar – jak długo stosować?

O długości leczenia decyduje lekarz. Jednak aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych warto jak najmniejsze dawki leku przyjmować w jak najkrótszym czasie.

Lek Digavar – przeciwwskazania, środki ostrożności

Interakcja z innymi lekami

Przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien powiedzieć lekarzowi o wszystkich stosowanych obecnie i przeszłości lekach, a w szczególności jeśli przyjmuje:

 • leki na depresję lub preparaty stosowane w chorobie afektywnej dwubiegunowej;
 • leki stosowane w niewydolności serca i zaburzeniach rytmu serca;
 • leki na nadciśnienie (hipotensyjne);
 • antybiotyki chinolonowe;
 • leki moczopędne;
 • leki przeciwzakrzepowe;
 • metotreksat, stosowany w leczeniu nowotworów i chorób autoimmunologicznych;
 • mifepryston, stosowany jako antykoncepcja awaryjna lub do wywołania poronień
 • leki z grupy steroidów;
 • leki wyciszające aktywność układu odpornościowego;
 • preparaty stosowane w leczeniu HIV;
 • leki przeciwcukrzycowe;
 • inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ (aspiryna, ibuprofen, naproksen).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie ma informacji na temat bezpieczeństwa stosowania tego leku w ciąży i jego wpływu na płód. Nie wiadomo też, czy składniki leku Digavar przenikają do mleka kobiecego. Nie można ocenić potencjalnego ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, dlatego nie zaleca się stosowania tego leku w ciąży i w okresie karmienia piersią. Nie wolno zażywać tych tabletek powlekanych w trzech ostatnich miesiącach ciąży.

Także kobiety, które planują zajść w ciążę lub przypuszczają, że mogą być w ciąży, powinny porozmawiać z lekarzem i ocenić potencjalne ryzyko zdrowotne przed rozpoczęciem stosowania tego leku.

Stosowanie leków takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne może utrudniać zajście w ciążę. Dlatego jeśli kobieta planuje zajść w ciążę w najbliższym czasie lub obecnie ma z tym problem, powinna unikać zażywania leku Digavar.

Digavar – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Trzeba jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta one wystąpię.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którakolwiek z poniższych sytuacji:

 • wstrząs anafilaktyczny (ostra reakcja alergiczna) z objawami, takimi jak: problemy z oddychaniem, świszczący oddech, wymioty, gorączka, obrzęk twarzy i gardła;
 • ciężkie skórne reakcje nadwrażliwości, łącznie z toksycznym martwiczym oddzieleniem naskórka;
 • symptomy przypominające zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
 • niewydolność nerek.

Jeżeli podczas stosowania leku wystąpią poniższe objawy, wówczas należy przerwać stosowanie leku i natychmiast poszukać pomocy medycznej:

 • krew w stolcu;
 • czarne smoliste stolce
 • wymioty z krwią lub z ciemnymi cząstkami przypominającymi fusy od kawy.

Często występujące działania niepożądane (które mogą pojawić się u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów stosujących ten lek):

 • nudności;
 • zawroty głowy;
 • biegunka;
 • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Niezbyt często pojawiające się działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów):

 • zaparcia, wzdęcia;
 • wymioty, stan zapalny lub podrażnienie błony śluzowej żołądka (zapalenie żołądka);
 • owrzodzenie jamy ustnej;
 • stany zapalne skóry, świąd, wysypka;
 • pokrzywka: wypukła, czerwona, z okrągłymi zmianami o nieregularnym kształcie, wysypka, która wywołuje uczucie swędzenia, pieczenia lub objawy, takie jak po ukąszeniu;
 • zwiększenie stężenia mocznika lub kreatyniny we krwi.

O innych rzadko i bardzo rzadko występujących skutkach ubocznych zażywania leku Digavar można dowiedzieć z ulotki producenta.

Warto także wiedzieć, że lek może zwiększać ryzyko udaru lub zawału serca.

Przechowywanie leku

Producent leku informuje o braku zaleceń dotyczących przechowywania tego preparatu. Należy jedynie pamiętać, aby lek trzymać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.


Inne leki na ból kręgosłupa:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Digavar (2)

Leku nie należy stosować razem z alkoholem, który może oddziaływać ze składnikami leku i wpływać na jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

Nie, ten lek z aceklofenakiem jest dostępny wyłącznie na receptę. Na podstawie dolegliwości, historii choroby i stanu pacjenta lekarz dobiera najlepiej dopasowany i bezpieczny lek.

e-Konsultacja z Receptą Online
Digavar

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem